Canon Pixma iP8500 – tiskové dělo Canonu v praxi - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Stolní tiskárny

Canon Pixma iP8500 – tiskové dělo Canonu v praxi

Canon-Pixma-iP8500-recenze

31. března 2005, 00.00 | Canon Pixma iP8500 je fotografickou tiskárnou, ve které je využita nová kombinace 8 barevných inkoustů, zlepšující celkové barevné podání na výsledných fotografiích. Jak dopadl tento špičkový model z nové řady Pixma v našem redakčním testu?

Společnost Canon nepatří jen mezi společnosti, které přináší špičková řešení v oblasti profesionální techniky digitálních fotoaparátů, ale patří i mezi společnosti, které mají ve svém portfoliu produktů i široké zastoupení fotografických tiskáren. Jedná se o produktovou řadu Pixma, která v poslední době prodělala inovaci, přinášející mnoho nových zajímavých produktů, využívajících tiskovou technologii FINE. Mezi tito nedávno ohlášené produkty patří i vlajková loď fotografických tiskáren do formátu A4 společnosti Canon, využívající k tisku 8 inkoustových náplní. Tato tiskárna s označením Pixma iP8500 nabízí barevný tisk v kvalitě 4800 x 2400 dpi. Kromě tisku na standardní formáty tiskových médií od velikosti 10 x 15 cm až do formátu A4, umožňuje tiskárna potiskovat i CD média k tomu určené.Konstrukce a design
Společnost Canon zvolila u nových modelů Pixma nezvyklý futuristický design, kterým reaguje na zvyšující se nároky spotřebitelů, žádající moderní nezvyklý design spojený s funkčností. Oproti prvním modelům této řady, nesoucí prvky oblého designu a zakulacení některých křivek, je konstrukce nových modelů charakteristická hranatějšími prvky. Je těžké posuzovat nový nezvyklý futuristický design nového modelu Pixma iP8500 z hlediska subjektivního, protože každý má jiný cit pro estetičnost. Pravdou však je, že tento nový nezvyklý a netradiční design zaujme každého, ať již v něm vyvolá jakékoliv pocity.
Černé lesklé stěny přístroje jsou rozděleny stříbrošedými pásy na přechodech hran. Celkově je konstrukce tiskárny koncipována, aby zabírala na pracovním stole co nejméně místa. Na první pohled se jedná o hranatý černý přístroj, na kterém najdeme pouze jedno tlačítko, kterým je hlavní vypínač, nacházející se na pravé zkosené straně. Ve spodní části tiskárny najdeme automatický zásobník tiskových médií.Před použitím je však nutné tiskárnu rozložit do pracovní polohy, což spočívá ve vyklopení přední stěny, ve které se nachází odkládací plocha na potištěné tiskové médium. Po otevření přední stěny je vnitřní část rozdělena tiskovým mechanismem, nad kterým se nachází speciální podavač pro tiskovou šablonu na tisk CD médií. Po pravé straně tiskového mechanismu je tlačítko pro přímou volbu tiskového zásobníku, tlačítko pro pohyb tiskového média a konektor USB pro připojení vnějšího zařízení.
V horní stěně je skryt horní automatický podavač tiskového média. Přední část horní stěny je odklápěcí a ukrývá v sobě kolejnicový tiskový systém společnosti Canon, na kterém je pověšen tiskový vozík s tiskovou hlavou a 8 barevnými inkoustovými náplněmi.Zadní část je vybavena konektorem pro připojení napájení a dvěma USB porty. První USB port je pro připojení do USB portu 1.1 a druhý do USB typu 2.0 pro rychlejší komunikaci. Tiskárna nedisponuje jiným komunikačním rozhraním, protože je určena převážně k domácímu tisku. V zadní části se nachází i výklopný duplexní systém, který umožňuje snadné odstranění zaseklého tiskového média při oboustranném tisku.
Tiskárna nepatří mezi ty nejlehčí, o čemž svědčí její hmotnost 7,3 kg. Rozměry tiskárny při zavření všech částí jsou 453 x 293 x 170 mm.


Technické parametry
Canon Pixma iP8500 je inkoustová A4 tiskárna se systémem 8 inkoustů a maximálním rozlišením 4800 x 2400 dpi, využívající k tisku tiskovou hlavu FINE (Fine-photolitography Inkjet Nozzle Engineering), jenž generuje trvale konzistentní 2 pikolitrové kapičky inkoustu. Tisková hlava u modelu Pixma iP8500 je pokryta 6144 mikrotryskami vystřelující 147 milionů kapiček za sekundu. Tento model využívá k míchání barevných tónů 8 inkoustových zásobníků technologie Single Ink posazených na typickém kolejnicovém systému. Tento kolejnicový systém je delší než šířka tiskového média A4 pro zajištění kvalitního bezokrajového tisku a místa pro zaparkování tiskové hlavy při nečinnosti. Tiskárna využívá kromě klasických inkoustů CMYK (cyan, magenta, yellow a černá) ještě fotografickou photo cyan, fotografickou magentu photo magenta, což se jedná o jemnější verze inkoustů cyan a magenta. Dále využívá tiskárna k tisku ještě dvě barvy, které jsou již tradiční s barevného spektra RGB a jedná se o barvy zelenou (G) a červenou (R). Rozšířením barevného spektra barevných tónů o červený a zelený inkoust se rozšířil barevný gamut v oblastech žlutá až červená a žlutá až zelená.Technologie Single Ink je systém samostatně vyměnitelných průhledných zásobníků inkoustu. Vyměňují se jen ty, které jsou zcela prázdné, čímž se eliminuje spotřeba inkoustu. Spotřebu inkoustu hlídá nainstalovaný software, ale je jí možno zkontrolovat i vizuálně, díky průhlednosti zásobníků.
Na tiskárně je možné tisknout široké spektrum médií od klasických volných kancelářských médií formátu A4 a gramáže 60 g/m2 až do gramáže 105 g/m2 přes tiskové fotografické média do gramáže 273 g/m2 až po potisk CD k tomu určených. Tiskárna umožňuje potiskovat štítky, fólie, obálky a jiná tisková média od velikosti 54 x 86 mm až po formát A4. K tisku malých formátů je možné využít spodní zásobník tiskových médií se středícími posuvníky pro přesné podávání daného média. Naopak pro formáty A4 a tisková média vyšších gramáží je doporučeno použít horní automatický podavač. Canon Pixma iP8500 umožňuje potiskovat i média CD k tomu určená, tedy ty, které jsou označeny jako Printable CD.
Tiskárna je určena především k domácímu tisku, proto je vybavena dvěma komunikačními rozhraními USB. Jeden je určen pro klasické připojení k portu s USB 1.1 a druhý pro rychlejší komunikaci s portem USB 2.0 Hi-speed. Canon Pixma iP8500 není vybavena univerzální čtečkou paměťových karet, tak jako mnohé fotografické dnešní tiskárny, proto je vpředu vybaven konektor USB pro připojení libovolné čtečky paměťových karet dle vlastní potřeby, nebo k připojení externího zařízení jako například digitální fotoaparát.Instalace a ovládání
Instalace tiskárny proběhla bez jakýchkoliv vážnějších komplikací, takže se nejedná o žádnou složitou operaci, kterou by běžný uživatel nezvládl. Při vložení instalačního softwaru do CD mechaniky se automaticky spustí průvodce instalací, nabízející jednoduchou plnou instalaci všech podpůrných programů pro tuto tiskárnu od společnosti Canon, nebo uživatelskou instalaci. Při zvolení uživatelské instalace nemusíme instalovat všechny podpůrné programy, ale pouze ty, které nezbytně potřebujeme pro editaci a tisk. Softwarová výbava je opravdu široká a kromě běžných ovladačů je možné si nainstalovat programy: PhotoRecord, Easy-PhotoPrint, Easy-PrintToolbox, Easy-WebPrint a CD-LabelPrint.Po zvolení místa, kam se bude software ukládat na váš disk a potvrzení o uživatelské licenci, společně se zapojením tiskárny a její spuštění, se začnou data kopírovat na disk. Plná instalace na disku zabere 125MB místa.
Ovládání tiskárny není nějak složité vzhledem k tomu, že veškeré ovládání tisku se řídí přes počítač. Tisk můžete řídit pomocí běžného programu, který používáte, nebo můžete využít nainstalovaných programů od společnosti Canon. K jednoduché správě fotografií, vytváření alb a následnému tisku můžete využít program PhotoRecord nebo Easy-PhotoPrint. Tyto programy jsou velmi přehledné a jejich ovládání je intuitivní. Jedinou nevýhodou těchto programů od společnosti Canon je, že nejsou přeložené do českého jazyka, což může některým uživatelům činit jisté potíže.Při tisku z jiných programů je nabídka pro tiskárnu Pixma iP8500 rozšířena o několik dalších záložek, ve kterých je možné přesně definovat vlastnosti tisku a tiskového média. Kromě těchto obvyklých nastavení typu tiskového média, rozměrů, orientace a kvality tisku, je možné zvolit i tisk v oblíbeném sépiovém tónu, černobílý tisk nebo jiný monochromatický tisk. Je možné využít i základních úprav tisknutého snímku, jako je dvoustupňová redukce šumu, redukce jevu "zubatých" stran či optimalizaci vyvážení tónování. Pro rychlý jednoduchý tisk pro úplné začátečníky lze využít Poradce při tisku, kdy se tisk provede automaticky dle zodpovězení několika otázek.
V poslední záložce s označením "Údržba" se nalézají funkce související s chodem tiskárny. Pomocí zde uvedených funkcí můžete provést automatickou kontrolu trysek a nastavení hlav nebo i hloubkové čištění.Kvalita tisku
Výstupní tisková kvalita této tiskárny odpovídá její kategorii. Díky zavedení nových barevných tónů a nasycení barev gamutu v oblasti červených a zelených tónů, je výsledná kvalita opět více odpovídající vlastnostem pozitivního fotografického materiálu. Tiskárna využívá k tisku 8 samostatných tiskových zásobníků technologie Single Ink - cyan (BCI-6C), magenta (BCI-6M), yellow (BCI-6Y), black (BCI-6BK), photo cyan (BCI-6PC), photo magenta (BCI-6PM), red (BCI-6R) a green (BCI-6G).
Tiskovou jednotku jsme podrobili testu s těmito inkoustovými zásobníky na fotografické tiskové médium společnosti Canon s označením Photo Paper Pro Super High Gloss PR-101 o gramáži 245 g/m2, abychom využili maximální kvality tiskového podání. Barevné přechody na plném formátu A4 jsou velmi dobré s minimálním výskytem kontrastních přechodů. Barevné podání jednotlivých přechodů denzit včetně šedé jsou barevně vyrovnané a jednolité, dokonce i v kritických přechodech 5% krytí.
Tisk pozitivního bezpatkového i patkového písma byl bezproblémový. U negativního testu patkového a bezpatkového písma se objevily nepřesnosti až u velikosti 2 bodů. Z čárových růžic vyplývá vysoká symetrie a to jak v horizontálním, tak vertikálním směru při 100%, 50% i 25% denzitě, která byla potvrzena i u čárových testů. I u nejjemnějšího čárového rastru 0,03 a to jak ve vertikálním, tak v horizontálním směru, ve všech denzitách, vykresluje tiskárna velmi spolehlivě, i když místy dochází k jejich slévání.Vysoká rozlišovací schopnost této tiskárny byla vidět i na testovacím snímku portrétu, kde jemnosti detailů v oblastech vlasů byly velmi dobře viditelné. Pleťový barevný tón na testovacím portrétním snímku byl velmi blízký reálnému barevnému odstínu.


Praktické zkušenosti
K výhodám této tiskárny patří její kompaktnost a možnost složení všech podavačů do vnitřku tiskárny. Při nevyužívání tiskárny poté přístroj nezabírá svými podavači místo na pracovním stole. Mezi další výhody patří jednoduché ovládání a široká softwarová výbava v podobě užitečných programů: PhotoRecord, Easy-PhotoPrint, Easy-PrintToolbox, Easy-WebPrint a CD-LabelPrint.
Ti, co si vytvářejí fotografická alba a zálohují si pořízené fotografie na CD nebo DVD, jistě uvítají možnost potisku těchto médií na této tiskárně. Potiskovat tato média je jednoduché a po připravení daného motivu k tisku v programu CD-LabelPrint a po vložení CD média do speciálního podavače je samotný potisk jen otázkou krátkého okamžiku.
Vytknout by se dalo snad jen nepřítomnost čtečky paměťových karet, která se stává u dnešních tiskáren standardem a nemožnost instalace českého jazyka u dodávaných programů.Rychlost tisku závisí na zvolené kvalitě, formátu a hlavně různorodosti barevného podání, proto jsme pro tisk zvolili naši standardní tiskovou předlohu, kterou používáme na test u všech tiskáren. Při zvolení nejvyšší tiskové kvality na formát A4 se testovací stránka terčů a denzity tiskla cca 82 s, oproti předloze portrétu, který se tiskl cca 134 s. Nejdelší, ale také barevně a motivově nejsložitější fotografická předloha zátiší, se tiskla nejdéle a to cca 161 s.
Vyšší počet inkoustů u modelu Canon Pixma iP8500 je překvapivě znát pouze na některých typech snímků, kde převládají odstíny zelené, červené a žluté, které jsou na výsledných fotografiích sytější. Rozšíření barevného gamutu je také znát na pozvolných přechodech barevných odstínů zelených, červených a jejich kombinací.


Závěr
Fotografická tiskárna Canon Pixma iP8500, která je vlajkovou lodí v oblasti fotografického tisku do formátu A4 společnosti Canon, nabízí díky nové technologii kvalitní domácí fotografickou tiskárnu. Ke kvalitám této tiskárny patří nejen kvalitní tiskové výstupy, ale i široká softwarová výbava. Tato tiskárna nezvyklého futuristického designu nabízí maximální rozlišení 4800 x 2400 dpi s možností tisku různého formátu do velikosti A4 a potisku CD médií k tomu určených. Tiskárna je k dostání na českém trhu za doporučenou cenu 13.580,- včetně DPH. (Cena stanovena oficiálním českým zastoupením společnosti Canon).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: