xStarter: pokročilá automatizace za výhodnou cenu - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

xStarter: pokročilá automatizace za výhodnou cenu

sw software

19. srpna 2005, 00.00 | Řešení společnosti xStarter Solutions dovoluje automatizovat činnost Windows i
jednotlivých programů na základě událostí s využitím různorodých akcí či podmínek, to
vše bez nutnosti cokoli programovat. Jedná se tedy o poměrně výkonný nástroj, využitelný
dobře i v publikačních provozech, jehož cena je víc než příznivá. Více už v naší
recenzi.

I v publikačních provozech je hodně užitečná automatizace, ať už se jedná o provádění sekvencí úkonů v uživatelském rozhraní systému či jednotlivých programů nebo dokonce komplexní zajištění zpracování v rámci workflow. Využít lze k danému účelu řadu prostředků: z těch, jež jsou určeny speciálně pro pre-press, vzpomeňme na tomto místě například funkce pro horké složky v nástrojích jako je Acrobat Distiller, akce Enfocus PitStopu, podporu skriptování v aplikacích Adobe či nástroje pro zpracování na bázi workflow diagramů typu CaslonFlow či PuzzleFlow, o řešeních jako je třeba Agfa Apogee nemluvě. Mimo těchto prostředků pak lze ovšem v dané oblasti nasadit i řešení obecnější povahy, která mohou zaujmout jak funkcemi, tak i poměrem cena/výkon, mnohdy značně výhodnějším, nežli v případě zmíněných specializovaných řešení. Dnes bychom takto rádi představili produkt xStarter společnosti xStarter Solutions. Toto na první pohled nenápadně vyhlížející řešení poskytuje poměrně udivující sadu prostředků, které mají rozhodně co dát i publikačním pracovištím. Podrobněji se pokusíme toto naše tvrzení obhájit v následující recenzi.

Základní přiblížení

xStarter je prostředkem, fungující na platformě Windows (v Mac OS X mají uživatelé zabudovány silné prostředky daného typu v podobě AppleScriptu a nejnověji též nástroje Automator). Po instalaci je přístup k jeho funkcím možný přes odpovídající system tray nabídku, program přitom může být nejen spouštěn se startem Windows, ale též jak systémová služba, takže nepotřebuje ke svému chodu přihlášení uživatele. Automatizační úlohy lze z uvedené systémové nabídky spouštět manuálně, podstatně zajímavější je nicméně automatické spouštění v zadaném čase nebo na základě určité systémové události (blíže viz další výklad). Ze stejné nabídky pak lze úlohy i spravovat, tedy přidávat, upravovat, odstraňovat atp.

xstart1f.jpg

Základní rozhraní xStarteru

Spouštění úloh

Jak již bylo předesláno výše, xStarter dokáže automatizační rutiny provádět bez zásahu obsluhy. Triviálním podnětem zde je určený čas, přičemž plánovač xStarteru dovoluje jak spuštění v určitém čase (datu) či časovém intervalu, tak velmi propracované určení času pomocí tzv. time masks. Dalším popudem ke spuštění akce pak může být změna stavu složky nebo souboru: v takovýchto případech tedy xStarter dokáže s úspěchem fungovat coby produkt na bázi horkých složek. Možnosti fungování jdou nicméně v daném případě ještě dále, když xStarter umí zohlednit i libovolnou jinou změnu sledovanou přes systémovou protokolovací funkci (NT event log), akci okna určené aplikace, FTP a HTTP server a leccos dalšího. Lapidárně řečeno se dá říci, že jakákoli změna v systému, na síti či Internetu může vést k příslušné odezvě xStarteru: tato univerzálnost se nám skutečně velmi líbí.

xstart2f.jpg

Akce mohou být skutečně různorodé

Akce

Automatizační rutiny se skládají z akcí různých typů, k jejichž nakonfigurování se nabízí odpovídající intuitivní dialogová okna. Popisovat všechny typy akcí by na tomto místě bylo samoúčelné, povšimněme si nicméně alespoň těch nejzajímavějších. Především je takto možné spouštět aplikace či otevírat dokumenty, a to s nastavením odpovídajících parametrů či přepínačů. V rámci aplikací pak lze provádět i poměrně komplexní úkony díky možnosti zaznamenat a opakovaně spouštět sekvence kláves a akcí myši: daný způsob provádění možná není tak robustní jako skriptování, přesto ale toto může leckde nahradit, přičemž v potaz je třeba brát i skutečnost, že vytvoření takovéto sekvence probíhá podstatně snáze nežli u skriptu (ten vyžaduje v podstatě programování).

xStarter umí také zajišťovat systémové akce jako je restart, uspání či vypnutí počítače nebo optimalizace operační paměti: počítač řízený s jeho pomocí tedy můře bez intervence uživatele fungovat i po řadu dní, zejména v případě jasně definovaných a odzkoušených činností prováděných na tomto počítači. K dalším systémovým úkonům pak patří zobrazení zprávy a to i po síti, co dovoluje v rámci automatizační rutiny informovat o úspěchu či neúspěchu zpracování, nastalé události aj.

xstart3f.jpg

Zaznamenat a využít lze i klávesová makra

Hodně toho dokáže xStarter se soubory. Pomineme-li "triviální" záležitosti typu kopírování či odstranění souboru nebo vytvoření složky, musíme si všimnout zejména funkce pro synchronizaci obsahu složek v rámci dvou počítačů nebo sítě: daná funkce může, doplněna o další akce (například spouštění v určeném čase či při určité události, odstranění starších záloh), úspěšně suplovat funkce zálohovacích či archivačních systémů. K dispozici jsou pak i akce pro vyhledávání souboru, dovolující ke zpracování předat skupinu souborů například určitého typu, data vytvoření aj. Při zálohování, přenosech i dalším zpracování se pak určitě mohou velmi hodit prostředky pro práci se ZIP archivy (komprimace, dekomprimace, kontrola heslem aj.).

Značně povedené nám přišly prostředky pro práci v síti a na Internetu. Propracované jsou možnosti kontroly účtů elektronické pošty (stahování, odesílání, práce s přílohami aj.) či obsahu FTP serverů (download, upload, synchronizace, SSL zabezpečení atd.). A co více, xStarter si poradí i s instant messagingem provozovaným s pomocí ICQ, správou síťových paměťových jednotek či připojováním pomocí GPRS nebo běžné telefonní linky.

xstart4f.jpg

V rámci akcí je možno využít funkcí

Na flexibilitě přidává akcím možnost využití podmínek, které mohou pracovat s výstupem z předchozích akcí, tzv. interními funkcemi či parametry události, která způsobila spuštění akce. Zmíněné interní funkce dovolují v rámci akcí používat nejrůznější systémové parametry, jako je čas, datum, jméno uživatele či počítače aj. Výhodou je pak i využití zmíněných výstupů akcí, kterými mohou být stejně dobře název souboru (třeba vytvořeného distillací do PDF nebo staženého z FTP serveru) jako třeba hlášení o chybě (při zpracování dokumentu, selhání aplikace aj.).

xstart5f.jpg

Akce na sebe mohou navazovat podmíněně

Závěrem

xStarter nám přišel jako hodně povedený produkt především vzhledem ke své univerzálnosti, neboť dovoluje ve Windows bez přehánění automatizovat prakticky cokoliv. Postrádá sice prostředky pro návrh a realizaci workflow diagramů, definovat fungující sekvenci akcí v něm nicméně zvládne určitě i uživatel bez programátorských dovedností. Využití může být skutečně různorodé: začíná u usnadnění běžných pracovních rutin v prostředí aplikací a končí u komplexně automatizované kontroly činnosti určitého programu (RIP, FTP server, mnoho dalšího), která může mnohde nahradit práci jednoho i více operátorů. Vzhledem k uvedeným skutečnostem nám cena řešení ve výši 39,5 USD přijde jako značně výhodná. xStarter zkrátka stojí za vyzkoušení každému, kdo ve svém publikačním provozu hodlá něco automatizovat.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: