Invexový tip: Canon BJ-W9000 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Stolní tiskárny

Invexový tip: Canon BJ-W9000

17. října 2001, 00.00 | I v oblasti velkoformátového tisku je stále dost prostoru pro rozvoj nových technologií a vylepšování stávajících řešení. BJ-W9000 to jednoznačně potvrzuje.

Canon vstoupil na trh velkoformátových tiskáren poměrně pozdě a navíc rozpačitě modely 3000 a 7000, které byly spíše určeny pro tisk z CAD-aplikací. Přesto se předpokládalo, že časem budou následovat nové modely, které postupně pokryjí všechny zajímavé segmenty trhu. Jedním z těchto modelů je BJ-W9000, který můžete vidět v reálu na letošním Invexu.


Zařízení má rozlišení 1200 x 600 dpi, šest barev (CMYK + Lc, Lm) a interiérové Dye inkousty. Stroj dokáže pojmout role šířky 36 nebo 42 palců, přičemž minimální velikost papíru je A2. Při náhledovém tisku (dvouprůchodovém) je stránka A0 vytištěna za 7 minut, v normálním módu (4průchodový) je to 14 minut a při tisku nejvyšší kvality už 29 minut. Navíc má BJ-W9000 několik unikátních konstrukčních prvků a zajímavých řešení.

První zajímavostí je použití čtyř tiskových hlav při šesti tiskových barvách. Každá tisková hlava má tři čipy po 256 tryskách, což znamená celkem 12 čipů, pro každou barvu dva. Prakticky je každá barva tištěna 512 tryskami, tudíž je možné zvýšit rozlišení nebo rychlost tisku. Uspořádání do čtyř hlav zvyšuje produktivitu a prodlužuje jejich životnost.

Jednotlivé barvy jsou uspořádány symetricky, což je důležité pro kvalitní obousměrný tisk. V každém směru pohybu hlavy je pořadí inkoustů naprosto stejné, takže tiskový výstup je mnohem konzistentnější a homogennější. Také stačí mnohem méně průchodů tiskové hlavy, aby se dosáhl dobrý výsledek.


Zásobníky inkoustu, každý o kapacitě 650 ml

Pro zásobování inkoustem je použit systém Continuous ink charging system, díky kterému je možné zásobníky vyměňovat během tisku. Každá tisková hlava má vlastní zásobníček inkoustu, který zajišťuje dodávku inkoustu při výměně náplní. Díky tomu není potřeba při výměně přerušovat tisk, což zvyšuje produktivitu práce. V každém zásobníčku jsou tři snímací elektrody, které kontrolují hladinu inkoustu, aby nedošlo k úplnému "vyschnutí".

Další poměrně unikátní řešení spočívá ve dvou zásobnících rolí papíru. Přestože mnoho "velkoformátů" má více podavačů, Canon W9000 má navíc automatické zavádění. Při tisku stačí zvolit, na které médium se má daná úloha vytisknout a přístroj si ho sám zavede a potiskne. Nakonec se výtisk ořízne a stroj je připraven na další úlohu.


Ovládání 10 tlačítky

Opět RIP
Tiskárna samotná není vybavena postscriptovým ripem, což ovšem neznamená, že jej nelze dokoupit. Momentálně lze tiskárnu pořídit se třemi postscriptovými ripy, které pokrývají cenové, výkonové a kvalitativní požadavky uživatelů. Přestože jsme očekávali, že jedním z řešení bude také Best, v aktuální nabídce chybí a podle vyjádření firmy Canon to tak zřejmě zůstane.

Nejlevnějším nabízeným řešením je RIP PosterJet 6.2, který přijde na něco přes 100 000 Kč. Základní řešení obsahuje nesting a tiling, tedy skládání menších tiskových úloh do jedné nebo rozdělení jedné tiskové úlohy na dlaždice. PosterJet má kompletní řešení správy barev, které můžeme komplexností přirovnat k PosterShopu. Jedinou "drobností" je nemožnost generovat výstupní profily, protože dosud neexistuje příslušný kit. Nicméně dle informací z Canonu, výrobce PosterJetu generuje profily na požádání.
RIP dokáže používat čtyři druhy rastru. Kromě klasické chybové difuze je to také autotypický rastr, u kterého bohužel není možné nastavit další parametry. Výrobce ovšem brzy slibuje verzi 6.3, která bude mít jistá vylepšení.

Dražším, ale osvědčeným řešením je RIP EFI Fiery W20, jenž stojí 226 600 Kč. Jedná se o tradiční hardwarový rip postavený na originálním Adobe CPSI, které dokáže zpracovat PostScript 3. Samozřejmostí je správa ripu přes webové rozhraní, komplexní nastavení tiskových úloh a správa barev ColorWise 2.

Posledním nabízeným ripem je Onyx PosterShop. Jedná se opět o osvědčené řešení, které je oblíbené zejména v extrémně náročných provozech. RIP je nabízen v řadě různých kombinací, které uspokojí různé skupiny zájemců. Samozřejmostí je opět správa barev, nesting nebo tiling.

Závěr
Canon BJ-W9000 je velmi dobrá velkoformátový tiskárna pro tisk do interiéru. Zároveň je také dostatečně rychlá, což oceníte zejména při produkčním tisku. Pokud už si na ni brousíte zuby, připravte si 349 900 Kč bez DPH. Jedinou slabší stránkou tiskárny je absence pigmentových UV inkoustů, které jsou důležité pro tisk do exteriéru. Vzhledem ke způsobu vedení inkoustu není výměna "hadiček" nijak jednoduchá a spíše můžeme časem očekávat speciální "exteriérovou" tiskárnu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Reportáže  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: