Spiral Graphics Genetica 3.0: profesionální generátor textur - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Software

Spiral Graphics Genetica 3.0: profesionální generátor textur

sw software

10. dubna 2009, 00.00 | Generátor textur pro Windows je k dispozici ve třech cenových variantách, přičemž ta nejdokonalejší nabízí podporu textu s rozlišením až 6 000 x 6 000 bodů, export HDR obrazů, vestavěné funkce pro manipulaci s osvětlením plochy textur, kreslicí nástroje, tvorbu animovaných textur a především výborný Node editor pro sestavování textur z jednotlivých segmentů. Představení hlavních vlastností programu a jeho jednotlivých variant najdete v článku.

Genetica americké společnosti Spiral Graphics je generátor textur s unikátním Node editorem a velmi slušnou nabídkou bezešvých textur, které lze libovolně kombinovat, opatřit různými efekty a integrovat je do prakticky libovolné varianty prostředí.

Varianty programu

Genetica 3.0 se prodává ve třech variantách Basic, Pro a Studio. Nejlevnější varianta Basic s cenou 149 USD podporuje textury s rozlišením 3 000 x 3 000 bodů, postrádá ale prakticky všechny rozšířen funkce editoru typu práce s HDRI prostředím včetně exportu HDRI, nemá generátor vlasů, batch procesor a neumí pracovat s animacemi. Střední cenová varianta Genetica 3.0 Pro nabízená za 399 USD již podporuje textury s maximálním rozlišením 6 000 x 6 000 bodů, ale stejně jako varianta Basic nepodporuje práci s animovanými texturami. Nejdražší varianta Genetica 3.0 Studio podporuje stejného rozlišení jako verze Pro, nabízí všechny výše uvedené funkce včetně podpory animovaných textur, prodává se ovšem za již dost dramatických 899 USD.


Spiral Graphics Genetica 3.0 - Node editor segmentů textur a jejich vlastností

Node editor, editační a efektové nástroje

Vestavěný Node editor umožňuje poskládat v Genetica 3.0 texturu s prakticky libovolnými vlastnostmi. Každá z jednotlivých částí finální textury může obsahovat vrstvu textury, její případně rozostření, světelné podmínky, různé filtry, animace a také různé druhy prostředí, které se chovají podobně jako v 3D modelovacích a renderingových systémech.

Pro rychlou úpravu vzhledu textur slouží efektové styly a mapy, další novinkou v Genetica 3.0 je sada jednoduchých kreslicích nástrojů, s jejichž pomocí můžete přímo upravovat grafické části textur, například z vektorových obrazců. Součástí editoru je také simulátor světelných podmínek, které lze nastavit pro téměř jakékoliv prostředí včetně odpovídajících stínů, odlesků či částí textur pohlcujících světlo.


Spiral Graphics Genetica 3.0 - další z mnoha šablon textur a kontextové menu editoru

S texturami přímo souvisí i rozsáhlá nabídka nejrůznějších prvků textur a jejich env. map, které jsou hlavním lákadlem programu a mohou mít i velký dynamický rozsah v rámci HDR obrazů (které lze z editoru také exportovat). Doslova tisíce předvoleb textur s mnoha materiály a různými prostředími umožňují navrhnout a zkombinovat specializované textury pro nejrůznější účely, primární využití textur směřuje hlavně do oblasti herního průmyslu a všeobecné 2D i 3D grafiky. Velmi důležitá je poznámka, že naprosto všechny textury a jejich jednotlivé prvky jsou bezešvé a lze je tedy generovat v různých rozlišeních.


Spiral Graphics Genetica 3.0 - nabídka textur je opravdu rozsáhlá a jejich vlastnosti můžete v Node editoru libovolně kombinovat


Spiral Graphics Genetica 3.0 - editor env. map pro textury
Spiral Graphics Genetica 3.0 - předvolby prostředí pro jednotlivé textury obsahují různé plastové, skleněné, organické či kovové materiály včetně příslušných odlesků a zrcadlení na povrchu daného materiálu

Závěr

Genetica 3.0 patří mezi profesionální nástroje na tvorbu textur, které jsou určeny především vývojářům a designérům různých herních prostředí, program si dále najde své využití ale i v běžné 3D grafice. Výborný je na programu především Node editor umožňující snadno kombinovat jednotlivé prvky a vlastnosti textur, užitečné jsou i nově zařazené vizuální styly vzhledu textur, práce se nasvícením plochy textury a podpora HDR obrazů.

Rychlost celé aplikace i generování textur je slušná, nicméně díky .NET Frameworku (ve kterém je Genetica naprogramovaná) žádné rychlostní zázraky nečekejte, a to zejména při práci s texturami ve vysokém rozlišení. Cena nejdokonalejší varianty Studio je bohužel dost přemrštěná, každopádně program má několik unikátních vlastností, pro které si ho vyplatí alespoň vyzkoušet.

Demoverzi editoru textur Genetica si můžete stáhnout zdarma z webových stránek společnosti Spiral Graphics.


Spiral Graphics Genetica 3.0 - předvolby pro nastavení cest k adresářům s texturami a jejich zdrojovými soubory


Spiral Graphics Genetica 3.0 - nastavení samotného generátoru textur


Spiral Graphics Genetica 3.0 - ukázka jedné z vygenerovaných organických textur

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » 3dscena  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » 3D grafika  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: