Strata Enfold 3D CX 1.0: design skládanek a krabic v prostředí Adobe Illustratoru - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Software

Strata Enfold 3D CX 1.0: design skládanek a krabic v prostředí Adobe Illustratoru

20. července 2009, 00.00 | Zabýváte se designem obalů různých krabicových obalů, či skládanek a potřebujete mít přehled nejen nad jejich vizuální podobou, ale také nad jejich přímým sestavením, slepením a propojením jednotlivých částí krabice, to vše navíc s průběžnou kontrolou výsledné 3D podoby vytvářené skládanky? Pak se vám určitě bude líbit profesionální a navíc poměrně unikátní plugin Enfold 3D CX, jehož autory jsou známé společnosti Strata a Esko.

Strata Enfold 3D CX je plugin pro Adobe Illustrator na tvorbu skládanek z papíru, či z jiných vhodných materiálů, které lze nějakým způsobem přehnout, ohnout, adekvátně poskládat a případně i slepit. Zní to možná trochu dětinsky, plugin ovšem dává 2D designérům zajímavé možnosti, jak navrhovat a současně také vizuálně sledovat a kontrolovat probíhající návrh krabice, či jiného podobného předmětu složeného z přesně daných ploch.

Enfold 3D CX je společným dílem společností Strata a Esko, které nabízí softwarové produkty a pluginy orientované takřka výhradně na profesionální uživatele. Podle toho také vypadá cena pluginu Enfold 3D CX, který je k dispozici ve verzích pro Windows a Mac OS X a prodává se za 695 USD.

Práce s pluginem

Princip práce s pluginem Enfold 3D CX spočívá ve vytvoření 2D objektů, které se pak přímo v editačních sekcích pluginu skládají dohromady. Hrany u přehybů jednotlivých stran objektů musejí být přímé, přehyby s křivkami zatím plugin zjevně nepodporuje. S jinými omezeními se u pluginu naštěstí moc nesetkáme, takže je například maličkost propojit bitmapové grafické dokumenty Adobe Photoshopu s vektorovým designem Illustratoru a používat tak zpětně editovatelné textury, obrázky na krabicích, bitmapová loga apod.


Strata Enfold 3D CX 1.0 - plugin + jeho náhledový systém v prostředí Adobe Illustratoru CS4


Strata Enfold 3D CX 1.0 - menu s přístupem k nejdůležitějším funkcím pluginu


Strata Enfold 3D CX 1.0 - jedna z částí designu struktury a "stavebnicových" částí krabice

Samotný plugin Enfold 3D CX funguje trochu jako modelovací editor (respektive jeho sekce Enfold 3D Make), ovšem s tím rozdílem, že pracuje v podstatě jen s půdorysem skládanek. Všechny změny v návrhu krabice přitom můžete pohodlně sledovat na náhledu 3D podoby krabice či libovolné jiné skládanky. Efekt animovaného složení krabice slouží k ilustraci systému složení krabice, v náhledu Enfold 3D View si pak můžete finální objekt prohlížet z libovolného úhlu a natočení kamery.

K dispozici jsou nástroje pro trimování objektů a jejich vytažení, celým procesem složení krabice vás pak provedou pomocníci Box Creating Wizard a Box Folding Wizard určující vztahy mezi jednotlivými částmi skládanky. Hotové modely můžete exportovat jako TIFF dokument nebo v nativním 3D formátu pro animační, vizualizační a renderovací balík Strata 3D CX.


Strata Enfold 3D CX 1.0 - tvorba základních částí obalu se provádí v přímé návaznosti na propojení stran krabice


Strata Enfold 3D CX 1.0 - export hotové krabice/obalu ve formátech TIFF nebo U3D a zvoleném rozlišení
Strata Enfold 3D CX 1.0 - prohlížení 3D modelu krabice v prostoru

Závěr

Plugin Enfold 3D CX je vskutku unikátní a nabízí relativně pohodlné funkce na tvorbu návrhů „krabicových“ obalových materiálů, různých podložek, map a libovolných jiných skládanek přehýbaných podél hran jednotlivých segmentů skládanky. Vzhledem k velmi vysoké ceně pluginu se mi moc nelíbí omezení při exportu 3D modelu skládanky pouze na formát Strata 3D CX, na druhou stranu je však alespoň logicky zdůvodnitelné, že autoři pluginu podporují své vlastní grafické produkty.

Zkušební verzi pluginu Enfold 3D CX si můžete stáhnout zdarma z webových stránek produktu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » 3dscena  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » 3D grafika  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: