HP DeskJet 815C - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Stolní tiskárny

HP DeskJet 815C

27. srpna 1999, 00.00 | Nový model inkoustové tiskárny nabízí velmi slušnou kvalitu tisku za přijatelnou cenu. Kam míří HP a co nové tiskárny nabízejí?

Společnost HP v posledním roce značně omladila řadu inkoustových tiskáren. Jedním z nových modelů je i DJ 815C, který jsme podrobili redakčnímu testu. Jedná se o tiskárnu střední třídy, která svou kvalitou uspokojí nejen domácí uživatele, ale i pracovníky menších kanceláří. Představuje rozumný kompromis mezi cenou a výkonem, ale o tom až později.

Design a balení
DJ 815C Všechny tiskárny z řady DeskJet si zachovávají již dlouho charakteristické tvary, které se jen pomalu mění. Model 815 je zástupcem nejpokrokovější série a jeho konstrukce patří mezi nejprogresivnější v celé řadě. Po designové stránce jde stále o konzervativní kancelářský styl společnosti HP, ale konstrukčně se začíná konečně něco dít. Tiskárna má nový podavač a zcela přepracovanou zadní část. Jedná se o úpravy, které značně přispívají k uživatelskému komfortu.
V krabici najdete kromě tiskárny samotné poměrně velký externí napájecí zdroj, dvě náplně, příručky a ovladače na disketách a CD. Manuál je dobře zpracovaný a je dodáván v českém a anglickém jazyce, za to si HP rozhodně zaslouží pochvalu. Zklamáním byla opět absence datových kabelů a to hlavně USB kabelu, který se přeci jen hůře shání.

Základní vlastnosti
Zadní kryt Model 815C je plnohodnotným členem řady 8xx. To znamená, že disponuje všemi moderními technologiemi společnosti HP a nabízí slušný výkon. Od modelů 880C a 895C se v podstatě liší pouze nižší rychlostí tisku a konstrukcí na nižší zatížení, což hodně uživatelů rádo oželí s ohledem na nižší cenu. Port USB, jistě potěší nejen uživatele počítačů Macintosh. USB nabízí mnohem rychlejší připojení, než paralelní port a tento rozdíl je opravdu znatelný. Pokud váš počítač nemá USB, můžete využít paralelní port, kterým je tiskárna také vybavena.

Kvalita tisku
Často diskutovanou otázkou je, zda tisk při rozlišení 600 dpi doplněný o technologii PhotoRET II může konkurovat rozlišení 1.440dpi, které nabízejí například tiskárny Epson nebo Lexmark. Odpověď zní: ve většině případů ano. Tradičně vyniká HP při tisku na obyčejný kancelářský papír. Subjektivně hodnoceno, právě tiskárny HP nabízejí nejlepší tisk s použitím běžného kancelářského papíru. Při použití nejkvalitnějšího papíru, který dané společnost nabízí, HP mírně ztrácí, ale rozdíl není tak velký, jak by se dalo očekávat. Je pochopitelné, že v rastrování jemných světlých odstínů je rozdíl patrný a HP rozlišení chybí. Celkově se však dá říct, že pro běžné uživatele je tento rozdíl nepodstatný, protože v každodenní praxi je situace opačná.
Barevné podání příjemně potěšilo. Hlavně takřka bezchybný průběh všech odstínů šedi se tak často nevidí. Barvy působí dost sytým dojmem, což je bohužel moderní trend, kterému se neubránil žádný výrobce. Ve světlých odstínech bohužel vystupuje nepříjemný rastr a to hlavně u světle modrých odstínů. Jde však o jedinou chybičku, kterou jsme našli a to považujeme za úspěch.

Praktický provoz
Podavač Podavač tiskárny nepůsobí na první pohled příliš přesvědčivým dojmem, protože připomíná dost kontroverzní podavač DJ 420C, ale bát se nemusíte. Po celou dobu testu jsme nezaznamenali sebemenší problém. Podávání papíru se vůbec od dob DJ 850C výrazně zlepšeno. A i kdyby se papír někde zasekl, všechna místa jsou dobře přístupná.
Zajímavou otázkou je hlučnost tiskárny. V prospektech HP se dočtete, že tiskárna je velmi tichá. Při tisku samotném je tiskárna opravdu velmi tichá, ale při čištění a usazování tiskových hlav se stává přeci jen hlučnější. To znamená, že pokud se tiskárna teprve připravuje na tisk je stejně hlučná, jako všechny konkurenční modely.
Přestože tiskárna nepatří mezi TOP modely HP, je poměrně rychlá. HP uvádí až 7,5 stránky za minutu, což se nám dosáhnout nepodařilo, ale tiskárna při tisku textu opravdu nečeká. Při tisku obrázků je stále nadprůměrně rychlá. Naší testovací stránku v maximální kvalitě dokázala vytisknout za 42 sekund.

Ovladače
Plně lokalizované ovladače jistě potěší všechny uživatele. Nastavení jsou jednoduchá a soustřeďují se hlavně na rozšiřující funkce. V nabídce nechybí zrcadlově otočený tisk, převracení pro tisk do vazby a další funkce. Pokud provedete instalaci podle návodu, nenarazíte na problémy, ale je třeba držet se instrukcí. Pokud si ovladače nainstalujete špatně, nebo použijete-li starou verzi ovladačů, budete mít problémy s kvalitou tisku a dost možná i s tiskem českých znaků. Všechny tyto problémy však odstraňuje korektní instalace ovladačů.

Závěr
Model DJ 815C představuje optimální řešení pro náročnější domácí uživatele i kancelářské prostředí. Nabízí ostrý a dobře vybarvený tisk a to i na běžný kancelářský papír za přijatelnou cenu. Rychlost není špičková, ale čekat na tiskárnu nebudete. Ovladače i příručka jsou v češtině a při použití USB se stane tiskárna universálním a rychlým pomocníkem. Doporučená koncová cena je 8.150 Kč.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: