Softwarové novinky 12 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Software

Softwarové novinky 12

Software archive

4. února 2003, 00.00 | První měsíc v novém roce obvykle nebývá příliš bohatý na novinky v oblasti software, letošní leden byl však čestnou výjimkou a tak vám opět nabízíme přehled uvedených či v lednu představených novinek z oblasti grafiky a multimédií.

Windows
 
Název a stručná charakteristika programu

shareware, 12 USD
Andrew's plugins vol 8 Symbol Paint - v pořadí už osmá kolekce plug-inů pro Adobe Illustrator rozšiřující kreslící funkce Illustratoru týkající se kreslení s pomocí symbolů a s tím spojené adekvátní efektové i defacto i animační funkce.
shareware, 40 USD
Blaze MediaConvert 1.7 - update celkem slušného multimediálního konvertoru s podporou něco přes 70 formátů souborů.
shareware, 35 USD
Capture Professional 5.05 - update vynikajícího image a video capture nástroje umožňujícího grabovat nejen statické screenshoty, ale také video z akcí prováděných ve Windows nebo jednotlivých programech, Capture Professional je také zajímavý svou schopností grabovat i speciální typy DirectX obrazovek.
shareware, 50 USD
CDH Image Explorer Pro 6.8 - nová verze rozsáhlého all-in-one balíku na prohlížení a konverzi a efektové úpravy obrázků, fotografií a mnoha dalších multimediálních formátů souborů.
freeware
IrfanView 3.80 - nová verze populárního freewarového prohlížeče / konvertoru obrázků podporujícího několik desítek grafických formátů, jehož podrobnou recenzi jsme publikovali v loňském roce.
shareware, 50 USD
Photographer's Power Toys 1.1 - balík utilit/nástrojů pro Windows 98+ určený digitálním fotografům. Balík obsahuje funkce pro úpravy data pořízení a dalších vlastností jedné nebo libovolného počtu digitálních fotografií, možnost přidání vodoznaku, tvorbu vizitek a pohlednic z importovaných snímků, konverzní a tiskové funkce, bezeztrátové JPEG rotace, možnost přidání stínů a okrajům k fotografiím, extrakci EXIF informací, import RAW dat z digitálních fotoaparátů Canon, Nikon, Minolta a Fuji, podporovány jsou dále grafické formáty .bmp, .bw, .cel, .crw, .cut, .dib, .emf, .eps, .fax, .icb, .ico, .jfif, .jpe, .jpeg, .jpg, .mrw, .nef, .pcd, .pcx, .pdd, .pgm, .pic, .pmb, .png, .ppm, .psd, .psp, .raf, .rgb, .rgba, .rla, .rle, .rpf, .scr, .sgi, .tga, .tga, .tif, .tiff, .vda, .vst, .win a .wmf.
freeware
PolkaDot/Warped - dva nové freewarové Adobe Photoshop kompatibilní plug-iny pro efekty s barvami a warping předlohy.
freeware
Serif Free Software - v rámci promoakce spojené s uvedením nových verzí většiny svých produktů uvolnila společnost Serif k bezplatnému používání několik starších verzí svých (celkem známých) grafických a efektových balíků, které si můžete zdarma stáhnout a zaregistrovat na webu společnosti Serif:
Serif PhotoPlus 5.5 - grafický a manipulační editor na přípravu a zpracování webové grafiky, fotografií, jejich posílání e-mailem a exportem v podobě HTML obrázkového alba, animačním modulem atp.
Serif PagePlus 5.0 - DTP/layout balík na přípravu jednodušších publikací s integrovanými kreslícími funkcemi.
Serif DrawPlus 4 - vektorový grafický editor na přípravu ilustrací, webové grafiky, úpravy klipartů, tvorbu animací apod.
Serif 3DPlus 2 - specializovaný grafický editor na výrobu různých 3D scén, objektů, log, animací, jehož nová verze pod názvem ImpactPlus bude oficiálně uvedena na trh v tomto roce.
shareware, 35 USD
StyleSkin 3.0 - nová verze programu na návrhy a výrobu skinů a uživatelských rozhraní pro různé programu s možností používat textury.
freeware
Symbol Zoom 1.00 - nový freewarový plug-in pro Adobe Illustrator 10 na efektivní zvětšování symbolů skrze jednotlivé vrstvy ilustrace, čehož lze využít například při výrobě Flash animací nebo různých přechodových efektů.
update
Synergy KaleidaGraph 3.6 - nová verze vcelku zajímavého nástroje na tvorbu několika typů grafů, které lze poté exportovat do jiných programů.
shareware, 12 USD
The Skills 1.0 - druhý díl elektronické shareware příručky o Adobe Photoshopu se zabývá barvami a jejich nastavením, prací s vrstvami, transformacemi a technikami výběru požadované části obrazu, publikace opět obsahuje klasické statické a animované screenshoty.
 
Windows / Macintosh
 
Název a stručná charakteristika programu

update
Adobe Photoshop 7.0.1 International - oficiální update několika mezinárodních verzí Photoshopu 7 odstraňující chyby verze 7.0 (změny jsou stejné jako u US verze 7.0.1). Dostupnost české verze Photoshopu 7.0.1 zatím nebyla oznámena, očekává se však její uvedení už blízké době.
komerční, 129 USD
Alien Skin Xenofex 2 - společnost Alien Skin Software koncem ledna oznámila finální fázi vývoje nové verze Photoshop kompatibilního plug-inu Xenofex 2 obsahujícího 14 nových či vylepšených efektů. Podobně jako původní Xenofex a balík plug-inů Eye Candy 4000 simuluje Xenofex 2 řadu přírodních fenoménů a je určen především k efektovým a deformačním úpravám skenovaných a digitálních fotografií. verze pro Windows a Macintosh by měly být uvedeny současně, demoverze plug-inu by měla být hotova v tomto čtvrtletí.
komerční, 378 USD
Asiva Photo 1.3 - nová verze profesionálního grafického, retušovacího a efektového editoru podporujícího 16-bitové barvové kanály, možností práce s operátory a podporou neomezené velikosti upravovaných obrázků.
komerční, 995 USD
Discreet Combustion 2.1 - nová verze známého profesionálního postprodukčního kompozičního systému původně prodávaného za cca 5.000 USD, pro uživatele Combustion 2.0 je update na 2.1 zdarma a možná Vás potěší i informace, že s produktem už není dodáván hardwarový dongle. Novinky se týkají hlavně kompatibility s Mac OS X 10.2.x a různých vylepšení stávajících funkcí programu.
komerční, 249 USD
E-on Ozone 2.0 for Cinema 4D - nové verze vynikajícího kolekce plug-inů pro Cinemu4D simulujících různé volumetrické atmosférické efekty v 3D scénách - například animované mraky, východ či západ slunce apod. Balík obsahuje mimo hlavní"Master" plug-inu ještě Image Filter, Pixel Filter a Shader plug-in a dodává se se stovkou připravených atmosférických efektů rychle použitelných formou klasických hotových přednastavení.
komerční, 50 USD
Human XFile 1.0 - novinka mezi Photoshop kompatibilními plug-iny od Human Software je určena na zvětšování a zmenšování obrázků a fotografií pro účely prepressu i třeba pro webové stránky. Plug-in používá své vlastní postupy a interpolační metody, oficiální demo nebo trial verze bohužel není k dispozici.
freeware
j2k 1.17 - konečně nová verze ZDARMA dostupného Photoshop kompatibilního plug-inu společnosti fnord pro ukládání souborů ve formátů JPEG 2000, který existuje nejen ve verzi pro Macintosh, ale právě od verze 1.17 také pro Windows. Plug-in umí ukládat metadata, podporuje alfakanál, 16-bitů na 1 barvový kanál a bezeztrátovou JPEG 2000 komprimaci.
komerční, 299 USD
Northern Lights Plugins for Universe - nové verze efektových plug-inů Dante, Pathfinder, Placer Deposit, Big Dipper a Da Vinci's Chisel dokončila společnost Northen Lights Production pro animační systém Electric Image Universe, kolekce navíc obsahuje i další plug-iny z několika dalších balíků plug-inů pro Universe.
komerční, 299 USD
Reiss BodyStudio - zajímavý doplněk pro animační Alias|Wavefront Maya umožňující importovat, upravovat a renderovat animace vytvořené v Curious Labs Poseru přímo v balíku Maya.
freeware
SuperPNG 1.07 - nová verze Adobe Photoshop &After Effects kompatibilního plug-inu na ukládání grafiky ve formátu PNG obrázků s 16 bity na jeden barvový kanál (klasický formát PNG takový počet barev nepodporuje), 4 volitelnými stupni komprese a s možností uložit PNGK v prokládaném režimu i se zachováním metadat.
komerční, 2.995 USD
Xenon 5.2 - high-end 3D modeler, kreslící, renderovací a konstrukční nástroj v jednom s poměrně vysokými hardwarovými nároky, ovšem s funkcemi, o kterých se může běžným "levným" 3D konstrukčním programům jenom zdát. Mimo Xenonu nabízí společnost Ashlar Vellum Solids ještě tři další verze programu - Argon 5.2 pro 3D design, modelování a rendering za 995 USD, komplexní profesionální řešení Cobalt 5.x pro kompletní 3D produkci prodávaný za 3.995 USD.
komerční, 500 USD
Zebra Storyboard Lite 1.0 - zjednodušená verze Storyboardu, velmi zajímavého nástroje pro tvorbu elektronických scénářů (například včetně definování pohledů kamer, 3D pozice herců apod.) pro rozsáhlejší projekty od prezentací až třeba po filmovou produkci nebo vývoj her. Program existuje nejen ve verzích pro Windows a Macintosh, ale také ve verzích pro IRIX a Linux.
 
Macintosh
 
Název a stručná charakteristika programu

update
Adobe Photoshop AltiVec Core Plugin - nové jádro AltiVec plug-inu pro Adobe Photoshop upravujícího funkčnost Adobe Photoshopu pod Mac OS X, rozsah změn není znám.
komerční
Aurelon ICISS 3.0 - profesionální balík na separace barev s upraveným engine a podporou Mac OS X využitelný nejen v předtiskové přípravě, ale také při samotném tisku fotografií a různých dokumentů na profesionálních zařízeních.
komerční, 200 USD
Extensis Mask Pro 3 - po delší době zbrusu nová verze známého high-end Adobe Photoshop kompatibilního plug-inu na maskování objektů optimalizovaného nově i pro Mac OS X. Verze Mask Pro 3 pro Windows bude dostupná až v polovině roku 2003, verze pro Mac by měla být k dispozici už v průběhu února a bude obsahovat nejen všechny původní funkce Mask Pro 2.x, ale také nové technologie pro detekce obrysů objektů, nové blur a chisel nástroje, inovované zvýrazňování maskovaných oblastí, novou správu barev využívaných pro maskování a o něco rychlejší náhledový systém.
komerční, 299 USD
Extensis Portfolio 6.1 - nová verze skvělého asset manageru pro správu a archivaci mnoha desítek formátů souborů, především bitmapových a vektorových obrázků a fotografií.Mezi novinky v6.1 patří například upravené grafické rozhraní programu, vylepšená funkčnost některých menu, podpora dlouhých názvů souborů a také nové dávkové přejmenování souborů. Pro uživatel Portfolia 6.x je verze 6.1 zdarma.
freeware
Film Gimp 0.15 - update freewarového a poměrně populární grafického editoru (16-bitů na kanál!) s integrovaným managementem zpracování jednotlivých filmových políček. Film Gimp běží pod každým systémem X11 (u Macu je to Apple X11 public beta), nová verze přidává například u kreslících funkcí podporu tlakově citlivých tabletů.
komerční, 99 USD
GLUON Cropster 5.06 - nová verze extenze pro QuarkXPress 4.1+ pro komfortní tvorbu ořezových, registračních a dalších typů speciálních značek, o pár setin starší verze extenze je k dispozici i ve verzi pro Windows.
komerční, 99 USD
GLUON Cropster ID 4.03 - alternativa Cropsteru ve verzi pro Adobe InDesign 2.01+, opět na tvorbu různých ořezových, registračních atp. značek.
komerční, 59 USD
GLUON DragIn XT 1.02 - update extenze pro QuarkXPress 4.1+ umožňující importovat grafiku do dokumentu přes drag&drop, a to včetně celých adresářů nebo vybraných souborů.
freeware
GLUON QC System 5.03 - update nyní zdarma dostupné extenze (původně 199 USD!) pro QuarkXPress 4.1+ pro kontrolu, posílání a případné opravy vytvářených nebo hotových dokumentů.
komerční, 199 USD
GLUON Slugger ID 4.06 - update plug-inu pro Adobe InDesign 2.0.1+ usnadňujícího práci s dokumenty "skladováním" jejich vlastností (pochopitelně včetně vlastností jednotlivých stránek v dokumentu) a dalších informací, hodí se hlavně při zpracování nebo managementu většího množství dokumentů či stránek spojeném s exportem dokumentů pro tiskové účely.
shareware, 75 USD
MacBibble 3.0 - nová verze programu pro zpracování digitálních RAW fotografií importovaných z profesionálních digitálních fotoaparátů. Nová verze podporuje RAW formáty přístrojů Nikon D1/X/HD100, Fuji S2Pro, Olympus E10/20 a Kodak 720x/760 (nové profily fotoaparátů), přidává možnost spolupráce s Photoshopem 7 pod Mac OS X, podporu správy barev Professional Kodak Digital Science a multithreadingu spojeného s výrazným urychlením práce na duálních Macech, práci s IPTC metadaty a několik dalších nových funkcí.
komerční, 299 USD
Pinnacle CineWave RT 3.0 - nová verze nelineární střižny společnosti Pinnacle založené na Apple Final Cut Pro 3.x funguje pod Mac OS X 10.2.3. Mezi novinky balíku CineWare RT 3.0 patří například CineSuperSync pro synchronizaci audia s videem, spoustu nových realtimových efektů (Cross Dissolve, Cross Iris, Diamond Iris, Rectangle Iris, Point Iris, Oval Iris, Star Iris, Push Slide, Inset Wipe, V Wipe, Center Wipe, Clock Wipe, Edge Wipe, Brightness and Contrast, Color Balance, Sepia, Tint, Desaturate, Proc Amp, Gamma Correction, Color Corrector), podporu uživatelem definovaných chroma keys a různá další vylepšení.
komerční, 399 USD
Pixologic ZBrush 1.55b - nová verze kvalitního 2D/3D kreslícího programu přidává nativní podporu Mac OS X a zahrnuje samozřejmě i opravy chyb předchozích verzí programu, update je už několik týdnů dostupný i pro Windows verzi ZBrushe.
komerční, 299 USD
RIB Exporter for SketchUp - nový plug-in (pouze pro Mac OS X) pro 3D/CAD balík SketchUp umožňuje exportovat objekty i scény ve formátu RIB (Renderman Interface Bytestream) a použít je tak v libovolném RIB kompatibilním programu jako je třeba Alias|Wavefront Maya, SoftImage XSI nebo Side Effects Houdini.
komerční, 299 USD
Worley G2 for Mac OS X - lighting & shading systém pro NewTek LightWave je konečně dostupný i ve verzi pro Macintosh s Mac OS X, novinky portované verze G2 jsou shodné s verzí pro Windows uvedenou na trh v prosinci roku 2002.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: