Wacom Intuos4 Wireless: dokonale bezdrátových 5 080 lpi - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Software

Wacom Intuos4 Wireless: dokonale bezdrátových 5 080 lpi

25. května 2010, 00.00 | Tlakově citlivé pentablety nejvyšší výkonnostní kategorie nabízí společnost Wacom v modelové řadě Intuos4, která zastupuje několik tabletů s různými rozměry a doslova přepychovým ovládáním. Nejnovějším přírůstkem v řadě Intuos4 je bezdrátový model prozaicky pojmenovaný Intuos4 Wireless, který využívá rozhraní Bluetooth, disponuje rozlišením těsně nad hranicí 5 000 lpi a nabízí vysoký komfort používání pentabletu s různými polohovacími nástroji.

Společnost Wacom vyvíjí a vyrábí celou řadu pentabletů pro grafiky, animátory, designové specialisty, architekty a mnoho jiných oborů lidské činnosti, kde lze s výhodou využívat namísto myši jako vstupní zařízení bezdrátové pero. Řada Intuos4 přitom patří mezi nejvyšší modely klasických pentabletů Wacom, určených profesionálním či náročným uživatelům. Wacom Intuos4 se vyrábí v několika velikostech, jejichž společným rysem je elegantní design a především skvělé užitné vlastnosti představované EMR technologií a propracovaným systémem ovladačů a tlačítek pentabletu.

Intuos4 Wireless se představuje

Recenzi jednoho z modelů Wacom Intuos4 jste si už mohli přečíst zde, dnes je řada na nejnovějším bezdrátovém modelu Intuos4 Wireless s produktovým označením PTK-540WL (WL = Wireless). Intuos4 Wireless není největším pentabletem značky Wacom, na druhou stranu ale není nijak malý a poskytuje dostatečný komfort ovládání především v podobě dvou skupin ovládacích tlačítek s informačními OLED displeji a volitelnými polohovacími prvky typu ovládací pero či bezdrátová myš.


Wacom Intuos4 Wireless - bezdrátový pentablet v sobě nezapře eleganci a ladné tvary (produktové foto)

Intuos4 Wireless je technologicky, ovládáním i většinou svých vlastností prakticky identický s ostatními modely řady Intuos4 se stavovými OLED displeji. Jediné dva hlavní rozdíly tvoří li-ion akumulátor pro napájení celého pentabletu a bezdrátové rozhraní Bluetooth, jehož prostřednictvím tablet komunikuje s počítačem.

Rozměry aktivní plochy modelu Intuos4 Wireless jsou 203 x 127 mm, celý pentablet má rozměry 363 x 253 mm při výšce 1,5 cm. Hmotnost zařízení včetně li-ion baterie s kapacitou 1 800 mAh je 900 gramů, čímž se Intuos4 Wireless se asi nejvíce blíží „drátovému“ modelu Intuos4 M. S výjimkou komunikačního rozhraní Bluetooth a baterie jsou zbývající technické parametry modelu Intuos4 Wireless prakticky shodné s pentablety Intuos4 M/L/XL a najdete je v přehledové tabulce.


Wacom Intuos4 Wireless - horní pohled na tablet (produktové foto)


Wacom Intuos4 Wireless - další celkový pohled na tablet (produktové foto)


Wacom Intuos4 Wireless - detail tlačítka pro zapnutí/vypnutí zařízení, USB konektoru a tlačítka pro bezdrátové komunikační rozhraní Bluetooth


Wacom Intuos4 Wireless - na spodní straně tabletu najdeme baterii a držák na volitelnou příchytku s látkovým poutkem


Wacom Intuos4 Wireless - fotografie tabletu na "živo"


Wacom Intuos4 Wireless - na lesklém pásu kolem tlačítek pentabletu se velmi rád usazuje prach

Li-ion akumulátor se přes rozhraní USB dobíjí několik hodin a udrží tablet (ovládací pero je v rámci EMR technologie kompletně bezbateriové) v provozu minimálně šest hodin (oficiální specifikace udávají 8 až 24 hodin) – většinou však výrazně déle, neboť tablet při nečinnosti sám šetří drahocennou energii baterie.


Wacom Intuos4 Wireless - detail li-ion akumulátoru s kapacitou 1 800 mAh / 6,7 Wh

Wacom Intuos4 Wireless

Poměr stran aktivní plochy

16:10

Rozlišení

5 080 lpi (200 lpmm)

Přesnost pera

+/- 0,25 mm (0.010 in)

Přesnost myši

+/- 0,5 mm (0.020 in)

Náklon pera

+/- 60 stupňů

Maximální výška čtení pera

10 mm

Maximální doba odezvy

200 bodů za sekundu

ExpressKeys stroke 

1 mm (přibl.)

Komunikační rozhraní

USB, Bluetooth

Délka kabelu

2.5 m

Napájení (USB) 

DC 5V, 300 mA

Certifikace

FCC class B, CE, VCCI class B, BSMI, C-Tick, MIC, GOST-R, RoHS, Chinese RoHS, Industry Canada Class B

Podporované systémy

Windows XP (SP2), Vista, Windows 7, MacOS X 10.4.8+

 
Technické parametry

Aktivní plocha (Š x V)

203 x 127 mm

Rozměry tabletu (Š x H x V)

363 x 253 x 15 mm

Hmotnost (přibl.)

900 g (s baterií)

Touch Ring

1

Expresní klávesy

8

Popis expresních kláves (OLED displej)

8

LED status

4

Proč bezdrátově?

Bluetooth rozhraní u modelu Wacom Intuos4 Wireless je praktické v tom, že si můžete vzít pentablet kus stranou například k LCD TV (pochopitelně připojené k počítači či k notebooku) a nemusíte přitom řešit konektivitu tabletu přes často otravný USB kabel. To je v podstatě jediný hlavní přínos bezdrátové verze tabletu Intuos4, nesmíme ovšem zapomenout občas připojit USB kabel a dobít baterii tabletu.


Wacom Intuos4 Wireless - dodávaný USB kabel je dostatečně dlouhý a nemusíte tedy pro dobíjení zařízení shánět prodlužovačky nebo USB HUB

Instalace, zapojení a prvotní konfigurace

Snadná záležitost. Vložíte akumulátor, nainstalujete ovladače a můžete začít pracovat. Baterie se průběžně dobíjí přes USB kabel, který je dostatečně dlouhý a nemusíte shánět žádné USB prodlužovačky a jiné podobné nesmysly. USB kabel lze pochopitelně zapojit i do USB HUBu třeba na monitoru. Bezdrátové spárování pentabletu s počítačem je opět prostoduché, k ovládání rozhraní Bluetooth slouží jedno malé tlačítko na boku tabletu.

Ovladače pro Intuos4 jsou k dispozici pro 32 i 64 bitové verze Windows XP, Vista a Windows 7. Pentablet jsem zkoušel s Windows 7 x64 Professional, se kterými drivery zjevně neměly žádné pozorovatelné problémy, což je oproti předchozí modelové řadě Intuos3 s původními ovladači velký krok vpřed. Obecné doporučení – ovladače na dodaném CD raději vůbec neinstalujte a rovnou si z webu stáhněte jejich aktuální verzi.

Při konfigurace ovladačů Intuos4 Wireless si můžete užít opravdové informační orgie. Možnosti nastavení funkcí tabletu, bezdrátového pera a dalších ovládacích prvků pentabletu jsou totiž velmi rozsáhlé a několikanásobně navyšují schopnosti a užitnou hodnotu celého zařízení. Ve zkratce lze říci, že si můžete nastavit všechno a za téměř libovolných situací včetně jasu dvou skupin OLED informačních displejů, jejichž obsah se může měnit podle různých situací a pracovních režimů.

Polohovací pero a používání tabletu

Standardní ovládací pero modelu Wacom Intuos4 Wireless nazývané Grip Pen je stejně jako všechny polohovací zařízení s EMR technologií Wacom kompletně bezdrátové a nepotřebuje vlastní napájení. Snímání pozice pera a stisky jeho tlačítek fungují od vzdálenosti zhruba 1 cm nad povrchem tabletu, při dotyku hrotu pera s povrchem tabletu se samozřejmě detekuje i přítlak a (opět v závislosti na nastaveních) také náklon pera.


Wacom Intuos4 Wireless - standardně dodávané čtyř tlačítkové pero (hrot, guma + dvě tlačítka na těle pera)

Hrot pera běžně funguje jako levé tlačítko myši, při delším stisku či poklepání pak může hrot mít i jiné vlastnosti. Tlačítko na konci pera je standardně nadefinováno jako guma, opět si ale můžete v ovladačích změnit jeho funkci. Osobně mi sice přijde rychlejší klávesovou zkratkou nebo tlačítkem na pentabletu přepnout pracovní nástroj (například v Photoshopu) na gumu než v ruce otáčet celé pero, každopádně možnostem se zde meze nekladou. Dvě tlačítka na peru si opět můžete nakonfigurovat v preferencích tabletu, stejně jako řadu gest prováděných perem například na spuštění e-mailové aplikace, funkci Undo a řadu jiných důležitých činností.

Wacom Intuos4 Wireless - detaily pera a ovládacích tlačítek pentabletu s OLED displeji s nastavitelným jasem

Standardně dodávané pero považuji za ergonomické a bez problémů s ním zvládnete každodenní mnoha hodinovou práci. Gumová část násadky pera bohužel přitahuje prachové částice jako magnet, stejně jako lesklý povrch panelu s tlačítky pentabletu, který se „zapatlá“ ihned po prvním použití. V balení tabletu najdeme ještě druhou silnější gumovou násadku na pero a plastové barevné kroužky sloužící k rychlé identifikaci ovládacího pera například v rámci nějaké kreslicí sady.

Pokud máte pocit, že osazený silikonový hrot pera úplně nesedí vašim pocitům z kreslení či skicování perem po povrchu pracovní plochy tabletu, můžete si hrot vyměnit. Náhradní hroty z několika různých materiálů (včetně trochu zvláštní hmoty tak trochu připomínající dřevo a plsť) jsou důmyslně uschovány ve stojánku na ovládací pero, je zde i známá sponka na vyjmutí hrotu z pera.


Wacom Intuos4 Wireless - také ovládací pero respektive jeho gumová část násadky funguje jako dokonalý lapač prachu


Wacom Intuos4 Wireless - v balení je i druhá (silnější) gumová násadka, která se navléká na pero :-)


Wacom Intuos4 Wireless - stojánek na pero je současně praktickým úložištěm pro náhradní hroty z různých materiálů


Wacom Intuos4 Wireless - v dodávce pentabletu jsou tři barevně odlišené plastové kroužky pro snazší identifikaci ovládacích per

Poměr stran pracovní plochy tabletu je 16:10, což odpovídá většině současných počítačových LCD panelů pro stolní monitory i notebooky. Ovladače se sami postarají o přizpůsobení pracovní plochy pro kurzor myši/polohovací pero, které může převzít i řadu funkcí vícetlačítkových myší. V závislosti na nastaveních se tablet umí přepnout do módu pro praváky nebo leváky, přepnutí se týká i obsahu OLED displejů pro jednotlivá tlačítka ExpressKeys a gest prováděných perem. Sadu tlačítek tabletu a kruhový ovládací prvek si můžete nadefinovat pro slušnou řádku akcí, typicky třeba pro rychlou lupu, posuv obsahu dokumentů apod.

Tablet umí rozlišit až 2 048 úrovní přítlaku, což bohatě stačí pro všechny běžné grafické činnosti. Hodně zajímavá a užitečná je přitom možnost nastavení přítlakové křivky, přičemž hrot pera u všech modelů Intuos4 funguje už na velmi lehký dotyk s povrchem tabletu. Při práci oceníte nový zpřesňující režim Precision Mode, ve kterém se přes zvolené tlačítko pera či tabletu pohyb kurzoru zpomalí a po ukončení módu Precision se opět vše vrátí do původního stavu. Novinkou oproti předchozím modelům Intuos je také radiální menu – konfigurovatelné menu s klávesovými zkratkami a volitelnými podmenu, která částečně nahrazují klávesnici a klávesové zkratky.


Wacom Intuos4 Wireless - nastavení základních vlastností pentabletu a jeho ovládacích per či jiných speciálních polohovacích zařízení


Wacom Intuos4 Wireless - hardwarovým tlačítkům na tabletu můžete přiřadit různé akce nebo alternativní přeřazovací módy


Wacom Intuos4 Wireless - nastavení akcí prováděných kruhovým ovládacím prvkem
Wacom Intuos4 Wireless - další volby pro speciální akce prováděné perem
Wacom Intuos4 Wireless - nastavení citlivosti pera pro několik situací


Wacom Intuos4 Wireless - v hlavních preferencích ovladačů pentabletu najdeme i změnu orientace tabletu pro leváky nebo praváky


Wacom Intuos4 Wireless - další z předvoleb ovládacích prvků tabletu
Wacom Intuos4 Wireless - nezávisle lze nastavit citlivost a "dotykový" profil hrotu pera a gumy na horní straně pera


Wacom Intuos4 Wireless - přiřazení vlastností horního tlačítka ovládacího pera


Wacom Intuos4 Wireless - mapování plochy tabletu v závislosti na zobrazovací ploše monitoru

Volitelné příslušenství a bonusový software

Pero Grip Pen v balení je sice jediné polohovací zařízení, které k modelu Intuos4 Wireless dostanete, avšak nikoliv jediné možné. Dokoupit si můžete například ještě pero Art Pen s unikátním kaligrafickým rotačním štětcem simulujícím přirozený malovací štětec a kreativní Airbrush pero alias elektronickou stříkací pistoli s kolečkem na regulaci vrstvy nanášené barvy. Přikoupit dále lze štíhlejší pero Inking Pen s inkoustovým hrotem pro současné kreslení na reálný papír a taktéž klasické štíhlé pero analogického názvu Classic Pen. Bezdrátovou myš a především zaměřovací nitkový kříž Lens Cursor u modelu Intuos4 Wireless asi reálně příliš nevyužijete, používá se především u velkoformátových tabletů pro CAD/CAM, převod projektových dokumentací, geodézii apod.

Vyjma ovladačů žádný jiný grafický software k tabletu Intuos4 Wireless přímo v balení nedostanete, můžete si ho ale stáhnout zdarma. Na výběr máte jeden z grafických editorů Adobe Photoshop Elements 7, Autodesk SketchBook Express 2010 a Corel Painter SketchPad.


Wacom Intuos4 Wireless - některé z volitelných polohovacích nástrojů respektive per (produktové foto)

Závěr

Pentablet Wacom Intuos4 Wireless patří k profesionálním a odvážím se říci, že i kreativním pracovním nástrojům, jejichž prostřednictvím můžete zvýšit svou produktivitu a současně získat zcela nové možnosti v oblasti grafiky a designu. Dominantní charakteristikou tabletu je velmi vysoká užitná hodnota celého zařízení a vynikající ergonomie ovládání pera i celého tabletu, na kterou nemá žádný vliv prakticky okamžité „opatlání“ lesklého plastového povrchu pásu s ovládacími tlačítky.

Za necelých devět tisíc korun včetně daně se může zdát model Intuos4 Wireless trochu drahý, nicméně je tomu zcela naopak – přesvědčí vás o tom špičková technická kvalita pentabletu i jeho ovládacích per a také rozsáhlé možnosti nastavení vlastností tabletu pro nejrůznější pracovní situace. Chcete-li srovnání s běžnými levnými pentablety, nedočkáte se – tak moc má totiž Intuos4 navrch svou kvalitou, schopnostmi a hlavně zmíněným souhrnem svých užitných vlastností.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: