EPSON Stylus PHOTO EX. - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Stolní tiskárny

EPSON Stylus PHOTO EX.

20. července 1998, 00.00 | Barevní inkoustovka formátu A3 s photo tiskem. Tato tiskárna zdědila technologii tisku po modelu Stylus PHOTO 700.

Dnes budeme psát o barevné inkoustové tiskárně, která umožňuje tisknout na papír velikosti A3. Tato tiskárna zdědila technologii tisku po modelu Stylus PHOTO 700. Tu jsme již recenzovali, takže se budeme věnovat spíš rozdílům. Zbytek informací najdete v recenzi na PHOTO 700. Za zapůjčení děkujeme firmě EPRINT.

Design
PHOTO EX Vzhled je takřka identický s PHOTO 700, jen rozměry se logicky musely zvětšit. Model PHOTO EX má tyto míry : 550 x 615 x 310 mm a hmotnost se zvýšila na 7 kg. To při srovnání s rozměrem formátu A3 není až zas tolik. Tisk samozřejmě probíhá u formátu A3 na délku.

Technologie
Po technologické stránce je model EX shodný s modelem 700. Jsou použity stejné náplně a v podstatě shodné ovladače, takže výsledek je takřka totožný.

Tisk
Jedná se o tisk při rozlišení 1440 x 720 dpi a to jak při barevném tak i černobílém tisku. Nebudu zde rozebírat kvalitu černobílého tisku ani tisk na běžný kancelářský papír, protože schopnosti tiskárny vyniknou zcela jinde. Pokud do tiskárny vložíte speciální medium formátu A3 a nastavíte ten nejlepší režim tisku samozřejmě se všemi 6 barvami, začne ta pravá paráda. Díky správě barev podle (ICC nebo ColorSync ) jsou barvy velice pěkné. Rastr je sice stále patrný při detailním pohledu, ale prokreslení detailů je již velice precizní. Potěší i poměrně přesné rozlišování jednotlivých sytostí barev.
Rychlost tisku není sice příliš oslnivá, ale to se při tomto druhu tisku a formátu A3 dá celkem čekat. Přesné hodnoty nebudu uvádět, protože se nedají příliš měřit. Výrobce uvádí zhruba 15 minut při tisku formátu A3 v rozlišení 1440 DPI.
Náklady při tak velkém rozměru velice závysí na pokrytí. Výrobce udává spotřebu inkoustu stejnou jako u modelu PHOTO 700, což by znamenalo náklady zhruba mezi 60 - 140 Kč na A3, ale prakticky jsme nevytiskli tolik stránek, aby jsme mohli hodnotit.

Ovladače
Ovladače jsou prubířským kamenem této tiskárny. Na jednu stranu jsou hezky grafické a přehledné, na druhou stranu problémy s instalací a nekompatibilitou jsou stejné jako u ostatních Stylusů. Instalaci jsme popsali v samostatném článku, který můžete najít ZDE. Tyto problémy lze překonat. Pokud se ovladače nepodaří zcela korektně naistalovat, nebo se s něčím nepohodnou, může docházet k velice komickým situacím. Například jsme zažili situaci, kdy tiskárna místo šedých barev tiskla svítivě zeleně a zbytek barev byl v pořádku. A řešení ? Přeinstalovat ovladače. Pokud to shrneme, ovladače mohou být zdrojem až nečekaných situací a dost kazí dojem z tiskárny. Věřím, že EPSON situaci bude řešit a možná jednou dojde i k lokalizaci.

Praktické zkušenosti
Tiskárna není určena ani na doma, ani pro kancelářský provoz. Její místo je tam, kde je potřeba tisknout formát A3 a to ve kvalitě, které běžné inkoustové tiskárny nedosahují. A myslím, že minimálně silně konkuruje většině velkoformátových tiskových strojů. Ze slabin je to absence HW podpory Post Scriptu, kterou lze řešit jen SW RIPem. Drobné problémy s CMYKovmi barvami, které jsou věcí čistě ovladačů pro Windows, protože jinak správa barev funguje dobře. A samozřejmě ovladače. Možná to vypadá strašně, ale tiskárna nás oslovila spíš kladně.

Shrnutí
EPSON Stylus PHOTO EX nabízí výrazně lepší tisk než běžné inkousty, ale pozor nátisk to pro každého asi ještě není. Jedinou slabinou, kterou bych vysloveně vytkl jsou ovladače, které své chybičky stále mají. Ale co je asi nejdůležitější a nejzajímavější je cena. Ta za schopnosti, které tiskárna nabízí, je velice lákavá až suprová. Činí totiž 18800 Kč bez DPH.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: