Softwarové novinky 10/2004 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Software

Softwarové novinky 10/2004

sw software

5. října 2004, 00.00 | Poslední příznaky léta jsou definitivně za námi a můžeme se proto podívat na přehled softwarových novinek z oblasti grafiky a multimédií, které se objevily v průběhu zářijových týdnů.

Windows
 
Název a stručná charakteristika programu

shareware, 20 USD
602PHOTO SUITE 4.1.04 - update balíku na katalogizaci a zpracování digitálních fotografií umí fotky nejen třídit, ale také sdílet, vytvářet webová alba a fotky upravovat.
komerční, ceny dle formátu fotografií
Adobe Ofoto Photoshop Services - společnosti Adobe a Kodak oznámily službu pro uživatele Adobe Photoshopu na bázi systému Ofoto pro snadné pořízení digitálních fotografií přes internet. Služba Ofoto je nově integrovaná v Adobe Photoshop Elements 3.0 pro Windows a Adobe Photoshop Album 2.0 pro Windows, podrobnosti o verzích pro Mac OS X nejsou k dispozici. V USA bude služba dostupná v první polovině října, v Evropě pak (ostatně jako obvykle) až koncem letošního roku. Ceny fotografií pořizovaných přes službu Ofoto (0,29 až 3,99 USD) asi nebudou pro zákazníky v České republice příliš lákavé, i bez poštovného se totiž většinou jedná o násobky našich běžných cen.
komerční, 48 USD
Andrew's Plugins Collection 1.0.3 - update kolekce více než 200 plug-inů pro Adobe Photoshop, Macromedia Fireworks, Corel Painter a další aplikace kompatibilní s plug-iny Photoshopu. Plug-iny obsahují několik set (včetně variací až několik tisíc) efektů z různých oblastí image a color processingu a mimo primárního barvového prostoru RGB fungují některé z plug-inů i barvových prostorech CMYK, Lab a ve stupních šedi.
shareware, 50 USD
CDH Image Explorer Pro 7.2 - nová verze image a video browseru s konverzními funkcemi umí obrázky skenovat, vytvářet HTML obrázková alba, převádět video z/do různých formátů, prohlížet obrázky formou kvalitního slideshow a mimo jiné je i efektově upravovat s pomocí vlastních a Adobe Photoshop kompatibilních plug-inů.
komerční
Di-O-Matic Facial Studio - balík na animování obličejů a obličejových partií nabízí více než 500 způsobů kontroly pohybu svalů apod. a mimo plug-inu pro 3ds max bude zakrátko existovat i ve standalone verzi. Cena ani datum uvedení produktu na trh nebyly doposud oznámeny.
shareware, 20 USD
Exif Pilot 1.0 - nový analyzační program zkoumá EXIF metadata a informuje uživatele o případných vztazích mezi jejich jednotlivými položkami. S pomocí Exif Pilota si tak například můžete (teoreticky, praxe bývá většinou trochu jiná) optimalizovat nastavení expozice, zoomu apod. pro konkrétní model digitálního fotoaparátu.
komerční, 70 USD
Image Broadway 5.0 - pátá stěžejní verze zajímavého grafického editoru specializovaného na tvorbu a editaci obrázků a digitálních fotografií. Program obsahuje například nástroj na redukci červených očí, úpravy expozice fotografií a slušnou řádku efektů.
freeware
LiquidIcon XP 1.0.4 - update freewarového editoru ikon je jakýmsi malým servisním balíčkem pro editor schopný extrahovat ikony z několika typů souborů, a pracovat s různými kreslícími nástroji a efekty.
shareware, 20 USD
PhotoRemedy 1.0 - nový editor na úpravy fotografií není příliš drahý a má vcelku zajímavé funkce na automatickou analýzu digitálních snímků s následnou korekcí expozice a barev.
komerční, 80 USD
RasterVect 8.9 - kvalitní vektor tracer pro převod bitmapových technických výkresů a schémat je opět dostupný ve své nové verzi. Program umí ukládat řadu vektorových grafických formátů včetně DXF, WMF, EMF, PSA a AI a díky své bohaté historii disponuje nadprůměrnými možnosti při převodech výkresů do jejich vektorové podoby.
shareware, 20 USD
Red Eye Remover 1.6 - nová verze nástroje na redukci červených očí u skenovaných a digitálních fotografií má bohužel neustále menší potíže v rychlostí překreslování obrazovky při současném používání zoomu.
shareware, 50 USD
Seamless Factory 3.5 - nová verze editoru na tvorbu "bezešvých" textur (pro různé využití) přidává několik animačních ukázek a především záznamník animací a video efektů.
komerční, 90 USD
Ulead PhotoImpact 10 - již desátou stěžejní verzi jednoho ze svých produktů uvedla na trh společnost Ulead. PhotoImpact 10 se nyní více zaměřuje na spolupráci s digitálními fotoaparáty, má přepracovaná ovládací menu a celé uživatelské prostředí programu můžete nyní přepnout do uživatelského módu Basic. Přímo z editoru fotografií je nově dostupný Digital Camera Wizard a snímky můžete upravovat s pomocí řady nových nástrojů. Zajímavá je i podpora HDR obrazů používaná především k úpravám expozice a nové umělecké efekty.
komerční, 80 USD
Vextractor 2.60 - kolega vektorizačního nástroje RasterVect taktéž přináší možnost převodu nejrůznějších skenovaných technických výkresů ve své nové verzi vylepšuje vektorizační algoritmus a zpracování výkresů s vyšším obsahem šumu a umí též zpětně editovat vytvořené polygony.
komerční, 29 USD
Video Capturix 2002 v4.06 - nová verze video capture softwaru pro grabování videa. Video Capturix umí video při grabování i zastavit a poté můžete ukládat screenshoty ve formátech BMP nebo JPEG a aplikovat na ně deset efektů. Součástí programu je i tzv. detektor pohybu, který rozběhne záznam v závislosti na aktivním pohybu na snímané scéně.

Windows/Macintosh
 
Název a stručná charakteristika programu

info
Adobe Digital Negative Specification - dočkali jsme se specifikací nového formátu, který by dle společnosti Adobe měl v budoucnu nahradit formát RAW. Formát DNG neboli Digital Negative by měl zjednodušit práci s "čistými" obrazovými daty, nejsem si však jistý, zda něco takového přijmou i ostatní producenti softwaru. RAW snímky převedené do formátu DNG neztratí nic na své obrazově věrné exkluzivitě a navíc je bude teoreticky možné používat v rámci různých operačních systémů a počítačových platforem (záleží pochopitelně na dostupných aplikacích). Formát DNG je defacto založen na formátu TIFF EP, který se je delší dobu dostatečně rozšířený a Adobe je natolik významnou firmou, že by se mohl nový formát DNG brzy dále rozšířit. Utilita Adobe DNG Converter je k dispozici zdarma a umí konvertovat RAW snímky z mnoha desítek digitálních fotoaparátů. Formát DNG podporuje nový Adobe Photoshop Elements 3.0 a prostřednictvím plug-inu Camera Raw také Adobe Photoshop CS.
update
Adobe Photoshop Camera Raw & DNG Converter 2.3 - nová verze plug-inu Camera Raw pro konverze RAW snímků z digitálních fotoaparátů jde ruku v ruce s nově ohlášenými a podobně koncipovanými specifikacemi formátu DNG, jehož konvertor si můžete stáhnout od Adobe zdarma. Camera Raw 2.3 jako obvykle rozšiřuje podporované modely digitálních fotoaparátů a funguje v Adobe Photoshopu 7.0.1 (cena 99 USD) a Photoshopu CS.
komerční, 89 USD
Adobe Photoshop Elements 3.0 - po delším čase společnost Adobe konečně vydala novou verzi low-end grafického editoru vycházejícího z Adobe Photoshopu. Photoshop Elements se ovšem od klasického Photoshopu přece jen dost liší a je spíše určen na drobnější grafické úpravy, grafické kompozice, retuše a zpracování digitálních fotografií včetně korekcí barev apod. Podrobnější recenzi programu vám přineseme záhy poté, co bude Photoshop Elements 3.0 oficiálně k dispozici. Adobe Photoshop Elements 3.0 pro WIN i MAC. Windows verze obsahuje navíc i dříve samostatně prodávaný Photoshop Album. Dostupnost: listopad 2004.
komerční, 779 USD
Amapi 7 Pro v7.15 - nová verze špičkového NURBS 3D modeleru orientovaného téměř výhradně na profesionální animační a raytracingové systémy. Amapi 7 Pro obsahuje funkce jak pro NURBS modelování, i i funkce pro tvorbu klasických polygonů a podporuje OpenGL grafické akcelerátory.
komerční, 49 USD
Carrara 3D Basics 2.1.0.6 - profesionální verze balíku Carrara Studio na tvorbu 3D ilustrací a animací (mimo jiné i z 2D objektů) se asi neprodával tak dobře jak si jeho součastní vlastníci představují a zřejmě nejen proto se objevila jeho zjednodušená verze Basics prodávaná jen za 50 USD. Verze Basics obsahuje zhruba 900 3D objektů pro okamžité použití, stovku materiálů a textur a má exportní modul WebXport 2. V celkem osmi výukových lekcích se můžete naučit základy používání programu a případně pak přejít na profesionální verzi Carrara Studio.
komerční, 429 USD
Corel Painter 9.0 - devítka je tady! Společností Corel "naturalizovaný" Painter se stále vyvíjí a nové verze se v poslední době objevují i dvakrát do roka. Novinek ve verzi 9.0 je poměrně hodně, zmíním jen ty důležitější: celková vyšší rychlost programu (některé brushe jsou až prý až 10x rychlejší - nezkoušel jsem, nemohu ověřit), nová uvítací obrazovka s přístupem do galérií, výukových kurzů atd., výrazně rozšířená paleta pro nastavení brushů, nový animační modul, inovované (pochopitelně volitelné) klávesové zkratky, nový kreslící systém Oil imitují organické olejovité materiály, vylepšené efektové filtry, rychlé klonování vhodné například pro digitální fotografie, lepší možnosti výměny dat mezi Painterem a Adobe Photoshopem, vylepšená podpora tabletů Wacom (včetně nejnovějších modelů Intuos®3), nový systém nápovědy a podpora ICC4.0 barvových profilů.
update
Epson EasyPrint - tisková aplikace společnosti Epson zjednodušuje a současně tiskový výstup v novém Adobe Photoshopu Elements 3.0. EasyPrint přebírá všechny tiskové operace a směřuje je (jak jinak) na tiskárny Epson. Aplikace EasyPrint bude zřejmě součástí i některých dalších nových produktů společnosti Adobe. V následující tabulce najdete přehled jednotlivých modelů tiskáren, které Epson EasyPrint přímo podporuje pod WIndows a Mac OS X.

 

Windows

Mac OS X

Epson Stylus Series Printers       
   
  Stylus C64

  X

 
  Stylus C84

  X

  X

Epson Photo Printers
   
  Stylus Photo 900

  X

  X

  Stylus Photo 960  

  X

  Stylus Photo 2200

  X

  X

  Stylus Photo R200

  X

  X

  Stylus Photo R300/R300M

  X

  X

  Stylus Photo R320 

  X

  X

  Stylus Photo R800

  X

  X

Epson All-In-Ones
   
  Stylus CX6400 

  X

 
  Stylus CX4600

  X

  X

  Stylus CX6600

  X

  X

  Stylus Photo RX500

  X

 

update
Extensis Portfolio 7 Pro Photo Raw Image Filter - nový filtr pro špičkový asset management Portfolio 7 je určen ke komfortnějšímu importu digitálních fotografií ve formátu RAW. Pro Photo Raw Image Filter umí importovat, konvertovat a vytvářet náhledy z RAW snímků digitálních fotoaparátů Nikon, Kodak, Olympus, Canon, Fuji, Konica-Minolta, Pentax a Imacon a pro stávající uživatele Extensis Portfolia je filtr zdarma.
freeware
GIMP 2.0.5 - nová vydání open source grafického editoru GIMP se objevují dost často a proto vám tento do jisté míry unikátní bitmapový kreslící a efektový program nenápadně připomínám. Adobe Photoshop to rozhodně není, pokud si však zvyknete na zcela odlišné a specifické ovládání, zjistíte, že GIMP toho také umí velmi mnoho.
komerční, 299 USD
Hash Animation:Master 2004 v11q - update výborného animátoru postav rozšiřuje paletu nástrojů na definování pohybů postav, má kvalitní spline-based modelovací a solidní animační funkce. Hotové animační projekty lze přenášet mezi platformami Mac a Windows.
komerční, 29/69 USD
Noise Ninja 2.0.2 - nová verze skvělého a velmi známého programu na retušování šumu, prachových částic apod. z obrázků a digitálních fotografií opravuje mimo jiné problémy s "čištěním" některých fotografií.
komerční, 94 USD
Parnian Photo 3.0 - na naše poměry možná trochu avantgardní, ale v některých situacích docela užitečný systém externí aplikace a Photoshop CS kompatibilního plug-inu na import textových souborů ve formátech RTF, MS Word, HTML a dalších - tedy v případě, že potřebujete pracovat s arabštinou a jinými arabskými/farsi jazyky.
shareware, 50 USD
PhotoKit 1.2.1 - nová verze plug-inu pro Adobe Photoshop 6 a vyšší verze. Plug-in obsahuje více než 140 efektových filtrů pro úpravy digitálních fotografií a nově podporuje 16-bitové barvové kanály v Photoshopu CS.
shareware, 59 USD
PhotoLine 32 v11.01 - opět nová verze velmi zajímavého a přitom poměrně levného grafického editoru kombinujícího prvky bitmapové a vektorové grafiky. Změn od verze 10.x je docela dost a proto se rovnou podívejte na webové stránky programu.
komerční, 29 USD
PhotoRescue Wizard 2.0.660 - "záchranářský" program na obnovu fotografií a jiných typů souborů smazaných nebo jiným způsobem ztracených z různých paměťových karet a datových médiích používaných v digitálních fotoaparátech. PhotoRescue Wizard umí mimo JPEG souborů obnovit například i RAW snímky a digitální video.
update
Sigma Photo Pro 2.1 - image processingový balík na import a zpracování digitálních fotografií z digitálních zrcadlovek Sigma SD9/SD10. Verze 2.1 rozšiřuje operace s úpravou tónování, úpravou expozičních časů, vyvážením bíle barvy a konverzí monochromatických fotografií. Předěláno bylo i grafické rozhraní programu včetně zobrazení informací o daném snímků.
komerční, 139 USD
Strata 3D Vector - plug-in pro raytracingový a animační balík Strata 3D CX přidává do programu podporu technologie RAViX II, která umožňuje pracovat s 2D ilustracemi a Flash animacemi. Strata 3D Vector je tedy renderingový plug-in, přičemž technologie RAViX II je licencovaná od společnosti Electric Rain.

Macintosh
 
Název a stručná charakteristika programu

update
Adobe Photoshop G5 plug-in 7.0.1 - inovovaná verze plug-inu (září 2004) pro Adobe Photoshop 7.0.1, který v prostředí Mac OS X provozovaném s procesory G5 urychluje některé operace Photoshopu. Plug-in mimo jiné nahradí Adobe Color Engine novou verzí optimalizovanou právě pro procesory G5, novinkou je pak podpora duálních konfigurací se dvěma 2,5 GHz procesory G5.
freeware
Mac Bidouille Tool Kit 1.2.3 - o utilitách na přetaktování a "vyladění" grafických karet pro Mac OS se všeobecně mnoho nepíše a proto snad uvítáte tento šikovný prográmek, který umí přetaktovat frekvenci jádra i paměti různých Mac OS kompatibilních grafických karet ATI Radeon a NVIDIA GeForce včetně verze Radeon 9800 Pro.
komerční, 100 USD
Morph Age 2.2 - nová verze editoru na morfování a warpování obrázků, které pak ukládá jako QuickTime video. S pomocí Morph Age můžete vytvářet různé efekty pro videoklipy nebo se jen bavit třeba při warpování fotografií svých známých.
komerční, 699 USD
NCS MagiSign 1.4.6 - nová verze plug-inu pro Adobe Illustrator je určena na vyřezávání objektu na specializovaných plotterech. Plug-in podporuje něco přes 350 modelů řezacích plotterů ovládaných přes sériový port nebo přes rozhraní USB.
komerční, 2 250 USD
NewTek LightWave 3D X v8.0.1 - update profesionálního raytracingového a animačního systému ve speciální verzi pro Mac OS X opravuje některé drobné chyby.
beta
PorcFX 0.1 - betaverze video editoru se specializací na tvorbu profesionálních video efektů. Vytvářet můžete různé exploze, blesky, rotace, scale efekty apod. Program je zatím nabízen za zaváděcí cenu 25 USD.
shareware, 15 USD nebo 50 USD
Stick Aquatint 1.1 - nenáročný grafický software na výrobu ikon, tlačítek, log a drobných grafických objektů ve stylu grafického rozhraní "Aqua".

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: