Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
14. června 2024
-
10. července 2024
-
19. srpna 2024
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
15. července 2024
-
9. srpna 2024
Software
SignGo Lite 1.0
27. září 2001, 00.00 | O bitmapových a vektorových grafických editorech jsme už na Grafice On-line psali mnohokrát, dnes se ovšem podíváme na jeden úzce specializovaný vektorový editor určený pro řezací plotry.
SignGo firmy Wissen UK je vektorový grafický editor pro Windows 95/98/ME/NT4/2000 specializovaný na návrhy, přípravu a finální tisk či výstup provedený na řezacím plotru. K dispozici je momentálně pouze verze SignGo Lite s cenou 89 USD, plnohodnotná verze SignGo se zatím připravuje a její cena nebyla v době psaní tohoto článku známa. To ovšem neplatí o možnostech obou verzí programu, takže si nejprve povíme něco o verzi Lite a poté ještě přidám pár vět o možnostech plnohodnotné verze SignGo.
SignGo Lite je defacto low-end vektorový editační nástroj koncipovaný pro jednoduché grafické návrhy "vyřezávané" s pomocí příslušného plotru. Program přímo podporuje několik desítek nejznámějších řezacích plotrů (je jich přes sto a některé z nich umí jako každý klasický plotr také kreslit, a to i v barvě), pro ty ostatní plotry je k dispozici univerzální driver využívající standardní tiskový protokol Windows. SignGo Lite nabízí několik kreslících a editačních nástrojů, mezi kterými najdete nástroje na vytváření několika standardních i nestandardních geometrických tvarů, nástroje pro práci s beziérovými křivkami, klasický manipulační nástroj pro editaci kompletních shapes (obálek objektů) i jednotlivých nodes (styčných bodů objektů) a mimo jiné i pár efektových nástrojů. Mimo svého vlastního formátu podporuje SignGo Lite i několik známých vektorových formátů, takže můžete importovat grafiku ve formátech WPF, BEZ, DXF, AI, HPLG/PLT, WMF, EMF a X1 logo, export je pak možný ve formátech WPF, BEZ, EMF a AI. Vzhledem k zaměření a účelu programu ale nepočítejte s tím, že lze importovat úplně každý obrázek či objekt v daném formátu, mnoho z nich totiž SignGo ani SignGo Lite "nestráví" a odmítne ho načíst.
Zpátky ke kreslícím možnostem. V SignGo Lite můžete rychle a pohodlně nakreslit různé geometrické tvary jako jsou pravoúhlé objekty, kružnice, elipsy, hvězdy apod., vše včetně klasických ostrých nebo zaoblených rohů. Kreslit je možné i "od ruky", vytvořené beziérovy křivky pak lze dál editovat s pomocí manipulačních nástrojů a tzv. Node Editoru pro přesné usazení jednotlivých styčných bodů. V programu lze samozřejmě používat vodící mřížku, objekty prolínat či spojovat (nejen klasický grouping, ale také matematický welding). Co se týče práce s textem, nelze si příliš stěžovat - fungují české TTF i AT1 fonty, text lze navíc umísťovat na křivku a míchat jednotlivé styly a velikosti písma. Jednoduché je i obarvování objektů, stačí kliknout do barvové palety a objekt je vyplněn příslušnou barvou. I když je práce v SignGo Lite čistě objektová, umí program také pracovat s vrstvami, které můžete podle potřeby zapínat / vypínat, vytvářet nové atp.
Hlavní důraz je pochopitelně kladen na tiskové respektive vyřezávací možnosti, které jsou jaksi logicky navrženy právě pro řezací plotry. Není tedy překvapivé, že v SignGo Lite jsou k dispozici barvové separace (není to ale totéž, s čím se běžně setkáte u DTP programů), nastavit lze umístění registračních značek, rozmístění objektů na stránce a spoustu dalších věcí kolem vyřezávání či tisku. Oproti přece jen dost jednoduchému SignGo Lite je plnohodnotná verze SignGo o něco profesionálnější a umí tak například vyplňovat objekty nejen barvou, ale i texturou, pracovat s průhledností jednotlivých objektů, vyvářet stíny za objekty, deformovat objekty (perspektivní a další typy deformací), také Node Editor je o něco dokonalejší. Z dalších věcí, které neumí SignGo Lite, mohu ještě uvést třeba podporu TWAIN rozhraní, tracing a též ještě o něco dokonalejší tiskové možnosti.
Jak SignGo Lite, tak i SignGo jsou stále výrazně za možnostmi profesionálních vektorových grafických editorů, ze kterých lze s pomocí driveru dodávaného ke každému řezacímu plotru tisknout či vyřezávat bez větších problémů. Uvidíme, kolik bude nakonec stát plná verze SignGo, zatím si můžete vyzkoušet verzi Lite.
Poslat článek
Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě