HP Photosmart 2710 – všeuměl do domácnosti i kanceláře - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Stolní tiskárny

HP Photosmart 2710 – všeuměl do domácnosti i kanceláře

HP-Photosmart 2710

11. listopadu 2004, 00.00 | HP Photosmart 2710 představuje kompaktní zařízení pro domácnost i kancelář, který umožňuje tisknout, skenovat, faxovat i kopírovat a i to ve fotografické kvalitě. Pojďme se na tohoto všestranného pomocníka podívat jak uspěl v našem podrobném redakčním testu.

Mnoho z nás pamatuje časy, kdy byl náš stůl plný různých zařízení jako tiskárna, fax, skener a další, kdy jsme byli rádi, že jsme měli kam položit klávesnici. Tyto časy jsou díky multifunkčním zařízením pryč. Jedno takové řešení přináší i společnost Hewlett-Packard. Je jím HP Photosmart 2710, která v sobě kombinuje inkoustovou tiskárnu, skener, fax a kopírku. HP Photosmart umožňuje i tisk fotografií pomocí čtečky paměťových karet zabudovaný přímo v tomto multifunkčním zařízení nebo pomocí protokolu PictBridge. Multifunkční zařízení disponuje širokým rozsahem nejen funkcí, ale i možností připojení pomocí USB kabelu, síťového připojení nebo i bezdrátového připojení WiFi. Základní práci s obrázky zajistí jednoduché funkce na LCD.Konstrukce a design
Zařízení HP Photosmart 2710 je multifunkční zařízení, které v sobě kombinuje tiskárnu, fax, skener a kopírku. Elegantní design v kombinaci černošedé a stříbrné na první pohled zaujme klávesnicovým ovládáním a velkým displejem s úhlopříčkou 8,8 cm pro snadné ovládání multifunkčního systému. Na přední straně je v dolní části umístěn podavač tiskových médií, nad kterým je stříbrošedá maska s rukojetí horního krytu skenovacího systému a rozhraním WiFI pro bezdrátové připojení. Stříbrošedá maska rozděluje zařízení podélně a slouží i jako vrchní kryt pro přístup k zásobníkům barev a kolejnicového systému. Sloty paměťových karet jsou zasazeny do zaoblené přední hrany multifunkčního zařízení, pod kterými je konektor rozhraní typu FireWire.


 

V zadní části je kloubový systém horního krytu skenovací plochy a kryt pro přídavný duplexní systém oboustranného tisku, vedle kterého jsou umístěny konektory pro připojení zařízení. Na zadní straně jsou i dva telefonní konektory, jenž jeden slouží pro připojení zařízení k telefonní lince a druhý k dalšímu telefonnímu zařízení. Rozměry zařízení jsou 466 x 370x 216 mm a váží 8,5 kg.Technické parametry
Tisková část tohoto zařízení využívá inkoustový tisk HP do formátu A4 s maximálním rozlišením 4800 x 1200 bodů. Při monochromatickém tisku tiskne s maximálním rozlišením 1200 dpi. Použitou technologií tisku je termální inkoustový tisk od HP, který využívá k barevné kombinaci dvou inkoustových kazet Gen2. První kazeta obsahuje černou barvu a druhá kombinaci tří barev Cyan, Magenta, Yellow. Toto je jedna z mnoha voleb, jenž umožňují inkoustové zásobníky. HP. Společnost Hewlett-Packard nabízí i řešení pro fotografický tisk, jenž obsahují až 6 barev.Tyto dva tiskové zásobníky se pohybují na typickém kolejnicovém systému, který je běžný u většiny inkjetových tiskáren.
Recenzovaný model HP Photosmart 2710 potiskne nejrůznější typy médií od volných listů až po obálky, a formátu do velikosti A4. Tiskový podávací mechanismus umožňuje tisknout na běžný kancelářský papír (60až 90 g/m2) i na tvrdší karty (200 g/m2), ale i na fotografický papír (až 280 g/m2). Zpracování úloh probíhá standardně v jazyce HP PCL Level 3.Skenovací část s optickým rozlišením 2400 x 4800 bodů je schopna díky softwarové interpolaci skenovat až v rozlišení 19200 dpi s využitím 48bitové hloubky barev. Plocha snímání pro odrazové materiály má 216 x 298 mm. Pro odstíny šedé využívá skenovací jednotka 256 úrovní šedé. Faxová část používá modem s rychlostí 33,6 kbps, jenž umožňuje faxování černobílých i barevných předloh. Paměť faxu si je schopna zapamatovat až 80 stran o velikosti A4 a umožňuje uložit až 75 čísel do paměti rychlé předvolby.
Kopírování probíhá pomocí skenovací a tiskové části, takže maximální výstupní rozlišení je 4800 x 1200 bodů při barevném kopírování a 600 x 1200 bodů při kopírování monochromatických předloh. Kopírovací jednotka umožňuje zvětšit nebo zmenšit předlohu od 25% do 400%. Maximální počet kopií je 99. Rychlost tisku závisí na kvalitě kopírování a proto se pohybuje od 30 stran za minutu při černobílé předloze (u barevné předlohy je to 20 stran za minutu) až po 0,8 stran za minutu při nejlepší kvalitě. Základní zásobník pojme až 150 listů běžného kancelářského papíru. Kopírovat je možno jak pomocí programu v počítači, tak i bez jeho použití.Multifunkční zařízení se dá připojit k síti pomocí bezdrátového rozhraní WiFI (protokol 802.11g/b) nebo připojení pomocí Ethernet protokolu 802.3. Dá sepřipojit i pomocí rozhraní USB 2.0 přímo k počítači nebo přikoupit rozhraní typu Bluetooth. Pokud budeme chtít tisknout fotografie, můžeme využít přímého připojení přes USB nebo FireWire, protože HP Photosmart podporuje protokol přímého tisku PictBridge nebo využít čtečky paměťových karet. Čtečka paměťových karet podporuje všechny běžné typy karet CompactFlash I/II a Microdrive, x-D Picture, Smart Medium , SD/MMC.Instalace a ovládání
Instalační software komunikuje česky a celá instalace by neměla nikomu činit potíže. Pomocí průvodce připojení HP All In One Series uživatel zvolí typ připojení multifunkčního zařízení (přímo k PC nebo pomocí sítě) a instalační program se zařízení pokusí najít. Po najití nového zařízení a dokončení instalace programů je nutné počítač restartovat.
Po nainstalování zařízení se s ovladači nainstaluje i Software HP Image Zone Photo & Imaging, který zahrnuje v sobě veškeré ovládací programy pro plné využití multifunkčního přístroje.Ovládání celého zařízení je intuitivní a jednoduché. Některé základní funkce, typu kopírování, faxování a tisk fotografií je možno ovládat přímo pomocí ovládacího panelu a displeje zařízení HP Photosmart 2710. Všechny funkce se dají ovládat přes počítač pomocí nainstalovaných programů nebo je možné využít správce HP, který obsahuje jednoduché ovládání celého zařízení.
Pomocí Správce HP je rychlé nejen faxování, kopírování, přenos obrázků z paměťových karet nebo fotoaparátů do počítače, ale velice jednoduché je i skenování. Stačí zvolit, jestli chceme skenovat obrázek nebo text a kliknout na danou ikonu ve správci HP a další práce je díky průvodci již velmi jednoduchá. Skenování textu umožňuje nejen klasické skenování do formátu obrázku, ale je možné využít i skenování textu do upravitelné formy pomocí funkce OCR.
Pro úpravu naskenovaných předloh je možno využít HP Image Zone, jenž je dodáván k produktu nebo jiného grafického editoru. HP Image Zone umožňuje základní funkce úprav + základní archivaci.


 

Kvalita tisku
Tisková kvalita HP Photosmart 2710 je na úrovni, která se dá od takovéhoto zařízení očekávat. V černobílé části testu je tisková kvalita vynikající. V barevné části plně uspokojí cílovou skupinu jak pro běžný kancelářský tisk tak pro domácí tisk fotografií.
Tiskárna využívá běžného typu míchání barev ze dvou typů zásobníků, takže kvalita tisku závisí hodně na zvolených typech inkjetových zásobníků, ale společnost Hewlett-Packard umožňuje výběr z širokého sortimentu tohoto zboží.Tiskovou jednotku jsme podrobili testu s inkjetovými zásobníky určené pro fotografii, aby jsme využili maximální kvality tiskového podání. Barevné přechody na plném formátu A4 jsou velmi dobré.. Podání barevných denzit včetně šedé jsou barevně vyrovnané a jednolité. V kritických barevných úrovních (5% sytost) využívá tiskárna šedé barvy jako podkladu, do kterého v pravidelných intervalech umístí barevnou kapku.
Černobílý test odhalil bezproblémovou čitelnost u 2bodového pozitivního i negativního bezpatkového písma. Kvalita tisku u patkového písma je stejně dobré kvality jako u bezpatkového písma.
Z čárových růžic vyplývá vysoká symetrie v horizontálním i vertikálním směru pro plnou i poloviční denzitu, která je potvrzena u čárových rastrů. Ještě u rastru 0,12 se pokouší tiskárna rastrovat s obdivuhodnou h/v symetrií, i když se v tomto jemném rastru již některé linky slévají. Všechny rastry ve všech denzitách (100%, 50%, 40%)vychází velmi dobře.Kvalita skenování
Kvalita skenování u HP Photosmart 2710 je s ohledem na typ zařízení dobrá. Umožňuje skenovat reflexní předlohy a vzhledem k tomu, že toto zařízení je určené pro kancelářské a domácí použití je to dostačující.
Skenovací jednotka s přiloženým softwarem dokáže nejen běžné skenování, ale i převod textu do upravitelného formátu. Funkce OCR pracuje velmi dobře a je praktickým pomocníkem v jakékoliv kanceláři a domácnosti.
Skener má tendenci při skenování kontrastních ploch (viz. obrázek oka) k nepřesnostem na jejich přechodu a zašumění světlejší plochy.


 

Praktické zkušenosti
Podobně jako předchozí model je i model HP Photosmart 2710 citlivý na zakládání tiskového média, zvláště u formátů s větší gramáží. Pokud se pozice nebo zvolený tiskový formát multifunkčnímu zařízení nepozdává , projede tiskovým mechanismem bez potištění. tento problém je možno velice jednoduše vyřešit, když budeme věnovat zakládání tiskového média větší péči. Po akceptování papír, tiskne tiskárna velmi přesně.
Kvalita tisku je závislá hlavně na vložených inkoustových zásobnících a zvoleným tiskovým médiem. Společnost Hewlett-Packard nabízí široký sortiment cartridgí i tiskových médií, takže můžete zvolit od nejekonomičtějšího tisku až po velmi kvalitní tisk. Při použití tiskového zásobníku HP č. 100, který obsahuje inkoust s fotografickou šedou, je možno dosáhnout velmi kvalitních černobílých fotografií. Na druhou stranu, použijete-li inkoustové zásobníky HP č. 348 a č. 100, dosáhnete velmi dobrých barevných fotografií. Kazeta HP č. 348 obsahuje tříbarevný inkoust pro fotografický tisk.
Fotografie je možno tisknout pomocí čtečky paměťových karet, ale i připojením fotoaparátu pomocí USB kabelu nebo rozhraní FireWire, protože toto multifunkční zařízení podporuje i protokol PictBridge.


Závěr
Multifunkční zařízení HP Photosmart 2710 pokrývá všechny požadavky své úrovně pro domácí i kancelářské použití. Kombinuje jednoduchou a snadnou obsluhu na straně jedné a kvalitní tisk s rozlišením 4800x 1200 bodů s kvalitní skenovací jednotkou na straně druhé. HP Photosmart 2710 umožňuje nejen běžný kancelářský tisk pro denní použití, ale při výměně tiskových zásobníků za fotografické tiskové zásobníky dokáže tisknout i velmi kvalitní barevné fotografie. Je třeba si uvědomit, že toto multifunkční zařízení není ani vysoce kvalitní sublimační fotografická tiskárna a ani profesionální skener.
K této multifunkčnímu zařízení je možné dokoupit přídavný zásobník papíru, jenž pojme společně se stávajícím zásobníkem až 400 listů papíru nebo duplexní jednotku pro oboustranný tisk. K tomuto zařízení se dodává i Bluetoothový klíč, jenž umožňuje další rozšíření pro komunikaci s tímto zařízením. HP Photosmart 2710 je na trhu již od začátku měsíce listopadu 2004 za doporučenou cenu 14.500,-Kč.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Skenery  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: