ALPS MD 1300 - jiná volba. - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Stolní tiskárny

ALPS MD 1300 - jiná volba.

30. června 1998, 00.00 | Již se Vám okoukali běžné značky a běžné technologie tisku? V tom případě bude tato recenze pro Vás takovou malou lahůdkou. Sublimační tiskárnu na doma !

Již se Vám okoukaly běžné značky a běžné technologie tisku? V tom případě bude tato recenze pro Vás takovou malou lahůdkou. Je pravda, že o tiskárnách ALPS se v ČR již delší dobu hodně mluví a píše, ale ruku na srdce, na trhu zas tak moc vidět nejsou. To se snaží změnit firma Conquest, která nám jeden kus zapůjčila do recenze.

Design
ALPS MD 1300 Tiskárna je netradiční a to v mnoha ohledech. Design je jedním z nich. Tiskárna vystupuje z běžné kancelářské šedi svou černou barvou i svými poměrně netradičními tvary. Na rozdíl od většiny konkurentů nejsou hrany zaoblené, vstupní podavač je mohutný a výstupní pro změnu chybí. Osobně nepovažuji tiskárnu za extravagantní, ale přesto jsem přívržencem spíše klasických tvarů. Přesto tiskárna působí dojmem černé skříňky.

Balení
V krabici najdete spoustu věcí. Kromě tiskárny a obligátního napájecího kabelu je zde na první pohled spousta netradičních součástí. Tím narážím například na plato s osmi barvícími páskami. Ano, slyšíte dobře, žádné náplně, ale pásky. K tomu se ještě dostaneme. Dále je zde pár kousků různých papírů, 2 návody a 2 CD.

Návody a lokalizace
Papírové návody jsou velice stručné. Jsou sice mnohojazyčnýé ale čeština chybí. Je to škoda, protože tiskárna má mnoho netradičních schopností a požadavků, na které se těžko přichází. To samé platí pro ovladače. Textů v nich není tolik, ale budete si muset zvyknout na angličtinu.

Technologie
Páska Zde je další šokující novinka. Tato tiskárna je schopna pro tisk používat hned dvě různé technologie. Jednou je firemní MicroDry a tou druhou je sublimace. Možná si kladete otázku, jak je to možné? Inu není mezi nimi až zas tak velký rozdíl. Tedy po technické stránce, po stránce ekonomické a kvalitativní samozřejmě ano.

MicroDry přenáší barvu ze speciální folie pomocí žhavých mikroelementů. To umožňuje tisk na velkou škálu různých spotřebních materiálů včetně běžných kancelářských papírů. Tisk probíhá v režimu CMYK a to při rozlišení až 1200 x 600 dpi. K dispozici jsou i speciální pásky s kovovými barvami, nebo třeba bílou barvou. Nechybí možnost tisku na folie, samolepky nebo třeba tisk na přenosovou folii, kterou jde nažehlit na textil.

Sublimace je špičkou mezi stolními technologiemi. Co víc, ALPS přidal rozlišení 600 dpi, což je super. Tiskový mechanismus je poměrně netradiční. Páska s barvou je široká pouze na šíři hlavy, která je zhruba centimetrová a pohybuje se v řádcích. To způsobuje jediný tiskový problém. Při detailním studiu tisku jsou někdy patrné proužky po průjezdu hlavy. Tisk probíhá pomocí barev systému CMY a pak následuje finišovací folie. Tisková chyba se většinou projevuje pouze u finišovací folie.

Tisk
Vnitřní pohled Tisk probíhá postupně po jednotlivých barvách podle toho, které pásky jsou založené do tiskárny. Vždy se zakládají čtyři pásky, podle toho, jakou technologii tisku chcete použít. Tiskárna je schopná rozpoznat jednotlivé pásky, takže nezáleží na pořadí a na špatnou pásku Vás tiskárna upozorní. K výsledkům tisku: Pokud tisknete na obyčejný kancelářský papír, je výsledek poměrně špatný. Body jsou roztřepené a výsledek je velice neostrý. Pokud použijete speciální papír a technologii Micro Dry, dostanete se s kvalitou na úroveň špičkových inkoustových tiskáren. Rozlišení 1200 x 600 dpi je znát. Při použití sublimace je kvalita ještě výrazně lepší. Zde je nejsilnější stránka tiskárny. Zde musí závidět i většina barevných laserových tiskáren. A nezapomeňme na kovové inkousty, které jsou zdrojem velice netradičních a působivých tisků.
Rychlost je výraznou slabinou tiskárny. Protože tisk probíhá ve čtyřech průchodech papíru a to poměrně úzkou hlavou, je nutné na velké obrázky čekat. Jako extrém uvedu více jak 42 minut na jednu stranu A4. Ale většinou stačí pár minut.
Náklady jsou poměrně silnou stránkou tiskárny. Samozřejmě velice záleží na použitém druhu papíru a na zvolené tiskové technologii. V nejlepším případě se náklad na jednu stranu A4 pohybuje okolo 25 Kč při plném pokrytí. A v tom nejdražším případě se náklady vyšplhají skoro ke 100 Kč. Tyto ceny sice nejsou nejnižší, ale u podobně kvalitního tisku jde o ceny velice slušné.

Ovladače
To je bohužel slabá stránka tiskárny. Ne že by byly tak špatné, ale mě osobně přijdou krajně nepřehledné a matoucí. Výběr média a technologie tisku se probíhá tak nějak oklikou a navíc z těchto nastavení není úplně jasné, jaké pásky máte do tiskárny vložit. Ovladače Vás sice požádají o výměnu pásek, ale opět neuvedou přesný popis, který je na pásce. To je velice matoucí a navíc je zde trochu problém s absencí lokalizace, která by jistě situaci trochu projasnila.

Ovladače

Praktické zkušenosti
Praktické zkušenosti s tiskárnou jsou rozpačité. Je vidět, že technologii tisku firma ALPS dovedla do velice dobré kvality. Pokud vše jde dobře, tisk je špičkový. Bohužel jsme se setkali některými problémy.
Ten první a velice palčivý je špatné podávání papíru. Podavač, pokud obsahuje více papírů, často podá ne jeden list, ale třeba tři najednou. To je velká škoda, protože zbytek mechaniky je velice přesný. To je samozřejmě potřeba, protože papír prochází tiskárnou čtyřikrát.
Již jsme zmínili nepřehledné ovladače a občasné hádání, co po Vás vlastně tiskárna chce. To je docela škoda, protože různých pásek je velké množství a občas je to opravdu kovbojka. To samé platí pro ovládání podavače, u kterého se musí manuálně přepínat mezi dvěma různými režimy.
Na konec tohoto odstavce musím vyslovit jednu pochvalu. Tu si zaslouží chování tiskárny k tištěnému motivu. Tiskárna se snaží hodně svou činnost optimalizovat a co nejvíce šetřit barvou či finišovací folií. Tento postup je chvályhodný a zřídka kdy viditelný v takovém měřítku. Zde vidím původ poměrně nízkých nákladů.

Shrnutí
Tiskárna hlavně při sublimačním tisku dosahuje velice vysoké kvality. Nabízí velké množství různých spotřebních materiálů a její univerzálnost je neuvěřitelná. Na druhou stranu chybějící český návod, konstrukční chyby a velice nepřehledné ovladače tiskárně podtrhují nohy. Je to škoda, protože s pořizovací cenou 29.990 Kč bez DPH by tato tiskárna mohla být velkou konkurencí velice drahých laserových či sublimačních tiskáren. To potvrzuje i recenze na serveru GRAFIKA, která hodnotí tiskárnu z pohledu nátiskového stroje. Takže výběr je na Vás.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: