Xara Web Designer 7: grafická stavebnice webových stránek - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Software

Xara Web Designer 7: grafická stavebnice webových stránek

27. května 2011, 00.00 | Kombinaci grafického a webového editoru se specializací na skládání webových stránek z připravených komponent nabízí již delší dobu společnost Xara. Nová verze aplikace Xara Web Designer 7 přináší především vyšší počet šablon websitů, ikon a grafických i funkčních prvků jako jsou například různé druhy formulářů. Editor má dále několik nových či vylepšených ovládacích prvků pro úpravy designu webových stránek, speciální widgety, vylepšený náhledový systém, správu stránek v dokumentech, generování sitemapy a řadu jiných užitečných inovací.

Xara Web Designer společnosti Xara je varianta poměrně známého vektorového grafického editoru Xara Designer, od kterého se Web Designer liší čistě účelovým zaměřením na tvorbu webových stránek a obecně libovolných webových dokumentů či prezentací.

Xara Web Designer 7 existuje pouze ve verzi pro Windows a mimo levnější edice s cenou zhruba 1 000 Kč se prodává ještě ve variantě Web Designer Premium za cca 2 100 Kč. Dražší edice obsahuje navíc funkce a šablony pro tvorbu prezentací včetně multimediálního obsahu s GIF a Flash animacemi, animované přechody stránek, generátor sitemap, různé speciální widgety a FTP explorer.

Dalším rozdílem obou variant jsou některé grafické nástroje, které v levnější edici Web Designer chybí. Jedná se například o kreslicí štětec, nástroje na tvorbu rychlých tvarů, vytahování objektů do prostoru, vyhledávání a nahrazování textů, práce s průhledností, korekci červených očí či funkci na tvorbu panoramat. Dalšími bonusovými funkcemi v Xara Web Designeru Premium je možnost kombinování grafických tvarů, pojmenování vzorků barev, tiskové funkce, galerie čar, nástroj pro grabování obsahu obrazovek a podpora HTML5 videa.


Xara Web Designer 7 Premium - prostředí editoru s jednou z tematických šablon a aktivní vodicí mřížkou


Xara Web Designer 7 Premium - Designs gallery s nabídkou ukázkových šablon různých druhů grafických dokumentů

Šablony, grafické prvky a video

S Xara Web Designerem 7 dostanete něco přes tisíc nejrůznějších šablon, grafických objektů a nových widgetů například na tvorbu slideshow a fotogalerií. Widgety kombinují JavaScript a jiné webové technologie pro interaktivní obsah a díky nim můžete s Web Designerem poměrně snadno vyrobit webové prezentace s pevně daným vzhledem a textovými či grafickými animacemi. Jedním ze speciálních nových widgetů je kombinovaná šablona pro vytvoření blogů a mikro websitů s dynamickým obsahem uvnitř webové stránky.
Procházení webových stránek lze v Xara Web Designeru Premium obohatit o animované přechody pro objektové vrstvy a celé stránky, na výběr máte celou řadu efektových přechodů.
Xara Web Designer 7 Premium - nové šablony různých widgetů, formulářů, fotografie a další grafické prvky v Designs gallery


Xara Web Designer 7 Premium - jedna z otevřených šablon s kontextovým ovládacím menu pro úpravy vložených obrázků


Xara Web Designer 7 Premium - vlastnosti odkazů pro prvky a objekty webové stránky

Slideshow prezentace mohou využívat přechodové efekty stejně jako samotné stránky. Ovládání prezentací je možné myší nebo přes kurzorové klávesy, jednotlivé slidy v prezentaci pak můžete poskládat z prakticky libovolného textového a grafického obsahu.
Xara Web Designer 7 podporuje HTML5 značku video, pro jehož přehrávání není zapotřebí Flash a video vložené do stránek lze tedy přehrávat například i na iPhonu či iPadu. Veškerý animovaný obsah můžete navíc nově exportovat nejen jako Flash, ale také jako AVI video.

Nových šablon nabízí sedmá verze Xara Web Designeru opravdu hodně. Šablony websitů v Designs Gallery jsou hierarchicky roztříděné podle jejich typu a oblasti, ve kterých lze danou šablonu použít – například oblasti techniky, firemních prezentací, webových galérií, realitních prezentací, různých oslav, typografických layoutů, přehledy produktů, blogů aj. Design jednotlivých šablon je mnohdy až překvapivě kvalitní, a i když se šablony částečně nevyhýbají ani kýčovitým grafickým layoutům, troufnu si tvrdit, že řada z šablon je srovnatelných s komerčními tématy webových stránek za desítky USD.Xara Web Designer 7 Premium - vyplňování obsahu předdefinovaných formulářů


Xara Web Designer 7 Premium - v editoru lze vytvářet i jednoduché animace například pro bannery apod.

Xara Web Designer 7 Premium - další ukázky z rozsáhlé nabídky nových šablon webových stránek a grafických či speciálních prvků pro webové a grafické dokumenty

Správa stránek, objektů a websitů

Otevřené dokumenty se v Xara Web Designeru 7 zobrazují jako záložky s indikací stavu rozpracovanosti/uložení dokumentu. K přístupu ke všem galériím slouží nový panel Gallery, všechny plovoucí galérie lze nyní přišpendlit a dokovat v pracovní ploše editoru.

Správa stránek je ve Web Designeru 7 vylepšena o zobrazování náhledů jednotlivých stránek v panelu Page & Gallery, odkud se můžete rychle přepnout na zvolenou stránku v projektu, nebo zvolit přes kontextové menu palety zobrazení více stránek současně.


Xara Web Designer 7 Premium - souhrnné informace o grafickém dokumentu/webové stránce

Vylepšené náhledové okno projektů nyní obsahuje navigační tlačítka v horní části okna náhledu a také odkazy na zobrazení náhledu v nejpoužívanějších prohlížečích včetně Opery, Chrome a Safari. Náhled webové stránky nyní můžete navíc nechat jedním tlačítkem zvětšit na celou obrazovku, přičemž editor si typ náhledu zapamatuje pro jeho příští použití.

Jako jeden z mála webových editorů nabízí Xara Webdesigner zdánlivě zanedbatelnou, nicméně šikovnou funkci na tvorbu tzv. favicons, což jsou malé ikonky či loga zobrazované v prohlížeči většinou vedle URL adresy daného webu a také u uložených záložek stránek.

Novinkou je také automatické generování sitemapy pro rychlejší indexování webových stránek ve vyhledávačích, druhotným efektem sitemapy je pak kvalitnější SEO.


Xara Web Designer 7 Premium - náhled webové stránky lze nově zobrazit ve všech nejpoužívanějších prohlížečích


Xara Web Designer 7 Premium - obecná nastavení hlavičky a metatagů webového dokumentu, nově včetně možnosti vkládat části HTML kódu


Xara Web Designer 7 Premium - volby a nastavení pro publikování webových stránek pro daný dokument/website

Nové a vylepšené editační funkce

Editační funkce Web Designeru 7 nyní podporují magnetické přichytávání střed a okrajů objektů pro jejich snazší zarovnávání s vizuálním zobrazením „magnetických“ linií podobně jako to umí třeba nové verze Adobe InDesignu. Další novinkou u editačních funkcí Web Designeru 7 je nástroj na tvorbu přímých čar a jejich případných koncových tvarů v podobě šipek.

Stejně jako u Xara Designer Pro 6 zobrazuje Web Designer 7 přímo při kreslení a přesouvání vektorových tvarů jejich výplň pro lepší přehled o velikosti a stranových rozměrech daného tvaru. Velmi důležitou novinkou jsou upravené vlastnosti objektů a jejich stylování - editor si pamatuje poslední atributy objektů a použije je u kreslicích nástrojů například při kreslení tvarů.


Xara Web Designer 7 Premium - výběr z nabídky zakončení čar

Vylepšené je také obtékání textů kolem grafických objektů, které můžete ukotvit na stránce jedním kliknutím myší a nadefinovat poté vlastnosti obtékaného textu. Dalším významným vylepšením Xara Web Designeru 7 je inteligentní obnova opakujících se objektů u hlaviček a patiček stránek a také všech vodoznaků. Pokud tedy změníte obsah hlavičky, patičky či vodoznaku, editor automaticky upraví a aktualizuje odpovídající sekce a objekty na všech stránkách ve vytvářeném nebo upravovaném websitu.

Opět stejně jako u Designeru Pro 6 lze ve Web Designeru 7 kreslit s pomocí nové sady základních kreslicích nástrojů včetně kresby od ruky a tvorby rychlých vektorových tvarů, které lze navíc vytahovat do prostoru, přidávat jim plastické okraje a manipulovat lépe se stíny.

Při kopírování objektů můžete využít zdokonalené operace pro vkládání objektů či textů, které nově nabízí možnost zkopírovat objekt na stejnou pozici stránky, vložení objektu do aktuální vrstvy, vložení namísto výběru aj. Přes kontextové menu jsou dále nově dostupné volby pro rychlé zarovnání objektů v horizontálním či vertikálním směru.

S pomocí integrovaného FTP a Web Space exploreru můžete prohlížet a upravovat obsah FTP serverů (včetně mazání souborů a adresářů) a zjistit si například před publikováním websitu, zda má dané konto dostatečný datový prostor.


Xara Web Designer 7 Premium - nové varianty vkládání objektů a textů v rámci operací Copy/Paste


Xara Web Designer 7 Premium - zarovnávání prvků na stránce


Xara Web Designer 7 Premium - vytažení objektu do prostoru


Xara Web Designer 7 Premium - vestavěná kontrola pravopisu


Xara Web Designer 7 Premium - editor barev s pojmenováním vzorků barev

Závěr

Nerad bych se znovu opakoval s charakteristikou, že Xara Web Designer je dokonalé stavebnicové logo, přesnější výraz pro celkové možnosti editoru lze ale najít jen stěží. Webové skládanky formou zpětně editovatelných grafických dokumentů jsou stále populárnější, přičemž i HTML/XHTML kód a kaskádové styly generované Web Designerem nejsou vůbec špatné, nemáte nad nimi ale prakticky žádnou kontrolu.

Program se svými funkcemi hravě vyrovná především WYSIWYG HTML editorům, schopností například Adobe Dreamweaveru ale pochopitelně nedosahuje. Xara Web Designer bohužel nemá žádnou českou lokalizaci, což by mohlo být limitujícím faktorem ve srovnatelné cenové kategorii podobných programů, nicméně pokud se vám "graficko-webové" možnosti Web Designeru líbí, vyzkoušejte si trial verzi dostupnou zdarma na webových stránkách produktu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » testovaci  

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Problém

Autor: Jakub Muž

Založeno: 21.08.2012, 18:23
Odpovědí: 0

Dobrý den,

mám dotaz udělal jsem si webové stránky. Zálohoval a vše ok. Potom se mi xara rozbila musel jsem smazat nahrát znova. Když chci ze zálohy nahrát stránky načte se jen původní stránka a ještě uplně rozházená a nic víc. Víte někdo co stím? Děkuji za odpověď.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: