Užitečné skripty Adobe InDesignu: Peter Kahrel - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Software

Užitečné skripty Adobe InDesignu: Peter Kahrel

Adobe InDesign sazba

24. února 2010, 00.00 | Jeden z guru skriptování InDesignu, Peter Kahrel, poskytuje na svých stránkách sadu vysoce užitečných skriptů zdarma. Tyto mimo jiné všestranně usnadňují použití funkce GREP, značně rozšiřují možnosti sestavování rejstříků, nabízí některé nové funkce pro typografii či práci s poznámkami nebo tabulkami, a dále například dovolují provádět hromadné konverze InDesign dokumentů do různých formátů nebo spouštět skripty InDesignu pohodlnějším způsobem než jaký nabízí odpovídající zabudované nástroje. Pojďme si danou nabídku představit trochu blíže.

Jeden z guru skriptování InDesignu, Peter Kahrel, poskytuje na svých stránkách sadu vysoce užitečných skriptů zdarma. Tyto mimo jiné všestranně usnadňují použití funkce GREP, značně rozšiřují možnosti sestavování rejstříků, nabízí některé nové funkce pro typografii či práci s poznámkami nebo tabulkami, a dále například dovolují provádět hromadné konverze InDesign dokumentů do různých formátů nebo spouštět skripty InDesignu pohodlnějším způsobem, než jaký nabízí odpovídající zabudované nástroje. Pojďme si danou nabídku představit trochu blíže.

GREP

InDesign CS3 přišel s vysoce výkonným nástrojem GREP pro zpracování textového obsahu na bázi regulárních výrazů. Kahrelovy skripty rozšiřují a doplňují možnosti daného nástroje hned několika způsoby. Na výkonnosti takto přidá zejména skript Chain_queries, který dovoluje na dokument či článek aplikovat sadu GREP dotazů. Řetězení se jednoduše nastaví nad seznamem dostupných dotazů, možné je i uložení řetězu pro opakované použití – daným způsobem lze drasticky urychlit hromadné zpracování obsahu obdobného typu (typické opravy, záměny při tvorbě nové verze publikace aj.). Skript poskytuje i (snad až příliš jednoduše řešený) testovací mód.

kahrel1f.jpg

Obdobně užitečným skriptem je Grep_edit. Dovoluje vyhledávací výrazy funkce GREP vložit do speciální šablony InDesignu a zde je upravovat ve velmi srozumitelného tvaru, s barevným zvýrazněním syntaxe a případnými komentáři. Z této podoby lze výraz (je-li správně naformátován odpovídajícími styly) zpětně převést do dialogu GREP nástroje InDesignu. Takto lze tedy GREP výrazy nejen výrazně snáze editovat (zejména jsou-li delší a komplexně strukturované), ale v přehledné podobě i ukládat pro snadné použití po delším čase, při výuce, výměně s kolegy apod. K dispozici je pak i výrazně jednodušší „light“ verze daného editoru, poskytující úpravy v samostatném dialogovém okně.

kahrel2f.jpg

Další skripty daného typu poskytují přehledové funkce. GREP style report takto vypíše přehled všech GREP stylů daného dokumentu, List GREP queries zase sestaví přehled všech GREP dotazů dané instalace InDesignu a k dispozici je i skript pro zobrazení rozsahů určených jednotlivými „divokými znaky“ GREP nástrojů v InDesignu CS3 a CS4.

Rejstříky a konkordance

P. Kahrel poskytuje rovněž pestrou sadu prostředků, dovolujících sestavovat rejstříky (ve spolupráci s odpovídající zabudovanou funkcí InDesignu i mimo ni). K dispozici je takto především skript pro tvorbu rejstříku na bázi seznamu slov nezávisle na rejstříku generovaném InDesignem, dále jsou zde nástroje pro přidávání rejstříkových položek (topics) na bázi seznamu slov, znakových stylů, textových tagů a seznamů položek importovaných z jiných dokumentů, dále je i poskytován návod pro případnou editaci těchto položek. Další skripty se nabízí pro updatování indexu, jeho rozdělení do sekcí či vytvoření z tagů, dále je k dispozici nástroj pro konvertování všech referencí do podoby textu. Konečně je pak v nabídce daných nástrojů poskytován i skript pro tvorbu konkordancí, čímž se v daném případě míní seznam fragmentů vět obsahující zadané slovo.

kahrel3f.jpg

Poznámky

Kahrelovy skripty myslí i na jiný pokročilý obsah sázených dokumentů, poznámky. Dvojice skriptů zde dovoluje převést statické koncové poznámky na dynamické (vhodné pro zpracování poznámek importovaných z Wordu – po konverzi se i u tohoto typu poznámek automaticky updatují reference po případném odstranění či přidání poznámky) a převést patní poznámky na poznámky koncové. Uživatelé InDesignu CS4 pak mohou využít lahůdku: konvertor patních poznámek do podoby poznámek postranních (sidenotes, margin notes). K dispozici je rovněž skript pro nastavení odstupu mezi textem a patními poznámkami.

kahrel4f.jpg

Typografie a grafika

Různým způsobem lze s pomocí Kahrelových skriptů zajistit zpracování textu a grafiky. Příznivci pokročilé typografie takto uvítají skript dovolující upravovat kerningové tabulky fontů. Ti, kdo potřebují vyladit nastavení prokladu, mohou použít skript, jenž formou podmíněného textu (dostupné tedy jen pro InDesign CS4) do dokumentu přidá barevné zvýraznění míst v dokumentu, na která jsou aplikovány nestandardní hodnoty. Obdobně je k dispozici i skript pro zvýraznění textových úseků, u kterých je zakázáno rozdělení mezi stránkami.

kahrel5f.jpg

Při sazbě některých jazyků může přijít vhod skript pro snadné vkládání akcentovaných znaků. Ještě užitečnějším nástroje pak může pro leckoho být skript, dovolující třídit odstavce či řádky podle různých jazyků, obdobně se nabízí i skripty pro třídění sloupců v tabulkách a spojování tabulek. Někdo pak zřejmě využije i skript pro odstranění odkazů na tagované textové soubory linkované do dokumentu InDesignu při importu.

kahrel6f.jpg

V případě práce s grafickým obsahem přijde leckdy vhod skript, který vloženou grafiku převede na grafiku odkazovanou (ve formátech JPEG, EPS či PNG) – pro danou konverzi je řada dobrých důvodů (redukce objemu dokumentů, lepší správa a kontrola aj.). Dále je též k dispozici skript, jenž přidává na okraj odstavce postranní vertikální čáru. Někteří uživatelé InDesignu CS2 pak zřejmě uvítají Kahrelův skript rozšiřující možnosti zarovnání objektů.

Ostatní

V pestré směsici skriptů na Kahrelových stránkách by neměly být přehlédnuty ani skripty pro hromadné konverze obsahu dokumentů InDesignu do různých formátů (PDF, EPS, INX, RTF, novější podoba formátu InDesignu) a obdobný skript pro individuální export dokumentů knihy do PDF. Ti, kdo využívají v dokumentech InDesignu (od verze CS3) textové proměnné, možná alespoň občas zužitkují nástroj, dovolující proměnné dokumentu zobrazovat a případně i nastavovat.

kahrel7f.jpg

Zajímavým nástrojem je RunScript. Zejména ve spojení s klávesovou zkratkou dovoluje spouštět skripty efektivnějším způsobem nežli odpovídající panel InDesignu. Skript Quick mark pak poskytuje jednoduchou cestu, jak si v dokumentu poznamenat určitou pozici pro rychlý návrat, obdobně jednoduchou, ale užitečnou pomůckou je skript pro rychlé přidání nové stránky s odpovídajícím textovým rámečkem do dokumentu (nepotřebují uživatelé InDesignu CS4, jenž má odpovídající funkci zabudovánu).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: