HP Photosmart 7450 – levná fotografická tiskárna pro domácí tisk - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Stolní tiskárny

HP Photosmart 7450 – levná fotografická tiskárna pro domácí tisk

HP-Photosmart-7450

24. března 2005, 00.00 | Tiskárna HP Photosmart 7450 nabízí barevný tisk formátu A4 v rozlišení 4800 x 1200 dpi a může se pochlubit kompaktními rozměry a univerzálním použitím. Nabízíme Vám praktické zkušenosti s tímto modelem.

Společnost Hewlett-Packard není potřeba v oblasti inkoustového tisku příliš představovat. Byla u jeho zrodu a v dnešní době je nejúspěšnějším dodavatelem barevných inkoustových tiskáren na českém trhu. Přestože konkurence je stále aktivnější (zejména Canon s řadou Pixma), daří se HP udržovat si velmi dobré postavení. Jedním z důvodů je dostatečně široké portfolio produktů. V dnešní recenzi si představíme zástupce nižší třídy fototiskáren, model 7450.
Tiskárna HP Photosmart 7450 nabízí barevný tisk v kvalitě 4800 x 1200 dpi a černobílý tisk v rozlišení 1200 x 1200 dpi. Toto tiskové zařízení umožňuje tisknout na tisková média od velikostí pohlednic (10 x 15 cm) až po vlastní formáty o maximální velikosti 356 x 216 mm. Nechybí ani čtečka paměťových karet, bez které si dnes fototiskárnu takřka nelze představit.Konstrukce a design
Koncepčně vychází tiskárna HP Photosmart 7450 z modelu HP Photosmart 7350, který již není v aktuální nabídce produktů. Design a konstrukce nového modelu je však pojata modernějším způsobem s důrazem na „ladnost“ tvarů. Tělo tiskového přístroje působí výrazně modernějším dojmem díky zakulacení některých křivek, které je typické pro novou generaci tiskáren HP. Stříbrošedý plas je doplněn černými prvky. Podavač papíru je totiž ukryt uvnitř přístroje, což zmenšuje potřebné místo tiskárny na pracovním stole při její nečinnosti. Automatický podavač tiskových médií se objeví až po odklopení oblého vrchního víka a jeho vyklopením do standardní polohy. Ve víku přístroje je uložena kazeta na fotografický papír formátu 10 x 15, do kterého se vejde 20 listů.Uvnitř tiskárny je vidět typický kolejnicový systém inkoustových tiskáren společnosti Hewlett-Packard s dvěma vozíky pro uložení dvou tiskových náplní o objemu 17 ml. V části podavače je umístěný posuvník pro zarovnání tiskového média pro jeho přesnější podání k tisku. Vlevo od výklopného víka na přední stěně fotografické tiskárny jsou rozloženy okolo displeje ovládací tlačítka tiskárny. Ve spodní části levé strany se nachází sloty čtečky paměťových karet. Pod víkem na pravé straně je místo pro uložení nepoužívané tiskové náplně.
Zadní části dominuje kryt pro přídavný duplexový systém, umožňující oboustranný tisk, vedle kterého jsou umístěny napájecí konektor s konektorem USB pro připojení tiskárny k počítači. Jelikož je předpokládáno užití tiskárny v domácích podmínkách, není tiskárna vybavena jiným komunikačním rozhraním. Tiskárna váží 3,3 kg a její rozměry jsou 475 x 220 x 155 mm.Technická specifikace
HP Photosmart 7450 je A4 inkoustová tiskárna s maximálním rozlišením 4800 x 1200 při barevném tisku. Při tisku monochromatickém je maximální rozlišení 1200 x 1200 dpi. Model HP Photosmart 7450 využívá k tisku inkoustový tryskový systém společnosti Hewlett-Packard, který využívá k míchání barevných tónů dvou inkoustových zásobníků posazených na typickém kolejnicovém systému. Tento systém je delší než šířka formátu A4 kvůli zabezpečení kvalitnímu bezokrajovému tisku a místu pro zaparkování tiskových zásobníků při nečinnosti.Na tiskárně je možné tisknout na široké spektrum médií od volných listů kancelářské gramáže 90 g/m2, přes obálky, karty, fólie, štítky až po fotografické gramáže formátu A4. Kromě klasické formátu A4 umožňuje potiskovat formáty o vlastní velikosti do šíře až 216 mm a délky 356 mm. Zpracování tiskových úloh probíhá ve standardním tiskovém jazyce HP PCL 3 GUI.
Rychlost tisku závisí na formátu tiskového média a na kvalitě tisku. Kvůli zvýšení rychlosti tisku a zamezení problémů při načítání tiskových úloh je tiskárna vybavena vnitřní 64 MB vyrovnávací pamětí. Standardní vstupní zásobník dokáže pojmout až 100 listů kancelářských tiskových médií, 15 obálek nebo 25 transparentních potiskových fólií. Přídavný zásobník na fotografická média formátu 10 x 15 cm pojme cca 20 listů. Tento zásobník je možné využít i na potisk speciálního snap-in podavače a fotopapíru 10 x 16,5 cm s odtrhnutelnými okraji nebo pro tisk obálek.Tiskárna HP 7450 je vybavena čtečkou paměťových karet, která umožňuje tisknout fotografie rovnou z paměťové karty bez použití počítače. Tato čtečka paměťových karet podporuje typy: Comapct Flash I/II a Microdrive, Multi Media Card, Secure Digital, Smart Media, Sony Memory Stick a xD-Picture Card. Z paměťové karty je možno tisknout fotografie v obrazovém formátu JPEG, tak ve formátu TIFF.
Tiskárna je určena především k domácímu tisku fotografií, takže je pouze vybavena komunikačním rozhraním USB 2.0.Instalace a ovládání
Instalace tiskárny proběhla bez vážnějších problémů, které by prostý uživatel nezvládl. Po vložení instalačního CD do mechaniky se spustí průvodce připojení tiskárnou, u kterého si je možné zvolit požadovaný jazyk (podporuje i češtinu), který se skládá z několika kroků. Během instalace vás průvodce vybídne k připojení tiskárny přes USB kabel a zapnutí tiskárny, kdy si po té spojení otestuje a nainstaluje nutné ovladače a ovládací software. Instalace zabere dle rychlosti počítače. Plná instalace zabere na disku okolo 75 MB místa.Ovládání tiskárny je velmi jednoduché a intuitivní. Kromě klasického tisku z počítače je možné využít i tisku fotografií přes paměťovou kartu. Vzhledem k výbavě pouze malého jednořádkového displeje není možné fotografie upravovat. Čtečka paměťových karet se v počítači objeví jako jeden externí disk, takže kopírovat soubory z paměťových karet do počítače lze pouze z jedné karty, taktéž tisk fotografií.
Po vložení paměťové karty do patřičného slotu se při připojení tiskárny k počítači objeví na zobrazovacím zařízení obrazovka HP Photosmart 7400, ukazující náhled fotografie. Výběr fotografie lze pouze provádět pomocí ovládacích tlačítek na tiskárně. Prvním tlačítkem zleva se spouští přenos obrázků z karty na disk. Druhým tlačítkem zleva se tiskne index fotografií, další dvě tlačítka slouží pro označení fotografie k tisku a posun mezi fotografiemi. Velké tlačítko se symbolem tiskárny slouží k tisku označených fotografií a poslední tlačítko ruší tisk a to i v průběhu zrovna tisknuté fotografie.Kvalita tisku
Tisková kvalita tiskárny HP Photosmart 7450 plně odpovídá úrovni a zaměření tiskárny, která je zejména určená pro domácí tisk fotografií a zastupuje současně i tiskárnu pro kancelářské využití. Nejde tedy o profesionální tiskárnu vysoké tiskové kvality, ale o tiskárnu sloužící pro amatérský tisk pořízených fotografií. Tiskárna využívá k barevnému tisku dvou inkoustových náplní. Tiskárna podporuje tři druhy tiskových zásobníků, klasický tiskový zásobník č. 57, který obsahuje kombinaci barev CMY (cyan, magenta, yellow), tiskový zásobník č. 56, ve kterém je černý inkoust a fotografickou kazetu č. 58, obsahující tři nejpoužívanější fotografické inkousty. Barevné přechody na formátu A4 jsou dobré, jen v některých částech se objevuje strmý přechod v barevných odstínech kvůli zvýšenému kontrastu. Podání barevných denzit včetně šedé škály je rovnoměrné a oblast jednotlivých barev je jednolitý, dokonce i v kritických oblastech 5% krytí.Monochromatický pozitivní tisk patkového i bezpatkového písma odhalil bezproblémový tisk a to i u dvoubodového písma. Při tisku negativního patkového i bezpatkového písma odhalil horší čitelnost již při 3 bodové velikosti písma díky podbarvování odstíny CMY. K podbarvování negativního písma dochází z důvodu použití fotografické náplně č. 58. Při použití tiskového zásobníku č.56 se tento jev téměř vytratil.
Testované čárové růžice vykazovaly po tisku bezproblémovou symetrii jak v horizontálním, tak vertikálním směru pro 100% i 25% denzitě, jenž je potvrzena u čárových rastrů. I u nejjemnějšího rastru 0,03 se pokoušela tiskárna rastrovat s velikou horizontální i vertikální přesností, i když dochází při takto jemném rastru ke slévání linek. Čárové rastry vychází ve všech denzitách (100/50/25) velmi kvalitně.
Pleťové odstíny na testovacích portrétních snímcích nebyly stoprocentně odpovídající a byly posunuty spíše ke žlutým odstínům. Podobný problém se projevil i při testech světlých ploch testovacího snímku zátiší.Praktické zkušenosti
Mezi výhody této tiskárny patří její kompaktnost a možnost složení podavače tiskových médií dovnitř přístroje, takže při nepoužívání nezabírá tolik místa na stole. K dalším výhodám patří i její snadné a intuitivní ovládání buď za pomoci tlačítek na tiskárně nebo přes počítač.
rychlost tisku barevné fotografie formátu 10 x 15 cm v kvalitě konceptu trvá přibližně 36 s a při použití nejlepšího tisku se čas tisku fotografie protáhne na cca 53 s. Při koncepčním tisku textové předlohy ve formátu A4 dokáže tiskárna tisknout rychlostí 18 stran za minutu a jestliže předloha obsahuje nejen text, ale i grafiku, tak se rychlost zmenšuje na 14 stran za minutu.
Celkově tiskárna působí malým dojmem na to, že podporuje bezokrajový tisk až do formátu A4. Fotografie je možné tisknout z počítače přes komunikační rozhraní USB 2.0, nebo pomocí čtečky paměťových karet, která podporuje většinu dostupných formátů. Tisk pouze za pomoci tiskárny je velice jednoduchý, protože jediným tlačítkem se vytiskne index všech fotografií a poté dle pořadí můžeme zvolit jaké fotografie budeme chtít ke kvalitnímu tisku.
Mezi nevýhody této tiskárny však musíme připočíst míchání barev pouze ze dvou tiskových zásobníků, protože dojde-li nám pouze jedna z barev v tiskovém zásobníku musíme vyměnit celý tiskový zásobník. Počet zásobníků se však kladně otisknul na celkové ceně a velikosti tiskárny.Závěr
Fotografická tiskárna HP Photosmart 7450 nahrazuje tiskárnu s označením 7350, která již není v nabídce produktů společnosti Hewlett-Packard. Tato tiskárna poskytuje komplexní tiskové řešení pro občasný tisk fotografií v domácích podmínkách. HP Photosmart 7450 v sobě kombinuje rozumně kvalitní domácí tisk s jednoduchou obsluhou bez nutnosti používání počítače. Výhodou je i využití čtečky paměťových karet a to jak pro čtení a následný tisk fotografií, tak pro jejich zápis. Tiskárna je na trhu za doporučenou cenu 3.490,- Kč včetně DPH.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: