Vektorová sklenice v Adobe Illustratoru - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Software

Vektorová sklenice v Adobe Illustratoru

illustrator

15. února 2011, 00.00 | Sklo, běžná věc, se kterou se setkáváme všichni každý den. Také se říká, že střepy přinášejí štěstí. Ale dnes tu žádné střepy lítat nebudou. Dnešní tutoriál bude věnovaný kreslení sklenice, tedy té vektorové.

Začneme obvyklým způsobem, tedy založíme si nové kreslicí plátno (A4, barevný režim CMYK). Vytvoříme obdélník (M) o velikosti 23 x 58 mm s barvou 40% černé. Nástrojem Libovolná transformace (E) upravíme spodní část obdélníku (Pozn.: při úpravě držíme klávesy Alt+Ctrl+Shift pro rovnoměrné zkosení) a následně doupravíme kotevní body spodní části sklenice nástrojem Změnit kotevní bod (Shift+C), tak jak vidíme na obrázku.

Dále nastavíme přechod: na okraje 40% černé a uprostřed bílá. Bílého jezdce posuneme lehce doleva (hodnota umístění je 41,8 %).

Nakreslený objekt zduplikujeme, nástrojem Výběr zmenšíme na výšku (od spodní strany, podle toho jak chceme mít silné dno sklenice) a lehce na šířku (asi o 1 mm). V paletce „Přechod“ přidáme další dva jezdce a upravíme přechod, jak je vidět na názorném obrázku. Krajní přechody mají barevnou hodnotu 20% černé, prostřední 5% černé a zbývající dva mají bílou barvu (Pozn.: výsledný přechod si uložíme přetažením do palety Vzorníku, později jej využijeme k vyplnění horní části sklenice).

Vytvořenému objektu nyní přidáme dva efekty; Prolnutí okrajů (hodnota 1 mm) a Vnitřní záře (Režim: závoj; barva bílá; krytí: 75 %; Rozostření 1,76; volby: z okrajů). Oba se nacházejí pod hlavní nabídkou „Efekt/Stylizovat…“. Celkové krytí objektu nastavíme v paletce „Průhlednost“ na 75 %.

Nástrojem Výběr (V) označíme oba nakreslené objekty (popř. zarovnáme k horní hraně) a zarovnáme vodorovně na střed.

V tuto chvíli si vytvoříme spodní okraj sklenice, a to tak, že opět zduplikujeme první objekt, k čemuž využijeme „Odsazené cesty“ (hlavní nabídka/Objekt/Cesta/Odsazená cesta…), nastavíme odsazení na 1 mm, viz obrázek.


Pro zvětšení klikněte

Nástrojem Výběr označíme horní objekt, posuneme jej ve vrstvách dozadu, dále lehce dolů (asi o 1-2 mm) a přes paletu Cestář ořízneme „Odečíst od…“. Objektu nastavíme bílou barvu.

V dalším kroku dáme vytvořenému tvaru Mřížku přechodů (hlavní nabídka Objekt/Vytvořit mřížku přechodů…), kde nastavíme 1 řádek, 8 sloupců, vzhled: vodorovně. Spodním bodům přidělíme 40 % černé barvy, přemístíme na spodní část sklenice a v paletce Průhlednost nastavíme „Násobit“. Krytí ponecháme 100 %. Vše je názorně vidět na obrázku.


Pro zvětšení klikněte

Stejným způsobem vytvoříme dno naší prázdné sklenice, aby byl celkový dojem reálnější. Zde navíc přidáme Prolnutí okrajů na 0,3 mm, v paletce Průhlednost nastavíme „Ztmavit“ a krytí na 60 %.

Dále vytvoříme nástrojem (L) Elipsu, přiřadíme kruhový přechod z černé do bílé, nastavíme Průhlednost na Závoj a krytí na 60 %. Elipsu umístíme na střed dna vektorové sklenice.

Také přidáme ke dnu malý „odlesk“. Vytvoříme jej naprosto stejným způsobem jako v předchozích krocích přes Odsazenou cestu (popř. poupravíme tvar, jak se bude každému líbit), nastavíme objektu bílou barvu a Prolnutí okrajů na 0,4 mm.

Dno by v tuto chvíli bylo hotové a můžeme se pustit do vrchní části kresby. Nástrojem (L) nakreslíme elipsu, rozměr šířky musí být shodný s nejvrchnější částí sklenice, přiřadíme jí tah 0,25 pt s barvou 20 % černé a také nastavíme přechod, který jsme si uložili již na začátku, z palety Vzorníku.


Pro zvětšení klikněte

Nyní máme nakreslenou celou sklenici, nástrojem Výběr (V) označíme všechny nakreslené objekty, seskupíme do jedné skupiny (Ctrl+G) a v paletce Průhlednost nastavíme na „Násobit“.

V dalším kroku si nakreslíme odpovídající pozadí, vytvoříme obdélník (M) o velikosti 80 x 87 mm s kruhovým přechodem do bílé. Barevné hodnoty jezdce lze vidět na přiloženém obrázku. Pozadí samozřejmě přemístíme ve vrstvách zcela dozadu a přidáme sklenici.


Pro zvětšení klikněte

Výsledek však není zcela hotov, sklenice nikterak nevyniká a chybí ji zcela typické odlesky a větší „šmrnc“. Proto si zde vypomůžeme zkopírováním vrstev a to tak, že celou sklenici (již zgrupovanou!) ve vrstvách zduplikujeme, čímž dosáhneme výraznějších okrajů a celkově lepšího dojmu. Pozn.: druhou možností je, si více pohrát s přechody (přidat na intenzitě barev) u jednotlivých částí.


Pro zvětšení klikněte

A nyní přicházejí na řadu již zmíněné odlesky, které dodají sklu lepší vzhled. Vytvoříme si dva obdélníky (M), upravíme na potřebný tvar pomocí nástroje Přímý výběr (A), viz názorný obrázek. Objektům přiřadíme bílou barvu (zde je pro názornost použita 20% černá!), v paletce Průhlednost nastavíme Krytí na 25 %, také přidáme Prolnutí okrajů na 0,5 mm a přemístíme nad naši vektorovou sklenici…

… a zde můžeme vidět celkový výsledek našeho snažení.

Dále si můžete pohrát i s různým umístěním dalších sklenic či jiných objektů, pro ukázku jsou v úvodním obrázku přidány ještě dvě sklenice, lehce rozostřené pomocí Gaussovského rozostření. Stačí chvíli experimentovat, vymýšlet a zkoušet…

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: