Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
27. září 2024
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
9. října 2024
Software
Společný rozhovor Gatese a Jobse na konferenci All Things Digital
1. června 2007, 00.00 | Dlouho očekávané společné vystoupení Billa Gatese a Steva Jobse na konferenci All Things Digital proběhlo mnohem klidněji a ve smířlivějším duchu, než mnozí předpokládali. Skutečně podrobný popis této události naleznete v následujícím článku, převzatém ze serveru MujMac.
Většina programů určených pro úpravu digitálních fotografií disponuje určitou sadou "filtrů", které mají simulovat buď skutečné fotografické filtry, nebo složitější úpravy, které vedou ke konkrétnímu cíli (černobílá fotografie, deformace, barevný nádech atd.). Existují však společnosti, které nemají vlastní editor, ale dodávají filtry (pluginy) do již existujících programů. Právě takové jsou i filtry nik Color Efex Pro 2. Ve čtyřech verzích nabízejí sadu 12, 19, 45 nebo 75 filtrů, v závislosti na tom, jak hluboko do kapsy máte. Detailněji se podíváme na filtry simulující sluneční světlo a polarizační filtry.
Výčet všech nabízených filtrů naleznete ZDE.
Filtry lze využít v programech: Adobe Photoshop, Photoshop Elements, Corel Painter, Corel PhotoPaint, Paint Shop Pro, Microsoft Digital Image Pro a Ulead PhotoImpact.
Po nainstalování se filtry zařadí do příslušné složky a lze je libovolně vyvolávat přes menu "Filtr". Po vybrání konkrétního filtru se nám zobrazí nabídka s jeho nastavením, včetně náhledu výsledného efektu, a potvrzením se provede plošná aplikace filtru na otevřený snímek.
Druhou variantou je aktivace funkce lokální aplikace filtru. Tu ve Photoshopu zapneme v menu "Soubor" ve složce Automaticky, kde je příslušná volba pro zapnutí nabídky filtrů. Zde si v designu nik Software vybereme požadovaný filtr, čímž se dostaneme ke známým volbám nastavení efektu, ale výsledek lze aplikovat lokálně, pomocí štětce Photoshopu a jeho ostatních nástrojů. Nemusíme tedy prosvětlit celý snímek, ale pouze jeho část.
Filtr "Sunshine"
Tento filtr má na editovaných fotografiích vyvolat dojem, že byly pořízeny za jasného slunečného dne. Snímek se zesvětlí pouze v určitých místech, projasní se barvy a výsledný dojem vyvolává pocit, že bylo do snímku opravdu přidáno světlo. Na výběr máme z několika metod a nechybí ani několik nastavení pomocí posuvných jezdců. Můžeme nastavit míru potlačení studeného modrého nádechu barev, druh osvětlení, intenzitu světla, výslednou barevnost, intenzitu filtru nebo saturaci barev. Nastavení nabízí velké množství kombinací, kterých můžeme s tímto filtrem dosáhnout.
Filtr "Polarization"
Polarizační filtr je znám tím, že je to jeden z mála, který nelze simulovat na počítači. Podstata jeho efektu je poměrně složitá a navíc není plošná, ale lokální. Filtrování odlesků (vodní hladiny, od předmětů) nebo ztmavení oblohy pro větší plastičnost mraků jde opravdu jen těžko provádět editací v počítači. Přesto se o to tento filtr pokouší. Odlesky nejsou tak rušivé, obloha typicky ztmavne a barvy jsou o něco sytější. Pokud máme k dispozici skutečný polarizační filtr, rozhodně není rozumné jej nahrazovat touto funkcí, ale pokud k jednoduchému kompaktu nejde jednoduchým způsobem filtr uchytit nebo prostě chceme dosáhnout kýženého efektu, lze tento filtr použít.
Závěr
Nevýhodou u některých úprav je zvýšení šumu na snímku a v některých případech i nenavazující odstíny s viditelným skokem (posterizace), zejména na mracích u "polarizačního" filtru. Samozřejmě platí, že je lepší počkat si na správné světlo nebo použit skutečný polarizační filtr, ale jsou situace, kdy to nejde. Pak můžeme využít služeb těchto filtrů. Vhodné mohou být i pro úplné začátečníky, kteří se v úpravách snímků nevyznají a chtějí ozvláštnit své digitální fotografie. Náročnost na ovládání je minimální a nevyžadují teoretické znalosti o úpravách pomocí úrovní, maskování apod.
Nejlevnější sada 13 filtrů vyjde na $79,95, verze Standard s 19 filtry vyjde na $99,95, verze Select s 45 filtry stojí $159,95 a za nejdražší verzi Complete se 75 filtry dáme $299,95. Jakoukoliv verzi si můžeme stáhnout na 15 dní testování.
::domovská stránka nik Software
::Seznam všech nabízených filtrů
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
5. listopadu 2024