Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Software
VideoMagic 1.0, novinka od ACD Systems
7. listopadu 2002, 00.00 | Společnost ACD Systems rozšiřuje své aktivity i do oblasti úprav domácího videa a o prázdninách uvedla na trh novinku VideoMagic pro Windows. Co všechno tento editační balík umí a za kolik si ho můžete koupit v České republice? Všechny tyto informace najdete v naší recenzi.
Před uvedením už páté a bohužel vyloženě marketingové verze jednoznačně nejznámějšího softwarového produktu společnosti ACD Systems, univerzálního multimediálního image browseru ACDSee, nabízí ACD Systems videoamatérům nový produkt, který je ACD VideoMagic určený pro zpracování a úpravy domácího videa. Cena balíku VideoMagic je 50 USD, v České republice najdete VideoMagic v nabídce AMOS Software za 1 420,- Kč bez DPH. Trial verzi programu o velikosti necelých 8 MB je nejprve nutno přes internet a e-mail zaregistrovat pro 14 denní zkušební dobu, během které můžete své projekty maximálně 10x uložit. Minimální doporučené nároky na provoz VideoMagicu jsou Pentium III s taktem alespoň 500 MHz, 128 MB RAM, MS Internet Explorer 5.5+, DirectX 8+ a operační systém Windows 98/ME/2000/XP, pro rozšíření možností programu je doporučen balík QuickTime 5 nebo novější. Jak už jsme u ACD Systems zvyklí, umožňuje VideoMagic stejně jako ostatně programy z produkce ACD Systems využívat ACDSee kompatibilní plug-iny, konkrétně se jedná o plug-iny od verze ACDSee 3.1 SR-1 a vyšších verzí.
ACD VideoMagic - grafické rozhraní a pracovní plocha
Na rozdíl od ACDSee nemá VideoMagic prakticky nic společného s profesionálním přístupem k uživateli v rámci nabízených služeb, neboť se jedná o relativně jednoduchou aplikaci automaticky kombinující videoklipy s vybraným zvukovým záznamem nebo obrázky. Výstupem je pak video spojené do jednoho celku a obohacené o zvukovou stopu popřípadě efekty předem definované s pomocí interních videostylů VideoMagicu. Zdrojem videa mohou být soubory ve formátech AVI, MPEG a QuickTime, hudební složku lze přidávat ve formátech MP3 nebo WAV. Díky podpoře ACDSee kompatibilních plug-inů umí VideoMagic importovat obrázky v několika desítkách grafických formátů, import všech souborů přitom funguje jak s pomocí klasických requesterů, tak i přes integrovaný Explorer a obvyklou metodu drag&drop. Mixování zvuků nebo střihání/triming videa VideoMagic neumožňuje, pracuje opravdu většinou automaticky v závislosti na vybraném videostylu. Těchto videostylů je celkem 24, v trial verzi VideoMagic jich ale můžete vyzkoušet jen několik, ostatní videostyly jsou dostupné pouze v plné verzi programu. Styly obsahují nejrůznější prolínací a mixážní efekty jako například simulaci starého filmu, chaplinovský efekt, imitaci "akčních" scén (zrychlování a zpomalování děje na scéně), různé kinoefekty a slideshow, to vše většinou v několika verzích lišících se sekvenčním přístupem dodržujícím pořadí souborů v projektu či jejich náhodným skládáním.
Práce s VideoMagicem je stejně jednoduchá jako celý program. Vyberete si videoklipy a obrázky v některém z podporovaných formátů, podle potřeby přidáte zvukovou stopu (scénická hudba, mluvené slovo apod.), zvolíte styl a zbytek necháte na programu. VideoMagic nejprve provede analýzu všech importovaných videoklipů, obrázků a audio záznamů a poté vše poskládá podle vybraného videostylu. Zvuková stopa původních videoklipů může či nemusí být odstraněna (což opět závisí na vybraném videostylu) nebo překryta vybraným audio záznamem použitým v celém projektu - na nějakou manuální synchronizaci nebo střih zvuku můžete ale rovnou zapomenout, mixáž zvuku totiž opět provádí sám VideoMagic bez nutnosti zásahu uživatele.
V preferencích programu si můžete vypnout skinovatelné grafické rozhraní, nastavit rozlišení náhledu videa, rozlišení statických obrázků (které se při jejich analýze a renderingu automaticky převádí do zvoleného rozlišení), nastavit vlastnosti vkládání zvukové stopy a povypínat i řadu dalších funkcí VideoMagicu jako je bublinová nápověda, automatický náhled souboru po kliknutí na jeho ikonku apod. Nemá-li videoklip nebo sled všech videoklipů použitých v projektu potřebnou délku odpovídající zvolené zvukové stopě/záznamu, může VideoMagic na tento nedostatek buď pouze upozornit, nebo automaticky použije znovu část videa, nahradí tím chybějící čas či provede klasický fading zvukové stopy.
Po vygenerování videa a jeho shlédnutí s pomocí interního preview VideoMagicu můžete celý projekt nechat spočítat ve zvoleném rozlišení a uložit v některém z nabízených formátů. Vybírat můžete z formátů WMV, AVI, MPEG-1 a RealMedia, poslední uvedený formát není ale ve zkušební verzi programu dostupný stejně jako většina z nabízených videostylů. U každého z formátů pak lze nastavit jejich obvyklé parametry, kterými jsou mimo rozlišení, obvykle i kompresní poměr, typ/norma daného formátu, případně i video a audio kodek a počet snímků/s. Podporováno není ukládání videa ve formátu QuickTime, s jmenovaným balíkem ale můžete QuickTime video do projektů vkládat bez problémů.
ACD VideoMagic - výběr kodeků pro video a audio
Je už pouze na Vás, zda si VideoMagic zvolíte pro jednoduché úpravy svých domácích video produkcí a zda raději nedáte přednost manuálnímu poskládání videa a jeho případnému obohacení o externí zvukovou stopu v některém z profesionálnějších video editorů dostupných v poměrně širokém spektru cen. Velkým mínusem VideoMagicu je takřka absolutní nemožnost jakékoliv "rozumné" synchronizace obrazu se zvukem, stejně jako prakticky nulové trimovací funkce, na druhou stranu právě tyto vlastnosti by ve spolupráci s nabízenými videostyly a defacto komplexní automatizací celého procesu tvorby videa mohly zaujmout některé začínající videoamatéry.
Diskuse k článku