Canon imagePROGRAF iPF8300: více barev ve velkém formátu - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Stolní tiskárny

Canon imagePROGRAF iPF8300: více barev ve velkém formátu

8. září 2010, 00.00 | Společnost Canon obměnila svoji řadu profesionálních velkoformátových tiskáren imagePROGRAF a přinesla zde několik zásadních zlepšení oproti předešlé generaci. Přehled nových vlastností a zejména pak výsledky řady testů a souhrn praktických postřehů spojených s danou tiskárnou přinášíme v této obsáhlé recenzi.

ipf8300-0f.jpg

Základní specifikace tiskárny

Šířka tisku: 44“ (1 118 mm)
Inkousty: pigmentové, 12 barev LUCIA EX (BK, MBK, C, M, Y, PC, PM, GY, PGY, R, G, B)
Maximální rozlišení tisku: 2 400 x 1 200 dpi
Rychlost tisku (A0 z role, barevně) v minutách:
- obyčejný papír 1:58 (Draft Mode) 3:39 (Standard Mode)
- natíraný papír 3:39 (Standard Mode) 7:15 (High Quality Mode)
- lesklý foto papír 6:31 (Standard Mode) 11:11 (High Quality Mode)
Hmotnost: tiskárna včetně stojanu a koše 143 kg
Rozměry: 1 893 x 975 x 1 144 (šířka x hloubka x výška v mm)
Napájení: AC 100-240 V (50/60 Hz), spotřeba 190 W nebo méně
Vestavěná paměť: 384 MB
Jazyk tiskových příkazů: GARO (Graphic Arts language with Raster Operations)
LCD panel tiskárny: 160 x 128 bodů, LED x 5
Výběr jazyka ovládání: US-English, Japanese Displayable Language on LCD US-English, French, German, Italian, Spanish, Chinese, Korean Russian, Japanese (Kanji)
Vestavěný 2.5“ disk: 80 GB 5400 prm S-ATA i/F Interface
Vestavěné datové rozhraní: Hi-Speed USB 2.0, Gigabit Ethernet
Podporované operační systémy: Windows 2000 (32 bit), XP (32/64 bit), Vista (32/64 bit), Windows 7 (32/64 bit), Server 2003 (32/64 bit), Server 2008 (32/64 bit), Mac OSX (32/64 bit) 10.3.9 – 10.6
Tiskové hlavy: PF-05
Typ: Bubble-jet on demand
Konfigurace tiskových hlav: 6 barev na každou hlavu, dvě tiskové hlavy
Rozložení trysek: 1 200 dpi x 2
Počet trysek na na čip: 2 560 trysek x 6 barev, 2 tiskové hlavy
Velikost tiskové kapky: 4 pl
Výměna tiskových hlav: uživatelem
Inkoustové náplně: model PFI-304/704 (BK, MBK, C, M, Y, PC, PM, GY, PGY, R, G, B)

Tiskárna zaslouží díky váze 140 kg označení robustní. Dodává se nicméně spolu se stojanem z ocelového plechu na pojezdových kolečkách, takže po osazení na něj je umístění v místnosti lehké.

Tiskárna nebyla vybavena českým návodem, ale dodávaný manuál je dostatečně intuitivní, takže samotná instalace proběhla zcela bez problémů. Dodávka dále obsahuje odvíjecí tyč pro média s redukcí pro dutinky na větší průměr, vzorek role matného papíru, softwarové vybavení, napájecí kabel, návody v několika světových jazycích, češtinu vyjímaje, sadu 330 ml náplní a odpadní nádržku. Stojan je dodáván s plátěným košem, lze pak dokoupit i motorový návin potisknutého média.

Programové vybavení zahrnuje ovládače pro Windows a Mac OS X, dále tiskový plugin pro Adobe Photoshop CS 4 a nižší, média manager návody v HTML, PDF apod.

ipf8300-1f.jpg

Ovládací panel tiskárny

Konstrukce a fungování

Vizuálně je tiskárna podobná své předchůdkyni, v samotné konstrukci nedošlo k zásadním změnám. Zůstalo zakládání role zepředu, co je z hlediska manipulace příjemné, protože není nutné šetřit místem za tiskárnou a obíhat ji kvůli zakládání média, na druhou stranu to znamená, že průchod není přímočarý, a proto se nedá potisknout neohebný materiál.

ipf8300-2f.jpg

Šachty pro zásobníky inkoustů

Po stranách má tiskárna umístěny zásobníky inkoustů. Přibalené 330ml náplně se v šachtách celkem ztrácejí. Možnost osazení 700ml náplněmi vám může ušetřit peníze díky lepšímu poměru ceny za obsah, na druhou stranu, dle ohlasů uživatelů, díky spotřebě inkoustů při tisku vydrží hodně dlouho, proto je dobré čas od času náplně protřepat, aby nedocházelo k usazování pigmentů.

ipf8300-3f.jpg

Šachty pro zásobníky inkoustů - osazené 330ml

První inicializace „nasaje“ inkousty do systému a po založení papíru se automaticky provede zarovnání hlav. Zajímavé je, že po ukončení procesu hlášení stavu hladiny inkoustů ukazovalo 100 %, ale u odpadní nádobky se zobrazovalo 80 %.

Při zakládání tiskárna kontroluje zarovnání média ve směru odvíjení. Pokud je médium založeno rovně, ale začátek papíru je křivě seříznutý, tiskárna automaticky počátek média zarovná uříznutím. Po založení média se vyžaduje zadání typu. Přes dodávaný software je možné v menu tiskárny zobrazení jednotlivých typů zamezit, nebo naopak doplnit o uživatelsky navolené typy.

Komunikace s tiskárnou umožňuje USB nebo Gigabitový ethernet. Jedna i druhá možnost je svojí datovou propustností zcela dostatečná pro plynulý přísun dat k tisku. Ethernetová konektivita oproti USB má několik předností, zejména pak v nezávislém přístupu v rámci počítačové sítě.

Hlučnost tiskárny jsme neměřili, ale subjektivně není nikterak velká a nevybočuje z „normálu“. Při průchodu hlav je o něco tišší než u piezzo, největší rušení způsobuje ventilátor přisávání média.

Canon k tiskárně dodává mnoho softwarového vybavení, pro potřeby této recenze se omezím pouze na klasické ovladače v rámci operačního systému a tiskový doplněk pro PhotoShop kompatibilní s verzí CS4, to vše pod Mac OS X 10.6.

Při připojení přes ethernet je možné využít volbu IP adresy nebo technologii Bonjour od Apple. Pro komunikaci se využívá tiskový jazyk GARO od Canonu. Samotná instalace je bezproblémová, malým mínusem je, že instalační program vyžaduje ukončení spuštěných aplikací a automatické spouštění některých služeb po startu systému. K výtkám ještě přidám absenci lokalizace do češtiny a nemožnost spouštět tiskový doplněk ve PhotoShopu, pokud u Mac OS X není definována angličtina v nastavení systému jako první.

Nabídky Media Configuration Tool

ipf8300-4f.jpg

ipf8300-5f.jpg

ipf8300-6f.jpg

ipf8300-7f.jpg

ipf8300-8f.jpg

ipf8300-9f.jpg

Proti předchozí generaci je k dispozici nástroj Media Configuration Tool, pomocí kterého můžete přidávat jak doporučená média Canonu, tak vlastní, s výběrem některých parametrů. Takto nadefinována média je možné nechat zobrazit nebo skrýt přímo na panelu tiskárny. Při definování vlastního média se vychází ze základních hodnot některého „generického“ nastavení, které v dalším kroku můžete ovlivnit změnou některých položek. Z těch zásadních je to výška hlavy při tisku, síla přisávání média a hlavně maximální limit inkoustů. Při stanovení posledně jmenované položky je na výběr několik úrovní, bohužel, není zde vyjádřena nějaká číselná hodnota a ani na základě dostupného testovacího obrázku nejde exaktně určit, kterou hodnotu zvolit, takže jde spíš o hodně subjektivní volbu, u některých papírů to znamená spoustu času stráveného při testování.

ipf8300-10f.jpg

Kalibrační target

Tiskárna má zřejmě vestavěné denzitometrické měření, které umožňuje z menu tiskárny kalibrovat některé z originálních papírů od Canonu, je proto škoda, že jej není možné použít obecně například u Media Configuration Tool pro uživatelem zadanou linearizaci pro dané podmínky nastavení. Canon tuto funkci prezentuje hlavně coby nástroj pro „dokalibrování“, kdy v porovnání s jinou tiskárnou této řady by v tisku neměly vzniknout odchylky na stejné médium větší než Delta 2.

Pokud tisknete hodně a často měníte typy papírů, přijde vhod funkce sledování návinu v roli, kdy při prvním založení zadáte délku návinu a požadavek na její sledování. Při každém vyjmutí role pak necháte vytisknout kód, který se při opakovaném založení načte a tiskárna odečte aktuální hodnotu, čímž se získá informace kolik papíru v návinu zbývá.

V minulosti byla, a to nejen u Canonu, předmětem kritiky správa čištění a kontroly trysek. Při srovnání s minulými zkušenostmi zde mohu potvrdit, že v tomto směru nastal zásadní posun k lepšímu. Dosud jsem nepozoroval zvýšenou snahu o automatické proplachování, které by se dalo pozorovat na spotřebě inkoustů a nestalo se ani jednou, že by se ucpala některá z trysek tiskové hlavy. Z hlediska samotného tisku nedošlo k žádnému zádrhelu. Jen při zakládání média je situace poněkud komplikovanější, protože je nutné papír prostrčit do dráhy tisku. Tiskárna vám to na druhou stranu ulehčí tím, že pokud máte přítlak v dolní poloze, automaticky po zachycení vám papír „popostrčí“.

Tiskárna umožňuje pro definované formáty bezokrajový tisk, v tiskové dráze jsou umístěny plošky pro odstřikování inkoustu. Ty se můžou manuálně zaslepit, tím samozřejmě možnosti bezokrajového tisku zamezíte.

V průběhu tisku se vrchní poklop uzamkne, vizuální kontrola tisku je pak možná pouze přes slabě průhledné čelo poklopu.

Při zakládání papíru se v menu tiskárny vybere název, příjemnou maličkostí je nabídka 4 posledně použitých typů hned na začátku. Jinak menu je přehledné a konfigurace jak nabídek, tak tlačítek pro pohyb v menu je dobrá. Při tisku se na displeji zobrazuje název tištěného souboru a čas do konce tisku.

Canon vylepšil také správu nákladů na tisk a pomocí nástroje Accounting z menu ovladače tiskárny je možné nastavit a sledovat podrobně množství spotřebovaného papíru a inkoustů. Bohužel, tato funkce není dostupná pro Mac OS X, ale pouze pro operační systémy Windows.

Pro produkční tisk je vítána možnost opakovaného tisku přímo z menu tiskárny, nebo i www rozhraní úloh uložených na pevném disku tiskárny.

Nabídky tiskového ovladače

ipf8300-11f.jpg

ipf8300-12f.jpg

ipf8300-13f.jpg

ipf8300-14f.jpg

ipf8300-15f.jpg

ipf8300-16f.jpg

ipf8300-17f.jpg

ipf8300-18f.jpg

Rozhraní tiskového ovladače je přehledné a nabízí velký rozsah možných nastavení s grafickým znázorněním rozmístěním tisku na médiu. Podle typu média jsou pak dostupné volby nastavení kvality a rozlišení. Canon má již standardně podporu 16bitové hloubky tisku. V maximálním možném nastavení „High-Precision Photographs“ se rychlost tisku sníží téměř dvojnásobně. V tomto režimu ale tisková hlava projíždí v menší výšce nad papírem, umístění tiskového bodu je přesnější a je dosaženo větších denzit, taky se nicméně o něco zvýší spotřeba inkoustů. Výsledkem je ještě lepší kresba a jemnější vykreslení detailů. Jedná se už ale skutečně o režim, který má smysl hlavně u fotografií s vysokým rozlišením a požadavkem na co nejlepší výsledek.

Tiskový pluginu do PhotoShopu

ipf8300-19f.jpg

ipf8300-20f.jpg

ipf8300-21f.jpg

ipf8300-22f.jpg

ipf8300-23f.jpg

ipf8300-24f.jpg

ipf8300-25f.jpg

Tiskový pluginu do PhotoShopu poskytuje o něco větší komfort, zejména pokud se jedná o práci s ICC profily a náhledem tisku.

Hodnocení a testy

Nejprve k proklamovaným vylepšením proti minulé generaci:
- nový inkousty 12-Color LUCIA EX
- nové položky nastavení pro vyšší tiskové rozlišení
- nový tuzší rám tiskárny
- nový ovládací panel tiskárny
- připojení přes Gigabit Ethernet
- přesnější umístění tiskového bodu díky hardwarovým vylepšením
- tiskový plugin pro Adobe Photoshop
- nástroj pro konfiguraci tiskových médií
- nástroj pro přesný výpočet nákladů na tisk (pouze Windows)
- tiskový plugin pro MS Office

Na základě dřívějších zkušeností jsem byl co se týče možných inovací inkoustů při technologii vypuzení tiskové kapky pomocí tepla skeptický. Přišlo mi, že z hlediska požadovaných fyzických a chemických vlastností má piezzo technologie, u které je v tomto segmentu leaderem Epson, jednodušší pozici pro vývoj. Každopádně se Canon s novou verzí inkoustů zařadil na špici inkoustového tisku, kde bude konkurovat zejména tiskárnám Epson Stylus Pro 7900 a 9900. Při srovnání s předešlou generací (iPF5000) je nárůst barevného gamutu o přibližně 20 % patrný a přináší další významné rozšíření zobrazitelných barev. Ve srovnání s gamutem AdobeRGB 1998 dokáže tiskárna reprodukovat více barev ve středních hodnotách jasu v odstínech na rozhraní modré a zelené barvy, a oproti sRGB je hranice ještě dál posunuta. Proto pokud chcete dosáhnout maximální možné reprodukce z digitálních snímků, je potřeba na to myslet a dělat úpravy tak, aby jste si zbytečně barevnost „neořezali“. Ještě víc potěšující je výrazné potlačení bronzingu (nestejnoměrný odlesk pod různými úhly dopadu světla, na potištěné a nepotištěné ploše) a metamerie (odlišná barevnost pod různými zdroji světla). Díky „zapouzdření“ pigmentů v novému polymeru se zlepšilo zasychání inkoustů po vytištění a ulpění na médiu. U předešlé generace zejména R G a B inkousty měly o něco delší dobu zasychání. Otěruvzdornost je výrazně lepší a „ustálení“ barevnosti po vytištění potěší při nasazení pro digitální nátisk, jakož i samotnou kalibraci, kdy není nutné čekat kdysi doporučených více než 30 minut, než bylo možné výtisk měřit. Teď se odchylky barevnosti měřené těsně po vytisknutí a i s odstupem několika dnů pohybují na hranici Delta 1.5.

Díky vylepšení umístění tiskového bodu a novým inkoustům je možné zlepšenou výslednou kvalitu vidět zejména v plynulosti přechodů, které i s vylepšením o 16bitové zpracování netrpí „schody“, vykreslení ve tmavých oblastech se neztrácí, což umožnil i menší nárůst tiskového bodu.

Pro posouzení trvanlivosti tisků ještě nejsou k dispozici oficiální data, ale podle dostupných informací Wilhelm Imaging Research, autority v této oblasti, se na základě předběžných výsledků měření počítá minimálně se 75 lety, kdy může následně dojít ke změně barevnosti vlivem UV záření. U černobílého tisku se počítá s více než 200 lety.

Pro srovnání můžete vidět naskenované vzorky. Kliknutím na obrázek si lze stáhnout původní obrázky bez úprav (pozor na velký objem souborů!).

ipf8300-26f.jpg

High Color test iPF5000 (plná verze 35,9 MB)

ipf8300-27f.jpg

High Color test iPF8300 (plná verze 51,3 MB)

ipf8300-28f.jpg

Max Color test iPF8300 (plná verze 51,7 MB)

ipf8300-29f.jpg

High Gradation iPF5000 (plná verze 22,4 MB)

ipf8300-30f.jpg

High Gradation iPF8300 (plná verze 22,1 MB)

ipf8300-31f.jpg

Max Gradation iPF8300 (plná verze 24,4 MB)

Následující ukázky zobrazují porovnání barevného gamutu. Zde je dobře patrné, jaká omezení může způsobit použití sRGB. Pro „skalní“ příznivce vyvolávání fotografií na klasický fotopapír jsem si dovolil i menší „vsuvku“ srovnáním gamutu technologie OCÉ LightJet s vysoce kvalitní podložkou od Kodaku ve srovnáním s iPF8300.

Rychlost tisku dosáhla u fotografie rozměru 101 x 101 cm, bezokrajový tisk, fotopapír a nastavení „High Accuracy 600 ppi, Print Mode: Highest“ vynikajících 16 minut 52 sekund. Při nižším výstupním rozlišení „Accuracy 300 ppi“ se doba tisku toho samého souboru zkrátila na 6 minut a 16 sekund.

Spotřebu inkoustů jsme otestovali pomocí hodně používaného testovacího obrázku. Při rozměru 194 x 305 mm tiskárna spotřebovala 0,752 ml inkoustů, což při aktuálních cenách 330ml náplní na internetu představuje cca 8 Kč. Pořizovací cena tiskárny se v době psaní článku na internetu pohybovala kolem neskutečných, výhodných 85 000 Kč včetně stojanu a sady 330ml náplní. Jedná se tedy o bezkonkurenční nabídku.

Tiskárna již je podporována všemi významnými dodavateli ripů, díky čemu je možné ji nasadit v produkčním prostředí. Nezvykle dobře se uvedla i při použití v certifikovaném digitálním nátisku. Při nasazení ripu EFI XF je možné využít nový mód, kdy se celá kalibrace a vytvoření profilů provádí v RGB prostoru, celý proces se tím zkrátil a výsledky jsou perfektní, odchylky jsou minimální, není nutné dělat žádné dolaďování a optimalizace kvůli simulaci referenčního ICC profilu.

Závěrem

Na závěr bych tedy shrnul výhody a nedostatky.

Pro:
- neskutečně nízká pořizovací cena (zaváděcí?)
- v ceně dostatečné množství inkoustů
- kvalita a rychlost tisku
- nízká spotřeba inkoustů
- ergonomie obsluhy
- tiskové trysky nezasychají
- široká paleta potisknutelných kompatibilních materiálů

Proti:
- nemožnost tisku na neohebný materiál
- stále trochu zmatek při přidělování typu papíru, není vždy jasné, jaký typ nastavit v menu tiskárny u některých originálních médii od Canonu
- vestavěná kalibrace pouze pro některá média a bez možnosti využití přes počítač

Tiskárna byla testovaná v rámci služby www.photobest.cz, dodal ji www.dtpobchod.cz.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: