HP Lab Lisabon 2007: Budoucnost digitálního tisku dle HP - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Stolní tiskárny

HP Lab Lisabon 2007: Budoucnost digitálního tisku dle HP

3. července 2007, 00.00 | V Lisabonu minulý týden (25.-29. 6.) proběhla HP Lab University 2007, akce, na které společnost Hewlett Packard prezentovala své aktuální a budoucí technologie vybraným skoro
třem stovkám novinářů a analytikům z Evropy. Nabízíme vám přehled nejzajímavějších myšlenek z úvodního vystoupení Stevena Nigro. Co přinese vize Print 2.0?

Hewlett Packard je společností, která v oblasti digitálního tisku patří mezi nejvýznamnější hráče již několik desítek let. V tomto okamžiku nabízí široké portfolio tiskových technologií. Pro domácí uživatele to znamená stolní tiskárny a multifunkční zařízení postavená na termálním inkoustovém tisku. Pro kancelářské nasazení je to nejen termální inkoust, ale i laserový tisk a DEP – Dry Elektrostatic Print (Indigo). A pro oblast grafického průmyslu jsou to inkoustová řešení jak v termálním, tak i piezzo provedení (Scitex), laser a samozřejmě Indigo (DEP).

Vývoj technologií jako je Edgeline trvá do uvedení prvního produktu na trh více jak 7 let. Další nová generace si žádá zhruba 3-5 let, takže není divu, že například za termálním inkoustovým tiskem stojí více jak dvacet pět let vývoje. I přes takto dlouhý vývoj a investice v řádu miliard USD je digitální tisk stále malým bratříčkem klasického analogového tisku. Ač to může znít na první dojem neuvěřitelně, podle mezinárodních studií je stále 91 % všech tisků prováděno analogově a pouze 9 % digitální cestou. S tím, že podle odhadů lineární projekce by se měl podíl digitálního tisku zvýšit do roku 2010 pouze o jedno jediné procento. Je pravdou, že i jedno procento z 53 bilionů vytištěných stran za rok není špatná porce, přesto je zde obrovský prostor pro rozvoj všech digitálních tiskových technologií.

Uvědomme si, že většinu vytištěných stran stále tvoří publikační činnost (knihy, časopisy a noviny), obalové materiály a marketingové materiály. U všech těchto zakázek stále z ekonomického hlediska jednoznačně dominuje tisk rotační či ofsetový nebo sítotisk. Podle pana Stevena Nigra vidí HP tři základní segmenty, ve kterých může digitální tisk výrazně posílit své postavení.

Digitální tisk fotografií

V oblasti fotografie došlo v posledních 10 letech k dramatickému přechodu z analogového záznamu na digitální. Přesto je stále většina papírových fotografií vyráběna chemickou cestou a digitální tisková řešení jsou minoritní. Domácí tisk fotografií se ukázal být méně atraktivním pro uživatele, než se předpokládalo, a tak se výrobci, včetně HP, soustřeďují na retail a zejména na velkozpracovatele. Digitální tisk v této oblasti může nabídnout zejména nižší pořizovací náklady, výrazně větší variabilitu potiskovaných médií a formátů a v neposlední řadě efektivnější řešení speciálních aplikací, jako jsou fotoknihy, kalendáře atd. Za limity většího rozšíření centrálního inkoustového tisku fotografií jsou považovány kvalita a barevnost při vysokorychlostním tisku a náklady na jednu vytištěnou fotografii. V obou směrech se výrobci snaží zlepšit pozici inkoustového tisku a HP sází v této oblasti zejména na technologii Indigo.

Marketingové materiály

Tradiční oblastí, do které se digitální tisk snaží proniknout, jsou marketingové materiály. Obvyklým argumentem propagátorů použití digitálního tisku v této oblasti je možnost personalizace a variace tiskovin. Bohužel ale stále platí, že většina společností není připravena pokročilý individuální marketing realizovat, protože jí buď chybí vhodný CRM (Customer Relationship Management) systém, nebo odvaha změnit svou marketingovou komunikaci. Proto digitální tisk nasazují nejčastěji malé a střední společnosti, využívající možnosti malonákladového tisku marketingových materiálů. Bohužel většina marketingových materiálů je stále tištěna analogově.

Tisk informací z Webu

Nejzajímavější novou příležitostí pro digitální tisk, kterou HP považuje nyní za klíčovou, je zpřístupnění tisku informací z Webu. Internet a zejména webové stránky zaznamenaly obrovský boom, nabízejí dnes nepřeberné množství informací, které využívá stále více uživatelů. Bohužel tisk většiny webových stránek je buď problematický, nebo není vůbec možný. HP proto vyvíjí technologie, které by zjednodušovaly přípravu webových stránek vhodných pro tisk a zároveň pracuje na nových ovladačích, jež by tisk webových stránek lépe zvládaly. HP by se chtěla navíc svézt na vlně WEB 2.0 a nabídnout vývojářům snadno použitelné technologie pro vývojáře a zejména bloggery.

Platforma Print 2.0

Steven Nigro shrnul stávající technologické trendy do vize, kterou nazval Print 2.0. Zatímco původně se HP profiloval jako výrobce tiskových řešení, nyní se snaží působit jako poskytovatel komplexních tiskových řešení. Kromě tradičních oblastí, jako je transakční či personalizovaný a variabilní tisk, se chce soustředit na tisk webových dokumentů. Zároveň chce hledat řešení, která by umožňovala snadné propojení profesionální obsahu s neprofesionálními daty. To by totiž mohlo podpořit využití digitálního tisku zejména u marketingových oddělení menších a středních firem.

Budoucnost digitálního tisku dle HP

HP jako jeden z mála výrobců dnes vyvíjí paralelně všechny hlavní tiskové technologie – viz náš přehled v úvodu článku. Zároveň se snaží více soustřeďovat na vývoj komplexních tiskových řešení, takže u řady jeho tiskových zařízení najdeme možnost vývoje aplikací přímo pro tiskové stroje apod. Díky tomu předpokládá, že se mu podaří akcelerovat využití digitálních tiskových řešení a výrazně tak zvýšit svůj potenciál. Nakolik se mu to opravdu podaří ukáže až budoucnost.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Reportáže  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: