Vedení koncernu AGFA odvrátilo stávku - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Software

Vedení koncernu AGFA odvrátilo stávku

30. dubna 2001, 00.00 | Kromě finančních problémů postihla belgickou centrálu Agfy další nemilá událost. Skoro měsíc hrozila stávka belgických pracovníků, kterou se podařilo odvrátit až minulý pátek.

Značka Agfa patří mezi celosvětově dobře známé pojmy nejen ve fotografickém a polygrafickém průmyslu. O jejích produktech pravidelně informujeme na našich stránkách, ale dnes se budeme věnovat jejím finančním a organizačním nesnázím. Ty se vážou k poměrně nešťastnému postoji původního majoritního vlastníka společnosti Bayer. Ta dlouhou dobu Agfu plně kontrolovala, i když ji nechala projít řadou organizačních změn. Agfa byla divizí Bayeru, byla dceřinou společností i nezávislým subjektem. V současnosti se snaží najít nového silného finančního partnera, který by zajistil její stabilitu. Právě ta totiž koncernu výrazně chybí.

O usilovné snaze zajistit společnosti finanční zázemí, které aktuálně postrádá, svědčí i nedávno zveřejněná tisková zpráva. Ta hovoří o velmi nadějných jednáních s fondy rizikového kapitálu. Její zveřejnění je překvapivé hned ze dvou důvodů. Tím prvním je skutečnost, že Agfa hodlá odprodat většinu svých divizí právě fondům rizikového materiálu, nikoli nějakému konkrétnímu dlouhodobému partnerovi. Navíc tisková zpráva neinformuje o uzavření dohody, ale pouze o nadějných jednáních. Proč Agfa informuje o probíhajícím obchodu, kterého budoucnost je nejasná?

Důvody jsou dva. Tím prvním je pochopitelně burza, která poměrně nervózně reaguje na vleklé majetkové tápání koncernu. Tím druhým jsou samotní zaměstnanci Agfy, kterým zřejmě dochází trpělivost. Již v březnu vyhlásili stávkovou pohotovost jako varování před nadcházejícím vyjednáváním o kolektivní smlouvě.

A jak se zdá, trochu riskantní krok managementu nakonec vyšel. V pátek se totiž vedení podařilo dohodnout s odbory na rámcovém řešení situace a na základních bodech budoucí kolektivní smlouvy. Opět se tedy nejedná o definitivní řešení problému, ale alespoň byla zrušena stávková pohotovost a obě strany deklarovaly zájem na rychlé dohodě. To na druhou stranu může výrazně pomoci při jednáních s investorem.

Celkově tedy Agfa ještě nevyřešila svojí nelehkou situaci, ale dle všech ukazatelů se zatím daří vedení postupně řešit nakumulované problémy. Zatím není zcela jasné, jak se současná situace podepíše na obchodních výsledcích, ale je dost pravděpodobné, že výstavní asi nebudou.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Ze společnosti  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Skenery  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: