Zprávy spojené s Macy: Mac mini zůstává naživu, práce na Aqua verzi OpenOffice pokročily a Safari 3.1 pracuje skutečně rychle. - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

 

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:Software

Zprávy spojené s Macy: Mac mini zůstává naživu, práce na Aqua verzi OpenOffice pokročily a Safari 3.1 pracuje skutečně rychle.

25. března 2008, 00.00 | AppleInsider odvolává své tvrzení o skonu Macu mini, nejmenší stolní Mac se má dočkat modernizace. Vývojový tým OpenOffice vydal další vývojovou verzi balíku přímo pro Mac OS X, nevyžadující X11. A Computerworld otestoval rychlost Safari 3.1 s výbornými výsledky, nelibost však budí přibalení Safari k iTunes pro Windows.

Corel WinDVD 9 je nová verze původního přehrávače společnosti InterVideo WinDVD, který firma Corel v rámci jedné z několika svých akvizic zakoupila. Corel se totiž v poslední době věnuje nejen oblasti grafiky, ale také multimédií, o čemž ostatně jasně svědčí i zakoupení společnosti Ulead Systems včetně všech jejích produktů v čele například s populárním VideoStudiem.

Corel WinDVD 9 je stejně jako ve všech předchozích verzích i nadále k dispozici pouze pro Windows a prodává se ve třech variantách odlišených jako obvykle rozsahem funkcí i cenou. Nejlevnější volbu tvoří varianta WinDVD 9 Standard prodávaná za 50 USD, kterou následují dražší varianty WinDVD 9 Plus (80 USD) a nejdražší WinDVD 9 Plus Blu-ray s cenou 100 USD. Nejdražší varianta má smysl pouze pro majitele Blu-ray mechanik nebo pro uživatele, kteří chtějí přehrávat HD DVD video. Blu-ray mechaniku zatím bohužel k dispozici nemám, podle „papírových“ specifikací by WinDVD 9 měl mimo jiné podporovat BDAV, BDMV/BDJ, BD-RE 3.0 i tzv. BonusView (BD-Video Profile 1.1) i dvou či vícekanálový zvuk ve formátech Dolby Digital+, Dolby TrueHD a DTS-HD.

Všechny tři varianty přehrávače pak mají nové grafické rozhraní (mimochodem opravdu stylové a elegantní), umí automaticky převádět SD video do HD rozlišení a podporují funkce de-snow a de-block (podrobněji v novinkách). Pouze WinDVD 9 Plus a WinDVD 9 Plus Blu-ray pak navíc ještě nabízejí podporu AVCHD, H.264 a VC1 videa, DTS NEO 6 a DTS 96K se softwarovým 24 bitovým dekodérem. Pro jistotu ještě připomenu, že všechny varianty Corel WinDVD 9 umí využívat grafický akcelerátor, respektive jeho GPU čip k urychlení některých funkcí souvisejících s přehráváním videa. Konkrétně se jedná o podporu tzv. PureVideo HD (pro grafické karty nVidia) či obdobný systém dekódování a akcelerace zobrazování HD video prostřednictvím ATI AVIVO.


Corel WinDVD 9 - nový skin přehrávače je poměrně elegantní a má přehledné ovládací prvky


Corel WinDVD 9 - a ještě jedna ukázka širokoúhlého filmu

Novinky

První novinkou je vylepšená podpora HD videa v oblasti přepočtů obrazových dat a „inteligentních“ funkcí starajících se o zobrazování scén. V závislosti na variantě WinDVD 9 můžete přehrávat AVCHD videa nahraná na novějších kamkordérech a také Blu-ray či HD DVD disky včetně jejich rozšířené navigace a možnosti práce s interaktivním obsahem v rámci specifikací BD-J, kontextových ovládacích menu, funkce obraz v obrazu a pochopitelně též s novými „HD audio“ kodeky. WinDVD 9 by si měl poradit se všemi stávajícími typy bezpečnostních prvků pro Blu-ray a HD DVD disky včetně BD+, neměl jsem to ale možnost vyzkoušet.

Při přehrávání filmů videa máte k dispozici výše zmíněné nové grafické rozhraní s přehlednými ovládacími prvky, které lze podle potřeby schovat do kompaktního módu a přepínat do módu celé obrazovky jedním kliknutím myší. Nové je i centrum zpráv a nápovědy Message Center, ve kterém máte mimo jiné přístup i k aktuálním updatům přehrávače.

Jednou z novinek ohledně přepočtů obrazových dat je funkce All2HD, která konvertuje běžné DVD video do HD rozlišení a současně může obraz zaostřit či barevně vylepšit. Nejvíc je to poznat na starších filmových titulech s „vybledlým“ či neostrým obrazem, u kterého je použití funkce All2HD velkým přínosem. Současně s přepočty obrazu provádí WinDVD 9 automatické odstranění prokladu videa (pokud je to nutné), umí zjistit počet snímků/s u videa a přizpůsobí video fyzickému rozlišení monitoru. Vybrat si můžete z několika přednastavení parametrů obrazu, v rámci kterých lze docílit například i odstranění a vyhlazení obrazových artefaktů u MPEG, H.264 a VC-1 videa v nízkém rozlišení. Zde se pak projevují funkce de-snow a de-block, které umí potlačit digitální šum a zmíněné obrazové artefakty u videa v nízkém rozlišení s použitou vyšší kompresí.

Vylepšen byl dále integrovaný UPnP klient, prostřednictvím kterého můžete WinDVD 9 používat k přehrávání videa z různých typů multimediálních pevných disků/stanic či jiných domácích video zařízení s UPnP serverem. Ukládání scén pomocí jiné nové funkce QuickClip je sice možná efektní, ale ne zas tolik praktické, neboť WinDVD 9 neumí video do QuickClipu uložit v plném rozlišení, a některé video formáty neumí uložit dokonce vůbec, a to ani jako statický snímek.


Corel WinDVD 9 - úprava nastavení vlastností zvuku


Corel WinDVD 9 - softwarový DSP ekvalizér


Corel WinDVD 9 - nastavení funkcí pro zobrazování videa


Corel WinDVD 9 - nabídka funkcí vylepšujících zobrazované video


Corel WinDVD 9 - funkce All2HD slouží k přepočtům video do HD rozlišení


Corel WinDVD 9 - volby pro Instant Replay aj.

Závěr

Corel WindDVD 9 má velmi zajímavý rozsah funkcí pro přehrávání klasického SD/HD/DVD videa v různých formátech a s různými zvukovými kodeky, mezi kterými vynikají zejména automatizované funkce pro vylepšování kvality obrazu. Cenu přehrávače si částečně můžete zvolit sami výběrem jeho nejvhodnější varianty, nicméně 100 USD za variantu s podporou Blu-ray a HD DVD disků je přece jen dost peněz. Otázkou také zůstává spolehlivost aplikace - nemohu se totiž zbavit dojmu, že řada nových verzí programů Corelu je zejména v poslední době šitá dost horkou jehlou, což bylo ostatně vidět například i na prvních trial verzích Paint Shop Pro Photo a také na WinDVD 9, kterou zkrátka nemohu označit jako vyloženě stabilní.

Zkušební verzi Corel WinDVD 9 si můžete stáhnout zdarma z webových stránek společnosti Corel. Pokud jste šťastnými majiteli Blu-ray mechaniky nebo si chcete vyzkoušet přehrávaní HD DVD obsahu, se stahováním trialu WinDVD 9 se neobtěžujte, zkušební verze totiž podporu Blu-ray ani HD DVD nenabízí.


Corel WinDVD 9 - předvolby aplikace


Corel WinDVD 9 - nastavení některých vlastností ovládání přehrávače


Corel WinDVD 9 - základní volby zvukového výstupu


Corel WinDVD 9 - informace o DVD disku


Corel WinDVD 9 - technologie Mobile Pack umí šetřit baterii u notebooků


Corel WinDVD 9 - grafické rozhraní správce playlistů


Corel WinDVD 9 - nastavení rozlišení nahrávaného videa a screenshotů pro funkci QuickClip


Corel WinDVD 9 - video lze přehrávat nejen přímo z mechaniky, ale také z pevného disku či UPnP serveru

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Apple  

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nabídka bazar

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: