HP představila nové digitální fotoaparáty a inkoustové tiskárny - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Stolní tiskárny

HP představila nové digitální fotoaparáty a inkoustové tiskárny

13. září 2004, 00.00 | Koncem srpna představila společnost Hewlett-Packard novinářům řadu novinek, které uvádí v nejbližší době na náš trh. Z pestré palety produktů se v tomto článku zaměříme pouze na novinky v oblasti digitálních fotoaparátů a inkoustových tiskových technologií.

Koncem srpna představila společnost Hewlett-Packard novinářům řadu novinek, které uvádí v nejbližší době na náš trh. Z pestré palety produktů se v tomto článku zaměříme pouze na novinky v oblasti digitálních fotoaparátů a inkoustových tiskových technologií. I tak je informací hodně a podrobně se proto jednotlivým produktům budeme věnovat při jejich recenzích.

Digitální fotografie


HP Photosmart M407

V oblasti digitální fotografie představilo HP první přístroje ze své nové série M. Fotoaparáty jsou určeny pro běžné uživatele, kterým nabízejí dostatečné funkce pro běžné fotografování a jednoduchý design. HP Photosmart M407 disponuje rozlišením 4,1 megapixelů, trojnásobným optickým zoomem a interní pamětí o velikosti 16MB. Model Photosmart M307 disponuje rozlišením 3,2 megapixelů. Oba fotoaparáty budou uvedeny na český trh v září 2004. Doporučená koncová cena fotoaparátu HP Photosmart M407 činí 7 990 Kč včetně DPH, doporučená koncová cena fotoaparátu HP Photosmart M307 pak 5 990 Kč včetně DPH.


HP Photosmart R507

Další ohlášenou novinkou v oblasti digitální fotografie je fotoaparát HP Photosmart R507, který zaujme svým hliníkovým tělem a malým tvarem. Fotoaparát disponuje rozlišením 4,1 megapixelů a optikou Pentax s trojnásobným optickým zoomem. Vybaven je několika zajímavými technologiemi - např. Adaptive Lighting pro zvyšování jasů příliš tmavých oblastí fotografií (často označováno jako tzv. digitální blesk), Panorama Preview umožňující kompozici panoramatických snímků přímo ve fotoaparátu (v tomto režimu je zobrazen zeslabený náhled předchozího snímku na barevném LCD displeji s úhlopříčkou 3,8 cm a umožňuje tak plynulé navázání druhého snímku). Technologie HP Instant Share pak takové snímky automaticky identifikuje jako panoramatické při přenosu snímků do počítače. Snímky jsou potom automaticky spojeny do jediného snímku prostřednictvím softwaru Arcksoft Panorama Maker. Fotoaparát je také vybaven vestavěnou technologií HP Photo Adviser, která analyzuje každý snímek a navrhuje zlepšení v oblasti nastavení expozice, zaostření apod. ("nápověda" je dostupná zatím pouze v anglickém jazyku). Pro fotoaparáty HP Photosmart řady R bude k dispozici také praktická dokovací stanice, která bude buďto dodávána přímo s fotoaparátem nebo bude možné si ji dokoupit zvlášť. HP Photosmart R507 je uváděn na trh v září 2004 za doporučenou koncovou cenu 9 990 Kč včetně DPH.

Všem třem přístrojům se samozřejmě bude podrobně věnovat v podobě recenze.

Všestranný inkoustový tisk
V oblasti tiskáren pro všestranné použití uvádí HP na trh hned několik nových tiskáren.


Deskjet 3845

Mezi nejjednodušší a současně nejlevnější modely patří dva kompaktní modely - HP Deskjet 3745 a Deskjet 3845 určené zejména pro domácí nasazení. Tiskárny pracují s výsledním optickým rozlišením 4 800 x 1 200 dpi a umožňují také tisk fotografií 10 x 15 cm bez okrajů. Maximální tiskový formát je A4. Oba modely se liší především rychlostí. HP Deskjet 3745 pracuje maximální udávanou rychlostí 14 stran za minutu v černé a 10 str./min. v barvě. Doporučené zatížení tiskárny je 500 stran za měsíc. Model HP Deskjet 3845 tiskne 18 stran za minutu v černé a 14 stránek za minutu při barevném tisku a jeho měsíční doporučené zatížení je 1 000 stran. Tiskárna HP Deskjet 3745 se prodává za doporučenou koncovou cenu 1 990 Kč včetně DHP. HP Deskjet 3845 je od září 2004 dostupná na českém trhu za 2 790 Kč včetně DPH.


HP Deskjet 5740

Přibližně uprostřed nového produktového portfolia Deskjet tiskáren, stojí nová tiskárna HP Deskjet 5740. Tiskárna pracuje s novou generací inkoustových kazet HP dvojnásobnou hustotou trysek oproti předchozím typům (viz dále) a dosahuje rychlosti až 26 stran za minutu u černého výstupu a až 18 stran za minutu v barvách. Tiskárna pracuje s formátem papíru A4 a tiskne s rozlišením 4 800 dpi (v barvě) a 1 200 dpi (při černobílém tisku). Kromě běžných kancelářských tisků je tiskárna doplněna schopností tisku kvalitních fotografií - pro tyto účely je možné do tiskárny zakoupit fotografickou inkoustovou tiskovou kazetu HP č. 348. Fotografie mohou být tištěny s nebo bez okrajů v řadě běžných formátů včetně velikostí 10 x 15 cm, 13 x 18 cm, A4, 10 x 30 cm Panorama a 2 x A4 (21 x 59,4 cm).
Tiskárna má integrovaný ovládací panel, který obsahuje tlačítko zrušení tisku umožňující zrušit nežádoucí tiskové úlohy, a displej indikující stav inkoustu. Jestliže inkoust dojde a není-li k dispozici náhradní náplň, je možné použít režim nouzového tisku, který využije zbývající náplň k dokončení tiskové úlohy. Mezi další praktické funkce patří automatické čidlo typu papíru, které optimalizuje nastavení tisku podle použitého typu papíru.
Tiskárna HP Deskjet 5740 je dodávána s černou inkoustovou tiskovou kazetou HP č. 339 a tříbarevnou inkoustovou tiskovou kazetou HP č. 343 pro tisk barevných dokumentů, tabulek a prezentací. Tiskárna je v prodeji za doporučenou koncovou cenu 3 490 Kč včetně DPH.


HP Deskjet 6540

Pro uživatele s vyššími nároky především na rychlost uvádí HP na trhu další tiskárnu z řady Deskjet, konkrétně HP Deskjet 6540. Ta již byla podle HP na navržena pro produktivní prostředí s doporučenou zátěží 5 000 stran za měsíc. Nabízí černobílý tisk rychlostí až 30 stran za minutu (str./min), barevné dokumenty pak tiskne rychlostí až 20 str./min.Vysoké rychlosti bylo dosaženo díky nové generaci inkoustových tiskových kazet HP. Tiskárna je podle výrobce určena pro uživatele, kteří potřebují rychlý a nekomplikovaný tisk. Mezi zajímavé funkce patří automatické rozpoznání typu papíru, režim nouzového tisku umožňující pokračovat v tisku s pomocí jiné instalované náplně a USB rozhraní na předním panelu pro snadné připojení notebooků. I když bude tiskárna pravděpodobně nejvíce využívána pro rychlý tisk dokumentů, její schopnost tisku fotografií bez okrajů i s okraji v různých velikostech a formátech včetně velikosti 10 x 15 cm a A4 najde také své uplatnění. Od září je k dispozici také nový fotografický papír HP Premium Plus Photo Paper ve velikosti 13 x 18 cm a 10 x 30 cm Panorama bez okrajů, určený mj. pro tuto tiskárnu. Ve standardním režimu tisku se čtyřmi barvami inkoustu používá tiskárna HP Deskjet 6540 černou inkoustovou tiskovou kazetu HP č. 339 a tříbarevnou inkoustovou tiskovou kazetu HP č. 344. S nimi dokáže tisknout fotografie s optimalizovaným rozlišením až 4 800 dpi. Pro tisk fotografií s bohatšími barvami může být černá kazeta dočasně nahrazena volitelnou tříbarevnou fotografickou inkoustovou kazetou HP č. 348 - k dispozici je tak tisk se šesti barvami inkoustu. Pro špičkový černobílý fotografický tisk nabízí HP volitelnou šedou fotografickou inkoustovou tiskovou kazetu HP č. 100.
Výkonnost tiskárny může být dále rozšířena přidáním řady volitelných doplňků včetně modulu pro automatický oboustranný tisk a druhého zásobníku na papír, který zvyšuje vstupní kapacitu na celkových 400 listů. Tiskárna HP Deskjet 6540 je v prodeji od září 2004 za doporučenou koncovou cenu 5 190 Kč včetně DPH.

Fotografický inkoustový tisk
Řadu novinek představil výrobce také v oblasti fototiskáren.


HP Photosmart 7450

V oblasti fototiskáren určených pro domácí uživatele nahradilo HP model 7260 novou tiskárnou HP Photosmart 7450. Hlavní odlišností je vyšší rychlosti tisku oproti původnímu modelu a možnost výběru jednotlivých tištěných fotografií pomocí textového LCD displeje. Vestavěny jsou sloty pro všechny hlavní paměťové karty Compact Flash I a II, SmartMedia, SecureDigital, MultiMedia, xD a Sony Memory Stick. Tiskárna tiskne v maximálním formátu A4 a pochopitelně zvládá i fotografie formátu 10 x 15 cm bez okraje. HP Photosmart 7450 tiskne rychlostí až 12 str./min v černobílém i barevném režimu. Při rychlejším tisku náhledů dosahuje rychlost až 18 str./min v černobílém režimu a 14 str./min v barevném. Standardní fotografickou kazetu (HP č. 58) lze dočasně nahradit černou inkoustovou tiskovou kazetou HP č. 56. HP Photosmart 7450 je v prodeji od září 2004 za doporučenou koncovou cenu 3 490 Kč včetně DPH.


HP Photosmart 8150

Pro uživatele náročnější na výkon představilo HP model HP Photosmart 8150, nahrazující starší model 7760. Tiskárna je vybavena barevným displejem o úhlopříčce 6,4 cm a sloty pro všechny typy paměťových karet umožňují úpravy fotografií přímo v tiskárně. Funkce pro úpravu fotografií v tiskárně zahrnují redukci efektu červených očí, úpravu jasu, zvětšení, otočení, oříznutí, přehrávání videa, zastavení videa na daném snímku, tisk a další.
Při tisku lze volit formát tisku na běžný papír či tisk bez okrajů ve formátech A4, 13 x 18 cm a 10 x 15 cm i tisk panoramatických snímků formátu 10 x 30 cm. Nově je k dispozici také možnost připojení s podporou standardu PictBridge. Také HP Photosmart 8150 využívá nových tiskových kazet. Tiskárna HP Photosmart 8150 je dodávána včetně tříbarevné inkoustové tiskové kazety HP č. 343 a fotografické inkoustové tiskové kazety HP č. 348. Uživatelé si mohou zakoupit také další kazety z dané číselné řady a mohou je vzájemně kombinovat pro různé tipy tisků. Inkoustové tiskové kazety, které nejsou používány, lze uschovat do schránky, která je dodávána s tiskárnou, a která zajišťuje aby inkoust v kazetě nezaschl. Pro tisk černobílých fotografií mohou uživatelé použít šedou fotografickou inkoustovou kazetu HP č. 100, která obsahuje světlešedý, tmavošedý a černý fotografický inkoust. Pro ostrý černobílý tisk textu je nejvhodnější černá inkoustová tisková kazeta č. 338/339. Při použití vysokokapacitní černé inkoustové tiskové kazety č. 339 bude kvalita tisku srovnatelná s tiskárnami řady HP DeskJet při rychlosti tisku černého textu 26 stran za minutu.
Mezi volitelné doplňky tiskárny patří Bluetooth adaptér pro bezdrátový tisk z mobilních telefonů vybavených fotoaparátem, notebooků a dalších zařízení s podporou technologie Bluetooth, modul pro automatický oboustranný tisk se zásobníkem na papír malých formátů na 100 listů, přídavný zásobník na 250 listů a bezdrátový tiskový server z řady HP JetDirect. Tiskárna HP Photosmart 8150 se na trhu objeví během září 2004. Její doporučená koncová cena je 6 990 Kč včetně DPH.

Nové inkoustové kazety a regionalizace
Spolu s novými tiskárnami byla představena také nová generace tiskových inkoustových kazet. Podle výrobce přináší nová řada šesti tiskových náplní vylepšení v oblasti kvality tisku, rychlosti a odolnosti tisků proti blednutí. Inovovaný je tvar náplní, technologie tisku i složení inkoustu. Jistým důvodem nových náplní je jistě také jejich "inteligentnost" - náplně půjdou používat pouze s tiskárnami, které jsou určeny pro daný region. Nová řada inkoustových náplní obsahuje dvě nové tříbarevné inkoustové tiskové kazety (č. 343 a 344), fotografickou inkoustovou náplň (č. 348), šedou fotografickou inkoustovou náplň (č. 100) a dvě černé inkoustové tiskové náplně (č. 338 a č. 339). Mezi základní inovace kazet patří:

  • možnost rychlejšího tisku. U černé inkoustové kazety č. 339 byla podle výrobce oproti předchozímu modelu zvětšena velikost tiskové hlavy o 68% (z 1/3 na 9/16 palce), takže pro vytištění jedné stránky je zapotřebí méně přejezdů tiskové hlavy. Počet trysek se zvýšil z 416 na 672. U tříbarevných inkoustových tiskových hlav č. 343 a 344 a fotografické tiskové hlavy č. 348 byl počet trysek oproti předchozím modelům zdvojnásoben na 600.
  • vyšší kvalita tisku. Nový tvar kazety umožňuje, aby se kazeta při tisku pohybovala v menší vzdálenosti od papíru. To podle výrobce zlepšuje jednak posouvání papíru a jednak umožňuje přesnější nanášení inkoustu na papír. Dalším zlepšením je pak spolupráce kazety s tiskárnou, což umožňuje tisknout bez bílých okrajů, takže při tisku fotografií není nutné používat papír s odtrhávacími proužky.

Jak jsme již zmínili, jsou nové kazety spojeny ještě s jednou inovací - tzv. regionalizací, kterou HP spustila počátkem července 2004. V podstatě to znamená, že náplně bude možné používat pouze v regionu, ve kterých jsou oficiálně prodávány a v nových tiskárnách tak nebude možné použít např. kazety dovezené z Asie či USA. Technicky to bude fungovat tak, že se tiskárna "uzamkne" na kazety, které v ní budou použity při prvním spuštění. Informace o regionalizaci budou uváděny na obalu kazety a odlišné bude také číselné označení kazet pro jednotlivé regiony. Česká republika bude spadat do tzv. regionu Evropa+ (celá EU, Albánie, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Chorvatsko, Srbsko a Černá hora, Moldavsko, Makedonie a Rumunsko).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: