WindowFX 2.0 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

WindowFX 2.0

20. září 2002, 00.00 | Specializovaný efektový prográmek WindowFX od Stardocku je sice ve své druhé verzi dostupný zatím pouze jako součást Object Desktopu, nic nám ale nebrání už teď se obecně se podívat na jeho nové funkce a možnosti.

Pod názvem Object Desktop společnosti Stardock Inc. se skrývá jeden z nejkomplexnějších doplňků rozšiřujících, zpřehledňujících a mnoha způsoby vylepšujících ovládání respektive běžné používání Windows. Nebudeme zde ale probírat možnosti Object Desktopu (obsahujícího například programy WindowBlinds, DesktopX, ObjectBar, WinStyles, IconPackager a další) s cenou 50 USD, nýbrž pouze jedné z jeho dalších součástí WindowFX, efektového nástroje výrazně navyšující schopnosti a funkce grafického rozhraní Windows samého. Všechny možnosti WindowFX lze využít pouze u Windows 2000 a Windows XP, které už samy o sobě přesněji řečeno jejich GUI podporuje práci s průhledností. Všechno ve WindowFX tedy logicky závisí především na využití průhlednosti u nejrůznějších funkcí od přesouvání okének přes rolovací a pop-up menu až třeba po stínování a překrývání jednotlivých segmentů grafického rozhraní Windows.


WindowFX 2 v akci


WindowFX 2 - nastavení fadingu pro okénka a menu

WindowFX 2 přináší zbrusu nové možnosti využití jedné a dnes už prakticky nedílné součásti Windows využívané hlavně u her a grafických aplikací. Pokud teď myslíte na Direct3D, máte samozřejmě pravdu, WindowFX 2 je totiž jedním z prvních programů (pokud není dokonce úplně prvním), který integruje a využívá funkce Direct3D přímo v desktopu a grafickém rozhraní Windows. Je snad jasné, že takové využití Direct3D dále navyšuje schopnosti animací okének, definování průhlednosti, práci s měkkými stíny za okénky, menu apod. Máte-li navíc moderní grafickou kartu s hardwarovou akcelerací příslušné verze DirectX/Direct3D a rychlý procesor, můžete využít možnosti WindowFX naplno. Alpha blending alias plně definovatelný stupeň průhlednosti u menu, okének, taskbaru atp. jsou samozřejmostí, stejně jako definování měkkých stínů za okénky a různými typy menu, dokonce si můžete v grafickém programu "nakreslit" své vlastní stíny pro okénka a menu a využívat je ve spolupráci s dalším efektovým doplňkem WindowBlinds.


WindowFX 2 - preference pro nastavení průhlednosti u taskbaru, menu apod.


WindowFX 2 - nastavení průhlednosti při přesouvání okének


WindowFX 2 - základní nastavení stínů za okénky a menu

Novinkou ve WindowFX 2 (opět ve spolupráci s WindowBlinds) je i možnost používání realtime světelných efektů, detailní nastavení průhlednosti u překrývajících se oken a mimo jiné také například efektní minimalizace a opětovné vyvolání okének s použitím animace v podobě okénka otáčeného kolem vlastní osy. Animace s využitím Direct3D funkcí jsou vůbec stěžejní novou vlastností WindowFX 2 a nejste omezeni pouze na přechodové efekty u okének, nýbrž můžete si nastavit různé efekty i pro menu, taskbar, Start menu atp. Rychlost odezvy takto přizpůsobeného GUI závisí pouze na rychlosti grafického adaptéru a částečně i na rychlosti procesoru. S korektně pracujícími drivery grafické karty (Stardock uvádí na svých stránkách podporu grafických čipů od ATI, nVidie, Matroxu a dalších) se správně implementovanou akcelerací jednotlivých Direct3D funkcí by neměl nastat žádný problém, v opačném případě lze některé z funkcí WindowFX samozřejmě kdykoliv deaktivovat..


WindowFX 2 - netradiční funkce animovaných rotací okének při jejich minimalizaci

Všechny výše popsané funkce WindowFX mají stejně jako celý prográmek jednu pro mnohé z nás podstatnou nevýhodu, kterou je nutnost používání WindowFX pouze na rychlých počítačích s moderním a výkonným grafickým adaptérem. Zapomeňte tedy na to, že byste si možností WindowFX užili i na starším Pentiu s grafickou kartou staršího data, například PIII/600 MHz a grafická karta s čipem Geforce256 je už pro nové možnosti WindowFX opravdu na hranici použitelnosti a vřele lze doporučit minimálně 2x rychlejší procesor a výrazně rychlejší grafický adaptér. Teprve pak přináší práce s Object Desktopem a různými funkcemi WindowFX ten pravý požitek a v klidu můžete zapomenout, že nemáte na svém stole Macintosh G4 s Mac OS X a GUI Aqua, nýbrž "jen" Windows.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: