Jak instalovat EPSONy pod Windows 95? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Stolní tiskárny

Jak instalovat EPSONy pod Windows 95?

23. června 1998, 00.00 | Dnes jsem se rozhodl napsat pár řádek o tom, jak je to s instalováním ovladačů tiskáren EPSON Stylus pod Windows95.

Dnes jsem se rozhodl napsat pár řádek o tom, jak je to s instalováním ovladačů tiskáren EPSON Stylus pod Windows95. U většiny z nich se občas projevují různé zajímavosti a já bych se je nyní pokusil shrnout. Rád bych touto cestou poděkoval firmám EPRINT a SINCO, za ochotné konzultace.

Jak máte nastavený paralelní port?
Než začneme o ovladačích, požádám Vás o jednu malou drobnost. Restartujte si svůj počítač. Samozřejmě ne hned, ale bude to asi nutný krok, aby jste se ujistili, jak máte v BIOSu nastavený paralelní port. Pokud máte počítač, který není až zas tak starý ( max. 2 - 3 roky ), jde v BIOSu nastavit, jak se má Váš počítač chovat k tiskárně, a jak s ní komunikovat. Do BIOSu se většinou dostanete stiskem klávesy DEL nebo F2 po startu počítače. Pak už jen stačí chvíli hledat položku, která se bude jmenovat PARALEL PORT MODE nebo LPT MODE. Zde bohužel většinou je nastavena hodnota STANDARD, která neumožňuje oboustrannou komunikaci mezi počítačem a tiskárnou. Změňte tuto hodnotu na EPP/ECP nebo na EPP.
Pokud máte nastaven pouze standardní režim, probíhá komunikace pomaleji a počítač nedostává informace od tiskárny. To znamená, že můžete tisknou, ale nemáte k dispozici například informace o stavu inkoustu, nebo podobné údaje. Zde může být i zdroj problémů při instalaci. Windows 95 většinou tiskárnu nejsou schopny identifikovat, pokud paralelní port nepřepnete.

Co je to technologie PnP?
Ve Windows 95 přišla firma Microsoft se jednou z mnoha nových technologií. Tou, o které chci psát je technologie Plug and Play ( zapoj a hraj, zkratka PnP ). Ta umožňuje Vašemu operačnímu systému rozpoznat připojenou tiskárnu a slušně Vás požádat o ovladače, které potřebuje. Myšlenka je to dobrá, jistě se jedná o krok správným směrem, ale jak to tak bývá nic nefunguje na 100%. Takže i zde může dojít k nedorozuměním a problémům. Speciálně naše všemi milovaná lokalizovaná verze oplývá řadou nečekaných schopností, o kterých zřejmě neměl ani autor ponětí.

Jak postupovat u tiskáren EPSON?
Ovladače tiskáren EPSON si s technologií PnP bohužel nerozumí na 100%, takže v návodu je popsán následující postup.

  1. Windows 95 s největší pravděpodobností najdou Vaší tiskárnu a požádají Vás o ovladače. Odmítněte jejich instalaci tlačítkem CANCEL nebo STORNO.
  2. Vložte CD s originálními ovladači EPSON a proveďte instalaci.
  3. Po ukončení instalace restartujte počítač.

Zde nastávají dvě možnosti. Tou první je, že vše funguje vše jak má a pak zde pro Vás návod končí. Pokud dochází stále k problémům čtěte dál. Pokud budete mít štěstí jako já, pak Vás Windows po restartu znovu vyzvou, aby jste vložili CD s ovladači. V tomto okamžiku již nezbývá nic jiného, než podlehnout a ukázat Windows ovladače na CD EPSON a nechat je znovu nainstalovat. Důležité je zachovat výše popsaný postup, protože jinak ovladače nefungují na 100%.

Pokud problémy přetrvávají.
Pokud se stále snažíte hledat pomoc, pak je to již horší. Tou první a nejdrastičtější radou, které by se Vám nejspíše dostalo u Microsoftu, je třeba kompletně přeinstalovat systém. Je to rada nepříjemná, ale poměrně často řeší ty nejzáludnější případy. Pokud budete hledat schůdnější cesty, pak zde pro Vás máme pár typů:

  • Pokud máte možnost, pokuste se zajistit si nejnovější verzi ovladačů.
  • Pokud máte nainstalovány ovladače jiných tiskáren pro stejný port, zkuste je odstranit.
  • Pokud máte problémy jen s písmy, hledejte problémy jinde. Pro testování vždy doporučujeme obrázky.
  • Pokud nic nepomohlo je čas se obrátit na odborníky.

Závěr
To je zatím vše, co Vám můžeme poradit. Pokud jste nenašli lék na svůj problém, tak nezoufejte. Stačí nám poslat mail, nebo nechat dotaz na našem chatu. Mi pak budeme hledat řešení a budeme informovat všechny ostatní.
Na závěr ještě jednu poznámku. Byl bych nerad, kdyby tento článek působil dojmem, že ovladače od EPSONu za nic nestojí. Ovladače jsou propracované, ale s operačním systémem není nic tak jednoduchého, jak by se na první pohled zdálo.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: