TraceLine 1.01 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

TraceLine 1.01

21. března 2001, 00.00 | Po PhotoVectoru přichází na řadu další nástroj pro vektorizaci bitmapových obrázků obsahující tentokrát nejen pouze tracer, ale také editor pro úpravy vytvořených vektorů.

TraceLine firmy Wissen je stejně jako naposledy recenzovaný PhotoVector program pro Windows 95/98/ME/NT4/2000 určený pro převod bitmapových obrázků do vektorové podoby. TraceLine tedy stejně jako každý vektor tracer skenuje importované bitmapy a vytváří jejich více či méně věrnou kopii složenou z editovatelných čar a křivek. Program stojí 80 $ a hodí se zejména pro konverze bitmapových firemních log, čb pérovek, barevných kreseb a ve velmi omezené míře i některých fotografií, registraci můžete provést například zde.



TraceLine obsahuje nejen vektor tracer, ale také několik editačních módů pro úpravy původní bitmapové předlohy i vytvořeného vektorového obrázku. Po importu bitové mapy (podporováno je cca 20 grafických formátů) můžete obrázek libovolně zvětšit či zmenšit, editovat/měnit jeho obrysy (shapes), konvertovat barvy a libovolně objekt natočit. Protože se TraceLine chová stejně jako objektový grafický editor, můžete mít na ploše aktuálního dokumentu i několik objektů najednou, vektor tracer lze ovšem aktivovat pouze pro jeden objekt. TraceLine sice podporuje vrstvy, ale protože objekty nelze ve vrstvách nijak slučovat, není mi jasné, k čemu vlastně vrstvy v programu jsou, když se každý importovaný obrázek chová jako samostatný objekt a lze ho podle potřeby umísťovat na popředí či pozadí ostatních objektů.







Preference TraceLine nejsou nijak rozsáhlé, ale obsahují několik šikovných věcí jako nastavení vektorového formátu při exportu přes schránku, offsety pro duplikaci objektů a počet kroků zpět včetně paměti pro jedno Undo. Po výběru objektu si můžete před samotnou vektorizací vybrat ze zhruba deseti konfigurací vektorizačního procesu od zpracování textu a pérovek až po fotografie, případně si můžete v "Tracing options" nastavit vlastní míry tolerance při skenování a převodech bitové mapy na vektory a nastavení uložit do předvoleb. Samotná vektorizace je velmi rychlá, řekl bych, že až podezřele rychlá. Výsledky jsou však u čb pérovek a různých log odpovídající, takže v tomto směru je nutno autory TraceLine jen pochválit za rychlost konverzních algoritmů.

Při převodu fotografií nečekejte zázraky, ostatně převádět bitmapové fotografie do vektorové podoby je poněkud nesmyslné a využití TraceLine a kteréhokoliv dalšího vektor traceru pro tyto účely mi nepřipadá zrovna vhodné. Po skončení vektorizace můžete využít služeb integrovaného "Object" či "Node" editoru určených k úpravám vektorových obrázků, nebo můžete kreslit od ruky v módu "Freehand drawing". Všechny editory jsou značně primitivní a lze je použít pouze pro ty nejzákladnější editační účely - potřebujete-li obrázek editovat s dostatečným komfortem, raději ho rovnou uložte (ve formátech EMF, WMF a AI) a použijte raději nějaký specializovaných vektorový grafický editor.



TraceLine je v mnoha směrech lepší než PhotoVector a nabízí slušný komfort při nastavení samotného vektorizačního procesu. Přijatelné jsou i funkce pro manipulaci s bitmapovými a vektorovými obrázky, stejně jako importní a exportní možnosti, také cena programu je odpovídající jeho možnostem a nelze k ní mít žádné výhrady.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: