Vektorová tuba na krém v Adobe Illustratoru - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Software

Vektorová tuba na krém v Adobe Illustratoru

30. března 2011, 00.00 | Jak už samotný titulek naznačuje, tento tutoriál pro Adobe Illustrator budeme věnovat kreslení tuby, ať už na krém či na zubní pastu nebo na jinou kosmetickou potřebu. Vytvořená tuba se může hodit do nějakého katalogu, prospektu, popř. i jako ikonka symbolizující krémy.

Založíme nové kreslicí plátno v režimu CMYK, velikost např. A4 (výslednou velikost můžeme vždy upravit pomocí nástroje Kreslicí plátno Shift+O dle potřeby). Nástrojem Zaoblený obdélník jednou klikneme na plátno a do nabídky zadáme hodnoty: šířka 30 mm, výška 78 mm, poloměr rohů 0,5 mm, vše potvrdíme OK. Nástrojem Libovolná transformace (E) upravíme – zúžíme spodní část obdélníku (při úpravě držíme současně klávesy Ctrl+Alt+Shift) tak, jak je vidět na názorném obrázku.

Nyní se pustíme do úpravy samotného tvaru, aby odpovídal skutečné tubě. Ta bude spočívat především ve využití nástroje Pero (P) a úpravě kotevních bodů. Místo dlouhosáhlého vyprávění více napoví následující názorné obrázky (pro názornost je obrys tuby naznačen purpurovou barvou a označené body a úpravy barvou azurovou). Začneme horní částí...


Pro zvětšení klikněte

...posléze přejdeme na spodní část.


Pro zvětšení klikněte

V tuto chvíli by tvar tuby měl mít tuto podobu.

Nyní obrys (Tah) tuby nastavíme na „0“, tedy žádný obrys a zvolíme výplň. Musíme se rozhodnout pro určitou barevnost, v našem případě jsou použity „Pleťové tóny“, které otevřeme z Knihovny vzorníku. Jako základní barvu výplně zvolíme: C=0, M=29, Y=46, K=20. Celkovou výplň budeme upravovat přes nástroj Mřížka (U).


Pro zvětšení klikněte

Na názorném obrázku jsou jasně vidět hlavní místa a naznačené použité barvy. Při úpravě jednotlivých míst používáme již zmíněný nástroj Mřížka (U), kde upravujeme a vybíráme jednotlivé body v mřížce. Při tvorbě se nemusíte striktně držet daných bodů a můžete experimentovat...


Pro zvětšení klikněte

Výsledný obrázek by měl vypadat přibližně takto...


Pro zvětšení klikněte

Dále se pustíme do uzávěru na naší tubě. Opět využijeme nástroj Zaoblený obdélník s hodnotami 19 x 13 a s poloměrem rohů 0,5 mm. Následně upravíme kotevní body, aby se výsledek přibližoval co nejvíce opravdovému uzávěru.


Pro zvětšení klikněte

Objekt zduplikujeme, Tah nastavíme na „žádný“ a do výplně zvolíme libovolnou barvu. Nástrojem Segment čáry vytvoříme vodorovnou čáru s tahem 0,25 pt (musí přesahovat okraje uzávěru), upravíme kotevní body tak, aby linka odpovídala zaoblení podle spodní hrany uzávěru (viz názorný obrázek).


Pro zvětšení klikněte

Linku nyní převedeme na objekt a to v nabídce Objekt/Rozdělit... . Přesuneme ji asi na střed uzávěru, označíme oba objekty a v paletě Cestář dáme „Rozdělit“. Skupinu rozgrupujeme (Ctrl+Shift+G) a vymažeme přebytečné objekty, takže nám zůstane pouze jednoduchá zaoblená linka zarovnaná s okraji pomyslného uzávěru. Vše je názorně vidět na následujících obrázcích. A k čemu je tato linka? Ti co tuší, že to bude předěl pro otevírání, tuší správně...


Pro zvětšení klikněte


Pro zvětšení klikněte

Dále se pustíme do obarvování uzávěru. Vezmeme si prvně vytvořený objekt, opět Tah nastavíme na „žádný“ a vyplníme základní barvou, tedy: C=0, M=50, Y=75, K=60. K vybarvování a stínování využijeme nám již dobře známý nástroj Mřížka (U). Na názorných obrázcích je vidět rozložení mřížky a jednotlivých bodů a samozřejmě jsou zde naznačeny barvy. Opět se nemusíte striktně držet tohoto tutoriálu a můžete jít vlastní cestou...


Pro zvětšení klikněte


Pro zvětšení klikněte

Pro výraznější a celkově lepší dojem můžeme uzávěru trochu přidat na intenzitě barev. V paletě Vrstvy zduplikujeme uzávěr, dále na paletce Průhlednost zduplikovanému uzávěru nastavíme „Násobit“. Posléze přidáme vytvořenou linku z předcházejících kroků, která značí rozdělení uzávěru a otevírání spodní části. Výsledek by měl vypadat tak, jak je znázorněno níže.

Pomalu se blížíme ke konci, na uzávěru už nám chybí detaily jako úchyt pro otevření a jemné „promáčknutí“. Z kružnice vytvoříme půlkruh, přidáme Lineární přechod (hodnoty a nastavení jsou zřejmé z obrázku) a umístíme na střed uzávěru. Ovšem ve vrstvách pod rozdělovací linku uzávěru!


Pro zvětšení klikněte

Dále si vytvoříme druhé podobné jemné promáčknutí, přesně naproti prvnímu. Přes nástroj Zaoblený obdélník vytvoříme daný objekt a upravíme na požadovaný tvar. Názorný postup je zřejmý z obrázků.


Pro zvětšení klikněte


Pro zvětšení klikněte

Vytvořený objekt umístíme na uzávěr, ale opět pod „dělící“ linku (ve Vrstvách). Takto by měl vypadat výsledek.

Také přidáme drobné vylepšení pro věrohodnější vzhled. Vytvoříme Zaoblený obdélník stejné šířky jako v předchozím bodě, ale bez Tahu. Přidáme lineární přechod a v paletce Průhlednosti nastavíme „Zesvětlit“ a Krytí na 85%. Objekt umístíme dle obrázku...


Pro zvětšení klikněte

Nyní už chybí jen datum spotřeby a název krému. Vytvoříme si jednu linku s tahem 0,25 pt, tu několikrát zduplikujeme (využijeme Ctrl+D), seskupíme (Ctrl+G), v paletce Průhlednost nastavíme krytí na 60 %, vybereme volbu „Překrýt“ a v Efektech zvolíme Pokřivit/Oblouk, zvolíme jen lehké, tedy hodnota na -2. Přemístíme na správné místo, napíšeme datum spotřeby.


Pro zvětšení klikněte

Přidáme název krému (značka, složení atd.)... a zde můžeme vidět kompletní výsledek vektorové kresby.


Pro zvětšení klikněte

Věřím, že i dnešní tutoriál byl pro vás přínosný a praktický, popř. inspirativní pro další praxi v kreslení či vytváření nových vektorových kreseb.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » testovaci  

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: