Co se děje v řadách Pixma společnosti Canon? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Stolní tiskárny

Co se děje v řadách Pixma společnosti Canon?

21. března 2005, 00.00 | Prvními produkty řady PIXMA byly fotografické tiskárny pro domácí použití, které se rozrostly až po fotografické tiskárny profesionálnějšího vzhledu a využití. Tisková technologie FINE dala vzniknout fotografickým tiskárnám velmi dobré kvality a nyní se řada PIXMA rozrostla i o multifunkční zařízení. Pojďme se na ně ve stručnosti podívat.

Produkce společnosti Canon se zaměřuje nejen na trh foto-videa, ale i kancelářské techniky. V oblasti tiskáren produkuje velkoformátové, laserové i inkoustové tiskárny i multifunkční zařízení včetně spotřebního materiálu. Její pozice na poli inkoustových tiskáren je velmi silná. Jenže jak víme z tradice se v ostré konkurenci uspět nedá, a tak společnost Canon v minulých letech přišla na trh s modelovou inkoustovou řadou stolních tiskáren pod společným označením PIXMA. Společným jmenovatelem této řady je nová technologie výroby tiskových hlav FINE. Podobnou fotoligrafickou cestou, jako se vyrábí procesory, produkují tyto tiskové hlavy velmi malou kapičku o objemu 2 pl. Tyto nové tiskové hlavy s tak malým objemem tiskové kapičky znamenají hlavně přesnější tisk, se kterou je spojena i rychlost tisku. Společnost Canon, tak připravila celou řadu fotografických tiskáren , určené nejen pro jednoduché tisky využívající základní typy inkoustů, ale i pro ty, kteří si žádají vysokou kvalitu rozlišení s využitím 8 zásobníků inkoustu.


Krátce o technologii FINE
Společnost Canon vyvinula technologii FINE (Full-Photolithography Inkjet Nozzle Engineering), která se týká trysek a systému ohřevu tiskových hlav. Výroba je realizována fotolitografickým procesem podobně jako integrované obvody.Výsledkem jsou velmi jemné trysky. To je jedna z cest, jak vytvářet kvalitnější tisky. Jemnější tryska znamená jemnější kapičku inkoustu a tím i jemnější detail při tisku. Technologie FINE dokáže vytvořit a řídit přesné umístění kapičky o velikosti pouhé 2 pl. Díky litografickému procesu výroby je možné dosáhnout vysoké hustoty a počtu trysek. Zařízení s obchodním názvem PIXMA jsou osazeny právě takovými tiskovými hlavami s technologií FINE.Multifunkční Pixmy
Na bázi vybraných modelů připravila společnost Canon i řadu multifunkčních zařízení. Hlavními specifikami těchto nových zařízení řady PIXMA stojí na jedné straně nový futuristický design a na straně druhé široká možnost funkcí společně se širokou softwarovou výbavou. Společnost Canon těmito novými multifunkčními zařízeními postavených na atraktivnosti a širokého využití, tak potvrzuje svou stálou a významnou pozici na trhu inkoustových tiskáren.
Nejnižší modely multifunkčních zařízení řady Pixma mají označení PIXMA MP110 a MP130, které nabízejí kromě tisku i skenování a kopírování dokumentů. Hlavní rozdíl mezi těmito modely je ve výbavě. Model s vyšším označením MP130 je totiž kromě těchto standardních funkcí vybaven i čtečkou paměťových karet 6 v 1. Dále umožňuje vytisknout index fotografií z paměťové karty a pomocí zaškrtávacích políček zvolit médium a fotografii, kterou chceme vytisknout. Po té jednoduchým způsobem přiložením tohoto indexu na skenovací část, dojde k sejmutí informací a vytisknutí požadovaných fotografií.
Tisková část využívá čtyřbarevného systému s rozlišením 4800 x 1200 dpi, využívající výhod tiskové technologie FINE o objemu tiskové kapičky 2 pl. MTiskárna umožňuje tisknout monochromatické předlohy rychlostí 18 stran za minut a barevné předlohy rychlostí 13 stran za minutu. Plošná skenovací jednotka umožňuje skenovat předlohy do maximální velikosti formátu A4 v rozlišení 1200 x 2400 dpi. Oba dva multifunkční zařízení jsou poměrně malé o rozměrech 434 x 362 x 183 mm a lehké o hmotnosti 5,5 kg.Produkty vyšší řady s označením PIXMA MP750 a MP780 se téže vyznačují futuristickým designem a jsou převážně určené pro použití doma a v kanceláři. Kombinují v sobě skenovací část s částí tiskovou, využívající možností kopírování s rozšířenými podavači tiskových médií. Dále umožňují nejen potisk fotografických médií, ale i médií typu CD-R/DVD k tomu určené. Rozdíl mezi těmito dvěma typy multifunkčních zařízení je, že PIXMA MP780 je vybavena i barevným faxem typu Super G3.
Jedná se o multifunkční zařízení, podporující maximální velikost tiskových médií formátu A4 s pětibarevným tiskovým systémem a výhodami technologie FINE. Tisková část disponuje rozlišením 4800 x 1200 dpi a umožňuje tisknout monochromatické předlohy rychlostí 25 str./min a barevné předlohy rychlostí 17 str./min.Plnobarevná plochá skenovací část má rozlišení 2400 x 4800 dpi, u kterého je při kopírování možno využít i automatický podavač předloh na 35 stran. Faxovací část PIXMy MP780 je vybavena i pamětí na 250 stran posílaných či odesílaných předloh. Ovládání tohoto produktu je velmi přehledné a to i díky velkému podsvícenému LCD displeji, umístěnému na ovládacím panelu.Canon Pixma MP760
V nedávné době se řada multifunkčních zařízení PIXMA rozrostla o dalšího člena a konkrétně přístroj, který má označené MP760. Toto multifunkční zařízení využívá všech výhod přístrojů MP750 a MP780 a přidává možnost skenovat transparentní předlohy, konkrétně 35 mm kinofilmy. Novinkou je i 2,5" LCD displej s možností naklopení a čtečka paměťových karet.
Design tohoto přístroje se vyznačuje hladkými liniemi a lesklým provedením, který je pro řadu PIXMA charakteristické.
Tato nová PIXMA je multifunkční zařízení, které v sobě kombinuje inkoustovou tiskárnu, kopírku a skener vybavený adaptérem pro skenování 35 mm filmů. MP760 tvoří komplexní centrum pro tisk fotografií jak z digitálních zdrojů, tak z analogových. Kromě jiného je jako první PIXMA vybavena 2,5" LCD a jednoduchým uživatelským rozhraním, které umožňuje provádět všechny akce bez použití počítače. Vybaven je rychlým tiskovým systémem, využívající 5 jednotlivých tiskových zásobníků ContrastPLUS, který se již osvědčil ve fotografické tiskárně Canon PIXMA IP4000.Tisková část má rozlišení 4800 x 1200 dpi, využívající k tisku výhod 2 pikolitrové kapičky inkoustu a systém 5 průhledných zásobníků inkoustu. Barevnou fotografii o formátu A4 dokáže vytisknout rychlostí 0,86 stran za minutu a fotografii klasického formátu 10 x 15 cm bez okrajů vytiskne za 36 sekund. Tisknout lze na široký výběr médií od gramáže kancelářských papírů o gramáži 60 g/m2 až po gramáž 273 g/m2, kterou disponují speciální fotografické papíry společnosti Canon. Kromě běžného papíru, obálek, fotografického papíru umožňuje tiskárna popisovat CD-R/DVD média k tomu určené.Skenovací jednotku tvoří CCD snímač, který umožňuje snímat v maximálním optickém rozlišení 1200 x 2400 dpi. Velkou výhodou oproti předchozím multifunkčním PIXMám je možnost skenování i transparentních předloh a to hlavně 35 mm kinofilmů a diapozitivů. Skener dále nabízí funkci Scan-to-PDF (dokumenty přímo naskenuje a uloží ve formátu PDF) a rychlý režim Fast-Multi-photo (jediným průchodem naskenuje až 10 fotografií, automaticky je vyrovná a vytvoří z nich samostatné soubory). Software ovladače detekuje a odstraňuje vady způsobené prachem a mechanickým poškozením na originálních předlohách a nabízí i další funkce jako např. korekce barev, zrnitosti apod. Barevná kopírka zvládá kopírovat a tisknout až 25 monochromatických předloh formátu A4 za minutu a 17 kopií za minutu v barevném podání. Pro rychlou komunikaci s počítačem je multifunkční zařízení vybaveno rychlým USB portem 2,0. Zařízení je bez zásobníku velké 486 x 472 x 267 mm a váží cca 12,5 kg.Závěr
Společnost Canon spojuje ve svých multifunkčních zařízeních řady PIXMA futuristický design s pohodlným ovládáním a širokými funkcemi, které z těchto zařízení dělá velmi účinné pomocníky nejen do kanceláří, ale i domácností. Nová PIXMA MP760 přináší všechny výhody dříve uvedených multifunkčních zařízení, která v sobě spojuje vysoké rozlišení tiskové i skenovací jednotky s možností tisku fotografií pomocí čtečky paměťových karet. Modely MP110 a MP130 řady PIXMA jsou k dostání na našem trhu od začátku března tohoto roku a ostatní multifunkční zařízení by se měly na trhu objevit za několik týdnů.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Skenery  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: