HP v roce 05 plné změn - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Stolní tiskárny

HP v roce 05 plné změn

14. prosince 2005, 00.00 | Společnost Hewlett-Packard uspořádala koncem minulého týdne tiskovou konferenci, na které oznámila své výsledky za finanční rok 2005. Co všechno o sobě prozradil tento IT gigant?

Společnost Hewlett-Packard je stálicí na nebi IT technologií. Patří mezi nejvýznamnější výrobce nejen počítačů, notebooků a serverů, ale z našeho pohledu je neméně zajímavá i její divize IPG produkující tisková řešení. HP se vždy pyšnilo pravidelným růstem všech důležitých ekonomických parametrů a tím, že ve své historii ještě nikdy nevykázalo ztrátu. Podařilo se pokračovat v této tradici i v roce 2005, který byl pro HP v zahraničí i u nás zejména rokem personálních změn?

Škatulata hejbejte se
Bezesporu největší změny se v HP odehrály v oblasti lidských zdrojů a to jak na lokální, tak i globální úrovni. S trochou nadsázky by se dalo říci, že vše zahájil svým nečekaným odchodem generální řiditel české pobočky pan Kalášek, který opustil HP počátkem roku. V těsném závěsu za ním byla odvolána CEO celého HP Carla Fiorina a v průběhu roku se prakticky kompletně obměnil top managemant jak v centrále, tak i u nás. Nový CEO přišel s restrukturalizací, která se neobešla ani bez propouštění cca 10% zaměstnanců. Navíc došlo k zrušení divize obchodu, která byla rozpuštěna do ostatních tří divizí, takže po stránce lidských zdrojů se HP rozhodně bouřlivě vyvíjelo.

Důraz na služby
Pokud se pokusíme hledat hlavní zprávu, která zazněla z úst Milana Pryponě, tak to bude rozhodně důraz na služby klientům a dodávání ucelených řešení. Koneckonců pan Prypoň přišel do pozice generálního ředitele z divize služeb, takže toto zaměření je mu bezesporu blízké. Navíc v dnešní době, kdy klasické IT produkty jsou již v podstatě komoditou je právě přidaná hodnota velice důležitá a to zejména u velkých zákazníků. HP proto posílilo v segmentu velkých zákazníků své přímé aktivity, vyhrálo například výběrové řízení na kompletní outsourcing IT služeb pro KB a divize služeb zaznamenala největší růst. Nicméně i divize osobních počítačů zaznamenala více jak 6% růst, což je nejen nad růstem celého trhu, ale i více, než je celkový růst české pobočky jako celku.

Finanční výsledky
Česká pobočka HP prozradila, že její obrat ve fiskálním roce 2005 činil cca 10 miliard korun, což představuje cca 5% růst. Celosvětově HP dosáhlo nárůstu obratu o cca 8 miliard amerických dolarů a může se pochlubit hotovostní reservou cca 14 miliard USD. To by mohlo indikovat přípravu na další odkup některé z menších technologických společností, jak tomu bylo například u Scitex Vision.

Divize Imaging and Printing Group (IPG)
A co se událo nového v segmentu tiskových řešení? Ani této divizi se nevyhnuly personální změny, takže v jejím čele se u nás objevila energická Monika Jindrová. Z globálního pohledu byla samozřejmě důležitá akvizice Scitex Vision a dle všeho by to nemusela být zdaleka poslední akvizice v oblasti tiskových řešení. Kuloárově se špitalo o jedné nejmenované společnosti z oblasti menších formátů, ale to je zatím hodně spekulativní.
Z lokálního pohledu byl rok 2005 pro IPG poměrně těžký zejména v segmentu domácího tisku, kde se ocitlo pod obrovským marketingovým tlakem Canonu s Epsonem a ztratilo dost ze svého zářného podílu na trhu. Nicméně podle slov paní Jindrové má HP již připravenou produktovou odpověď a rozhodně v něm nevládnou poraženecké nálady.

Závěrem
HP za sebou jistě nemá snadný rok a změn, které proběhly uvnitř, bylo opravdu hodně. Na české úrovni se může pochlubit již tradičně řadou ocenění jako je Zaměstnavatel roku či Systémový integrátor roku a dokonce díky produkci PC pro všechny státy Evropy na východ od nás v ČR se stal jednou z nejvýznamnějších vývozních značek po Škoda Auto. Je otázkou, nakolik bude pokračovat jeho důraz na služby a velké zákazníky, zejména v kontextu toho, jaké aktuální problémy s konkurencí má v SOHO segmentu. Doufejme, že konkurenční tlak donutí HP k produkci takových produktů, které budou nejen zákaznicky atraktivní, ale přinesou zákazníkům i vyšší hodnotu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Ze společnosti  

 » Rubriky  » Skenery  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: