HP Photosmart 8450 – špičkový inkjet pro vaše fotografie - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Stolní tiskárny

HP Photosmart 8450 – špičkový inkjet pro vaše fotografie

HP Photosmart 8450

16. listopadu 2004, 00.00 | Model Photosmart 8450 je zástupcem nejmodernější generace inkjetových fototiskáren HP. Co nabízí špičková tiskárna s Gen2 technologií v praxi? Komu se vyplatí investice do špičkového inkjetu?

Společnost Hewlett-Packard se zabývá tiskovou technologií již desítky let a nabízí kvalitní řešení tisku snad v každém oboru počínaje kancelářským vysoko kapacitním tiskem přes kvalitní prezenční tisk a tiskem fotografií konče. Jedním takovým vysoce kvalitním řešením tisku fotografií je i nový HP Photosmart 8450, který nabízí rozlišení 1200 x 4800 dpi, jenž využívá termální inkoustový tisk. HP Photosmart 8450 umožňuje tisknout fotografie nejen přes počítač, ale má v sobě i vestavěnou čtečku paměťových karet. Tisknout fotografie je možno i přímo z fotoaparátu za pomocí protokolu PictBridge. Snadné ovládání přímého tisku fotografií zajišťuje široký výběr funkcí, jenž je možno volit přímo na tiskárně.


Konstrukce a design
Fotografická tiskárna HP Photosmart 8450 vychází konstrukčně i designově ze svého staršího kolegy HP Photosmart 8150. Ladný Stylový design v kombinací stříbrošedé a černé barvy na první pohled zaujme ovládacím panelem, v jehož středu je umístěn LCD displej. Na přední straně je v dolní části umístěn dvoustupňový podavač tiskových médií s posuvníky pro jejich přesné uložení. Po levé straně tiskového podavače je zapuštěn konektor pro přímé připojení fotoaparátu pomocí protokolu PictBridge.
Nad podavačem je systém ovládacích tlačítek, které umožňují snadné ovládání funkcí tiskárny, s vyklápěcím LCD displejem s úhlopříčkou 6,4 cm. Tento panel slouží jako vyklápěcí kryt umožňující přístup ke kolejnicovému systému a inkoustovým zásobníkům, jenž využívají novou generaci tiskových kazet Gen2 pro rychlejší a kvalitnější tisk. Zavírací systém krytu nevyužívá klasického pantového zavírání, ale z důvodu předejití poškození krytu při zavírání je kryt opatřen převodovým zpomalujícím systémem. Vedle ovládacího panelu je čtečka s pěti sloty pro paměťové karty.
Zadní části dominuje kryt pro přídavný duplexový systém umožňující oboustranný tisk, vedle kterého jsou umístěny konektory pro připojení zařízení a speciální konektor pro napájení tiskárny. Tiskárnu je možno připojit buď k počítači přes konektor USB 2.0 nebo do počítačové sítě pomocí konektoru Ethernet. Tiskárna váží 8 kg a její rozměry jsou 536 x 401 x 192 mm.Technické parametry
HP photosmart Photosmart 8450 využívá inkoustový tisk do formátu A4 s maximálním rozlišením 4800 x 1200 dpi při barevném tisku. Při monochromatickém tisku tiskne s maximálním rozlišením 1200 x 1200 dpi. Model 8450 využívá termální inkoustový tryskový tisk od společnosti HP, jenž využívá k barevné kombinaci tří inkoustových kazet nové technologie Gen2. Tyto tři tiskové zásobníky se pohybují na typickém kolejnicovém systému, jenž je delší, nežli šířka papíru, kvůli kvalitnímu bezokrajovýmu tisku a místa pro zaparkování tiskových zásobníků při nečinnosti.
Tiskárna umožňuje potisknout nejrůznější typy médií od volných listů, obálek až po panoramatické fotografie velikosti A4 o rozměrech 210 x 594 mm. Je možno tisknout i na vlastní definované tiskové médium, jehož šířka se může pohybovat v rozmezí 77 až 215 mm a délka od 127 do 610 mm. Zpracování úloh probíhá standardně v jazyce HP PCL 3 GUI.Rychlost tisku závisí na zvolené kvalitě tisku a tiskového média. Rychlost monochromatického tisku se pohybuje okolo 20 stran za minutu při formátu A4 a při tisku barevné fotografie formátu 10 x 15 cm v kvalitě koncept se rychlost tisku pohybuje okolo 27 s. Kvůli zvýšení rychlosti tisku a zamezení problémů při načítání tiskových předloh využívá tiskárna vnitřní 64 MB vyrovnávací paměť. Pro podávání papíru je možno využít standardního podavače papíru, který pojme až 100 listů papíru nebo je možno využít možného rozšíření volitelného podavače pro dalších 250 listů. Vestavěný podavač fotografických papírů pojme až 15 tiskových médií o maximální velikosti 10 x 15 cm.
Vnitřní systém tiskárny HP Photosmart při použití přímého tisku bez použití počítače podporuje klasický komprimovaný formát JPEG, ale i nekomprimovaný formát TIFF s ICC profilem RGB a YCbCr s 24 bitovou i 8 bitovou hloubkou barev. Kromě těchto formátů dovede tiskárna i přehrávat soubory formátu videa AV JPEG, QuickTime JPEG i MPEG-1.Tiskárna se dá připojit k síti pomocí konektoru Ethernet podporující protokol 802.3 nebo přikoupit rozhrání typu Bluetooth. K připojení k počítači se dá využít konektoru USB 2.0.
Tiskárna podporuje i protokol PictBridge, přes který je možno připojit k tiskárně fotoaparát a tisknout přímo z něj. Také je možno využít USB disku nebo čtečku paměťových karet, jenž podporuje 7 různých běžných typů paměťových karet: Compact Flash typu I a II či Microdrive, MultiMediaCard, Secure Digital, SmartMedia, Memory Stick a x-D Picture Card.


Instalace a ovládání
Instalace zařízení je jednoduchá a proběhla bez komplikací. Po vložení instalačního CD do mechaniky se spustí instalační software, ve kterém je možno si zvolit požadovaný jazyk (podporuje i český jazyk) a po té pomocí průvodce připojení HP All In One Series stačí zvolit připojení zařízení k PC (přímo k počítači pomocí USB nebo pomocí sítě) a nechat instalační program vyhledat zařízení. Plná instalace zabere přibližně 170 MB místa na HDD. Pro dokončení instalace je nutné počítač restartovat.
Po nainstalování zařízení se s ovladači nainstaluje i software HP Image Zone, jenž umožňuje jednoduchou organizaci, úpravu a retuš snímků včetně vytvářet panoramatické fotografie.Ovládání celého zařízení je velmi jednoduché a intuitivní. Možné je využít přímého tisku z fotoaparátu nebo z paměťových karet a pomocí ovládacích prvků velmi efektivně a jednoduše upravit snímky k tisku. V Menu se pohybuje pomocí křížového ovladače v jehož středu je tlačítko OK pro potvrzení volby. Jistou nevýhodou je nepřítomnost komunikace v českém jazyce. Snímky k tisku je možné otočit, zapnout speciální algoritmus vyvinutého společností Hewlett-packard Packard k odstranění jevu červených očí, přidat rámeček k fotografii, zvýšit ostrost nebo využít některých z barevných efektů. Dále pomocí voleb bez použití počítače je možné nastavit snímek pro tisk pasové fotografie nebo zvolit další z mnoha možností úprav snímku.
Tisk a jiné funkce tiskárny je možné ovládat i pomocí Správce HP, jenž umožňuje snadný přenos snímků z fotoaparátu nebo paměťové karty do počítače, nebo zapnutí programu HP Image Zone.Kvalita tisku
Tisková kvalita HP Photosmart 8450 plně odpovídá úrovni a zaměření tiskárny, jenž je určena nejnáročnějším pokročilým amatérům a profesionálním fotografům.
Pro testování tiskárny jsme použili HP cartridge č. 344, 348 a 100, abychom maximálně využili kvalitu tisku. Inkoustový zásobník č. 344 obsahuje klasickou kombinaci tří barev CMY (cyan, magenta, yellow), tisková kazeta č. 348 obsahuje nejvíce používané barvy ve fotografii a kazeta č. 100 obsahuje 3 různé barvy úrovně šedé.
V černobílé i barevné části testu je tisková kvalita vynikající. Tiskárna využívá míchání barev ze třech typů zásobníků. Společnost Hewlett-packard Packard umožňuje výběr z širokého sortimentu inkoustových zásobníků. Barevné přechody na formátu tiskového média A4 jsou velmi dobré. V některých částech je vidět rastrování těchto přechodů kvůli zvýšenému kontrastu. Podání barevných denzit včetně šedé škály jsou barevně vyrovnané a oblast jednotlivých sytostí je jednolitá, dokonce i v kritických částech barevného podání (5% sytost).Monochromatický tisk u pozitivního jak patkového, tak bezpatkového písma odhalil bezproblémovou čitelnost a to i u 2bodové velikosti. Negativní patkový i bezpatkový tisk je téže čitelný, ale u velikosti 5 bodů a nižšího má tiskárna tendenci podbarvovat bezbarvé místo tisku zeleným odstínem. Jelikož byla pro test použita černá fotografická náplň, tak to kvalitě tisku fotografií nemůže ubrat.Z čárových růžic vyplývá vysoká a bezproblémová symetrie jak v horizontálním, tak ve vertikálním směru pro plnou, poloviční i 25% denzitu, jenž je potvrzena u čárových rastrů. I u rastru 0,03 se pokouší tiskárna rastrovat s obdivuhodnou h/v přesností, i když se v tomto velmi jemném rastru některé linky slévají. Rastry ve všech denzitách (100%, 50%, 25%) vycházejí velmi kvalitně.


Praktické zkušenosti
Používání tiskárny včetně ovládání pomocí voleb přímo na tiskárně je velmi jednoduché a intuitivní. Ovladače tiskárny v sobě obsahují ICC profily pro většiny tiskových médií, které společnost Hewlett-packard nabízí, takže si charakteristiku barev upraví ovladače sami po zadání příslušného typu tiskového média a nemusíme složitě experimentovat s vlastnostmi snímku nebo využívat drahých přístrojů pro vytvoření daného ICC profilu.
Při využití HP saténového-matného fotopapíru od společnosti HP mají černobílé fotografie velmi kvalitní barvy blížící se kvalitě skutečných černobílých snímků pořízené na kinofilm.
Rychlost tisku barevné fotografie formátu A4 při nejlepší volbě tisku trvá přibližně 280s, což není málo, ale také ne moc. Celková velikost tiskárny působí poměrně širokým dojmem na to, že dokáže tisknout maximální formát A4. Je to z toho důvodu, že poskytuje bezokrajový tisk, tudíž na každou stranu formátu A4 (210 mm) musíme připočítat i šířku všech třech inkoustových zásobníků.
Fotografie je možno tisknout přímo z fotoaparátu přes rozhraní USB, protože tiskárna podporuje protokol PictBridge, nebo pomocí čtečky paměťových karet, jenž podporuje většinu dostupných formátů.Závěr
Tato tiskárna poskytuje kompletní řešení umožňující domácí i profesionální tisk fotografií s vlastní možností dohledu nad vlastnostmi fotografií. HP Photosmart 8470 v sobě kombinuje jednoduché ovládání a kvalitní tisk s rozlišením 4800 x 1200 bodů, jenž zaručuje nová technologie inkoustů a inkoustových kazet společnosti HP. Tiskárna tiskne kvalitní fotografie se sytými jasnými barvami a jemnými barevnými přechody. Tiskárna je na trhu k dostání za doporučenou cenu 9.655,- Kč.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: