Sony Vegas Pro 10: profesionální editace a zpracování videa - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Software

Sony Vegas Pro 10: profesionální editace a zpracování videa

29. října 2010, 10.00 | Vegas Pro je nejvyšší edice video editoru produktové rodiny Sony Vegas určené pro komplexní zpracování, střih, efektové úpravy a export + publikování videa v SD a HD rozlišení. Aktuální desátá stěžejní verze video editoru dále vylepšuje efektové funkce programu, rozšiřuje funkce GPU akcelerace při zpracování AVC a H.264 HD videa až do filmového rozlišení 4K, přidává speciální filtr pro stabilizaci videa a umožňuje mimo jiné i tvorbu a editaci stereoskopických obrazových materiálů.

Video editory rodiny Sony Vegas produkuje softwarová divize společnosti Sony Creative Software již několik let, takže je určitě není nutné podrobněji představovat. Aktuální stěžejní verze Vegas 10 obsahuje několik edicí aplikací na zpracování videa pro domácí i profesionální účely, přičemž vyšší verze editorů by měly stačit i náročnějším uživatelům.

Nejvyšší edice Sony Vegas Pro 10 s cenou od 600 USD výš nabízí mimo samotného editoru také DVD Architect na přípravu obsahu pro DVD a Blu-ray video a audio tituly včetně všech potřebných autorizačních funkcí, tvorby navigačních menu a vypalování sestavených kompilací.

Sony Vegas Pro 10 přináší upravenou architekturu pluginů na bázi platformy Open Effects Association, díky které lze (teoreticky) rychleji vytvářet nové zásuvné moduly pro různé účely.

64 bitů, GPU akcelerace a rozšířená podpora HD projektů

Sony Vegas Pro 10 je k dispozici pouze ve verzi pro Windows, a to ve 32 bitové i 64 bitové variantě. Vegas Pro 10 pochopitelně podporuje mimo SD videa také různá HD rozlišení až do „filmového“ rozlišení 4K neboli reálně 4 096 x 2 160 bodů – editor jinak samozřejmě podporuje až 4 096 bodů na výšku. Novinkou desáté verze editoru je mimo jiné také podpora padesáti či šedesáti plných snímků pro některá HD rozlišení a vylepšená GPU akcelerace renderingu a některých efektů při zpracování HD videa. Editor nabízí NVIDIA CUDA akceleraci pro formáty AVC a H.264, díky multithreadingu se ale nemusíte obávat ani o rychlost samotného programu.


Sony Vegas Pro 10 - prostředí editoru je do detailů propracované a nabízí ovládání nejrůznějších střihových/trimovacích, editačních a efektových funkcí ve volitelných stopách časové osy


Sony Vegas Pro 10 - jedna ze sekcí předvoleb editoru

Nativní podpora kamer formátu RED ONE přesněji řečeno jejich souborů je minimálně stejně zajímavá jako podpora MPEG TS, neboť soubory R3D můžete ve Vegas Pro 10 přímo importovat do časové osy video projektů. Vegas Pro 10 je současně jedním z nemnoha editorů, které umí zpracovat některé varianty MPEG Transport Streamů (bohužel zatím ne MPEG-4 TS), jejichž podpora bývá obecně dost problematická. Importovat a upravovat lze v editoru také AVCHD video a nové SD/HD formáty kamkordérů používajících formáty XDCAM, NXCAM či známější RED.

Pracovní prostředí programu reálně vyžaduje monitor s vysokým rozlišením a vzhledem k relativně drobným grafickým ovládacím prvkům a ikonkám také s poměrně velkou úhlopříčkou. Využívat můžete ještě druhý monitor pro náhledy videa a případně i pro některé specializované palety a okna. Náhledy videa lze dále zobrazovat na specializovaných HD-SDI kompatibilních zařízeních s využitím karet AJA Kona nebo Blackmagic Decklink.

Umístění některých pracovních oken editoru je volitelné, okna mohou být plovoucí, nebo je můžete umístit do doku vůči ostatním oknům. K nezbytnému komfortu ovládání patří i uživatelem definovatelné klávesové zkratky včetně jejich uložení pro pozdější použití. V časové ose Vegas Pro 10 můžete pracovat s neomezeným počtem video i audio stop, které lze nově také spojovat do skupin (tzn. pod jednu hlavičkou dané skupiny stop) a ušetřit tak místo na obrazovce. Editor můžete použít i pro současné zpracování částí videa z až 32 zdrojů, u kterých si myší v kombinaci s klávesovými zkratkami vybíráte požadované záběry z jednotlivých kamer/zdrojů.


Sony Vegas Pro 10 - předvolby video projektů nově obsahují i podporu 50 a 60 snímkových frekvencí


Sony Vegas Pro 10 - komfortní trimování videa s pomocí střihových značek

Stereoskopické 3D video

Důležitou novinkou ve Vegas Pro 10 je integrace podpory 3D videa s možností využívat všechny editační, manipulační a efektové funkce programu dostupné pro běžné „2D“ video. Stereoskopické 3D video můžete tedy ve Vegas Pro 10 importovat, upravit, stříhat, zobrazovat jeho náhledy a exportovat ve vhodné 3D podobě pro různá média s využitím prakticky všech dostupných exportních formátů. Stereoskopické video se ve Vegas Pro 10 přitom neomezuje pouze na anaglyfy, sestavovat lze i další běžná 3D videa v různých obrazových rozvrženích a specifikacích.

Stereoskopický obraz si ve Vegas Pro 10 můžete zkontrolovat v interním náhledu projektu či na externím monitoru, nastavit lze i důležité obrazové korekce pro zoom, posuv a případně i natočení obrazu. Pokud si doinstalujete CineForm Neo3D, můžete do/z Vegas Pro 10 importovat i exportovat formát CineForm.

Téměř geniálně jednoduše je ve Vegas Pro 10 vyřešena spolupráce „2D“ a 3D funkcí pro stereoskopické zobrazení, kdy 2D prvkům přidávaným do scény editor automaticky nastaví zadaný offset použitý u 3D obrazu. Na podobném principu fungují 3D motion efekty, u kterých můžete nastavit jejich hloubku, kompozici a většinou i několik dalších parametrů ovlivňujících výslednou hloubku a vlastnosti 3D obrazu.


Sony Vegas Pro 10 - novinka v podobě 3D stereoskopických efektů například pro polarizační brýle

Stabilizace obrazu

Jednou z několika hlavních novinek desáté stěžejní verze editoru je zbrusu nový filtr pro stabilizaci obrazových nahrávek. Modul Stabilize Media umí například opravit roztřesené pohyby kamery, chvění objektivu a jiné příbuzné obrazové vady video nahrávek. Oprava videa probíhá po výběru korekčního profilu a případnému nastavení dalších parametrů funkce Stabilize Media, která umí (mimo jiné) sama analyzovat nevhodné rychlé pohyby kamery.


Sony Vegas Pro 10 - nový inteligentní image processingový filtr pro stabilizaci roztřeseného atp. obrazu

Práce se zvukem

Schopnosti Vegas Pro 10 z hlediska úprav zvukových záznamů jsou poměrně rozsáhlé, perfektně je vyřešená i simulace prostorového zvuku s grafickým znázorněním pozice posluchače v prostoru scény. Editor obsahuje mixážní pult a další specializované nástroje pro zpracování 24 bitových zvukových nahrávek v neomezeném počtu audio stop.

Samozřejmostí je v případě Vegas Pro 10 podpora 5.1 zvuku, filtry pro čistění a automatizované úpravy zvuku a dnes už víceméně klasické efekty typu fading, ozvěna, zpoždění zvuku aj. Počet zvukových efektů lze rozšířit prostřednictvím vhodných DirectX a VST pluginů, které lze používat například i ve známém audio editoru SoundForge a řada jiných aplikací na zpracování audio záznamů.


Sony Vegas Pro 10 - některé ze stávajících či nových funkcí pro zpracování a manipulaci se zvukem


Sony Vegas Pro 10 - přehled audio filtrů pro komplexní úpravy zvukových stop

Efekty a efektové generátory

2D a 3D přechodové efekty můžete lineárně řadit do zásobníků, které se graficky znázorňují v univerzálním okně filtrů typu Video Event. Každý přechodový efekt lze vypnout jako by byl umístěný v samostatné vrstvě a v příslušném okně změnit jeho parametry. Nastavení se samozřejmě liší v závislosti na typu i možnostech daného efektu – manipulovat lze například s různými variantami posuvníků a kalibrátorů barev, barvových křivek, intenzitou různých vlastností jednotlivých efektů či filtrů, ořezem, offsety apod.

K poměrně bohaté nabídce přechodových efektů a různých video a audio filtrů si můžete ve Vegas Pro 10 připočítat ještě několik desítek generátorů textur, pozadí s různými přechody s definovanou průhledností, testovacích obrazců a titulků, které lze v editoru snadno animovat, stejně jako lze animovat různobarevná pozadí a vytvářet tak například efektní přechody scén.

Veškeré efekty včetně klíčování přitom Vegas Pro 10 zobrazuje v okně náhledu projektu na stávajícím či druhém monitoru, vše navíc s GPU akcelerací, která ale (stejně jako u jiných video editorů) funguje pouze u některých formátů videa.


Sony Vegas Pro 10 - nabídka mnoha desítek přechodových efektů
Sony Vegas Pro 10 - nabídka video efektů a detail dvou filtrů pro barvové korekce videa


Sony Vegas Pro 10 - další z video filtrů, tentokrát pro klíčování barevného pozadí pro speciální efekty


Sony Vegas Pro 10 - generátory textur, pozadí, šumu, titulků a různých grafických vzorů s kontextovým ovládacím menu editoru


Sony Vegas Pro 10 - souhrnná nabídka korekčních a efektových video filtrů


Sony Vegas Pro 10 - detailní nastavení efektu Pan/Crop

Spolupráce s DVD Architect Pro

Prvotní sestavení DVD či Blu-ray kompilací respektive základní autorizační funkce lze provést přímo v časové ose Vegas Pro 10 a následně obsah osy odeslat k „dotvoření“ do balíku DVD Architect Pro, který je součástí balíku Vegas Pro. Projekty si přitom můžete prohlédnout či poslechnout ještě před jejich vypálením na datové médium, pro tyto účely má Vegas Pro + DVD Architect Pro systém dynamicky generovaných náhledů projektů včetně náhledů videa a zvuku v reálném čase s případnou aplikací různých specializovaných video či audio filtrů.

Poslední aktualizace DVD Architect Pro s pořadovým číslem 5.2 má nové IMAPI (Microsoft Image Mastering API) ovladače a několik nových grafických témat/šablon pro navigační menu, řádné jiné nové funkce verze 5.2 nepřináší.


Sony Vegas Pro 10 - součástí editoru je i systém skriptů provázaný mimo jiné s řadou exportních funkcí

Závěr

Představení Sony Vegas Pro 10 neobsahuje úplně všechny novinky a funkce editoru, pro základní představu o aplikaci ale snad v kombinaci se screenshoty postačí. Sony Vegas Pro 10 není na rozdíl od levnějších edicí editoru žádnou konkurencí pro editory na zpracování domácího videa typu Pinnacle Studio či Corel Video Studio Pro, nýbrž míří mnohem výš – do oblasti výkonných systémů pro zpracování, střih a úpravy videa někde na pomezí studiových video systémů. Výrazně blíž má tedy Vegas Pro 10 například k Adobe Premiere Pro CS5, kterému konkuruje nejen cenou, nýbrž i podobným rozsahem funkcí.

Zkušební verzi Sony Vegas Pro 10 si můžete stáhnout zdarma z webových stránek produktu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální video  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: