Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Software
Skripty pro grafické aplikace na Internetu
Adobe InDesign sazba
10. listopadu 2003, 00.00 | Potřebujete automatizovat svůj Illustrator, Photoshop, CorelDraw či jinou obdobnou
aplikaci? Pak vyzkoušejte některý z internetových zdrojů, jejichž přehled přinášíme v
tomto článku.
O automatizaci pre-pressových aplikací mají čtenáři Grafiky podle všeho zájem - soudíme tak podle dosavadního ohlasu na náš nedávný článek o internetových zdrojích pro skriptování sázecích aplikací. V tomto článku bychom se tedy rádi k uvedenému tématu vrátili, a to formou obdobného přehledu, zaměřeného tentokrát na stejný typ zdrojů pro skriptování (a automatizaci pomocí tzv. akcí) grafických programů, tedy aplikací pro vektorovou a bitmapovou grafiku. Mimo nejrozšířenějších produktů uvedeného typu, Adobe Illustratoru a Photoshopu či CorelDraw a PhotoPaintu, jsme přitom neponechali bez povšimnutí ani Macromedia FreeHand a ACDSee Canvas.
Adobe Illustrator
Jako u všech ostatních produktů Adobe lze i v případě Illustratoru začít s hledáním skriptů a akcí na serveru Adobe Studio Exchange. Úlovek nicméně bude poměrně skromný: skriptů je zde k dnešnímu dni celkem 13 (nejvíc pozornosti zaslouží ty, jež jsou napsané v JavaScriptu), akcí pak 19 (z toho nejvíc - 10 - v sekci produktivity). Každopádně zde nalezneme takové úseky kódu, které bez úprav či s nimi umožní například snadno vytvářet vizitky, razítkovat dokumenty časovými údaji nebo automatizovat hromadné zpracování a převody dokumentů.
Adobe Studio Exchange poskytuje i skripty Illustratoru.
Pro skriptování v Illustratoru kupodivu na serveru Adobe neexistuje samostatné diskusní fórum, řadu relevantních příspěvků lze ale najít v obecnější sekci "Scripting Adobe Applications". Příslušné stránky Adobe pak poskytují příručky, týkající se skriptování v Illustratoru 10 i CS. Nezávislým informačním zdrojem - učebnicí skriptování na platformách Mac i Windows - je kniha E. Wilda "Adobe Illustrator Scripting with Visual Basic and AppleScript". Příslušná sekce serveru Amazon přitom poskytuje poměrně bohaté možnosti seznámení s touto knihou (obsah, vybrané úryvky). Skripty použité v knize lze stáhnout zde.
Tradiční zdroj Apple Scriptů pro různé aplikace, tedy MacScripter.net, poskytne po zadání klíčového slova "illustrator" v sekci ScriptBuilders odkaz na pouhých šest skriptů, většinou ovšem zajímavých (například pro tvorbu grafů). V jiné své částí nabízí MacScripter i odpovídající dictionaries AppleScriptu, a to nejen pro Illustrator, ale i většinu ostatních aplikací popsaných v tomto článku (s výjimkou produktů Corelu). (Pro tyto aplikace lze tedy opět vyhledávat ve ScriptBuilderu AppleScripty způsobem, jež jsme popsali výše.)
Jinak lze mezi zajímavé zdroje zařadit i tuto stránku J. Nimoye s pluginem a návodem, umožňujícím skriptování Illustratoru pomocí jazyka Python. Ukázky objektů, vytvořených s pomocí tohoto prostředku, jsou poměrně zajímavé. Další informace, týkající se skriptování v Illustratoru, pak lze najít i zde, zde, zde a zde.
Krátký úsek kódu v Pythonu dokáže v Illustratoru vytvořit zajímavý motiv. (Ukázka ze serveru J. Nimoye.)
Adobe Photoshop
Na serveru Adobe Studio Exchange mají své místo pochopitelně i skripty a akce Photoshopu. Ovšem zatímco skriptů je zde ke dnešnímu dni 10, akcí několik tisíc! Výrazně nejvíc, takřka 3000, je jich přitom nabízeno pro textové efekty, přes 500 je jich pak k dispozici pro efekty obrázkové. Projít takovýmto množstvím zdrojů krok za krokem je takřka nad lidské síly a tak doporučujeme využít možnost setřídění seznamu podle počtu downloadů či hvězdiček, i když ani jedno z těchto kritérií není nutně zárukou kvality. Jinak lze na serveru Adobe najít odpovídající samostatné diskusní fórum, download skriptovacího pluginu Photoshopu 7 pro Maca i Windows (součástí dodávky jsou ukázkové skripty a referenční manuál) a odpovídající příručky, týkající se skriptování v Photoshopu CS.
Vzorovým nezávislým zdrojem, věnovaným skriptům a akcím Photoshopu, jsou stránky R. Cavanaghe. Mimo odpovídajících návodů jsou zde k dispozici i některé zajímavé konkrétní skripty a akce, například pro vkládání podpisů a viditelných vodoznaků do obrázků či pro zpracování digitálních fotografií. Skriptováním ve Photoshopu se pak částečně zabývá i tato sekce serveru N. Hodge. Kolekce starších akcí lze najít na Actionaddiction, podstatně zajímavěji ovšem vypadají ActionKits na serveru Elated. Tutoriály, týkající se akcí, pak lze najít zde.
Zajímavým zdrojem, věnovaným akcím a skriptování Photoshopu, je server R. Cavanaghe.
CorelDraw a Photo Paint
Pro ty, kdo se zajímají o skriptování aplikací Corelu, je opravdu skvostným zdrojem server Oberonplace A. Vakulenka. V nabídce je zde řada neobyčejně zajímavých skriptů a VBA maker pro Draw i PhotoPaint, z nichž mnohé svými funkcemi vykračují mimo rámec pouhého doplňku základního produktu. S pomocí těchto produktů lze například navrhovat puzzle, vytvářet kalendáře, kreslit grafy funkcí, hromadně vkládat do obrázků vodoznaky či ukládat výběry v CorelDraw pro další použití. Server dále na různých místech obsahuje odkazy na jiné zdroje skriptů. Pozornosti by pak neměla ujít ani sekce, věnovaná výuce skriptování v produktech Corelu, či odpovídající diskusní fórum, obsahující stovky nejrůznějších příspěvků na dané téma.
Oberonplace: základní zdroj skriptů pro produkty Corelu.
Ti, kterým tento zdroj nestačí, mohou navštívit server Photo-Paint Place, obsahující skripty proPhotoPaint i CorelDraw, a dále odkazy na jiné obdobné zdroje. Zde pak lze najít ukázkové skripty a další zajímavé informace, spojené s knihou CorelDRAW 11 The Official Guide.
FreeHand a Canvas
V případě Macromedia FreeHandu nebylo naše hledání příliš úspěšné. V podstatě jsme mimo výše zmíněného MacScripter.net objevili jediný zajímavější zdroj: tím je odpovídající sekce serveru FreeHand Source (Tips-Scripting FreeHand), obsahující základní informace, spojené se skriptováním FreeHandu pomocí AppleScriptu, a několik skriptů, napsaných v tomto jazyce.
Naopak za ukázkový (minimálně na pohled) je možno považovat informační servis, kterého se dostává zájemcům o skriptování v programu Canvas a to přímo na serveru jeho výrobce (dříve Deneba, dnes ACD Systems of America). Uživatelé si zde mohou především stáhnout rozsáhlou příručku v PDF formátu, popisující skriptování na Macovi i ve Windows. Mimo toho mají k dispozici v online i PDF formě uživatelské tutorialy pro uvedené platformy.
Vzorové informace jsou poskytovány ohledně skriptování Canvasu.
Závěrem
Internetových zdrojů, spojených se skriptováním v grafických aplikacích, je celá řada. Zde nabízené ukázkové skripty a akce i odpovídající informace mohou jistě uživatelům poskytnout řadu možností, jak automatizovat či jinak vylepšit práci v aplikacích zmíněného typu. Jako vždy přitom přivítáme, pokud se čtenáři podělí o své konkrétní zkušenosti s uvedeným typem automatizace a případně odkážou na další zajímavé internetové zdroje, spojené s uvedenou tématikou.
Tématické zařazení:
Diskuse k článku
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
14. listopadu 2024