Epson představil nový tiskový systém UltraChrome K3 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Stolní tiskárny

Epson představil nový tiskový systém UltraChrome K3

Epson K3

10. května 2005, 00.00 | Společnost Epson dnes uvolnila tiskové embargo na nový osmibarevný systém inkoustového tisku UltraChrome K3, který je určen pro nasazení v profesionální fotografii, grafice a pre-pressu.

Značku Epson není potřeba profesionálním uživatelům nijak dlouze představovat. Dlouhá léta patří mezi top3 společnosti nabízející inkoustové tiskárny od těch nejjednodušších stolních modelů, přes nátisková řešení až po velkoformátový tisk. Od svých konkurentů se odlišuje nejen použitím piezo hlav, ale i poměrně velkým důrazem na použití pigmentových inkoustů. Technologie UltraChrome K3 je právě nejnovějším přírůstkem v oblasti pigmentového tisku a přináší kombinaci nového složení inkoustů, nasazení osmibarevného tisku s finisherem a pochopitelně i nových modelů tiskáren.

Inkousty UltraChrome K3
Jedná se o pigmentové inkousty založené na vodní bázi, jejichž částečky barviva (pigmentu) jsou obaleny v pryskyřici a Epson slibuje jejich jemnější strukturu a pravidelnější tvar. Koneckonců se jedná o aplikaci podobné technologie, na kterou shodně přešli všichni výrobci barevných laserových tiskáren. Inkousty K3 navazují na původní technologii UltraChrome představenou v roce 2002, která však nabízela pouze 6/7 barevný tisk bez použití pryskyřice. Ta se u epsoních inkoustů objevila v roce 2004, kdy byl představen systém UltraChrome Hi-Gloss, který přidával k základním náplním s inkoustem přídavný finisher obsahující právě lesk v podobě pryskyřice. Systém K3 tedy nejen přidává osmou barvu inkoustu, ale i obalení pigmentových částeček v pryskyřici s tím, že finisher zůstává pro pokrývání těch ploch, kam přichází malé či žádné množství inkoustu.

Osmibarevný systém Ultrachrome K3 používá k tisku podobně jako tiskárny HP kromě tradičních C, M, Y, K, Lc, Lm další dvě úrovně šedé/černé v podobě Lk a LLk. Právě poslední jmenovaný inkoust LLk (Light Light Black) je nový a ve srovnání s černým inkoustem přináší 17% krytí. To znamená pochopitelně v první řadě zlepšení neutrality černobílých fotografií, ale zároveň i rozšíření barevného gamutu, přesnější míchání barev, jemnější kresbu přechodů a zvýšení maximální denzity. Díky použití pryskyřicových pigmentů Epson slibuje i zvýšení mechanické odolnosti, lepší přilnavost a snížení metamerie.

Podle prezentovaných informací, které jsme bohužel zatím neměli možnost ověřit měřením, by se maximální denzita měla zvýšit z 2,1 na 2,3D a k rozšíření gamutu by mělo dojít i při nízkých jasových hodnotách kolem L=10.

Poslední výhodou nových inkoustů by měla být rychlejší barevná stálost tisku a delší životnost. Barevná odchylka by měla klesnout pod delta E1 již do 30 minut po vytištění a při použití originál Epson medií by se měla světlostálost černobílých fotografií přiblížit hranici 200 let.

Nové tiskárny
Nejnižším modelem vybaveným systémem UltraChrome K3 by se měl stát Stylus Photo R2400, který navazuje na modely Photo 2000 a 2100. Jedná se o klasickou 13" (A3+) stolní tiskárnu s rozlišením až 5 760 dpi, osmibarevným tiskem s odděleným finisherem a podporou tisku z role. Pochlubit se může schopností potisku média až do tloušťky 1,3 mm, zvýšenou rychlostí tisku (ve srovnání s modelem 2100) a kombinací USB 2.0 a FireWire rozhraní. Dostupná by měla být v průběhu června letošního roku.

Systém UltraChrome K3 bude dále dostupný v osmibarevné verzi u velkoformátových modelů Stylus Pro 4800, 7800 a 9800. Ve čtyřbarevné verzi pak u produkčních modelů Stylus PRO 4400, 7400 a 9400. O těchto tiskárnách přineseme podrobné informace v samostatném článku.

Závěr
Epson se nasazením systému UltraChrome K3 snaží zejména přinést vyšší barevnost a stabilitu tisku do velkoformátových řešení. V tomto ohledu bude velice zajímavé sledovat, jak na tento krok bude reagovat nejen konkurence, ale zejména trh jako takový. Na tiskové konferenci ve Varšavě jsme měli možnost vidět výstupy z předprodukčních vzorků všech modelů a kvalita výstupu je opravdu vynikající a zároveň se Epsonu podařilo i zvýšit rychlost tisku. U nás by první tiskárny s tímto systémem měly být k vidění na veletrhu Embax-Print.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: