Kyocera FS 1200 - rychlá a ekonomická - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


Stolní tiskárny

Kyocera FS 1200 - rychlá a ekonomická

10. října 2000, 00.00 | V dnešní recenzi vám představíme laserovou tiskárnu značky Kyocera, která nás příjemně překvapila nejen rychlostí tisku.

Dnes vám představíme černobílou laserovou tiskárnu určenou pro kancelářský tisk do formátu A4. Jak již bývá zvykem u Kyocery, jedná se o malou tiskárnu s poměrně velkým výkonem a celou řadou zajímavých technologií. Za zapůjčení do recenze děkujeme společnosti JANUS.

Design a konstrukce
Laserové tiskárny již několik let setrvávají u velice konzervativního a koncepčně standardního designu. To platí i pro model FS-1200, který sice nemá vysloveně strohé tvary, ale nějak výrazně nezaujme. Tiskárna je určena pro kancelářské prostředí, ve kterém by nějaké vynikání asi ani nemělo příliš smysl. Co lze však na konstrukci ocenit je umístění displeje a ovládacích tlačítek. Všechny tyto komponenty se nalézají na horní zešikmené ploše, takže je umožněn snadný přístup k ovládacím prvků a stavový displej je dobře čitelný. Příjemné jsou i rozměry 310 x 373 x 383mm a hmotnost 14kg.

Technická data
Fyzické rozlišení tiskárny je pouze 600dpi, což se výrobce snaží kompenzovat technologií KIR2. Ta zajišťuje vyhlazení, které dosahuje kvality tisku srovnatelné s tiskem při 2400 dpi. Společnost Kyocera vždy patřila mezi novátory, takže seznam speciálních technologií je opravdu dlouhý. Mezi tradiční patří Ecosys, Ecoprint či EcoMemory. Navíc se tiskárna může pochlubit podporou MIC a je připravena i pro práci s Print Monitorem, který přenáší informace ze stavového displeje na monitor uživatele.

Uvnitř tiskárny je implementován procesor PowerPC s 75 MHz a základní 4 MB paměti. Rozšíření je možné pomocí standardní DIMM paměti až na 68 MB. Kromě nativního jazyka Prescribe IIe tiskárna nabízí celou řadu emulací. Namátkou jmenujme PCL6 či PostScript II. V základní výbavě tiskárna disponuje pouze obousměrným paralelním rozhraním, které lze rozšířit pomocí speciálního modulu o běžná síťová rozhraní.

Hlavním trumfem na který tiskárna vsází je rychlost tisku. FS 1200 papírově nabízí rychlost až 12 stran A4 za minutu, přičemž první stránka opustí dle výrobce zařízení za méně než 15 sekund. To je možné díky rychlému procesoru a hlavně jazyku PRESCRIBE IIe. Maximální měsíční zatížení je 20 000 stran, což odpovídá nasazení v menších kancelářích či pracovních skupinách. Tiskárna je schopná potisknout širokou řadu materiálů, které jsou však pro tyto tiskárny standardem (papír, fólie, etikety, samolepky, pohlednice a obálky). Rozsah gramáží je 60 - 200 g/m2 pro papír a 60-135 g/m2 pro projekční fólie, což není špatné. Kyocera u této tiskárny nabízí několik druhů přídavných zásobníků, lišících se podle obsahu, který je schopný pojmout a podle druhu materiálu. V základu je zařízení vybaveno zásobníkem na 250 archů papíru, plus navíc víceúčelovým zásobníkem na dalších 100 archů. Navíc si může zákazník přikoupit zásobníky na dalších 500 nebo 1000 archů. V této konfiguraci je pak tiskárna použitelná i pro střední kanceláře. Dalšími volitelnými zařízeními je třídič s 15 zásuvkami, každá na 50 listů + jedna na 500 a DU20/21, jež umožňuje automatický oboustranný potisk.

Ovladače
Prostředí standardních ovladačů tiskárny FS 1200 je překvapivě jednoduché. Na několika záložkách jsou vyjmenovány v angličtině základní funkce a nastavení - tím to všechno končí. Zde osobně spatřuji nejslabší místo tiskárny, která by si jistě zasloužila lokalizované ovladače s graficky bohatším provedením. Nicméně, pokud se smíříte s jednoduchostí, pak se musí přiznat, že ovladače jsou poměrně praktické. Nastavit parametry tisku nevyžaduje hledání v rozsáhlých nabídkách a členění je logické.

Praktické zkušenosti
Tiskárna je určena pro běžné kancelářské využití s důrazem na rychlost tisku. Tomu odpovídaly i naše testy. Zaměřili jsme se na tisk nejrůznějších dokumentů, při kterém nás potěšila zcela bezproblémová podpora českých fontů. Obecně se jazyk Prescribe IIe jevil jako velmi úsporný formát s bezproblémovou implementací tiskových funkcí ve Windows. Přestože byla tiskárna připojena pouze přes paralelní port, běžně jsme dosahovali tisku první strany do 20 sekund. Co se týče rychlosti tisku, ta odpovídala uváděným parametrům. U jednodušších textových dokumentů jsme naměřili průměrnou rychlost kolem 10 stran za minutu, což je velice slušné. Při tisku velkých bitmapových obrázků rychlost výrazně klesala, což lze částečně přičíst na vrub paralelního rozhraní.
Kromě rychlosti jsme se zaměřili i na spolehlivost tisku při větších objemech tisku. Při tisku sta kopií jednoho dokumentu jsme měřili odchylku podávacího mechanismu, která nepřesáhla 1,3mm, což je na tuto kategorii velice slušný výkon. Standardní podavač se ukázal výrazně spolehlivější, než by od něj člověk na první pohled očekával.
Na závěr musíme zmínit interakci tiskárny s obsluhou. FS 1200 na rozdíl od většiny soudobých tiskáren této kategorie nabízí kompletní informační servis prostřednictvím stavového displeje. Ten zobrazuje jméno tištěného dokumentu či aplikace, která dokument tiskne. Navíc tiskárna zvukově upozorňuje na případné problémy, takže obsluha může pružně reagovat. K tomu je určena sada osmi tlačítek, nabízející komfort, na který jsme byli v minulosti zvyklí u tiskáren vyšší třídy.

Hodnocení
Tiskárna i přes svoje malé rozměry nabízí velmi slušný výkon a hlavně uživatelský komfort. FS 1200 umožňuje velice přesné ovládání přímo na tiskárně, které se u této třídy tiskáren nevidí často. Cena 22.150 Kč je o něco vyšší než u konkurence, což Kyocera kompenzuje nižšími náklady na tisk a dvouletou zárukou.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

 

 

 

Poptávka bazar

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: