EPSON Stylus PHOTO 2000P - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Stolní tiskárny

EPSON Stylus PHOTO 2000P

EPSON Stylus PHOTO 2000P

27. listopadu 2000, 00.00 | Přinášíme recenzi nové inkoustové tiskárny EPSON určené zejména pro tisk barevných fotografií. Jak obstála v našem redakčním testu?

Značku EPSON není jistě třeba představovat. Stejně tak se s některou z inkoustových tiskáren řady Stylus jistě většina z vás také setkala. Pod označením Epson Stylus se prodává široká škála tiskáren od spotřebních modelů pro domácnost až po velkoformátové inkoustové plotry. Dnes vám představíme model Slylus PHOTO 2000P, který patří zhruba do středu této produktové linie. Za zapůjčení do recenze děkujeme společnosti EPRINT.

Stylus PHOTO 2000P je inkoustová tiskárna formátu A3+, která je určena jak pro velmi náročné domácí uživatele, tak i profesionály. Dá se říct, že pokrývá právě tu oblast, kde se překrývají požadavky těchto dvou odlišných uživatelských skupin. Tiskárna byla koncipována tak, aby s přijatelnou pořizovací cenou nabídla maximálně kvalitní tisk fotografií a barevných motivů, což obě skupiny uživatelů jistě může oslovit.

Základní parametry
Jak jsme již konstatovali, tiskárna je schopna potiskovat archová média až do formátu A3+. Dále je schopna potiskovat i média z role a to do šíře tisku 323mm a maximální délky 8m. V dodávce je jak podavač archů, tak i jednoduchý odvíječ z role. Maximální rozlišení tiskové hlavy je 720 x 1.440dpi s tím, že tiskárna nabízí technologie Ultra MicroDots a Variable Sized Droplet. Obě slouží k produkci optimální tiskové kapky.
Pro tisk se používá šest základních barev (CMYKLcLm) speciálních pigmentových inkoustů. Právě díky použití nových barev a nových druhů potiskovaných materiálů Epson nabízí výrazně prodlouženou trvanlivost a odolnost výstupu.
K počítači lze tiskárnu připojit buď prostřednictvím paralelního rozhraní, případně USB. Dokoupit je možné i tiskový server či speciální RIP, který však není součástí základní dodávky. K tiskárně jsou dodávány ovladače pro systémy Windows 98/NT/2000 a MacOS. Dále je v balení i LE verze Adobe Photoshopu 5.0.

Nové inkousty a média
Jednou z hlavních novinek, kterou se tato tiskárna může pochlubit je použití nových barevných pigmentových inkoustů. Zatímco černé pigmentové inkousty u stolních tiskáren již zdomácněly, u barevných jde o poměrně unikátní řešení. Dvousložkový inkoust se nevpíjí do potiskovaného materiálu, ale jeho částečky polymerují na jeho povrchu a tím se zajišťuje jak lepší barevnost, tak i odolnost výstupu. S podobným řešením se můžeme setkat například u některých výrazně dražších LFP zařízení.
Výhodou nového spotřebního materiálu je zejména výrazně vyšší odolnost. Naše testy potvrdily jak velice dobrou mechanickou odolnost, tak i vodostálost. Zde je pouze podmínkou cca 24hodinová doba potřebná pro průběh polymerace, po jejímž uplynutí je tisk opravdu velmi odolný. Epson dokonce v interiérovém prostředí garantuje životnost tisku 100let. Nevýhodou je fakt, že pro dosažení tohoto výsledku je potřeba kromě speciálního inkoustu také speciální papír. V nabídce je několik variant, se kterými Epson garantuje dosažení optimálního výsledku. I naše testy prokázaly, že s papíry třetích výrobců se 100% výsledku dosahuje jen velmi obtížně.

Tvorba tiskové kapky
Společnost Epson, stejně jako všichni konkurenti, do svých nových tiskáren implementuje technologie pro modelování velikosti tiskové kapky. Základem jsou stále piezoelektrické tiskové hlavy, ale například u této tiskárny byl minimální objem kapky snížen na 7pl. Navíc je tisková hlava schopna měnit objem tiskové hlavy v několika úrovních, což umožňuje ostřejší tisk při stejném rozlišení.
Uvedené vlastnosti spolu s šestibarevným tiskem zajišťují tisk velice jemných barevných motivů včetně přechodů bez viditelného rastrování. Na lesklých papírech tiskárna dosahuje kvality srovnatelné s klasickým fotografickým procesem.

Software
Tiskárny Epson již tradičně přicházejí se speciálními ovladači postavenými na vlastní technologii do jisté míry nahrazující funkce systému a doplněnými Status Monitorem. Výhodou pro uživatele je, že již několik let výrobce udržuje kontinuální vzhled a funkčnost ovladačů, takže přechod na novou tiskárnu není pro uživatele náročný. Poslední verze ovladačů se může pochlubit zejména vylepšeným Status Monitorem s velmi přesným měřením množství inkoustu v jednotlivých náplních. Navíc informuje o průběhu tisku, o tom co se přesně tiskne a na jaké médium.
Ovladače jsou zatím bohužel pouze v angličtině a na čtyřech záložkách nabízejí to, co by uživatel asi očekával. Pro profesionály může být trochu nepříjemné, že podrobné ruční nastavení je ukryto pod "Custom" položky výběrů, ale většinou člověk stejně vystačí se standardními hodnotami.
Kromě ovladačů je k tiskárně přibalen i Adobe Photoshop 5.0LE. Ten bude jistě zajímavý pro ty, co zatím nemají plnou verzi Photoshopu, i když jejich kvalit nedosahuje. Přesto je lepší se učit s osekaným Photoshopem, než později přecházet ze zcela jiného programu do prostředí plného Photoshopu.

Hodnocení z pohledu domácího uživatele
Pro neprofesionální nasazení představuje Stylus PHOTO 2000P asi to nejlepší, co ještě má smysl pořizovat. Velký formát, tisk z role a brilantní barvy domácího uživatele jistě potěší. Při nákupu je nutné si uvědomit, že pouze se speciálním spotřebním materiálem má tiskárna opravdu smysl. Sice dokáže tisknout i na běžný kancelářský papír, ale ztrácí tak většinu svých výhod. Ekonomika provozu je také podřízena maximální kvalitě, takže pro dopisy tato tiskárna opravdu není.
Bezesporu největší výhodou je celková koncepce ovládání. Tiskárna zachovává jak konstrukčně, tak i softwarově všechny rysy nižších modelů řady Stylus. Díky tomu i pro nezasvěceného domácího uživatele nebude problém vytisknout velmi pěknou fotografii. Ani fakt, že tiskárna potřebuje až desítky minut pro tisk A3 fotografií v maximální kvalitě domácího uživatele příliš pálit nebude, takže rozhodování je pouze o jediném. Zda se vyplatí investovat necelých 42.000Kč do brilantního barveného tisku.

Hodnocení z pohledu profesionálního nasazení
Stylus PHOTO 2000P nabízí velmi kvalitní, ostrý a barevné vyvážený tisk. Možnost kalibrace odpovídá nižší profesionální třídě, takže tiskárnu lze použít i jako levný nátisk. Pořizovací cena je jistě lákavá, takže kde je z pohledu profesionála zádrhel? Tisk je poměrně pomalý a tiskárna je zaměřena hodně na tisk barevných fotografií. Například při tisku černobílých snímků používá v podstatě všechny barvy, takže šedé odstíny mají většinou růžový nádech.

Celkový závěr
Tato tiskárna nabízí ve svojí kategorii tři velké výhody. Tou první je velmi kvalitní tisk při použití speciálních materiálů. Ve srovnání s konkurenty se tiskárna může pochlubit velkým gamutem tisknutelných barev a vysokou ostrostí tisku. Druhou výhodou je vysoká odolnost tisku. Po vytvrdnutí je výstup vodostálý a mechanicky velmi odolný. A poslední výhodou je skutečnost, že tiskárna důsledně zachovává charakteristiku předchozích modelů řady Stylus. Pro mnoho uživatelů je tak velmi intuitivním řešením na rozhraní amatérské a profesionální třídy.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: