Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
10. července 2024
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
15. července 2024
-
9. srpna 2024
Software
Užitečné skripty pro Adobe InDesign: Přehled
Adobe InDesign sazba
29. října 2009, 00.00 | Generování číselných sekvencí například pro vstupenky či losy, sledování času stráveného prací v InDesignu, vylepšení funkce hledání a náhrad, různorodé zpracování obrázků vložených do dokumentů InDesignu či přepnutí jazyka rozhraní InDesignu na platformě Mac OS X. Tyto i další zajímavé možnosti nabízí většinou bezplatné skripty InDesignu, které si blíže představíme v tomto článku.
Indys Scripts (S. Antoš): generátor čísel a sledování času
Se zajímavými dvěma skripty přišel nedávno český vývojář Stanislav Antoš. Jeho bezplatný skript Indys Number Generator (InDesign CS3/CS4, Mac/Win) umožňuje vytvářet čísla či číselné sekvence a tyto vkládat do dokumentů InDesignu. Tato jen zdánlivě nepodstatná funkce může mít široké uplatnění na prakticky každém pracovišti při tvorbě vstupenek, výherních kupónů, letáků a mnoha dalších materiálů vyžadujících číslování či proměnný číselný obsah.
Generovat lze všechna čísla ze zadaného rozsahu, aritmetické řady s určitou nárůstkovou hodnotou či geometrické řady s násobkem, náhodná čísla v určeném rozsahu nebo též náhodná čísla či náhodný text vybrané na základě zadaného CSV souboru. Formátování vytvořených čísel a sekvencí je možno různorodým způsobem kontrolovat. Výsledná sekvence může být setříděna či jinak přeuspořádána. Tvorba výsledné sady čísel může sestávat i z opakovaného spuštění skriptu, aplikovaného takto na CSV soubor vytvořený v předchozím kroku. Výsledek se buďto přímo vloží do textového rámečku v InDesignu nebo je coby CSV soubor zpracován například funkcí Sloučení dat InDesignu.
Skript Indys Timer (zaváděcí cena 33,15 USD, InDesign CS3/CS4, Mac/Win) nabizí poměrně zajímavé možnosti sledování času stráveného prací v InDesignu. Dané statistiky lze využít rozmanitými způsoby, mimo jiné k tarifikaci služeb klientovi či vyhodnocení efektivity zpracování. Měření může být prováděno automaticky (otevření/uzavření dokumentu) či manuálně (start a stop podle potřeb uživatele). Naměřené hodnoty jsou uloženy přímo s daným dokumentem InDesignu, pro každý dokument lze zvolit vlastní způsob měření (automaticky, manuálně, úplně vypnuto), kontrolovat je možno formát data a času. Záznamy lze exportovat i do textového souboru, který je pak možno dále zpracovat například v Microsoft Excelu či vysázet v InDesignu.
K. Servertsky: vylepšení hledání a náhrad, vizuální porovnávání verzí dokumentů a další
Významným způsobem na sebe v poslední době upozornil ukrajinský vývojář Kasyan Servetský, který postupně na svém webu zveřejnil několik zajímavých a užitečných skriptů. Pro vylepšení funkce vyhledávání a záměn to jsou Record Find Change CS3 a Find Change By Queries. V prvním případě se jedná o mírné vylepšení dřívějšího skriptu Martina Fischera, který umožňuje (v InDesignu CS3 i CS4) uložit aktuální nastavení dialogu funkce pro hledání a záměny do formátu, použitelného s dobře známým skriptem pro hromadné provádění záměn a formátování textu FindChangeByLists (dodáván s InDesignem). Find Change By Queries pak dovoluje nastavení vyhledávacího nástroje uložit do samostatných souborů ve složce Queries a pak je (v pořadí určeném názvem souboru) aplikovat na určený text. V obou případech se tedy jedná o prostředky, které výrazně ulehčují nastavení vyhledávacích a nahrazovacích kritérií používaných při hromadném zpracování, eliminují se rovněž chyby, které vznikají při přípravě konfiguračních souborů pro FindChangeByList.
Dalším zajímavým skriptem je Compare two documents. Jedná se nástroj, který přetváří manuální postup pro vyhledání rozdílu ve dvou verzích dokumentu InDesignu, navržený Mike Rankinem, do podoby programového kódu – a značně tak provedení srovnání urychluje. Poté, co uživatel s pomocí skriptu určí dokumenty pro srovnání a způsob sloučení, zobrazí se mu jako výsledek přechodný sloučený dokument, ve kterém se zobrazují pouze změněné části na černém či bílém pozadí. Daný skript, resp. metodu, lze samozřejmě použít pouze u dokumentů, které se od sebe liší skutečně jen v detailech. Servetsky poskytuje spolu se skriptem i ukázkové dokumenty, na kterých si lze vše odzkoušet.
Servetsky dále nabízí různé skripty pro práci s obrázky. Konkrétně k nim patří Resize Images, který změní rozměry rastrových obrázků v dokumentu na 100 %, přičemž lze určit jak způsob zvětšení (s resamplingem, bez resamplingu), tak obrázky, kterých se změna velikosti týká. Dále jde o Place Images (naplní textové rámečky se souborovými názvy odpovídajícími obrázky), Update Modified Links (updatování odkazů, urychluje zpracování zejména ve spojení s klávesovou zkratkou) a Update Path Names in Links (změní odkazy na jinou složku, včetně zohlednění případných podsložek). Open All RGB Files otevře všechny TIFF či PSD soubory odkazované z InDesign dokumentu, jenž jsou v RGB či Grayscale modu, v Photoshopu.
K dispozici jsou dále skripty Print each page to PS-file a Export each page as PDF-file, které zajistí výstup jednotlivých stránek dokumentu do PS či PDF souborů. Skript Export thumbnails to Bridge dovoluje v prostředí Adobe Bridge zobrazit náhledy aktuálního stavu jednotlivých stránek dokumentu InDesignu formou JPEG miniatur – zajímavý nástroj například pro správce vydání či redaktory. Skript Protect local styling bezprostředně po načtení dokumentu MS Wordu převede lokální formátování dokumentu na znakové styly, nastaví výchozí odstavcový styl, provede sérii požadovaných záměn textu a odstraní některé nežádoucí prvky načtené z wordovského dokumentu (odstavcové a znakové styly, barvy které nejsou v CMYK aj.). Skript Import XML file importuje XML soubor do inzertní sekce dokumentu periodika a aplikuje zde nezbytné formátování.
ChangeIdMenuLanguage: Změna jazyka uživatelského rozhraní InDesignu v Mac OS X
Ze zákoutí Internetu se nedávno vynořil AppleScript ChangeIDMenuLanguage, který dovoluje v InDesignu CS3 a CS4 na platformě Mac OS 10.5 (a snad i 10.4) přepnout jazyk uživatelského rozhraní InDesignu. Jedná se o hack, který licenční podmínky Adobe nepovolují, jenž ovšem může být dosti užitečný, například pokud uživatel české verze InDesignu pracuje s nějakým návodem pro daný program v angličtině. (Mimochodem, QuarkXPress dovoluje přepínání jazyka rozhraní zcela bez problémů.)
Na platformě Windows lze zřejmě obdobné přepnutí provést odpovídající editaci registrů. V obou případech se může jednat o nebezpečnou aktivitu, vedoucí k nestabilitě dané instalace InDesignu. O své zkušenosti s použitím daného skriptu se nedávno na serveru InDesign Secrets podělil David Blatner a jsou pak zde i tuzemské zkušenosti Jaroslava Macháčka.
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
22. září 2024