Serif PagePlus 7, DTP skoro zadarmo II. - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Software

Serif PagePlus 7, DTP skoro zadarmo II.

15. března 2001, 00.00 | Dokončení recenze levného sharewarového DTP programu PagePlus firmy Serif.

Většina z toho, co lze do PagePlus importovat nebo vytvořit přímo v prostředí programu, je založeno na objektech, podobně jako například v Quarku, PageMakeru nebo InDesignu. Typů objektů není příliš mnoho, konkrétně se jedná o bitmapové nebo vektorové obrázky, textové rámce a dostupné OLE objekty. Pracujete-li v módu "Web Publishing", můžete do dokumentu vkládat i základní grafické objekty z webových stránek včetně HTML kódu, zvuků, animací a Java appletů, znovu však upozorňuji, že PagePlus nelze přímo použít jako klasický HTML editor a kontrola nad výsledným vzhledem (syntaxe, korektnost kódu atp.) publikované webové stránky je takřka nulová.


Každý rámec má své vlastní detailní nastavení velikosti a okrajů, jedná-li se o textový rámec, můžete ještě nastavit automatické zalamování textu, počet textových sloupců a velikost mezery mezi nimi. Pro každý rámec jsou standardně k dispozici manipulační nástroje pro definování barvového gradientu či průhlednosti (opět včetně průhledného přechodu), nástroje pro vyplňování objektů a rámců barvou a úpravu tvaru, tloušťky a zakončení čar (vektorová grafika) nakreslených v programu. Pro rychlé rozmístění či usazení objektů na stránce máte v okénku "Align Objects" na výběr celkem 10 přednastavených variant rozmístění objektů, další manipulace s objekty jako je natočení, zrcadlení apod. jsou dostupné z menu či přes ovládací ikonky v integrovaném či plovoucím nástrojovém toolbaru.

Bitmapová grafika je jedním ze základních objektů a vztahují se k ní některé specializované nástroje jako je "Transparency" pro zprůhlednění některých částí obrázků (používá se například jako maskování), obligátní "Picture Properties" pro úpravu barvy či nasycení barev v obrázku a také "Photo Optimizer Wizard" pro případné další barvové úpravy a přizpůsobení obrázku pro zvolený tiskový výstup.

"Resource Manager" můžete kdykoliv použít pro kontrolu importovaných objektů (bitmapovou grafiku ve formátech BMP, GIF, JPEG, TIFF a vektorovou ve formátech EPS a WMF) a také fontů obsažených v dokumentu, v "Color Manageru" zase můžete definovat nebo kdykoliv modifikovat všechny barvy používané v dokumentu.Tiskové funkce jsou na úrovni těch nejlepších shareware programů, jaké se pro DTP a všeobecně publikování dokumentů dají vůbec sehnat. Mimo základních věcí jako layoutu stránky respektive tiskového archu a možnosti uložení nastavených tiskových profilů umí PagePlus stejně jako každý poloprofesionální a profesionální DTP či grafický program i barvové separace včetně procesních a spot separací a možné konverze Pantone Spot barev na procesní barvy. Z dalších důležitých věcí můžete zapnout tisk ořezových a registračních značek, tisk zmenšenin, trapping, rastrování obrázků apod.

Serif PagePlus je bezesporu špičkový shareware DTP program, který hned tak někdo netrumfne, pokud si ovšem odmyslíme různě "add-on" publikační programy přidávané většinou zdarma ke komerčním balíkům typu MS Office. Za přímo směšnou cenu 30 $ můžete získat software, který lze použít nejen jako DTP, ale též jako poměrně zajímavý nástroj pro tvorbu a publikování webových stránek (s výše popsanými omezeními). Mezi pro nás nepříjemné věci patří značně nedokonalá podpora českých TTF fontů respektive kódové stránky 1250, rozdělování slov podle zásad českého pravopisu a nemožnost využití českého spelleru a slovníku například z MS Wordu. Je už pouze na vás, abyste si dali dohromady všechna pro a proti a rozhodli se, zda PagePlus stojí za vyzkoušení.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: