EPSON Stylus COLOR 850 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Stolní tiskárny

EPSON Stylus COLOR 850

11. června 1998, 00.00 | Nový model inkoustové tiskárny EPSON jistě potěší všechny příznivce značky. Tato tiskárna má mnoho předností ...

Firma EPSON je na našem trhu dobře známá a to nejen svými pověstnými jehličkovými tiskárnami. Inkoustové tiskárny řady Stylus jsme již měli a patří k tomu lepšímu na trhu. Přesto výrobce nespí a přichází pravidelně s novými modely. Dnes si představíme model Stylus COLOR 850, který je následovníkem populárního Styluse COLOR 800. Tuto tiskárnu nám do testu zapůjčila firma SINCO, děkujeme.

Design
EPSON Stylus COLOR 850 Zde EPSON již dlouho vsází na ty samé, praxí osvědčené, tvary. Jednotlivé modely se většinou liší rozměry, ale tvar je vždy velice podobný. Podavač v horní části tiskárny a výstup před tiskárnu se osvědčily a robustní a jednoduchý tvar působí elegantní. Rozměry modelu 850 jsou 475 x 610 x 315 mm se všemi podavači. Váha je 6,5 kg. Rozměry jsou poměrně velké, ale konstrukce přispívá k celkovému dobrému dojmu.

Balení a příručky
V balení kromě tiskárny najdete náplně ( černou i barevnou ), napájecí kabel, podavač, návody a CD. Jak je bohužel zvykem v balení není kabel pro spojení s počítačem. Nepíši to, protože by to byl nešvar pouze EPSONu, ale drtivé většiny tiskáren. Osobně to považuji za nešťastné.
Návod je velice pěkný a podrobný. Na více jak sto padesáti stranách najdete jistě odpovědi na všechny Vaše otázky. Co je smutnější, návod je v jazyce anglickém a český přiložen nebyl.

Technologie
EPSON tradičně vsází na technologii PIEZO, kterou již velmi dlouho vyvíjí. Model 850 v tomto směru není převratný, přesto musím zmínit pár technických parametrů. Černá i barevná náplň jsou odděleny od tiskových hlav. Černá má celkem 192 trysek, barevná 64 pro každou barvu. Toto řešení snižuje cenu náplní, ale má i své nevýhody. Tou hlavní je dlouhá doba nutná k instalaci náplní. Ta se pohybuje v řádech minut ( 4 - 7 minut ) a nesmí být přerušena.

Tisk
Tiskárna, jak již jsme řekli, tiskne pomocí kapek inkoustu. Technologie postoupila tak daleko, že tisk je možný v rozlišení až 1440 x 720 dpi. Díky tomu jsou body velice malé a tisk působí čistším dojmem. K barevnému tisku jsou používány čtyři barvy modelu CMYK. To sice neposkytuje fotorealistický tisk, ale přesto na dobrém mediu působí tisk velice pěkně. Pro tisk barevných dokumentů je tato kombinace optimální. Pro tisk fotografií již méně. Jednou z novinek u modelu 850 je zvýšená rychlost tisku. U textu je to až 9 černobílých nebo 8,5 barevné strany. S grafikou je situace výrazně komplikovanější. Výrobce udává 70 sekund pro barevnou stranu při rozlišení 720 dpi. Naše zkušenost hovoří o zhruba 3 - 5 minutách na stránku při 1440 dpi. Čas však velice záleží na rychlosti přenosu z počítače nebo objemu dat, která se musejí přenést. Co je dobré, model 850 je viditelně rychlejší než 800 a ve srovnání s konkurencí je také poměrně rychlá.
A na konec ošemetná cena tisku. Pokud budete chtít docílit opravdu perfektního tisku, budete muset sáhnout po speciálních papírech, jejichž ceny jsou závratné. Může se vyšplhat až do desítek korun za jeden list A4. Černá náplň vydrží dle výrobce 900 stran. To je hodnota, které jistě nedosáhnete. V praxi při tisku obrázků a fotografií je realita zhruba poloviční. U dopisů je to samozřejmě lepší. Barevná náplň vydrží dle výrobce 300 stran při 5% zaplnění papíru. V našich extrémních testech jsme náplň vypotřebovali již po 52 stranách. Nutno však říci, že šlo o extrémní zátěž. Obě náplně mají cenu okolo 1000 Kč bez DPH.

Ovladače
Zde došlo k dalším vylepšením. Ovladače jsou tradičně silnou stránkou Stylusů a model 850 to jen potvrzuje. Nastavení se provádí jednoduchou grafickou formou a co víc nastavení je k dispozici hodně. Přibyla i možnost centrování, změny měřítka nebo rozkladu na několik papírů. Musím říct, že ovladače jsou pěkné. Dobře je proveden i monitor stavu tiskárny, který Vás informuje o všem kolem tisku. Nezapomíná ani na množství inkoustu v náplních, takže přehled je dokonalý. Co vytknout ? Jsou zde dvě slabiny. První je absence češtiny. Škoda přeškoda. Tou druhou jsou problémy s instalací. Windows 95 našly tiskárnu pomocí technologie PnP okamžitě. Z přiloženého CD si vzaly co chtěli a tím to pro ně skončilo. Bohužel ovladače se nainstalovaly nekorektně. Tisk fungoval, ale status monitor nikoli. Potom jsem spustil instalační program z CD a instalace proběhla již korektně. Nejsem si jist, zda nejde o problém pouze lokalizovaných Windows 95, pokusím se to zjistit.

Ovladače

Praktické zkušenosti
Ovládání tiskárny zůstalo ve stylu EPSON. Na tiskárně najdete celkem čtyři tlačítka a to ještě dvě z toho ukrytá pod horním krytem. Čtyři led diody Vás informují o stavu tiskárny a to je vše. Tiskárna vydává charakteristický zvuk, podle kterého EPSONku bezpečně poznáte. Upřímně nepatří mezi nejtišší, i když znám i horší. S mechanikou nejsou nejmenší problémy. Tu už EPSON bezvadně zvládl. Musím pochválit černý tisk. Barva je sytá, tmavá a bez kazu. U barevného bych možná vytkl trochu svéhlavé ovladače. Ty totiž při nastavení automatického režimu zcela nepochopitelně míchají do čistých barev vzorek. U fotografie to není až tak na škodu, ale u žlutého čtverce to působí velice rušivě. Navíc jejich chování se odvíjí od zvoleného typu materiálu. Nejvíce se objevují, trochu paradoxně, na nejlepších papírech s lesklou plochou.
A na konec ještě jedna pochvala. Tou je nově zavedená správa barev podle ICM. Na to, že se jedná o inkoustovou tiskárnu, která z principu nemůže být plně barevně věrná, jsou jeho výsledky docela dobré. Jde o krok správným směrem.

Shrnutí
Tiskárna je rychlá nabízí brilantní černý tisk a velice pěkný barevný tisk. Vychází z osvědčené konstrukce a přináší změny hlavně ve zlepšených ovladačích. Vytknul bych pouze neexistující lokalizaci a možná mušky ve vykreslování čistých barev. Celkově však tisk působí velice dobrým dojmem. Cena 15.600 Kč bez DPH jen velice mírně převyšuje konkurenci, takže záleží na Vás. Technologie firmy EPSON za tu cenu stojí.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: