TwistedBrush Open Studio 17.24: digitální malba zdarma - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Software

TwistedBrush Open Studio 17.24: digitální malba zdarma

19. září 2011, 00.00 | Umělecký grafický editor pro digitální malbu používá sady variabilních bitmapových štětců, jejichž prostřednictvím můžete skicovat, malovat a kreslit na různé druhy plátna, klonovat objekty a také je efektově upravovat. TwistedBrush Open Studio je přitom k dispozici zdarma a má i komerčního brášku s editorem štětců a různými jinými doplňkovými funkcemi.

TwistedBrush Open Studio společnosti Pixarra je freewarový malovací program, s jehož pomocí můžete skicovat a malovat, upravovat digitální fotografie a obecně vzato také editovat libovolné bitmapové ilustrace. Doménou TwistedBrush je ale první zmíněný účel editoru, kterým je digitální malba s využitím bitmapových štětců s různými nastavitelnými parametry.

Od svého komerčního bratříčka TwistedBrush Pro Studio s cenou 99 USD se bezplatná edice TwistedBrush Open Studio liší především počtem dodávaných štětců, kterých má verze Pro Studio přes 5 000 a můžete si navíc upravovat jejich vlastnosti. Štětců ve freewarové edici Open Studio je výrazně méně, na výběr máte pouze desítky štětců v jednotlivých uměleckých, manipulačních a efektových kategoriích, přičemž další sady štětců lze dokoupit za cenu od 10 až po 25 USD za jednu sadu.


TwistedBrush Open Studio 17.24 - prostředí editoru s přehledem vrstev, paletou barev, nabídkou štětců a jejich základních vlastností

Nabídka a typy štětců

Základem kresby v TwistedBrush Open Studiu jsou bitmapové štětce, dále jednoduchý systém vrstev s poměrně bohatou nabídkou režimů prolnutí a nastavitelnou průhledností a také podkladové plátno s volitelnou texturou a dalšími vlastnostmi. Výběr barev s uživatelskými vzorky barev je relativně jednoduchý, stejně jako manipulace s vrstvami a používání různých efektových filtrů, mezi kterými najdeme také několik generátorů pozadí, textur a jiných speciálních grafických prvků.

V jednotlivých sadách najdeme pestrou nabídku štětců pro kresbu různými kreslicími a malířskými technikami od akrylátových barev, vodovek, křídy, uhlu, pastelek a vyřezávacího nože přes různé organické a speciální obrázkové štětce (s texturami květin, travních porostů, stromů apod.) až třeba po celkem kvalitní štětce typu bristle, modelovací štětce a štětce pro maskování a klonování objektů.


TwistedBrush Open Studio 17.24 - výběr textury papíru/plátna pro digitální malbu


TwistedBrush Open Studio 17.24 - jedna ze skupin kreslicích, klonovacích, maskovacích a dalších typů štětců


TwistedBrush Open Studio 17.24 - další nastavitelné vlastnosti vybraného štětce

V nabídce volitelných placených štětců najdeme například sady Pro Natural Media, Pro Clips a Shape Brushes, Liquid Brushes, sadu více než 500 štětců Art Tool ve 26 sadách, Blob Brushes, speciální klonovací a fraktálové štětce a několik jiných sad.

Každý štětec v bezplatné verzi editoru Open Studio má pevně dané vlastnosti a také několik nastavitelných parametrů, mezi které patří mimo velikosti, hustoty a průhlednosti štětce například jeho zúžení či smáčivost pro vodomalbu nebo olejomalbu a několik dalších vlastností přímo ovlivňujících stopu daného štětce.

Další funkce editoru

Simulace nativních štětců je v TwistedBrush Open Studiu shodná s verzí Pro Studio, podporovány jsou tedy tlakově citlivé tablety a systém imitace vlastností reálných kreslicích nástrojů a pomůcek. Mezi pomůcky patří také několik typů vodicích linek (až osm aktivních současně) a mřížky například pro kresby izometrických objektů. Celý proces kresby lze nahrát jako video, bohužel bez možnosti využití stylů kreslení pro jiné ilustrace.

Při skicování a malování můžete využívat systém masek, které se v editoru realizují opět prostřednictvím štětců a magické hůlky s několika vlastnostmi určení částí masky a sekcí pro úpravy obrazu. Klonováním grafických předloh lze v TwistedBrush Open Studiu mimo jiné i konvertovat fotografie do podoby malovaných obrazů, které můžete navíc také obkreslovat na podkladové vrstvě. Stránky s dokumenty lze ovládat v Page Exploreru, kde můžete nechat z jednotlivých stran vytvořit slideshow.
TwistedBrush Open Studio 17.24 - v programu najdeme celou řadu generátorů obrazců a textur, dále různé efekty a filtry, pracovat lze navíc i s Lua skripty


TwistedBrush Open Studio 17.24 - funkce editoru pro manipulaci se stránkami


TwistedBrush Open Studio 17.24 - Page Explorer je jednoduchý správce stránek v grafickém dokumentu


TwistedBrush Open Studio 17.24 - proces malování můžete průběžně ukládat jako běžné video

Závěr

TwistedBrush Open Studio můžeme brát jako téměř plnohodnotnou „ochutnávku“ komerční verze Pro Studio, jejíž nákup se vyplatí zejména v případě, že chcete mít ihned k dispozici všech zhruba pět tisíc kreslicích, efektových, klonovacích, uměleckých a dalších typů štětců a samozřejmě i editor štětců. Pro běžné digitální malování schopnosti freewarové verze Open Studio stačí, zvlášť pak v případě, že nekladete na editor žádné velké umělecké či funkční nároky spojené například s efekty či manipulaci s vrstvami.

Komerční verzi editoru TwistedBrush Pro Studio si můžete vyzkoušet zdarma, edici Open Studio najdete zde.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » testovaci  

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: