Xara Designer Pro 7: nová verze vektorového grafického editoru - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Software

Xara Designer Pro 7: nová verze vektorového grafického editoru

7. června 2011, 00.00 | Společnost Xara aktualizovala svůj vlajkový grafický produkt, jehož součástí jsou i funkce pro zpracování bitmapové grafiky. Sedmá stěžejní verze programu nabízí mimo nových témat, šablon a speciálních widgetů i řadu jiných užitečných novinek – například chytré vyřezávání objektů na bitmapových fotografiích, rozšířené funkce související s tvorbou webových stránek, magnetické usazování objektů, nové varianty operace Paste a vylepšené kotvení grafiky a textových objektů.

Editor vektorové grafiky a podporou zpracování i úprav bitmapových objektů v ilustracích Xara Designer Pro je nástupce původní aplikace Xara X, který byl po ukončení spolupráce se společností Corel (CorelXARA) dále vyvíjen jako Xara Xtreme.

Z programu vznikly postupem času tři varianty vektorových grafických nástrojů – Xara Web Designer pro zpracování a tvorbu webové grafiky, Xara Photo & Graphics Designer na pozici univerzálního editoru s funkcemi na zpracování digitálních fotografií i ilustrací a do třetice profesionální vektorový editor Xara Designer Pro.

Všechny zmíněné varianty editoru existují pouze ve verzi pro Windows, přičemž Xara Designer Pro je logicky nejdražší a prodává se za 279 EUR včetně DPH.

Prostředí editoru a dokovací panely

Xara Designer Pro 7 má shodné grafické rozhraní jako Xara Web Designer 7, se kterým Designer Pro 7 sdílí také systém výsuvných panelů a přepínatelných záložek s otevřenými dokumenty. Jednotlivé panely můžete přišpendlit k okrajům hlavního okna, nebo je vytáhnout na pracovní plochu a okno libovolně zvětšit.

Z panelu galerií jsou rychle dostupné především grafické prvky, šablony různých dokumentů a ilustrací, kliparty, speciální widgety a řada jiných grafických prvků, které si můžete online stáhnout (jako doplněk) po nainstalování editoru.


Xara Designer Pro 7 - prostředí editoru s vysouvacími panely

Novinky u editace fotografií a vektorových ilustrací

Stejně jako v Xara Web Designeru 7 má nyní Xara Designer Pro 7 interaktivní magnetické přichytávání k objektům – jejich středům, okrajům aj., to vše i pro objekty kreslené pod nastaveným úhlem. Shodná je též podpora prohlížečů u náhledů webových projektů, tvorba Sitemap, a přechodových animačních efektů mezi jednotlivými stránkami či u vrstev objektů. Mezi novinky patří i možnost vytvoření tzv. favicons a rozšířené funkce spojené s vestavěným FTP klientem, jehož prostřednictvím lze prohlížet a mazat složky na FTP serveru přímo z prostředí integrovaného Web Space Exploreru.


Xara Designer Pro 7 - novinkou u websitů je tvorba Sitemap a dokonalejší funkce spojené s využitím FTP klienta

Hodně zajímavou novinkou je „magické“ vymazávání objektů na bitmapových fotografiích. Pomocí chytrého nástroje pro výběr můžete obtáhnout a vyznačit libovolný objekt či výřez obrazu, jehož plochu se pak Xara Designer Pro 7 pokusí inteligentně vyplnit pozadím (získaným z okolních oblastí vyznačeného objektu), podobně jako to umí Adobe Photoshop CS5. Funkce Magic Erase se hodí zejména k retuším nežádoucích objektů na fotkách, výsledky doplnění pozadí jsou celkem použitelné.

Mezi DTP funkce editoru patří rozšířené vlastnosti kotvení objektů v podstatě jedním kliknutím myší a s tím spojené obtékání textů kolem ukotvených objektů s nastavenými okraji. Rychlé usazování objektů na stránce je nově možné i z kontextového menu editoru.
Xara Designer Pro 7 - nová funkce Magic erase pro inteligentní doplňování pozadí u vyříznutých objektů


Xara Designer Pro 7 - magnetické přichytávání a usazování objektů


Xara Designer Pro 7 - rozšířené možnosti kotvení grafiky a textových bloků

Správa stránek a klonování živých objektů

Další šikovnou vylepšenou funkcí v Xara Designer Pro 7 je management a zobrazování náhledů stránek dokumentu v Pages & Layer Gallery, kde se zobrazují objektové vrstvy a další užitečné informace o objektech. Jednotlivé stránky nyní lze kopírovat napříč otevřenými dokumenty včetně rozměrů stran, jejich vrstev a jiných vlastností.

Každý vektorový i bitmapový objekt lze nyní „živě“ naklonovat na libovolné stránce či stránkách v grafickém dokumentu, přičemž po úpravě originálního objektu se automaticky upraví i všechny klony. Zjednodušená je též editace seskupených objektů (dvojklikem na skupinu objektů) a přidávání nových objektů do stávajících skupin.

Živé klonování objektů a manipulaci se stránkami v dokumentu doplňují nové typy operace Paste, které umožňují vkládat zkopírované objekty na jejich původní pozici, v původní velikosti, nahradit vkládaným objekt výběr a vložit objekt do aktuální vrstvy včetně varianty umístění původní pozice objektu do vybrané vrstvy.


Xara Designer Pro 7 - tvorba kopií alias snadné klonování "živých" objektů v kontextovém menu


Xara Designer Pro 7 - vylepšený panel Page & Layer Gallery


Xara Designer Pro 7 - nové varianty operace Paste

Další novinky

Skupiny šablon a tematických grafických prvků jsou v Xara Designer Pro 7 rozšířeny o speciální widgety, které můžete používat například pro dynamické formuláře u webových stránek, animace textů a různé jiné účely – vše bez jakékoliv nutné znalosti JavaScriptu či jiných skriptovacích/framework technologií.

Flash či GIF animace a obecně všechny animační projekty či statické dokumenty lze z Xara Designer Pro 7 exportovat i jako AVI video, a to včetně průhlednosti.

Dobrou zprávou jsou nově zařazené slovníky pro kontrolu pravopisu pro češtinu, polštinu, slovenštinu a další jazyky, česká lokalizace prostředí editoru ale dostupná není.

Drobnějších či méně významných inovací editoru je ještě několik desítek, nemá smysl je ale všechny vyjmenovávat. Zmíním tedy pouze vylepšené importní filtr pro načítání PDF a EPS souborů, rozšířené knihovny pro import RAW snímků, nové dialogové okno pro optimalizaci fotografií a možnost vkládání HTML kódu do hlaviček a dalších částí webových stránek.


Xara Designer Pro 7 - Designs gallery s novými šablonami a speciálními widgety
Xara Designer Pro 7 - animace i objekty lze nyní exportovat i ve formátu AVI

Závěr

Nevím na kolik je úspěšná strategie společnosti Xara s odděleným produktových řad původního Xara X a jeho nástupců do několika prakticky shodně vypadajících editorů s jiným spektrem funkcí, to však nic nemění na faktu, že Xara Designer Pro 7 je velmi kvalitní vektorový grafický editor.

Možnosti a celkové schopnosti Designer Pro 7 se v oblasti tvorby webové grafiky, webových stránek a celých websitů prolínají s Xara Web Designerem, Designer Pro ale samozřejmě nabízí ještě mnoho dalších funkcí pro design, tvorbu a úpravy vektorových ilustrací. Vzhledem k rozsahu svých funkcí zasahuje navíc i do oblasti DTP, kde lze mimo jiné využívat separace barev, správu stránek a především úžasnou rychlost celého editoru.

Zkušební verzi Xara Designer Pro si můžete stáhnout zdarma z webových stránek programu.


Xara Designer Pro 7 - náhled webové stránky je možný také v prohlížečích Opera, Safari a Chrome


Xara Designer Pro 7 - vlastnosti prvků webové stránky

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » testovaci  

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: