Smith Micro Poser 8.0: postavte si vlastního člověka - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Software

Smith Micro Poser 8.0: postavte si vlastního člověka

17. srpna 2009, 00.00 | Animace a vizualizace pro web, tisk a video produkci spojené především s vytvářením animovaných postav jsou úkolem 3D modeleru Poser, který existuje ještě v rozšířené profesionálně orientované verzi Poser Pro. V obou případech se jedná o komplexní řešení na tvorbu virtuálních lidských postav, které lze na scéně zkombinovat například se zvířecími figurami a dalšími 3D objekty. Popis stěžejních funkcí i novinek v obou verzích aplikace najdete v článku.

Animační balík Poser již nějakou dobu produkuje společnost Smith Micro Software, která má ve svém portfoliu i další specializované animační nástroje určené především na tvorbu 2D animací. Poser je ovšem zcela jiná káva, jedná se totiž o kreativní a relativně komfortní modelovací a animační program na tvorbu, návrhy, přípravu a sestavování pohybů lidských postav.

Poser 8.0 se prodává za 250 USD ve verzi pro Windows a Mac OS X, profesionální varianta Poser Pro 8.0 pak stojí přesně dvojnásobek. V obou případech se jedná o 3D modeler kombinovaný s jednoduše ovladatelným editorem textur a všech dalších věcí potřebných k vymodelování lidské či jiné postavy, vytvoření modelu tváře, vlasů a jiných běžných součástí postav.

Hlavním tahákem obou balíků je poměrně rozsáhlá knihovna objektů a nejrůznějších specializovaných doplňků (cca 3 GB) jako jsou právě typy vlasových porostů či zmíněné textury pleti apod., s pomocí kterých můžete doslova vykouzlit nejrůznější lidské či zvířecí 3D modely a rozhýbat je na scéně prostřednictvím integrovaného animačního a částečně i kompozičního editoru.


Smith Micro Poser 8.0 - prostředí editoru/animátoru s velkým náhledem obsahu scény, výpisem jednotlivých objektů a některými nastavovacími parametry scény

Skládání postav

Nejjednodušší cestou, jak vytvořit model lidské postavy je import šablony s kostrou, která má již předdefinovanou inverzní kinematiku pro pohyb celé postavy po zvolené animační cestě. Na kostru si pak poměrně jednoduše „navlečete obal“ v podobě požadovaných svalů a především oděvu, který se opět adekvátně přizpůsobuje pohybu tkanin například při chůzi postavy.

Hodně zajímavou částí Poser 8.0 jsou mimo zmíněného editoru na tvorbu oblečení další segmentové editory Face a Hair, jejichž starostí je vymodelování a slícování textur obličeje a všech obličejových partií v návaznosti na vlasy či srst. Nezbytnou částí modeleru je dále editor materiálů, správce součástí jednotlivých modelů a také integrovaný renderer schopný simulovat i efekty černobílé nebo barevné ručně malované kresby.


Smith Micro Poser 8.0 - některé ze základních editačních a manipulačních nástrojů programu


Smith Micro Poser 8.0 - editor materiálů získaných a posléze generovaných z importovaných 2D textur


Smith Micro Poser 8.0 - editor obličejových partií, které se opět generují z importovaných 2D fotografií vyniká mnoha upravitelnými vlastnostmi očí, rtů, stáří pleti, etnického typu aj.

Novinky Poser/Poser Pro

V Poser 8.0 najdeme jednak několik nových 3D modelů postav a především upravené grafické rozhraní editoru i modeleru s různými rotačními posuvníky a dalšími ovládacími prvky, které připomínají třeba kdysi legendární 3D modeler/generátor krajin Bryce. Autoři editoru uvádějí, že Poser 8.0 přináší fotorealistické zpracování postav, osobně bych ale kvality programu v této oblasti označil jako jen mírně nadprůměrné. Modulární části kostry jsou spíše schematické, o detailech či dokonce o jednotlivých kostech obsažených v lidském těle se příliš mluvit nedá. S ošacením postav vám pomůže nový Wardrobe Wizard, který umí přizpůsobit oděvy a jiné části oblečení postav z knihoven Poseru přímo na konkrétní rozměry a eventuálně i jiné parametry zvoleného 3D modelu postavy.


Smith Micro Poser 8.0 - ukázka renderu aktuální scény spočítané přímo v náhledovém okně editoru

Další novinkou je vyhledávání obsahu knihoven 3D modelů a jejich částí a efekty s osvětlením včetně globálního nasvícení scény a nepřímých/rozptýlených světelných zdrojů. Znatelně kvalitnější je OpenGL vykreslování objektů na scéně, které se nyní snaží dodržovat i nastavení jednotlivých světlených zdrojů. Vylepšená práce se světlem je vůbec jednou z nejvýraznějších novinek editoru, mezi které patří také různé dodatečné možnosti korekcí expozice scény, tone mapping a podpora varianty skriptovacího jazyka Python pro eventuální ovládání scény volitelnými pluginy.

Technologicky vyspělejší varianta Poser Pro se od svého levnějšího brášky liší především 64 bitovým renderovacím jádrem Firefly Render Engine, podporou síťového renderingu, HDR obrazů (ve formátech Radiance a OpenEXR) a přes pluginy také integrací s různými profesionálními modelovacími/animačními systémy jako je například 3ds Max, Maya či Maxon Cinema 4D.

Generátor 3D postav v Poser Pro se opět spoléhá na inverzní kinematiku, funkce pro morfing a deformace povrchů objektů a mimo jiné také na automatickou synchronizaci pohybů rtů se zvukem (na češtinu zapomeňte) a snadno modifikovatelné výrazy obličejových partií. Poser Pro je navíc kompatibilní se standardizovaným systémem obsahu dat COLLADA, pro který existuje , pro který existuje přes 30 000 hotových modelů a scén dostupných například na známém webu www.contentparadise.com.


Smith Micro Poser 8.0 - předvolby rendereru pro simulaci ručně (barevně i černobíle) skicovaných kreseb a ilustrací

Závěr

Kvalita postav a jejich segmentů je v Poser 8.0 pouze průměrná, pro čistě profesionální nasazení s nutností opravdu fotorealistického výstupu se tedy editor příliš nehodí. Své využití si však Poser 8 najde zejména v oblasti vizualizací postav například v oblasti architektury, různých specializovaných prezentací, a také u příprav animovaných postav při tvorbě 3D her. Varianta Poser Pro 8 je na tom už se svými pluginy a síťovým renderovacím engine výrazně lépe, navíc výstup z Poser Pro lze poměrně snadno importovat do mnohem věhlasnějších a příslušně specializovaných animačních či vizualizačních systému.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » 3dscena  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » 3D grafika  

 » Rubriky  » Digitální video  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: