Kodak EasyShare Printer Dock Plus - tisk fotografií jedním tlačítkem za minutu - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Stolní tiskárny

Kodak EasyShare Printer Dock Plus - tisk fotografií jedním tlačítkem za minutu

Kodak Printer Dock Plus

19. října 2004, 00.00 | Nová přenosná termosublimační tiskárna od Kodaku umí bezokrajový tisk fotografií 10x15 za 60 sekund. Fotografie navíc vybaví ochrannou vrstvou odolnou i proti vodě. Jak vypadá tato tiskárna v praxi?

Nejnovějším přírůstkem v rodině dockových tiskáren (přenosné tiskárny s konektorem pro přímé propojení s fotoaparátem) společnosti Kodak je model EasyShare Printer Dock Plus, který umí tisknout fotografie bez přítomnosti počítače přímo z fotoaparátu bez nutnosti propojení kabelem a zároveň u vybraných modelů nabíjet akumulátor ve fotoaparátu.

Konstrukce a design
Celá tiskárna bez připojeného podavače papíru je velmi malé zařízení. Při použití však vyžaduje rovnou plochu a prostor okolo přední i zadní strany. Do přední strany se zapojí zásobník s papíry a u zadní části je potřeba prostoru pro papír, protože tiskárna je víceprůchodová a papír se zadní stranou téměř celý vysune a pak se opět vrací zpět.
Kromě plochy a konektoru pro připojení fotoaparátu jsou na horní straně veškerá ovládací tlačítka. Nalevo je tlačítko pro volbu velikosti fotografie, resp. počtu fotografií na jeden papír. Vedle něj se nachází tlačítko Cancel. Uprostřed je křížový volič s tlačítkem Print a napravo od něj tři tlačítka, jedno pro aktivaci funkce Auto-Enhance (procedura pro korekci přeexponovaných a podexponovaných snímků při tisku bez počítače), druhé pro spuštění slide-show a třetí pro přenos dat do počítače.

Přední stranu tvoří z větší části dvířka, kam se po jejich odklopení vsune zásobník s papíry, nad nimiž je infraport pro bezdrátový příjem fotografií. Na levém boku jsou pod plastovou záslepkou konektory pro připojení USB kabelu z periferií (USB disk, fotoaparát s PictBridge atd) a A/V kabelu a zdířka pro SD/MMC paměťovou kartu. V pravém boku je prostor pro cartridge, která zároveň obsahuje i ochrannou fólii, kterou se fotografie pokrývá.
Na zadní straně nalezneme konektory pro připojení USB kabelu z počítače a konektor pro externí napájení. Úzká štěrbina na zadní straně slouží pro průchod papíru. Bez podavače papíru jsou rozměry tiskárny následující: šířka 188mm, výška 83mm a hloubka 134mm. S podavačem je to 188 x 83 x 334mm. Hmotnost bez podavače je 950g a s podavačem 1110g.

Technická specifikace
Termosublimační tiskárna Printer Dock Plus tiskne bezokrajové fotografie s rozlišením 300ppi na papír formátu 102x181, který má po odstranění předem naříznutých okrajů rozměr 102x152mm. Do slotu pro paměťovou kartu lze zasunout karty standardu MultiMediaCard (MMC), nebo Secure Digital (SD).
Doba tisku je udávána na cca 60 sekund, ovšem s upozorněním, že doba se může lišit hlavně díky velikosti snímku, počtu po sobě jdoucích tisků a provozních podmínkách. Při čtvrtém průchodu papíru tiskárnou se hotová fotografie zalaminuje ochrannou fólií, která zajistí její lepší ochranu a voděodolnost.
Příjem dat je umožněn nejen díky konektoru pro fotoaparát, ale také pomocí USB 1.1, nebo infraportu, takže lze tisknout i fotografie z mobilního telefonu, nebo PDA. Tisknout pomocí USB lze z jakýchkoliv fotoaparátů se standardem PictBridge. Pro optimalizaci podexponovaných a přeexponovaných snímků bez přítomnosti počítače lze použít funkce Auto-Enhance.

Instalace a ovládání
Pro tisk fotografií přímo z fotoaparátu stačí pouze připojit fotoaparát k docku a tisknout. Pokud však chceme tisknout fotografie z počítače, tak je nutné nejdříve nainstalovat ovladače z přiloženého CD. Instalace je rychlá a jednoduchá. Automatická instalace nakopíruje do počítače příslušné ovladače a program pro správu fotografií.
Po vložení fotoaparátu do docku se veškeré volby tisku zobrazují na displeji fotoaparátu a k ovládání se používají tlačítka na tiskárně. Stačí pouze křížovým ovladačem zvolit fotografii a stisknout tlačítko Print. Před tiskem můžeme také aktivovat funkce Auto-Enhance. Tlačítkem volby velikosti fotografie nastavíme velikost, respektive počet fotografií na jednom archu. Můžeme zvolit buď bezokrajový tisk jedné fotografie (10x15mm), dvou fotografií, kde se již musíme vzdát bezokrajového tisku, každé o velikosti 54x85mm, čtyř fotografií o velikosti 51x76mm, nebo devíti fotografií o velikosti 34x51mm.

Kvalita tisku
U této tiskárny můžeme pozorovat typické projevy termosublimačních fototiskáren. Vynikající plynulé barevné přechody za cenu lehké ztráty ostrosti a schopnosti rastrování. Dobře zvládá přechody šedé a fotografie tiskne velmi světlé s jasnými barvami. U jemných kreseb pleti však lehce ztrácí ostrost. Snímky jsou celkově kvalitní a použitelné.
Písmo je čitelné do velikosti 3, velikost 2 je již nečitelná. Čárové růžice jsou na termosublimační tisk relativně dobře prokreslené, čáry jsou jasné i při 25% denzitě. Čárové rastry zvládá bez problémů do 0,25mm. Dále pak při 0,12 a 0,07mm již některé čáry splývají, ale stále je viditelné rastrování.

Praxe
Používání tiskárny je velmi jednoduché, což odpovídá reklamním sloganům Kodaku o tisku pomocí jediného tlačítka. První špatný dojem způsobila skutečnost, že po zasunutí zásobníku a tisku první sady fotografií se u každé fotografie při prvním průchodu růžkem na chvíli zasekla o hranu tiskárny, čímž se porušila kalibrace a další barevné vrstvy se vytiskly lehce mimo. Tím vznikl jemný žlutý závoj. Vysunutím a zpětným zasunutím zásobníku papíru problém zmizel, ale nebylo jasné, zda-li byla chyba způsobena špatným upevněním zásobníku, nebo deformací prvních dvou papírů v zásobníku.
Kromě této skutečnosti bylo další používání tiskárny bezproblémové. Doba tisku odpovídala technické specifikaci a opravdu jsme naměřili přesně 60 sekund při tisku. Po vytisknutí fotografie je nutné odstranit okraje na kratších stranách, což je jednoduchá operace díky tomu, že papíry jsou u okrajů naříznuté. Tlačítkem Cancel lze ukončit tisk, ovšem pokud papír prochází tiskárnou po čtvrté (aplikace ochranné fólie), pak se i po stisku tlačítka Cancel tisk dokončí.

Závěr
Kodak EasyShare Printer Dock je zajímavou alternativou domácího tisku fotografií pro majitele fotoaparátů Kodak. Tiskne kvalitní fotografie se sytými jasnými barvami a jemnými barevnými přechody. Někomu by mohly vadit příliš světlé a jasné fotografie, ovšem u této třídy tiskáren se nepředpokládá důraz na absolutní zachování původní fotografie a amatérský fotograf jistě ocení, že mu tiskárna jeho snímek lehce vylepší. K dostání by tiskárna měla být za měsíc za cca 7 000,- Kč s DPH. Spotřební materiál Printer Dock Media (cartridge + papíry) pro tisk 40ti fotografií je k dostání za 590,- Kč s DPH, takže jedna fotografie vyjde na 14,75,- Kč.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: