Zoner Media Explorer 5.0 Professional lepší než ACDSee? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Software

Zoner Media Explorer 5.0 Professional lepší než ACDSee?

19. listopadu 2002, 00.00 | Kvalitní program na zpracování a archivaci digitálních fotografií by nemusel být špatným vánočním dárkem. A protože nový Zoner Media Explorer 5.0 pro Windows patří mezi nejlepší programy pro tyto účely, podívali jsme se mu na zoubek opravdu důkladně.

{Představení programu}

Už předchozí verze multimediálního manageru obrázků a digitálních fotografií Zoner Media Exploreru 4.5 společnosti Zoner software nabízela celkem zajímavé služby, ovšem pátá verze ZME pro Windows byla vyvíjena s pokud možno co nejvyšším důrazem na oblast digitální fotografie, z čehož ostatně vyplývá naprostá většina nových funkcí programu i jeho celková koncepce. A co všechno Zoner Media Explorer 5.0 umí? Je toho opravdu hodně, takže na úvod se budete muset spokojit s konstatováním, že se jedná o výkonného pomocníka pro všechny majitele digitálních fotoaparátů, skenerů a grafiků s výkonným tiskovým výstupem, manuálním i hromadným zpracováním obrázků a fotografií s možností přiřazení klíčových slov, uložení do alba, exportu fotografií, jejich odesláním do fotosběrny a spoustou dalších věcí. Zkušební verzi Zoner Media Exploreru 5 (cca 13 MB) si pochopitelně můžete stáhnout zdarma, komerční verze jsou dvě a jsou rozdělené podle ceny a možností programu na verze ZME 5 Home s cenou 952,- Kč bez DPH a ZME 5 Professional prodávaného za 1485,- Kč bez DPH (při objednání přes internet navíc poskytuje společnost Zoner 7 % slevu z uvedených cen). K dispozici jsou i upgrady z předchozí verze 4.5 a edukační verze, jejich ceny najdete na webových stránkách společnosti Zoner software. Uváděné nároky na proto programu jsou celkem rozumné: procesor s taktem 300 MHz, 64 MB RAM, cca 50 MB místa na pevném disku, MS Internet Explorer 4.01+ a rozlišení obrazovky alespoň 800 x 600 bodů v 65 tisících barvách. Pokud ovšem ještě používáte Windows 95, budete muset upgradovat minimálně na Windows 98/ME nebo ještě lépe na Windows 2000/XP, verze pro Macintosh neexistuje. Na cédéčku ZME 5 (sestavení 2) najdete ještě zkušební či lite verze dalších programů od Zoneru a také 170 MB ukázkových fotografií a textů z elektronické podoby knihy "Od Huascaránu k Everestu". Máte-li starší sestavení ZME 5 (např. z Invexu), stáhněte si update programu řešící spoustu případných problémů a chybiček a přidávající několik nových funkcí, mezi což patří i aktuální patch vzorové galerie HTML šablon.


Zoner Media Explorer 5 - jedno z možných rozvržení pracovní plochy GUI programu

Uživatelské skinovatelné prostředí Zoner Media Exploreru 5 společnost Zoner pojmenovala celkem výstižně FlexFace, neboť umožňuje jak celkovou proměnu ZME 5 ohledně barev a grafické podoby skinu, tak i téměř libovolné rozložení jednotlivých pracovních oken. ZME 5 si tak můžete upravit například do podoby klasického multimediálního správce souborů, dvou Explorerů vedle sebe či takřka jednotlivá okna dělit nebo je vyčlenit z GUI ZME 5 na desktop Windows, což může v mnoha případech výrazně usnadnit práci s programem, zpracování a archivaci fotografií, definování klíčových slov apod. ZM 5 standardně obsahuje pět skinů v několika barevných kombinacích (pátým skinem je imitace "základního" skinu Windows XP, kupodivu ale bohužel chybí imitace GUI Windows 9x, kterou bych, jako poněkud konzervativní jedinec, přivítal víc), další skiny bude později možné nalézt v příslušné sekci webových stránek programu, na které se lze dostat jedním kliknutím přímo ze ZME 5.


Zoner Media Explorer 5 - další možný skin a jiné rozmístění oken programu

V ZME 5 Professional můžete pracovat se soubory v bitmapových formátech BMP/RLE/DIB, BMI (Zoner Bitmap Image), GIF, ICO, JPEG, MacPaint, PCX, PhotoCD, PNG, PSD, TARGA, TIFF (včetně vícestránkových TIFFů) a WPG, podporovány jsou i vektorové formáty AI, EPS, PS, CDR (až do verze Corel Draw 8), CMX (Corel ClipArt verze 6 až 7), CGM, DRW, DSF, DXF, DWG, HPGL, PLT, EMW, WMF, ZBR, ZMF (opět včetně vícestránkových dokumentů), ZMP a ZCL. Zoner Media Explorer 5 umí dále prohlížet multimediální soubory ve formátech FLI/FLIC a s pomocí DirectX také video ve formátech ASF, AVI, M1V, MOV, MPEG, QuickTime, WMV a pracovat se zvukovými záznamy ve formátech AIFF, AU, MIDI, MP2, MP3, MPA, RMI, SND, WAV a WMA. Levnější Zoner Media Explorer 5 Home nepodporuje většinu z vyjmenovaných vektorových grafických formátů (pouze formáty používané v produktech společnosti Zoner), neumí stahovat obrázky z webu, exportovat je v podobě PDF dokumentů a ve verzi Home také nelze vytvářet HTML galerie, posílat soubory přes FTP klienta ani je odesílat e-mailem. V preferencích programu si můžete vybrat, ze které z podporovaných formátů souborů má ZME 5 zobrazovat a podporovat (včetně možnosti integrace ZME 5 do prostředí Windows Exploreru), zda má zobrazovat složky v náhledech a také zda se budou podporované formáty souborů zobrazovat barevně odlišené od ostatních. Mezi další volby patří nastavení všech potřebných cest k jednotlivým adresářům obsahujícím obrázky a jejich náhledy, obrázková alba a vyhledané soubory. Velikost náhledů si samozřejmě můžete nastavit také včetně paměti využívané jako cache pro urychlení zobrazování náhledů a možnosti komprimování thumbnailů s JPEG kompresí, na výběr máte několik předdefinovaných velikostí nebo si určit vlastní velikost v rozmezí 48 x 48 až 250 x 250 bodů. Vybrat si můžete i styl náhledů (stínované rámečky nebo jednoduché zobrazení bez efektů), program pro případnou editaci zvukových záznamů (např. SoundForge :-)), zda bude ZME 5 provádět bezeztrátové transformace JPEG obrázků/fotografií, lepší zobrazování obrázků v editoru i barvu pozadí fotky upravované v editoru.

[-more-]{Import a management souborů}

Import souborů do Zoner Media Exploreru 5 je stejně jako u většiny podobných programů velmi jednoduchý. Fotky a obrázky můžete načíst buď přímo z integrovaného správce souborů z disku nebo z digitálního fotoaparátu připojeného přes rozhraní USB, FireWire nebo TWAIN (ZME umí přímo načíst EXIF náhledy generované digitálními fotoaparáty) a také obrázky skenované na TWAIN kompatibilních skenerech. Obrázky či fotografie můžete do programu "dostat" i přes Clipboard Windows, další možností je interní screen capture modul pro grabování okének nebo celých obrazovek Windows (bez či včetně kurzoru myši). Zoner Media Explorer 5 Professional umí navíc ještě stáhnout obrázky z webové stránky nacházející se na zadané URL adrese, a to včetně možnosti určit, jaký typ obrázků se má stahovat, do jakého počtu úrovní odkazů má web image capturing fungovat a také hesla pro případnou autorizaci pro vstup na danou webovou stránku.

Zobrazení souborů v Zoner Media Exploreru 5 si samozřejmě můžete upravit stejně jako jeho grafické rozhraní respektive jednotlivé pracovní okna. Kdykoliv tak můžete přepínat mezi standardním zobrazením náhledů, ikon či detailním pohledem na všechny importované / dostupné soubory, přičemž ZME 5 automaticky po klinutí na soubor nabídne ve svých pracovních oknech (jsou-li v daném okamžiku zobrazena) další informace. Soubory můžete filtrovat podle několik kritérií - tím hlavním jsou samozřejmě klíčová slova (viz dále), ale filtr si můžete upravit i specifikací data pořízení snímku či jeho úpravy, jeho velikostí, názvem, autorem, popisem / komentářem apod.

Zoner Media Explorer 5 samozřejmě umí pracovat s EXIF informacemi (metadaty), což jsou rozličné doplňkové informace vkládané do souborů různými programy a všeobecně do všech snímků pořízených v typických digitálních fotoaparátech či kamerách. ZME 5 podporuje formát EXIF dat až do jeho poslední verze 2.2 obsahující i náhledy snímků (které tak nemusí program zpočátku generovat, čímž se výrazně urychluje vizuální výběr snímků) a nabízí i některé zajímavé funkce pro úpravy obrázků související s EXIF informacemi - například zálohu a následnou obnovu EXIF metadat nebo automatickou orientaci fotografií podle EXIF informací. Mimo standardních operací se soubory (kopírování, mazání apod.) umí Zoner Media Explorer 5 také archivovat soubory v multimediálních albech, která samozřejmě nemusí obsahovat pouze fotografie, ale i další z podporovaných typů souborů. Vyhledávání souborů funguje podobně jako filtr při zobrazení a můžete tak využívat řadu vyhledávacích kritérií, nalezené snímky jsou (elegantně) podobně jako u PhotoImage Digital ukládány do samostatné složky / alba. Soubory si můžete nechat zobrazit i ve formě jednoduchého slide show (tato funkce se česky poněkud krkolomně jmenuje "promítání složky" - viz ukázka). Protože jsou vytvářená alba v podstatě klasické adresáře (někomu si víc líbí název "složky") Windows, můžete je tak vlastně využívat i v jiných programech.


Zoner Media Explorer 5 - automatická orientace snímků podle EXIF metadat


Zoner Media Explorer 5 - obecné informace o fotografii / souboru


Zoner Media Explorer 5 - základní informace o digitální fotografii

Práce s klíčovými slovy (keywords) jsou jedním z nejdůležitějších vlastností Zoner Media Exploreru 5. Klíčová slova z poznámky vkládá ZME 5 přímo do fotografií respektive EXIF metadat (dle jejich normy) a můžete je tedy využít i v jiných programech. K několika předdefinovaných "základním" klíčovým slovům můžete dle libosti přidat další keywords a využít jejich vlastní jak k filtrování zobrazovaných souborů, tak i k jejich vyhledávání. Pokud často využíváte doplňkové zvukové záznamy k souborům (např. hlasové poznámky nebo autentické zvuky), určitě se Vám bude líbit i další funkce Zoner Media Exploreru 5, kterou není nic jiného než správa zvukových komentářů. Audio záznam můžete importovat z digitálního fotoaparátu společně s danou fotografií, nebo ho k souboru přiřadit až v ZME 5 přes jednoduchý audio manager nabízející i volbu samplovací frekvence, počtu kanálů (mono/stereo), kvality (8/16 bitů) případně i použití ADPCM komprese. Škoda jen, že Zoner Media Explorer 5 neumí pracovat s jiným formátem audio poznámek než WAV, například podpora formátu MP3 by byla vcelku zajímavým doplněním možností programu.


Zoner Media Explorer 5 - zobrazení komentáře, autora snímku, copyrightu, klíčových slov apod.


Zoner Media Explorer 5 - grafická interpretace zvukového záznamu


Zoner Media Explorer 5 - nastavení slide show


Zoner Media Explorer 5 - slide show

Se soubory lze pochopitelně v Zoner Media Exploreru 5 pracovat nejen samostatně (což se týká hlavně přejmenování, konverzí, úprav barev a image processingu, který je popsán v další části recenze) ale také v dávkovém režimu. Program nabízí poměrně komfortní hromadné konverze obrázků a fotografií s možností ovlivnění řady jejich parametrů jako je například velikost / rozlišení obrázku, počet barev, použitá palet barev, rastrování, kvalita / účinnost komprese, to vše s vizuální kontrolou původní i výsledné podoby obrázku. Totéž platí o hromadném přejmenování souborů, u kterého ZME 5 rovněž nabízí vizuální kontrolu daného snímku, ale podobně jako například Windows Commander (nyní už vlastně Total Commander) také možnost změnu velikosti písmen, přípony souboru, data jeho vytvoření a počítadla s nastavitelnou počáteční hodnotou a krokováním. Mezi hromadné konverze patří i tzv. složené konverze, ve kterých lze obrázky / fotky nejen konvertovat, ale současně též přejmenovat, oříznout, upravit vyvážení barev, nastavit okraje, rámečky, vložit do obrázků text a provádět další image processingové efekty.


Zoner Media Explorer 5 - hromadné konverze obrázků / fotografií


Zoner Media Explorer 5 - hromadné přejmenování souborů

[-more-]{Úpravy fotografií a image processing}

S pomocí integrovaného grafického editoru můžete importované grafické soubory upravit. Editor obrázků a fotografií je víc než slušně vybaven ke všem potřebným manuálním i automatickým barvovým úpravám (včetně eventuální kalibrace teploty barev v rozsahu 2500K až 9500K), vektorové formáty je ale pře jejich editací nejprve nutno převést na bitovou mapu s výběrem rozlišení finálního bitmapového obrázku nebo jeho dpi rozlišení. Grafický editor Zoner Media Exploreru 5 samozřejmě nabízí i běžné funkce redukce nežádoucího efektu červených očí, rotace s přesností 0,1 stupně s automatickým ořezem, práci s výběrem (pouze pravoúhlým, zato s možností výběru zachování několika rozlišení / poměrů stran), úpravy velikostí / rozlišení obrázků a jejich oříznutí na požadovanou velikosti, nastavení okrajů a rámečků s volitelným pozadím a další image processingové funkce. Pokud je to v daném okamžiku možné a máte tuto možnost zapnout v preferencích programu, jsou grafické operace (hlavně rotace) bezeztrátové, při ukládání obrázků a fotografií ve formátu JPEG nebo v jiném "ztrátovém" formátu ale pochopitelně může k nežádoucím obrazovým artefaktům dojít - nezapomeňte tedy při častějších úpravách fotografií pracovat raději s bezeztrátovými formáty nebo nastavit co nejnižší JPEG kompresi. Nejčastěji budete zřejmě používat nástroje pro ořez a filtry úpravy barev, o obou platí, co už jsem několikrát uváděl - komfort a zase jen komfort s vizuální kontrolou v pevně daném poměru stran u ořezu fotografií (škoda, že funkcí nedisponují i starší verze Photoshopu, aby člověk pořád nemusel kupovat drahé upgrady) a velkými náhledy u všech image processingových efektů.


Zoner Media Explorer 5 - grafický editor

Úprava barev (zejména vyvážení bílé a nastavení kontrastu) může být provedena automaticky nebo manuálně, podle toho, co si všechno v daném image processingovém filtru nastavíte, navíc vše s možností aplikace i na pouze světlé nebo na pouze tmavé části snímku. Nechybí samozřejmě ani nezbytný jednoduchý histogram, který však přece jen zaostává za opravdu komfortním histogramem v Photoshopu nebo v podobně jako ZME 5 koncipovaném balíku PhotoImage Digital, který jsme už na Grafice On-line před časem také recenzovali. Samozřejmostí je také úprava expozičních parametrů (například při špatném nasvícení scény při podexponování / přeexponování snímku), desaturace pro odstranění barvových složek a také unikátní funkce pro úpravu vertikálních nebo horizontálních linií / kolinearity (kácející se linie) s velmi jednoduchým používáním s pomocí umístění úseček (dobrý nápad :-)). Mezi další filtry patří například zostření snímku a odstranění nestejnoměrného prosvětlení fotografií vznikajícího například při delších expozicích a také několik image processingových efektů: Text do obrázku, Obrázek do obrázku, Exploze, Olejomalba, Vlny, Kresba tužkou, Posterizace, Protlačení, Detekce hran, Stará fotografie, Negativ, Obálky a 3D tlačítka. Z efektů bych se rád trochu podrobněji zmínil o vkládání textu do obrázků / fotografií, kde můžete s výhodou využívat všechny dostupné (a programem podporované) EXIF informace (viz screenshot) a ještě o efektu "Obálka" využívajícím GIF předlohy, které najdete v adresáři "Envelopes".Zoner Media Explorer 5 - úprava barev


Zoner Media Explorer 5 - nastavení velikosti / rozlišení obrázku


Zoner Media Explorer 5 - nastavení teploty barev


Zoner Media Explorer 5 - efekt "Kresba tužkou"


Zoner Media Explorer 5 - efekt "Obrázek do obrázku"


Zoner Media Explorer 5 - vkládání textových informací do fotografie


Zoner Media Explorer 5 - unikátní korekce vertikálních linií

[-more-]{Tiskové a exportní funkce}

Tiskové funkce Zoner Media Exploreru 5 patří mezi lahůdky nabízené programem. Před tiskem obrázků a fotografií si totiž můžete vybrat z necelých 200 tiskových šablon tématicky rozdělených podle jejich zaměření (indexové tisky, obrázky k vystřižení, samostatné fotografie, kalendáře, alba, narozeniny, svatby, narození dítěte, vánoce/Silvestr, na cestách, sport, přebaly pro CD apod.). Později by mělo být možné z internetu stáhnout další tiskové předlohy na několik kliknutí myší (přímým odkazem ze ZME 5), i tak je ale počet tiskových templates víc než úctyhodný a na stránkách ZME 5 navíc najdete návod, jak si vyrobit libovolnou další předlohu. Před tiskem nebo exportem si můžete vybrané snímky ještě přes jejich náhledy vizuálně zkontrolovat, tento krok ale lze pro urychlení celého procesu vypnout a vybírat snímky pouze v Zoner Media Exploreru. Vybrané obrázky a fotografie se po výběru tiskové předlohy rozmístí automaticky (můžete si vybrat, zda se snímky do předlohy pouze vsadí, nebo zda se roztáhnou nebo oříznou na vhodnou velikost), před tiskem je ale pochopitelně v rámci tiskové šablony můžete rozmístit nebo nahradit i ručně. Specialitou Zoner Media Exploreru 5 jsou tiskové šablony obsahující textová pole s detailními či stručnými informacemi o daném obrázky či fotografii, které můžete v případě potřeby rovněž měnit v intencích možností ZME 5, což se týká například stránkování, generování data pořízení snímků, jeho názvu, klíčových slov, popisu snímku apod. Tisknout můžete i plakáty (s možností výběru stránek v použité tiskové šabloně), pasovací a ořezové značky, stejně jako můžete v případě potřeby zapnout CMYK separace a tisk referenčních barev.


Zoner Media Explorer 5 - úvodní kontrola fotografií před jejich tiskem nebo exportem


Zoner Media Explorer 5 - výběr tiskové šablony a definování případných textových popisek


Zoner Media Explorer 5 - manuální úpravy snímků v tiskové šabloně

Před samotným tiskem si ještě můžete zvolit, zda se daná předloha odešle na tiskárnu, uloží se na disk pro pozdější použití, nebo se snímky otevřou v integrovaném grafickém editoru ZME 5. Dražší verze Zoner Media Exploreru 5 Professional umí tiskové předlohy navíc ještě exportovat ve formátu PDF dokumentu, což nabízí velmi zajímavé možnosti dalšího zpracování vytvořeného alba, nebo jeho prohlížení na jiných počítačových platformách / operačních systémech včetně příslušných tiskových možností daných vlastnostmi formátu PDF. Před exportem PDF dokumentu si můžete nastavit některé jeho základní parametry jako je jeho autor, klíčová slova pro vyhledávání, rozlišení (v dpi), převádění fontů na křivky (lepší je ale fonty do dokumentu nechat vložit), JPEG kompresi u grafických souborů, algoritmus rastrování apod.


Zoner Media Explorer 5 - otevření exportované šablony s obrázky v interním grafickém editoru


Zoner Media Explorer 5 - zadání parametrů před exportem PDF dokumentu

Fotografie můžete také přímo publikovat na internetu s pomocí integrovaného FTP klienta (pouze verzi ZME 5 Professional) a vyrábět HTML obrazové galerie, které lze opět poslat přes FTP klienta na zadaný FTP server. Stejně jako při tisku fotografií máte u HTML galérií na výběr z několika grafických předloh definujících rozmístění obrázků na stránce, většinou v grafické podobě indexového alba nebo též klasického "papírového" alba. Na rozdíl od několika set tiskových předloh nabízí současná verze ZME 5 pouze 7 předloh HTML galérií, další nové předlohy bude možné stáhnout z webových stránek programu. Každou předlohu si můžete ještě částečně upravit v příslušném exportním modulu "HTML Galerie", úpravy se týkají především parametrů výsledného HTML dokumentu, tj. například barvy pozadí webové stránky, jejího titulku, nadpisu alba, natočení a posunu náhledů obrázků (u některých šablon), velikosti a barvy písma apod.


Zoner Media Explorer 5 - výběr šablony HTML galérie


Zoner Media Explorer 5 - nastavení parametrů výsledné HTML obrázkové galérie


Zoner Media Explorer 5 - integrovaný FTP klient u verze ZME 5 Professional

[-more-]{Příprava a správa fotografií pro odeslání zakázky do fotosběrny a závěr}

Zoner Media Explorer 5 disponuje přímým internetovým propojením na největšího zpracovatele amatérských i profesionálních fotografií v ČR, společnost FotoStar Südcolor. Jednou ze stěžejních funkcí ZME 5 je tedy exportní modul pro odeslání vybraných fotografií do digitální sběrny přes internet, který zároveň slouží jako komfortní manager fotografií včetně jejich správy procesu jejich zpracování. Přímo ze ZME 5 tedy můžete odeslat přes internet fotky s jejich přesnou specifikací umožňující vytištění (digitální fotografie se totiž nevyvolávají :-)), výrobu potisků na trička, puzzles, hrníčků (!), velkoformátových fotografií (např. širokoúhlých panoramat) a ve lhůtě 2 až 4 dny si hotové fotky atp. vyzvednout v některé z cca 1500 sběren po celé České republice, uvedení jejíž adresy je samozřejmě součástí procesu odeslání snímků. Zoner Media Explorer 5 umí před odesláním spočítat cenu fotografií (přesné ceny a další podrobnosti viz manuál k programu), popřípadě Vás upozorní na nevyhovující rozlišení zdrojových snímků. Zakázku si také můžete nechat vypálit na cédéčko, nebo si nechat zdarma zaslat kalibrační fotografii, mezi naprosté samozřejmosti pak patří specifikace rozměrů výsledných fotografií a jejich formátu při zpracování (oříznutí, panoráma, bílé okraje).


Zoner Media Explorer 5 - správa agendy před odesláním fotografií do zakázkového centra FotoStar Südcolor


Zoner Media Explorer 5 - konfigurace zakázkového centra


Zoner Media Explorer 5 - výběr sběrny pro vyzvednutí hotových fotografií / zakázky

Hledáte-li opravdu kvalitní program na správu, zpracování, archivaci a tisk digitálních fotografií, je Zoner Media Explorer 5.0 jednou z nejlepších možných voleb. K úplné dokonalosti chybí programu opravdu jen velmi malý krůček, a to podpora IPTC metadat popřípadě možnost jejich editace, což platí i o detailní editaci a hlavně zobrazování všech dostupných EXIF informací, kde je patrně stále nekorunovaným králem freewarový Exifer. Zoner Media Explorer 5 také neumí sestavovat panoramatické fotografie a ukládat je ve formátu QuickTimeVR nebo třeba i pouze v některém bitmapovém grafickém formátu, pro tyto účely ale existuje řada shareware i profesionálních softwarových balíků na tvorbu panoramat. Našlo by se i pár drobných chyb (které většinou řeší updaty programu), které ale Zoner Media Exploreru nijak neubírají na jeho celkových možnostech. A závěr? Zoner Media Explorer 5.0 jednoznačně patří svou koncepcí a komplexností funkcí mezi špičkové univerzální programy pro práci s digitálními fotografiemi a díky své víc než jen sympatické ceně verzí Home i Professional a pro někoho i lukrativní českou jazykovou lokalizací (program bude později patrně k dispozici i v angličtině) se velmi rychle může stát "digitální" jedničkou na českém trhu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: