VectorScribe: dynamické vektorové tvary v Adobe Illustratoru - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Software

VectorScribe: dynamické vektorové tvary v Adobe Illustratoru

24. května 2011, 00.00 | Novinka společnosti Astute Graphics v oblasti zásuvných modulů pro Adobe Illustrator výrazně rozšiřuje možnosti editoru při tvorbě a úpravách vektorových cest. Plugin umí interaktivně manipulovat s dynamickými vektorovými tvary, jejich zaoblením a různými dalšími parametry a mimo jiné doplní Illustrator o sofistikovaný nástroj pro měření rozměrů, úhlů či vzdáleností objektů.

VectorScribe je nový plugin společnosti Astute Graphics, jehož úkolem je zjednodušit práci s vektorovými křivkami při současném výrazném navýšení editačních schopností Adobe Illustratoru.

Po instalaci pluginu přibude v toolboxu Adobe Illustratoru několik nových nástrojů na tvorbu a editaci dynamických vektorových tvarů s volitelným zaoblením a také nová sada nástrojů pro komfortní interaktivní měření rozměrů a dalších geometrických charakteristik objektů.

VectorScribe je dostupný ve verzích pro Windows a Mac OS X pro různé verze Adobe Illustratoru a prodává se ve dvou edicích Designer a Studio. VectorScribe Designer s cenou 45 EUR levnější edice, ve které na rozdíl od edice VectorScribe Studio najdeme pouze tři palety PathScribe, Dynamic Measure a Protractor pro měření a úpravy vektorových cest. VectorScribe Studio za 79 EUR obsahuje ještě další dvě palety Dynamic Shapes a Dynamic Corners, s jejichž pomocí lze vytvářet a efektivně (interaktivně) přímo v kresbě editovat různé speciální geometrické tvary a zaoblení jejich rohů.


VectorScribe - několik z nástrojových palet pluginu na tvorbu/editaci dynamických vektorových tvarů a interaktivní měření vzdáleností/rozměrů

PathScribe

Nová paleta a současně interaktivní pracovní nástroj určený na optimalizaci a zjednodušování vektorových křivek usnadňuje úpravy vektorových cest, které již nemusíte složitě editovat s nástrojem pera. PathScribe nabízí zcela nové způsoby editace vlastností čar a křivek včetně automatizované konverze a spojování uzlových bodů do jedné matematicky „hladké“ křivky či odstranění přebytečných (redundantních) uzlových bodů – tzn. takových bodů, které v dané křivce nemají žádnou klíčovou úlohu a zásadně neovlivňují výsledný tvar dané vektorové cesty.


VectorScribe - paleta PathScribe rozšiřuje interaktivní editační schopnosti Adobe Illustratoru při úpravách vektorových cest


VectorScribe - nastavení vlastností a funkcí palety PathScribe

Dynamic Measure

Paleta a opět i nástroj pro interaktivní měření geometrických vlastností a rozměrů objektů může být užitečná nejen u CAD výkresů, ale též u mnoha dalších ilustrací, ve kterých je (zjednodušeně řečeno) zapotřebí něco změřit – například u mapových podkladů, návrhů designů interiérů či exteriérů, technických plánků, ale i třeba při měření proporcionálních rozměrů objektů aj.

S pomocí Dynamic Measure můžete v editační ploše ilustrace měřit mimo rozměrů objektů také jejich odstupové vzdálenosti, úhly a další běžné typy vzdáleností objektů, vše velmi pohodlně přímo v kreslicí ploše a s magnetickým přichytáváním měřicího nástroje k jednotlivým objektům.
VectorScribe - interaktivní měření vzdáleností, rozměrů a dalších parametrů objektů přímo v dokumentu
VectorScribe - rozsáhlé předvolby palety Dynamic Measure

Protractor

Další zajímavý a užitečná pracovní paleta nabízí definování volitelných úhlů pro předvolbu „Constrain Angle“ v preferencích Adobe Illustratoru, v jakých bude možné kreslit s libovolnými nástroji. V praxi funguje Protractor tak, že (opět interaktivně) kreslíte například pravoúhlé objekty v pevně daném úhlu třeba 30 stupňů, přičemž úhel lze v Protractoru rychle změnit kliknutím myší na tři uživatelské předvolby.

Dynamic Shapes

Nástroj a opět i paleta na tvorbu a zpětnou editaci dynamických vektorových tvarů s libovolným natočením. Jedná se v podstatě o běžné i „exotické“ geometrické tvary, které lze zpětně pohodlně editovat podobně jako Live efekty Adobe Illustratoru.

Měnit můžete například parametry všech rohů objektů, přidávat k tvarům další strany a uzlové body, protahovat objekty v závislosti na jejich originálním tvaru apod. U všech dynamických tvarů zobrazuje plugin střed daného tvaru, což usnadňuje vizuální přehled o objektech v ilustraci.


VectorScribe - další palety pluginu + kontextové menu palet dynamických tvarů


VectorScribe - další z kontextových menu pluginu

Dynamic Corners

Editační funkce Dynamic Corners funguje podobně jako kreslení vektorových tvarů Dynamic Shapes a umožňuje interaktivní zaoblování rohů takřka libovolných objektů. Pro přesnější přehled o principu práce s nástrojem i všemi předchozími paletami pluginu VectorScribe doporučuji shlédnout ukázková videa na webových stránkách produktu.

Závěr

VectorScribe je opravdový vektorový guru, jehož schopnosti se projeví nejen při tvorbě a úpravách běžných ilustrací, nýbrž i při kreslení a zpracování CAD výkresů, různých technických schémat či jiných příbuzných typech vektorových grafických dokumentů. Je až s podivem, co všechno lze vylepšit se zásuvnými moduly a VectorScribe je toho názorný důkazem. Cena pluginu je vzhledem k jeho funkcím přijatelná, vybírat navíc můžete ze dvou variant VectorScribe s menším či větším počtem editačních funkcí.

Sedmidenní zkušební verzi VectorScribe si můžete stáhnout zdarma z webových stránek produktu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » testovaci  

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: