HP Designjet 4000 – rychlý velkoformátový tisk pro široké využití - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Stolní tiskárny

HP Designjet 4000 – rychlý velkoformátový tisk pro široké využití

HP-Designjet-4000

27. dubna 2005, 00.00 | Společnost Hewlett-Packard představila nedávno novou velkoformátovou tiskárnu z řady Designjet s označením 4000, která se vyznačuje vysokou rychlostí a kvalitou. Tiskárna tiskne od formátů A3 až po tisková média s maximální šíří 1 067 mm.

Společnost Hewlett-Packard obohatila své portfólio velkoformátových tiskáren o nový produkt, který nese označení Designjet 4000. Jedná se o inkoustovou tiskárnu, která se vsází zejména na vyšší rychlost tisku a to v rozlišení 2 400 x 1 200 dpi. Tato tiskárna je především určená pro středně velké společnosti, hlavně pro sektory AEC, MCAD, GIS nebo předtisková pracoviště. HP Designjet 4000 v sobě využívá nové tiskové technologie v podobě nových tiskových hlav HP Double Swath s novými náplněmi.Konstrukce a design
Zařízení HP DesignJet 4000 je inkoustová tiskárna do formátu A0, využívající technologii tisku HP Color Layering a HP Photoret III, ve firemních materiálech označována jako grafická velkoformátová tiskárna s rozlišením 2 400 x 1 200 dpi. Použitou technologií tisku je termální inkoustový tisk od HP. Tiskárna je osazena klasickými čtyřmi zásobníky inkoustu typu CMYK (cyan, magenta, yellow, black) se zdvojenými tiskovými hlavami technologie HP Double Swath. Nové tiskové zásobníky jsou speciálně vyvinuty pro tento nový typ velkoformátové tiskárny, které mají označení č. 90. Důležitým faktorem je takzvané plotrové řešení, u kterého zůstávají vysokokapacitní inkoustové zásobníky v klidu a jsou k tiskovým hlavám přiváděny soustavou hadiček.
Nejedná se o žádnou stolní tiskárnu, ale o tiskárnu se speciální konstrukcí s pojízdným mechanismem, kterou je možné velmi jednoduchým způsobem přemístit na určené místo. Společnost Hewlett-Packard dala u této tiskárny přednost kombinaci tmavého plastu s různými světlejšími doplňky. Střední část tvoří tisková soustava, skládající se z vodící části a pojízdné tiskové hlavy, pod kterým je umístěn odvíječ tiskového média z rolí. Po levé straně jsou umístěné inkoustové zásobníky a na straně pravé je klidové místo pro zaparkování tiskových hlav, sloužící i k jejich výměně. V pravé horní části jsou umístěné ovládací prvky s informačním displejem o stavu inkoustových zásobníků. Okolo monochromatického displeje jsou rozloženy ovládací prvky pro zapnutí tiskárny, zresetování, zakládání tiskového média, přerušení tisku a 4 tlačítka pro ovládání.
V zadní části tiskového stroje se nachází dvířka pro přístup k cestě tiskovému mechanismu a pod spodními kryty jsou umístěny konektory pro napájení přístroje a sloty pro rozšíření vnitřní paměti a síťového komunikačního rozhraní. Celkové rozměry tiskového stroje jsou: 1 930 x 800 x 1 350 mm a hmotnost 115 kg.Technická specifikace
HP Designjet 4000 je inkoustová tiskárna, využívající termální technologie tisku, s optimálním rozlišením 2 400 x 1 200 dpi s přesností čar +/- 0,1%. Jedná se o čtyřinkoustovou tiskárnu s novými inkousty typu CMYK, přímo určené pro tuto tiskárnu s novými tiskovými hlavami technologie HP Double Swath, která umožnila zvýšit rychlost tisku až na dvojnásobek při stejné kvalitě tisku. Nová tiskárna je schopna vytisknout list formátu A1/D za 25 sekund při nastavení režimu "Fast" na technický papír HP Bright White Inkjet Paper. Tisk je pochopitelně nejvíce závislý na parametrech hostitelského počítače a složitosti úlohy. Tato technologie zvyšuje počet tiskových trysek stupňovitým uspořádáním tiskových hlav, které rozšiřují tiskovou stopu, a tím se dosahuje vyšší rychlost tisku. Jedna tisková hlava má 524 trysek na každou barvu, a proto při konfiguraci Double Swath, bylo dosaženo dvojnásobného počtu trysek na jednotlivou barvu.Tiskový stroj umožňuje tisknout na tisková média o formátu A3, A2, A1, A0 nebo na tisková média odvíjená z role o maximální šířce 1 067 mm. Potisknutelná délka média je závislá na aplikaci, ze které je daná tisková úloha tištěna. Maximální délka role, kterou pojme HP DesignJet 4000 je 91 m. Je možné tisknout na různé druhy tiskových médií od běžného papíru, přes tisková média s různou povrchovou úpravou (pololesklý, lesklý, bankovní průsvitný, přírodní pauzovací, fotografický) až po fóliové materiály a plátno. Tiskárna nemá v sobě žádný automatický podavač se zásobníkem tiskových médií, a proto je nutné použít buď média odvíjená z role, nebo ruční podavač.
Pro efektivnější tisk je tiskárna vybavena vnitřní pamětí typu DIMM o velikosti 256 MB, kterou je možné rozšířit až na 512 MB. HP Designjet 4000 využívá tiskových jazyků HP-GL/2, HP-RTL, TIFF, JPEG a CALS-G4, oproti modelu Designjet 4000ps, který kromě výše uvedených tiskových jazyků podporuje i Adobe PostScript Level 3 a Adobe PDG 1,5. Podporované operační systémy jsou Windows 98 a vyšší, Mac OS 9.1 a vyšší.
Tiskárnu je možné připojit pře standardní Fast Ethernet 10/100 Mbs, nebo přes FireWire (IEEE-1394a). Při rozšíření komunikačních rozhraní je možné využít i tiskový server HP Jetdirect 40d Gigabit, nebo kartu Hi-Speed USB 2.0 či karty LAN typu HP Jetdirect 620n nebo 625n.Závěr
Tiskárna Hp Designjet 4000 je díky nové tiskové technologii s rychlejším tiskem při přesnosti +/-0,1% čar zejména vhodná pro použití v architektuře, strojírenství, stavebnictví, nebo GIS, jinými slovy všude tam, kde je požadována vysoká přesnost a rychlý bezobslužný tisk. Tato tiskárna podporuje široké množství tiskových médií a gramáží, takže dovoluje tisknout od malých formátů až po nástěnné panoramatické tisky velkých rozměrů a to v rozlišení 2 400 dpi. A rozhodně se těšíme až tyto dva stroje přijdou do redakce k testování a budeme vám moci přinést podrobnější informace.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: