HP Business Inkjet 1200 – ekonomický tisk pro kanceláře - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Stolní tiskárny

HP Business Inkjet 1200 – ekonomický tisk pro kanceláře

HP-Business-Inkjet1200

5. května 2005, 00.00 | Barevná inkoustová tiskárna HP Businees Inkjet 1200 je určená pro malé a středně velké pracovní kolektivy, kterým nabízí kvalitní inkoustový tisk s nízkými tiskovými náklady díky jednotlivým inkoustovým zásobníkům a tiskovým hlavám. Tiskárna disponuje maximálním rozlišením 4 800 x 1 200 dpi a je možné ji zakoupit i v rozšířené verzi s bezdrátovým komunikačním rozhraním WiFi.

HP Businees Inkjet 1200 je inkoustová tiskárna určená zejména pro malé a střední pracovní kolektivy, která využívá k tisku rozdělených inkoustových zásobníků a tiskových hlav, snižující výsledné náklady na výtisk. Tato tiskárna disponuje maximálním rozlišením 4 800 x 1 200 dpi s možností rozšíření zásobníku tiskových médií o spodní zásobník, komunikační rozhraní o bezdrátové WiFi rozhrání a duplex. Pojďme se podívat podrobněji, jak uspěl tento pomocník pro vaši kancelář v našem podrobném testu.Konstrukce a design
Tato tiskárna vychází designově a konstrukčně ze svého předchůdce HP Business Inkjet 1000. Obě tyto tiskárny se vyznačují konstrukcí s ostře řezanými rysy bez zbytečných oblin a designových výstřelků, kvůli úspoře místa na vašem stole. Plastový plášť tiskárny je v bílém barevném provedení s hnědými doplňky. I přes svou velikost 506 x 464 x 211 mm (506 x 464 x 275 mm s duplexem) a váze 12 kg se jedná o kompaktní tiskárnu určenou pro kancelářské účely.
Přední část tiskárny tvoří přední zásobník tiskového média, který je umístěn ve střední části, vedle kterého je po pravé straně umístěn zásobník jednotlivých inkoustových zásobníků, skrytý pod výklopným víkem.V horní části nad zásobníkem tiskových médií je umístěn ovládací panel, skládající se z indikátoru stavu jednotlivých inkoustových zásobníků s ovládacími prvky pro zapnutí tiskárny, zrušení tisku, výjezdu tiskového média a konfiguračního tlačítka pro síťové připojení.Pod horním výklopným víkem najdeme tiskový kolejnicový systém s tiskovými hlavami, do kterých je inkoust přiváděn systémem hadiček. Boční stěny tiskárny jsou vybaveny úchopy pro snadnou manipulaci s tiskárnou a snadné založení do spodního rozšířeného zásobníku tiskových médií. Zadní část obsahuje kryt pro duplexový systém s komunikačními konektory a přívodním systémem napájení. Tiskárna v sobě neobsahuje napájecí systém a je napájena externím napájecím adaptérem.


Technické parametry
HP Business Inkjet 1200 je inkoustová tiskárna formátu A4 s maximálním rozlišením 4 800 x 1 200 dpi při barevném tisku a vysokou kvalitu 1 200 x 1 200 dpi při monochromatickém tisku. Model HP Business Inkjet 1200 využívá k tisku termální inkoustový tisk společnosti HP s technologií HP Photoret III, oproti společnosti Epson, jejíž tiskárny jsou založeny na technologii piezoelektrického inkoustového tisku. K barevné kombinaci používá tiskárna čtyř jednotlivých zásobníků inkoustu CMYK, z nichž je inkoust přiváděn do jednotlivých tiskových hlav, umístěných na kolejnicovém systému. Každá tisková hlava je vybavena 304 tiskovými tryskami, což dohromady dělá 914 tryskových hlav pro barevné spektrum a 304 pro monochromatický tisk.
Tiskárna je převážně určena pro kancelářské účely, o čemž svědčí i rozsah použitých tiskových médií o minimální gramáži 60 g/m2 do 135 g/m2. Je možné tisknout na různé typy médií od volných listů, obálek formátu A4 až po vlastně definovaná tisková média o minimální velikosti 77 x 127 mm. Maximální velikost potisknutelného formátu je 216 x 356 mm.Rychlost tisku závisí na zvolené kvalitě tisku a tiskového média. Při tisku monochromatické předlohy formátu A4 v kvalitě koncept se rychlost tisku pohybuje okolo 28 stran za minutu. Zlepšíme-li kvalitu tisku monochromatické předlohy formátu A4 na normální kvalitu, sníží se rychlost tisku na 8 stran za minutu a při kvalitě tisku nejlepší na 4 strany za minutu. Při tisku barevného konceptu se rychlost tisku na formát A4 pohybuje okolo 24 stran za minutu a při zvolené kvalitě nejlepšího barevného podání se tisk sníží na 4 strany za minutu. Tiskárna je koncipována pro tisk 6 250 stran za měsíc. Kvůli zvýšení rychlosti a kontinualitě tisku je HP Business Inkjet 1200 vybavena vnitřní pamětí o velikosti 32 MB.
Základní typ tiskárny HP Business Inkjet 1200d je dodáván se základním automatickým podavačem tiskových médií, který pojme až 250 listů papíru a s duplexní jednotkou. Tiskárnu je možné připojit přes standardní tiskové rozhraní IEEE 1284 (paralelní port) a USB konektor typu 2.0. Rozšířená verze tiskárny s názvem HP Business Inkjet 1200dtn je vybavena kromě jednotky pro oboustranný tisk a možností připojení přes paralelní port a USB i druhý automatický zásobník na 250 listů tiskových médií a síťové komunikační rozhraní typu Fast Ethernet 802.3. Nejvyšší verze této tiskárny s označením HP Business Inkjet 1200dtwn je oproti HP Business Inkjet 1200dtn orozšířena o další komunikační prvek a to bezdrátové připojení typu wireless Ethernet 802.11b/g (WiFi).

Instalace a ovládání
Instalace zařízení je jednoduchá a proběhla bez komplikací. Po vložení instalačního CD do mechaniky se spustí instalační software, ve kterém je možno si zvolit požadovaný jazyk (podporuje i český jazyk) a po té pomocí průvodce připojení HP All In One Series stačí zvolit připojení zařízení k PC (přímo k počítači pomocí USB nebo pomocí sítě) a nechat instalační program vyhledat zařízení. Plná instalace zabere přibližně 170 MB místa na HDD. Pro dokončení instalace je nutné počítač restartovat.Po nainstalování zařízení se s ovladači nainstaluje i software Toolbox pro rychlé a snadné ovládání tiskárny s možností využití kalibrace tiskových hlav, jejich čištění, vizuální kontrolu o stavu náplní a jiné zajímavé služby, umožňující základní vylepšení kvality tiskových úloh. Při instalaci se nainstaluje i ICC profil tiskárny s označením sRGB Color Space Profile.
Ovládání tiskárny je velmi jednoduché a lze ho provádět pouze prostřednictvím grafického rozhraní na PC, protože tiskárna neobsahuje žádná ovládací tlačítka ani displej, což je dáno určením tiskárny pro malé a střední kanceláře.Kvalita tisku
Tisková kvalita HP Business Inkjet 1200 plně odpovídá úrovni a zaměření tiskárny, jenž je určena zejména pro kancelářské použití v malých a s tředně velkých pracovních kolektivech. Pro testování tiskárny jsme použili jednotlivé tiskové náplně s označením č.10 pro monochromatický tisk a č. 11 v barevné kombinaci CMY a jednotlivé tiskové hlavy C4810A, C4811A, C4812A a C4813A, abychom maximálně využili kvalitu tisku.
V černobílé i barevné části testu je tisková kvalita vynikající. Tiskárna využívá míchání barevných tónů ze třech jednotlivých tiskových zásobníků a jednoho monochromatického inkoustového zásobníku. Barevné přechody na formátu tiskového média A4 jsou velmi dobré. V některých částech je vidět rastrování těchto přechodů kvůli zvýšenému kontrastu. Podání barevných denzit včetně šedé škály jsou barevně vyrovnané a oblast jednotlivých sytostí je jednolitá, dokonce i v kritických částech barevného podání (5% sytost).


 


Pozitivní tisk monochromatického jak patkového, tak bezpatkového písma odhalil drobné nepřesnosti v překryvech jednotlivých barev, takže se na okrajích písem objevuje lehká barevná kontura s modrým nádechem, jenž snižuje čitelnost, zvláště u patkového písma. Čitelnost bezpatkového písma je bezproblémová až do velikosti 3 bodů. U patkového písma se bohužel již u čtyřbodového písma ztrácí patka u malého k. U negativního písma končí čitelnost u velikosti 3 u bezpatkového písma a vzhledem ke slévání vnitřních partií negativního patkového písma, končí jeho čitelnost již u 4 bodového písma.
Z čárových růžic vyplývá vysoká a bezproblémová symetrie jak v horizontálním, tak ve vertikálním směru pro plnou, poloviční i 25% denzitu, jenž je potvrzena u čárových rastrů. I u rastru 0,03 se pokouší tiskárna rastrovat s obdivuhodnou h/v přesností, i když se v tomto velmi jemném rastru některé linky slévají. Rastry ve všech denzitách (100%, 50%, 25%) vycházejí velmi kvalitně.


Praktické zkušenosti
Tiskárna HP Business Inkjet 1200 působí i přes své rozměry kompaktní dojmem, jenž nezabírá více prostoru na kancelářském stole než je nezbytně nutné. Velmi příjemná je možnost rozšíření jak velikosti tiskového zásobníku o spodní automatický podavač, tak komunikační rozhraní o Fast Ethernet a bezdrátovou WiFi komunikaci. Rozšíření o síťové komunikační prvky umožňuje tuto tiskárnu použít v kancelářích s různým síťovým připojením včetně rozšiřujících se bezdrátových pracovišť. Horní i spodní automatický podavač tiskových médií má velmi dobře vyřešeno jejich správné uložení, které zajišťuje přesný chod tiskového média tiskovou částí. Konstruktéři vyřešili uložení tiskových médií různých formátů dvěma posuvníky. Oba posuvníky se posouvají po kolejnicích, které určují přesné uložení.Závěr
HP Business Injet 1200 je barevná inkoustová tiskárna určená především pro menší a středně velké pracovní kolektivy. Jednotlivé inkoustové zásobníky umožňují snížit výsledné náklady na tisk. Umožňuje tisk maximální rychlostí 28 stran za minutu u monochromatických tiskových předloh a 24 stran za minutu u barevného tisku s maximálním rozlišením 4 800 x 1 200 dpi. Výstupní kvalita je vhodní pro obchodní grafiku.
Tiskárna je dodávána ve třech provedeních s různým technickým vybavením. Základní verze HP Business Inkjet 1200d je k dostání na českém trhu za doporučenou cenu 5 454,- Kč bez DPH, rozšířená verze o zásobník tiskových médií a síťovou kartou Fast Ethernet stojí 9 240,-Kč bez DPH a nejvyšší verze včetně bezdrátového komunikačního rozhraní WiFi je možné sehnat na českém trhu za oficiální doporučenou cenu 10 880,- Kč bez DPH.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: