Tutoriál pro Adobe Illustrator: Knoflík hlasitosti - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Software

Tutoriál pro Adobe Illustrator: Knoflík hlasitosti

25. května 2011, 00.00 | Pomocí několika odsazených cest, jednoduché textury a pár přechodů si vytvoříme knoflík hlasitosti, známý z různých audio přístrojů. Tutoriál, určený převážně začínajícím uživatelům, procvičuje práci s odsazenými cestami, gradienty, dotkneme se i deformace obálkou, otáčení či automatických vodítek.

Pozn.: Tutoriál je psán pro Illustrator CS3, ale tvořit můžete takřka v jakékoliv verzi programu. Návod vyžaduje základní znalosti aplikace, doba trvání tvorby grafiky je asi 1 hodina (podle zkušeností). Uvedené klávesové zkratky platí pro Mac OS X, uživatelé Windows si nahradí Cmnd za Ctrl a Opt za Alt. Některé obrázky níže si můžete rozkliknout na větší náhled.

1) Založte nový dokument o velikosti 10 × 10 cm v režimu RGB. Natáhněte přes celé plátno čtverec a přiřaďte mu kruhový gradient z bílé do RGB = 240-240-240. Na paletce Vzhled přidejte nad tuto výplň novou výplň, té dejte čistě bílou barvu. Nechte ji na paletce označenou a zvolte Efekt > Textura > Zrnění (intenzita: 86, kontrast: 5, typ: tečkované). Následně této výplni změňte režim prolnutí na Závoj a hodnotu krytí snižte na 50 %.

tut-volume-1f.jpg
Klikněte pro zvětšení

2) Natáhněte kružnici 4,5 × 4,5 cm a zarovnejte ji na střed dokumentu. Jako výplň jí dejte lineární přechod s nastavením podle obrázku:

tut-volume-2f.jpg
Klikněte pro zvětšení

3) Nechte kružnici označenou a zvolte Objekt > Cesta > Odsazená cesta, hodnota 0,06 cm. Odsazené cestě dejte barvu RGB = 153-153-153.

tut-volume-3f.jpg
Klikněte pro zvětšení

4) Označte znovu první kružnici s přechodem a vytvořte další odsazenou cestu, tentokrát s hodnotou -0,2 cm, barva čistě bílá.

tut-volume-4f.jpg
Klikněte pro zvětšení

5) Označte právě vytvořenou bílou kružnici a znovu vytvořte odsazenou cestu, hodnota odsazení -0,03 cm. Barva nové kružnice bude RGB = 77-77-77.

tut-volume-5f.jpg
Klikněte pro zvětšení

6) A znovu z té nejnovější kružnice udělejte odsazenou cestu, hodnota odsazení -0,04 cm. Té právě vytvořené přiřaďte lineární přechod z bílé do RGB = 179-179-179, úhel natočení -20°, umístění středního jezdce přechodu na 60 %.

tut-volume-6f.jpg
Klikněte pro zvětšení

7) Této kružnici s lineárním přechodem přidejte na paletce Vzhled novou výplň (NAD tou původní s přechodem!). Této nové výplni dejte barvu RGB = 204-204-204. Dále jí přiřaďte Efekt > Textura > Zrnění (intenzita: 67, kontrast: 44, typ: postřik) a režim prolnutí změňte na Ztmavit barvy.

tut-volume-7f.jpg
Klikněte pro zvětšení

8) Z této kružnice s dvojitou výplní udělejte opět odsazenou cestu s hodnotou odsazení -0,1 cm. Nové kružnici přiřaďte lineární přechod z šedé (RGB = 128-128-128) do bílé, úhel -30°, umístění středního jezdce přechodu 15 %. Režim prolnutí zvolte Násobit.

tut-volume-8f.jpg
Klikněte pro zvětšení

9) Někde bokem si natáhněte libovolný obdélník s podobným lineárním přechodem jako na obrázku. Střídejte čistě bílé jezdce s jezdci různých odstínů černé. Pozor, důležité je, aby měl první a poslední jezdec naprosto totožnou barvu!

tut-volume-9f.jpg
Klikněte pro zvětšení

10) Někde vedle vytvořte kružnici a dejte jí klasický černobílý kruhový gradient. Kružnici nechte označenou a zvolte Objekt > Rozdělit a zatrhněte Rozdělit přechod na Mřížku přechodů.

tut-volume-10f.jpg
Klikněte pro zvětšení

tut-volume-11f.jpg
Klikněte pro zvětšení

11) Na paletě vrstev najděte Ořezovou cestu podle obrázku níže a smažte ji (Delete nebo přetažení na ikonku koše dole na paletce).

12) Nyní je ještě potřeba smazat vnitřní kruh mřížky přechodů. Vezměte nástroj Mřížka, stiskněte Option (na PC Alt) a klikněte na zmíněný kruh.

13) Zvolte Objekt > Deformace obálkou > Volby obálky a zkontrolujte, zda máte nastavení jako na následujícím obrázku. Pokud ne, změňte je.

14) Označte kružnici i obdélník s přechodem a zvolte Objekt > Deformace obálkou > Vytvořit s horním objektem.

tut-volume-15f.jpg
Klikněte pro zvětšení

15) Vraťte se k původní grafice, označte nejsvrchnější kružnici a podívejte se na paletu Transformace na její rozměr. Stejný nastavte i právě vytvořenému „kónickému“ gradientu a tento zarovnejte na střed dokumentu (= na střed naší grafiky). Režim prolnutí změňte na Závoj, krytí na 90 %.

tut-volume-16f.jpg
Klikněte pro zvětšení

tut-volume-17f.jpg
Klikněte pro zvětšení

tut-volume-18f.jpg
Klikněte pro zvětšení

16) Udělejte malinkou kružnici o průměru 0,12 cm a dejte jí kruhový přechod ze světlezelené (RGB = 91-255-109) do tmavozelené (RGB = 0-99-46), pozice středního jezdce = 70 %. Tah nastavte na barvu RGB = 77-77-77, tloušťka 0,25 b a umístěte ji, kam se vám bude líbit.

tut-volume-19f.jpg
Klikněte pro zvětšení

tut-volume-20f.jpg
Klikněte pro zvětšení

17) Vytvořte malý obdélníček o rozměrech 0,03 × 0,4 cm, barva RGB = 153-153-153. Zduplikujte jej dolů (Cmnd+C/Cmnd+B), kopii dejte bílou barvu a posuňte ji kousíček doprava a kousíček dolů. Oba obdélníčky seskupte (Cmnd+G) a umístěte podle obrázku (vodorovně zarovnat na střed dokumentu).

tut-volume-21f.jpg
Klikněte pro zvětšení

18) Označte seskupené obdélníčky, zapněte si Automatická vodítka (Cmnd+U), vezměte nástroj Otáčení (R) a přibližte se kurzorem přesně nad střed dosavadního „výtvoru“. Až vám „zasvítí“ upozornění, že jste přesně nad kotvou, stiskněte Option (na PC Alt) a klikněte. Ve volbách otáčení se nebudeme zdržovat nějakými výpočty. Řekněme, že chcete kolem knoflíku hlasitosti celkem 16 poloh, takže napište 360/16 a klikněte na Kopírovat. Následně stiskněte 14x po sobě zkratku Cmnd+D (Transformovat znovu).

tut-volume-22f.jpg
Klikněte pro zvětšení

tut-volume-23f.jpg
Klikněte pro zvětšení

tut-volume-24f.jpg
Klikněte pro zvětšení

19) Odmažte spodní tři „čárky“.

tut-volume-25f.jpg
Klikněte pro zvětšení

20) Napište libovolným fontem (já použil Helveticu) nápisy MIN a MAX, barva RGB = 153-153-153. Opět nápisy zduplikujte dolů, kopie obarvěte bílou a posuňte stejně jako u obdélníčků před chvílí.

tut-volume-26f.jpg
Klikněte pro zvětšení

tut-volume-27f.jpg
Klikněte pro zvětšení

21) Natáhněte kružnici 5,5 × 5,5 cm a dejte jí kruhový přechod z šedé (RGB = 66-66-66) do bílé, nastavení jezdců asi jako na obrázku, režim prolnutí Násobit.

tut-volume-28f.jpg
Klikněte pro zvětšení

22) Tento „stín“ posuňte dolů pod celý knoflík a umístěte podle obrázku.

tut-volume-29f.jpg
Klikněte pro zvětšení

23) Prohlédněte celý výtvor a případně dolaďte. Já ještě trošku ztmavil pozadí – u spodní výplně s kruhovým gradientem jsem změnil barvu šedého jezdce přechodu na RGB = 190-190-190. Také jsem tomuto pozadí snížil krytí horní bílé výplně s texturou až na 20 %. Dále jsem u pozic hlasitosti posunul ty bílé spodní obdélníčky tak, aby efekt úkosu (hloubky) byl trošinku realističtější. A nakonec jsem celou grafiku (kromě pozadí) trochu zmenšil a drobně upravil tvar a tmavost stínu.

tut-volume-30f.jpg
Klikněte pro zvětšení

tut-volume-31f.jpg
Klikněte pro zvětšení

tut-volume-34f.jpg
Klikněte pro zvětšení

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » testovaci  

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: