WebDraw Preview Release 4 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Software

WebDraw Preview Release 4

25. července 2001, 00.00 | Vektorová grafika si na webových stránkách získává stále větší popularitu. WebDraw je jedním z grafických editorů navrženým pro úpravy a tvorbu grafiky ve formátu SVG, který by se měl stát vedle Flashe jednou z variant vektorové grafiky na Internetu.

Firmu Jasc Software určitě nemusím vůbec představovat, postačí název jejího nejznámějšího produktu, grafického editoru PaintShop Pro. Je tedy doufám jasné, že Jasc Software má s kreslícími a animačními editory dlouholeté zkušenosti, což se může časem projevit i na novém grafickém editoru WebDraw určeného pro Windows 98, ME, NT4/2000, jehož čtvrté preview bylo nedávno představeno. WebDraw je nástupce bývalého editoru Jasc Trajectory Pro upraveného výhradně pro práci s formátem SVG založeným na jazyku XML - oba formáty jsou oficiálně podporovány konsorciem W3C a jsou tedy certifikovány pro použit na webu.  

Čtvrté preview WebDrawu je stále experimentální kousek software, takže nelze čekat žádnou úžasnou stabilitu programu, na druhou stranu je ale preview zdarma. Grafický editor, který je základem WebDrawu, respektuje vlastnosti a některé možnosti vektorového formátu SVG, při srovnání s nějakým známým vektorovým kreslícím programem by ale WebDraw moc neuspěl, neboť rozsah nabízených kreslících a manipulačních funkcí je zatím zhruba na úrovni levného shareware. Program samozřejmě umí pracovat s vrstvami i průhledností a rozhodně není nijak zvlášť pomalý, k dokonalosti mu ale přece jen ještě dost chybí. Dost slabé jsou zejména exportní funkce umožňující uložit vektorovou grafiku jako klasický bitmapový obrázek ve formátech BMP nebo JPEG. Mnohem hůř jsou na tom importní funkce, které zatím zcela chybí úplně a tak jediným formátem, který je možno do WebDrawu importovat, je samotná SVG grafika.Prostředí grafického editoru s několika nástrojovými paletkami je na obrázcích výše, budu se tedy věnovat stručnému popisu tří hlavních pracovních ploch, které WebDraw nabízí. "Canvas" je klasická kreslící plocha, v "Source" je neustále k dispozici XML kód obsahující obrázek ve formátu SVG (což není nic jiného než textová data), poslední sekce "Effect" pak slouží k aplikaci podporovaných efektů a jejich kombinování. V preferencích programu si můžete nastavit cesty k souborům, jednotky pravítka a mřížky (včetně jejích proporcí), barvu vodících čar, editory pro zdrojový kód, použití kaskádových stylů nebo přímo jazyka XML či jejich kombinace a další věci týkající se formátování a jednotlivých specifických částí výsledného zdrojového kódu.

Aplikace efektů je velmi jednoduchá a spočívá pouze ve výběru jednoho z efektů podle dostatečně velkého náhledu objektu či vybrané plochy objektu. Samotný editor efektů, ve kterém můžete efekty míchat či skládat do diagramů s pomocí semigrafických symbolů / ikon, je ale dost chaotický a bez manuálu se v něm prakticky nelze orientovat.WebDraw zatím není žádnou konkurencí pro profesionální vektorové kreslící programy umožňující export ve formátu SVG a nabízí jen zlomek jejich funkcí. Bude-li pokračovat vývoj programu současným tempem (jedna verze za několik měsíců), počkáme si na finální produkt zřejmě ještě dost dlouho. Proto jsou také veškeré finální závěry ohledně kvalit WebDrawu předčasné, uvidíme, co nabídne komerční verze programu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: