HP Photosmart 8150 - domácí tisk fotografií levně a kvalitně v praxi - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Stolní tiskárny

HP Photosmart 8150 - domácí tisk fotografií levně a kvalitně v praxi

11. března 2005, 00.00 | Jednou z nejlevnějších fototiskáren formátu A4 od HP je model Photosmart 8150. Umožňuje tisk 6ti inkoustovou technologií Photoret IV pro dosažení lepších barev. Ve výbavě má displej pro lepší navigaci v menu a snadnější výběr snímků při tisku z paměťové karty. Přikoupit lze i bezdrátový adaptér pro bezdrátovou komunikaci Bluetooth a duplexní jednotku pro oboustranný tisk.

Jednou z nejlevnějších fototiskáren formátu A4 od HP je model Photosmart 8150. Umožňuje tisk 6 inkoustovou technologií Photoret IV pro dosažení lepších barev. Ve výbavě má displej pro lepší navigaci v menu a snadnější výběr snímků při tisku z paměťové karty. Přikoupit lze i bezdrátový adaptér pro bezdrátovou komunikaci Bluetooth a duplexní jednotku pro oboustranný tisk.

Konstrukce a design
Tiskárna je relativně objemná díky větší šířce a vystouplému podavači papíru. Ten je rozdělen na dvě části, kde do spodní se zakládá čistý papír a do horní se ukládá potištěný. Pokud chceme použít fotografický papír malého formátu (10x15 cm), tak můžeme použít speciálního zásobníku, který nalezneme po odklopení výstupního zásobníku. Nalevo od podavače nalezneme USB port pro připojení fotoaparátu, nebo Bluetooth adaptéru. Nad podavačem je na čelní straně nalevo čtečka karet chráněná víkem. Zbytek přední strany zabírají tlačítka pro ovládání tiskárny a displej. Úplně vlevo je malé tlačítko, které je určeno pro zapnutí a vypnutí tiskárny, pak tlačítko pro uložení dat z paměťové karty do počítače a poslání snímků emailem. Nepřehlédnutelný kruhový volič slouží pro nastavení formátu tisku při přímém tisku. Pod ním jsou dvě diody indikující použití klasického podavače, nebo podavače na malé fotopapíry. Uprostřed přední strany je velký LCD displej, pod kterým jsou tři tlačítka pro volbu snímku. Napravo od displeje je umístěno tlačítko Print a Cancel sloužící pro začátek a stornování tisku. Nechybí ani křížový ovladač s potvrzovacím tlačítkem pro pohyb v menu a tři tlačítka pro přibližování snímku na displeji, aktivaci menu a otáčení snímku. Celou čelní část je možno odklopit, čímž se dostaneme k prostoru, kde jsou umístěny výměnné cartridge s inkoustem. Je zde místo pouze pro dvě náplně (na rozdíl od modelu HP Photosmart 8450) a prostor pro odložení náhradní náplně.

Na zadní straně zařízení je kryt pro místo, kam lze připojit duplexní jednotku pro oboustranný tisk a dva konektory pro napájení a USB kabel pro spojení s počítačem (konektor typu B). Tiskárna má 480 mm na šířku, 394 mm do hloubky a 171 mm na výšku. Hmotnost je 7,04 kg.

Technické parametry
Tisk probíhá pomocí termálního inkoustového tisku s rozlišením až 4800 x 1200 dpi při barevném tisku a 1200 x 1200 dpi při černobílém tisku. Je možné tisknout bez okrajů až na formát A4. Barevné fotografie 10x15 cm v kvalitě "koncept" se vytiskne za cca 30s. Při tisku černého textu na A4 můžeme počítat s rychlostí až 20 str./min. Pro tisk můžeme použít tiskové kazety C8766E, resp. C9363E (tříbarevná tisková kazeta), C8767E (černá tisková kazeta), C9369E (barevná fotografická kazeta) a C9368A (šedá fotografická kazeta). Používat lze vždy klasickou tříbarevnou s jednou ze tří zbývajících. Černá je vhodná pro efektivní tisk dokumentů, barevná fotografická pro tisk fotografií s lepšími barvami (dohromady se používá všech 6 inkoustů) a šedá fotografická pro tisk kvalitních černobílých snímků.

Pro přímý tisk je tiskárna vybavena standardem PictBridge a disponuje také čtečkou paměťových karet CF typu I i II, MMC, SD, SM, MS a xD. Pro prohlížení snímků z karet je připraven barevný LCD displej s úhlopříčkou 6,4 cm. Používá tiskové jazyky HP PCL 3 GUI a PML. Pracovní využití je až 3.000 stránek za měsíc. Pro komunikaci je zde USB 2.0 a volitelný Bluetooth adaptér pro bezdrátový přenos. Při tisku je spotřeba energie 15 až 45 W, v nečinnosti 5 W a ve vypnutém stavu 2 W.

Tiskárna podporuje formáty obrazových souborů JPEG, TIFF 24bitový RGB nekomprimovaný prokládaný, TIFF 24bitový YcBr nekomprimovaný prokládaný, TIFF 24bitový RGB se zhuštěnými bity prokládaný, TIFF 8bitový barevný i v odstínech šedé s komprimací i bez.

Instalace a ovládání
Instalace ovladačů z přiloženého CD probíhá bez problémů. Je možné nainstalovat i HP Image Zone, který slouží pro správu a editaci snímků. Po restartování počítače je tiskárna připravena k práci. Tisk můžeme zahájit připojením fotoaparátu k tiskárně, vložením paměťové karty, zadáním příkazu z libovolného programu, nebo přenosem dat přes Bluetooth (adaptér je nutné dokoupit). Při tisku z počítače máme možnost bohatého nastavení tisku od bezokrajového tisku, typu papíru, kvality (rozlišení), tisku na obě strany, tisknutí šedých tónů, řízení barev, až po úpravu fotografií. Mezi ty patří odstranění červených očí, vylepšování kontrastu, digitálního blesku (zesvětlení tmavých oblastí), doostřování, nebo vyhlazování snímků.

Pokud budeme tisknout bez přítomnosti počítače, můžeme si otočným voličem nastavit formát tisku (bezokrajová A4, s okraji a dva, tři, čtyři, nebo devět snímků na stránku). V menu tiskárny lze nastavit tisk náhledů (index print), odstranění efektu červených očí, barevné efekty, tisk testovací stránky, čištění a kalibrace tiskových hlav, nastavení Bluetooth, doostřování snímků, digitální blesk, jazyk apod. V záložce Help nalezneme animace předvádějící základní úkony s tiskárnou, jako jsou například manipulace s paměťovou kartou, výměna tiskových kazet, zakládání papíru, vyjmutí zaseklého papíru a připojení fotoaparátu k tiskárně.

Kvalita tisku
Pro testování jsme použili klasickou CMY cartridge (C9363E) a k ní jsme přidali cartridge určenou pro tisk fotografií (C9369E). Barvy jsou velmi živé s jemnými, ale stále viditelnými přechody. To je běžná vlastnost inkoustových tiskáren a na běžné fotografii nebude tak patrná jako na testovacích obrazcích. Podání různých barev je velmi dobré po celé škále sytostí od 100% do 5%.
Schopnost rastrování je u této tiskárny na velmi dobré úrovni. Čárové rastry vyšly velmi dobré a citelné splývání bylo až na nejjemnějším rastru. Testovací růžice vyšly velmi dobře s pouze minimálně zkreslenými středy. Pozitivní písmo je čitelné až do velikosti 2. Negativní písmo se na této velikosti již příliš slévá a není čitelné.

Praktické zkušenosti
Tiskárna má na první pohled složitější ovládání, ale to je pouze dojem způsobený přítomností více tlačítek. Každé má svou specifickou funkci, a tak brzy práci s tiskárnou přijdeme na chuť. Tisk snímků z paměťové karty probíhal bez problémů, stačí zvolit fotografii a formát tisku. Při používání čtečky karet je třeba si dávat pozor, zda-li jsou karty ve slotu zcela zasunuté, protože při odklápění horní části tiskárny může snadno dojít k nehodě. Po zasunutí paměťové karty tiskárna automaticky načte veškeré snímky a zobrazí jejich náhledy na displeji.
K testu nám byla poskytnuta i kazeta s odstíny šedé pro tisk černobílých snímků, a tak jsme si vyzkoušeli několik variant černobílého tisku. První tisk byl proveden pomocí klasického míchání černé barvy pomocí ostatních barev. Výsledek měl odstín jaký mají černobílé snímky po desítkách let, tzn. značně vybledlý. Druhý pokus s kazetou pro kancelářský tisk (pouze černá barva) vypadal z větší vzdálenosti dobře, ale již z normální čtecí vzdálenosti bylo patrné, že fotografie byla tisknuta pouze černou barvou a odstíny šedé simulovány hustotou černých teček. Tím pádem byl snímek i lehce "znehodnocen" šumem. Při použití kazety pro černobílý tisk bylo dosaženo lepšího odstínu než při míchání barev a zároveň nebyly ani pod lupou patrné přechody mezi odstíny. Přechody byly vynikající a snímek neobsahoval jiný šum, než ten, který byl na předloze. Pro takovéto čachry je uvnitř tiskárny odkládací prostor pro jednu právě nepoužívanou cartridge.

Závěr
Tiskárna HP Photosmart 8150 je vhodná pro náročnější uživatele, kteří chtějí hlubší kontrolu nad tiskem svých fotografií ve formátu A4. Dovoluje používat dvě kazety najednou, přičemž lze kombinovat klasickou CMY s čistě černou pro efektivní kancelářský tisk, fotografickou pro lepší barevné podání snímků, nebo s odstíny šedé pro tisk černobílých snímků. Samozřejmostí je čtečka paměťových karet, displej pro zobrazení snímků a velké možnosti nastavení. Doporučená maloobchodní cena je 5.950,- Kč včetně DPH.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: